Back To Top
İYİ Parti’li Ağıralioğlu’na selam

İYİ Parti’li Ağıralioğlu’na selam

 - Son Güncelleme: 12.01.2019 Cumartesi 09:03
- A +

Sorsanız hepimiz medeniyiz, uygarız; ama fikrî ve siyasi tartışmaları medenîce/uygarca yürütmeyi becerenlerimiz pek az.

İster iktidar adına olsun ister muhalefet adına, ister dindarlık adına olsun ister laiklik adına, ister şu ekol adına olsun ister bu ekol adına, muarız gördüğü kişiyi veya cenahı eleştirirken kabalaşmayı ve dahî belden aşağı vurmayı marifet belleyen belleyene.

Eleştiride edep can çekişiyor.

Son çarpıcı örnek: Mariam (Meryem) Kavakçı’nın maruz kaldığı çamur fırtınası.

***

Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı’nın kızı Meryem Kavakçı ne diye cumhurbaşkanı danışmanı yapıldı?

Bu tabii ki sorgulanacak, tartışılacak.

Meryem Hanımın şu veya bu sosyal medya paylaşımının yadırganmasında, eleştirilmesinde de bir fevkaladelik yok.

Ama…

“Ama”sını İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Yavuz Ağıralioğlu dün Meclis kürsüsünde şöyle anlattı:

“Akraba olanları tercih etmenizin bürokrasiyi çözen, çökerten; bürokrasideki üslubu, istihdam etme ahlâkını, geleneğini bozan bir tarafı vardır. Tefessüh eder. Şimdi buna karşı çıktığım kadar, bir şeye daha karşı çıkıyorum. Muhalefet de dinlesin, istirham ediyorum. Bu kızımızın soyadı üzerinden istihdam edilmesini mevzu ederken izzete, iffete, ahlâka, namusa mugayir, bu kadar pespaye, bu kadar iğrenç, bu kadar dinle, imanla, vicdanla, izanla bir araya gelmeyecek cümleyi kurup, sosyal medyada bir de böyle koca koca adamların etiketle rozetle arz-ı endam etmelerinden vallahi şu kadar rencide oldum: İnsanın milletinden ümidi kesilir mi? İnsanın milletinden ümidi kesiliyor. Biz iktidara kızarken, iktidarın yaptıklarını tenkit etme imkânı elimize geçince limitsiz hakaret, üslupsuz, izansız, ferasetsiz, ahlâksız bir siyasal dil nasıl kullanırız? Bugün bu mevzuyu tenkit edeceğiz diye bir hanımefendinin, bu sizin kızınız da olabilirdi, ben istihdamını asla meşru görmüyorum, ama buna hükümeti tenkit etmek için bir mevzi yakaladık hevesiyle canhıraş yapışıp, bir hanımefendinin, bir kızımızın, bir kadının izzetine, iffetine, namusuna bu kadar pespaye cümle kurulmasına da asla razı olamayız. Yani siyasete bir üslup kazandıracaksak, siyasetin tenkit diline de bir üslup kazandıracaksak; benim hususiyetle kendi nefsime de çok rahatlıkla bu payları verdiğim için konuşabiliyorum, hükümeti tenkit etmek başka bir şeydir, hükümete kızacağız diye mukaddesat saldırganlığı başka bir şeydir. Hükümete kızacağız diye bir kızcağızın izzetine, iffetine, namusuna bu kadar galiz cümlelerle cümle kurmak başka bir şeydir.”

***

Hülasa, “Edeb, Yâ Hû” diyor Yavuz Bey.

Selam olsun, Allah razı olsun.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 12:17
Anıtkabirde imanı ne zaman tazeliyoruz?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 06:48
Gerçekten Yavuz beyden Allah Razı olsun..Sizdende.Bundan daha güzel özetlenemezdi.
Yavuz Bey o mecliste bir tane ! Ondan başka yok ! Keşke olsa ama yok ! İYİ Parti'ye oy vermemin en büyük nedenlerinden biri kendisi ! Verdiğim oy helal olsun ! Kendisini 2011 BBP Kongresinden beri ilgiyle ve sevgiyle takip ediyorum ! Çok umudum var kendisinden sıradan bir vatandaş olarak ! Yalnız Sayın Albayrak, siz Meral Hanım'ın iffetine laf edilirken bir şeyler yazmış mıydınız köşenizde ? Hatırlayamadım !
Karın ağrısı 13 Ocak 2019 15:24
0
Çok acimasissiniz:)
Saluh 13 Ocak 2019 01:33
Hersey gibi siyasetçilerinde bir sonu vardır. Ak parti gerek vesayet rejimi gerek feto mağduriyeti ile ve karşısında Yavuz bey gibi akıllı edepli bir siyasetçi olmadan bir çok Secim kazandı. Şuan rahmetli Muhsin başkan, yada Erbakan hoca olsa karşında çoktan tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştı RTE. Ama RTE kendini kaybediyor damat gibi liyakattan uzak kişileri bir yere getirerek siyasi mezarlık ta yerini hazırlıyor. Sayın Abdullah Gül, Ali Babacan, Taner Yıldız Mehmet Şimşek Ahmet Davutoğlu gibi kıymetli insanlara ihtiyacımız var dalkavuklar ile bir yere
Saluh 13 Ocak 2019 01:26
Yavuz bey Rahmetli Muhsin Reisin yetiştirdiği edebi, aklı ve lisanı ile benim gördüğüm nadide bir siyasetçidir. Sayın Albayrak da aynı savunmayı Meral hanımın iffetine yapılırken sabunabilirdi. Ayriyyeten seçim meydanlarında cumhur ittifak harici oy vereceklere hain terörist damgası vurmak suçtur. Bunun bir cezası mutlaka olacaktır.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 21:47
Bir kadının iffetine ve haysiyetine yapılan aşağılamalar doğru değildir ve ahlaksızlıktır. Peki sayın yazar size bir soruda bizden gelsin. Bu tür atamalar sizce doğru mu?
bilgin 12 Ocak 2019 18:17
büyük başın baş ağrısına ağlayan çok olurmuş. iktidar hangi yanlışı yaparsa yapsın, Maşaallah muhalefet, savunmada öyle atak davranıyor ki iktidara yapacak birşey bırakmıyor. Ya masum kızdan tutturuyor, ya nezaketten kaptırıyor... Bu işler bize yakışıyor mu? Davanın neresinde yazıyor? Bizi millet bunları yapmamız için mi seçti, bunun için mi destekliyor? diyen yok. Pes vallahi. Gerek bu atamaya, gerekse atanana, kim ne demişse az bile demiş. Kimse kusura bakmasın. Sureti hakdan görünüp yalakalık yapmasın.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 23:36
0
Helal olsun aynı fikirdeyim
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 17:27
.(çok az istisnalar her zaman vardır.).Saygısızlık ve edepsiz sözler sürekli gündemde...Gücü elinde bulunduran kesim ki benim de destek verdiğim kesim inanç adına kaybetti.Genel ahlak adına kaybetti.600 tana efendi dahi sizin olsa neye yarar.Yollar havaalanları Sanayi teknoloji Toki evler vb. hizmetler güzel hizmetler var olsa da!..ruhsuz umutsuz güvensiz yalanla -dolanla saygısızca iftiralarla,düşmanca ayrışmış,selamı bile torpile bağlı bir toplum nereye kadar gider ?Muhalif olan gücü bulundurmayan kesim de bilmukabil hırsla karşılık verme yolunda.Demek
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 21:24
0
Ne yapalım toplumumuz bu hale dönüştü.Eldeki kumaş budur işte."Tencere dibin kara.seninki benden kara".Arada kaybolmuş fabrika hatası üç beş vatandaş da kabuğuna çekilmiş duruyor.Gerçekte aşırı dürüstlerin durumu daha zor.Çünkü sistem kabul etmiyor.siyaset kabul etmiyor.Toplumda alıcısı yok.Buyurun cenaze namazına...
Denizci Alperen 12 Ocak 2019 14:39
Bütün hanımefendilere saygı ,illa saygı , ancak saygı Türk töresi bunu gerektirir , İslam ahlakı bunu gerektirir , umulur ki yanlışlarından , hatalarından dönerler Yargı makamı biz değiliz herkez hesabını alemlerin Rabbi olan yüce Allaha verecek . Burada hanımefendinin sadece şahsına laf söyleyenleri uyarmak maksadındayım, Kadrolaşma, yetim hakkı , beytül malı yağmalamak ,ehli olmayan işlere yerleşmenin karşılığı ateşle temizlenmektir haber vereyim istedim.
musto 12 Ocak 2019 12:18
Tanıdığım bir kız Hacettepe, Bilkent ve Koç ünüversitesi doktora çeşitli bölgeler arkoloji çalışmalar Newyork Metropolitan müzede yüksek bir maaşla 3yıl çalışma tatilde geldiğinde meclis başkanı Mehmet ali şahine projelerini ve cd lerini gönderdik gelen cevap bu kadar zeki bir çocuk neden ülkeye faydalı bir şey okumamış şimdi birileri kültür sanat olmadan kalkınamayız diyor.
Ali baba 12 Ocak 2019 22:05
4
Misto,,,Mehmet alisahin prejeler bakanimiydi-?
musto 12 Ocak 2019 23:43
0
Milli saraylar topkapı sarayı vb TBMM bağlıdır zamanın yetkisiz meclis başkanı da mehmet ali şahindir tarihi eserlerimizin çoğu çürümeye terkedilmişti bunların gün ışığına çıkarılması resterasyonu ve halka teşhiri başarılı olmadı.
Edep 12 Ocak 2019 11:45
O zaman bu kızcağız, böyle bir atamanın kayırmacılık olarak algılanacağını belirtip, halkın ve islamın değer yargılarının zarar göreceğini belirtip istifa etsin. Bu, o kadar mı zor. Gözünü makam,mevki ve para bürümüş insan için zor gelir ancak. Öyle değillerse Ailecek istifa etsin Kavakçı'lar. Madem çook ahlaklılarsa, göstersinler bize.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 11:33
muhsin reisin bize bıraktığı degerdir yavuz ağıralioğlu
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 11:13
eğer o ''aptalca'' pozları kamuoyuyla paylaşıyorsan sonra da baş danışman oluyorsan adama sorarlar beka mücadelesi verdiğimiz şu günlerde bu ''aptala'' ne danışacak cumhurbaşkanı da bu hanfendi ne cevap verecek?
Evet, isabetli konuşma. Ama şunu unutmamak lazım. Konuşmanın ilk kısmı iki satır. Asıl vurgu ikinci kısma. Oysa vurgu ilk kısma olmalıydı. İslamcılardan en iddialı oldukları ahlaki konularda öğrenecek hiçbirşey yok bu milletin.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 09:27
Benzer eleştireler artarsa milletimizden umud kesilmez,Sayın vekile sonuna kadar evet.Ben kuruluşundan itibaren AK partiliyim ve bugün sorguluyorum.Bu kadar akraba eş dost yakın hangi üstün meziyetlerele sürekli bürokrasinin tepe noktalarını işgal ediyorlar,onları bu denli başarılı kılıpta bizi sahada tutan,bayrak sallattırıp iş bürokrasiye geldimi görmezden gelen akla artık isyan ediyorum.Bağrım yana yana partime ders verme vakti diye düşünüyorum.ARTIK YETER. ŞAMDAN
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 09:10
Biz zaten teraziyı bozmuşuz doğru tartmıyor o hale geldik ki aynı görüşte değilsek ver abalıya gitsin yok değilsek küre halının altına gitsin
Takipci 12 Ocak 2019 08:08
Demokrasilerde 'düşman' olmaz, 'rakip'ler olur. Y.Agiralioglu buna güzel bir ornek. Neden, İktidar kanadında, rakiplerine empati yapan kimse yok?
Hakan bey, evet siyasette bel altı vurmak çok ama çok kötü bir tutum. Size yorum yazmama sebep olan durum Mariam ismini Meryem diye düzeltmek sizin işiniz değil. Ben muhalif değilim. Aile şirketleri gibi atamalar her tarafta var ve bunlar bizi üzüyor.
Demir 12 Ocak 2019 08:05
Kavakçı ailesinin devlette kadrolaşması giyim ve oturuş şekillerinden daha ciddi bir meseledir.
Zekiye 13 Ocak 2019 06:42
0
Mesele kavakçı ailesi değil. Mesele, tek bir ana- babanın 1. ve 2. derece altsoyundan 5 kişinin; yoğun emek ve vasıf isteyen üst düzey devlet görevlerine atanmasıdır. Hele bazıları böyle birikimin mümkün olamayacağı kadar genç yaşta ise.. Asıl mesele kesinlikle bu. Yorumunuza katılıyorum.
serkan aydoğdu 12 Ocak 2019 07:22
türkiyede fetöcü diye 23 bin kadın ceza evlerinde bebekleri ve çocuklarıyla eziyet ve çile çekiyorlar lüks içinde amerikada saltanat süren merve kavakçıgilleri bu denli savunacagınıza birazda hapisteki masumlar için çırpının sayın albayrak yosa 13 bin mazlum kadın bir merve kavakçı etmiyormu bu ülkede
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 16:37
2
zarar kendilerine dokununca uyanacaklar.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 06:23
1
Her yoruma fetöcülerin mağdur edebiyatı döşenmeleri bitmiyor. Bıldır yediğiniz hurmalar (sadece soru çalmalarınız bile başınıza gelenleri hak etmenize yeter.) sizi tırmalayınca niye ağlıyorsunuz? Bir aileden hem de ilk 3 derece yakınlar içinden 5 kişinin birden üst düzey bürokratik kadrolara atanması gibi galiz adaletsizlik karşısında bile bu yorum bize Ak partiye oy verdiriyor.
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 01:55
0
Ceza evine girmemek için formalite evliliği yapıp hamile kalan kadınlara mı acıyalım? Allah gün yüzü göstermesin bunlara.
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 06:30
0
Hapse girmemek için formalite evliliği yapıp hamile kalan kadınlara mı acıyalım? Beter olsunlar.
evin 12 Ocak 2019 06:00
mağdurum da mağdurum... kusura bakmayın ama ülkede bu kadar acı ve yokluk varken bir büyükelçi kızı için mağduriyet kasmanız utandırıcı...
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 11:36
6
Mağduriyet kasması göremedim. Çok hoş bir üslup hatırkatması var. İyi o halde ülkede acı ve yokluk var diye herkes birbirinin namusuna küfretsin.
attila kurt 12 Ocak 2019 04:00
hiç düzgün bir aday değildi mariam
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 10:13
1
Fevkalede aciklayıcı ve altı dopdolu bir yorum ve bu yoruma yapilan gayet nezih 5 begeni. Pas pes
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 02:34
Size de milletvekiline de katılıyorum. Umarım her iki cenahta nasibini alır. Zira bu olayların bu kadar haksızlık barındırması, ülkede bir türlü düşürülemeyen tansiyondur. İki cenah artık birbirinden nefret ediyor. Artık karşıt görüşlerin paylaşılması ve ortak bir zeminde değerlendirilmesi pek mümkün değil. Balık baştan kokuyorsa, bu işte bunca baştan başlamak gerekir çözüme ulaşmak için. Efendiler ülkeyi ikiye böldünüz. Yeter artık.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 02:30
Çürüdük. Şu linç o hanımefendinin göreve getirilmesiyle karşılaştırılamayacak düzeyde kendini bilmezlik ve afedersiniz ama aşağıların aşağısıdır. Böyle akrabaları doldurarak bir yerlerde istihdam sağlanmasına karşıyım, lâkin bu akrabanın gerçekten liyakat sahibi olup olmadığını bilmeden yorum yapmaktan, yani konuyu kişiselleştirmekten hicab duyarım. Bir de konu danışman ise, bırakınız kime danışacağını da danışacak kişi belirlesin. Bu cümleleri Akpye muhalif bir olarak paylaşıyorum.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 19:00
0
Katılmıyorum arkadaşım ülkenin başındaki adam her konuda en liyakat sahibi ve ehile danışmalıdır bence
Okurun 12 Ocak 2019 01:46
DUVAR GAZETE,sinde, fehim tastekin, suriyeyle ilgili bugunkü köse yazisini OKUMASINI SAYIN YAZARA TAVSIYE EDILIR
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 01:26
Merak ettim bu kavakçı ailesinde nasıl bir yetenek ve cevher var? Hepsi bir şekilde devlette yüksek maaşlı eleman.
bingöllü muhammed 12 Ocak 2019 07:17
0
yetnekleri el ayak öpmek güç kimdeyse dümeni oraya kırıyorlar sülalece amerikada yaşayıp abd vatandaşı olmalarına ragmen türkiyede sözde abd karşıtlıgı yapıp 2 li oynuyorlar tv net ve ülke tv ye çıkan konuşmacıların alayı abd vatandaşı birde ersanal diye biri var biraz araştırdım bu kişinin musevi kökenli oldugunu gördüm
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 01:15
Adamdır, Muhsin başkan zamanında nizami alem ocakları başkanı idi
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 00:43
iktidar partisi ve troller bu parti ve tercihini bu partiden tarafa kullananlar için kullandığı dilden utansinlar
bende bir İYİ PARTİ üyesi olarak insanların giyim davranış ve hareketlerinden dolayı saldırıya ugramasını kınıyorum ben hayatta akp yi sevmem ve erdoganlada işim olmaz ancak konu kadınlar olunca kadınlara karşı yapılan saldırıları asla tasvip etmiyorum esasında bu kutuplaştırmayı akp liler başlattı insanları inananlar ve inanmayanlar diye ayırarak başlattı akp ye oy vermeyenlere vatan haini terörist diyen akp liler ve erdogan yapıyor bu ayrımcılıgı malesef ülke ve millet olarak zor günler geçiriyoruz kardeşi kardeşe kırdırma peşindeler
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 00:09
Biz bunları hergün söylüyoruz. Ama selamı geçtik bir Allah razı olsu diyen yok.
KARAR OKURU 12 Ocak 2019 22:01
7
Arkadaşlar bütün yorumları okudum. Bende yapılan hataları görüyorum ve eleştiriyorum. İyi parti nin CHP hdp blokunda yer almasını kabul edemiyorum. Ayrıca ben ak partiyi seviyorum, şu ortamda yani bizi bursa CHP seçimde hdplilere encümenlik vermiş. Yani kimse kimseyi kandırmasın CHP hdp işbirliği var. Bende bir vatansever olarak MHP AKP dışında seçeneğinin olmadığını görüyorum. İyi parti kusura bakmasın ama durum bu.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN