Back To Top
Lira, ruble, yerli telefon

Lira, ruble, yerli telefon

- A +

Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette Amerikan Doları yerine Türk Lirası ile Rus Rublesi’nin kullanılması gündemde.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan’daki Türk Konseyi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Orta Asya -Türk- cumhuriyetlerinin de kendi aralarındaki ticarette dolar yerine milli para birimlerini kullanma çağrısında bulundu.

Öte yandan İran-Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak, Tahran ve Bağdat’ın karşılıklı ticarette dolar kullanmama kararı aldığını ve ticaretin avro, riyal ve dinarla yapılacağını açıkladı.

Emperyalizmin çarkına çomak sokma yolunda güzel gelişmeler.

***

Bunların boş işler olduğunu söyleyenler de var.

Meselâ; Türkiye-Rusya ticaretindeki ödemelerde lira ve ruble kullanılsa bile fiyatlar yine dolar kuru üzerinden belirleneceği için bundan bir fayda umulamayacağını ileri sürenler…

Bence Türk tüccarların ve bankacıların elinin rubleye, Rus tüccarların ve bankacıların elinin de liraya alışması, psikolojik bir eşiğin aşılmasını temin etmesi bakımından başlı başına bir fayda olacaktır.

Varsın dolar kuru bir süre belirleyici olmaya devam etsin; zamanla elimizin alıştığı diğer paralara dolardan bağımsız kıymetler atfetmeye başlarız.

Ayrıca; dolar kullanımının azalması, doların kuruna menfi tesirde bulunmaz mı?

“Boşveeer” diyenlere aldırmadan şansımızı deneyelim.

***

Yerli malı seferberliğinde de aynı şey geçerli.

Burada da “Boş iş” edebiyatı yapanlar, mesela “Vestel’in akıllı telefonlarının bir sürü parçası da dışarıda üretiliyor, dolayısıyla yerliliği tartışmalı” diyenler var; onlara da aldırmayalım.

iPhone’un parçaları Çin’de üretiliyor diye ona ABD malı demekten geri duruyor muyuz?

Citroen motorunda Alman BOSCH firmasının bir parçası var diye “Citroen’in Fransız motoru oluşu tartışmalıdır” diyebilir miyiz?

Konu markadır, patenttir, bunların menşeidir.

Seferberliğe devam vesselam.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 15:56
Kesinlikle haklısınız fakat bu mucizevi bir iş değildir ve çalışmak ile zamana ihtiyaç vardır. Vesselam.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 15:36
Azicik zekayi kullanmak neden mumkun olmuyor? Dusun Turkiyeden Rusyaya mal satan firmanin mudurusun mali sattin rubleyi kasaya koydun.Aksam olmadan yapacagin is rubleyi dolara avroya cevirmek olmayacakmi? Yada Rusyada mudursun Turkiyeye malsattin parayi kasaya koydun.Parayi kasada Turk lirasi okrak mi tutarsin yoksa isgunu bitmeden lirayi dolara yada avroyami cevirirsin? Eger bu yazdiklarima cevabin evetse butun bu bos lakirdilar ne?
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 13:46
üretimi en çok, en kaliteli olan ülkenin para birimi en değerli olur. rusyadan ithal ettiğimiz teknolojik ürün ne kadar... avrupa ve amerikadan ihraç edilen ürünler ne kadar. ihracat da önemli yer tutan tıbbi malzemeler, ilaçlar, havacılık ve otomobil malzemeleri hemen hepsi amerika ve avrupa malı.. kendine faydası olmayan rusyadan ne alacağız ki...
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 21:23
0
Galiba tıpta rusyanın abdden kat kat üstün olduğunu bilmiyorsun
yıldız 06 Eylül 2018 12:23
gazozcular ve montajcılar yerli olsa ne olur olmasa ne olur
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 12:22
Mesele vestelin bazı parçalarının başka yerlerde üretilmesi mi? Yoksa ülkenin cumhurbaskanı bile yerli telefon olan vestele yönlendirirken/vestel reklamı yaparken, haksız rekabet elde eden vestelin bunu avantaja çevirmek yerine, hala beş para etmez telefonlar üretmesi mi?
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 12:16
Türkiye’de yazar olmak kadar güzel kolay bir şey yok. İstediğini yazabilirsin tepe dekilere dokunmadığın sürece Sayın yazar birazda Uygur Müslümanlarından bahsetseniz Türk olanlardan
ERKAN DOĞAN 06 Eylül 2018 12:05
Sayın Albayrak Rüzgar nereden eser ise oralı olmak bu İslamcıların milli fantazisi oldu.Bak ben sola daha yakınım.Türkiye de siyaset çıkmazda. İslamcılık ve Sağcılık Türkiye de fazlası ile ucuz. Solcuların da solculuk yapacak Entelektüel birikimleri az.Bırakın bu ona buna çaka satma,senden almam ondan alırım işlerini de memleketin bilinç düzeyi nasıl arttırılır ona bakalım.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 11:55
İyi bir insansın buna şüphem yok Ama şu Romantik islamcılığın yok mu Lütfen biraz artık rasyonel olalım yoksa yangın daha da büyüyecek
Takipci 06 Eylül 2018 10:30
Bir paranin değerini ait olduğu ekonominin uretim gucu belirler. ABD ekonomisi en uretken ekonomidir, parasi da en değerli olan. Alman ekonomisi de ikinci sirada, euro da en değerli ikinci para. Gerisi teferruattır, lütfen gercekci olalim.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 09:45
Hayırdır, yorumlar açılmış.
selman 06 Eylül 2018 09:31
İyi niyetli ve cahil bir girişim, diyecektim ama düşündüm de girişim bile değil, yıllardır konuşulan ama yapıl(a)mayan bir goygoy. Boş lakırdı. Yapın kardeşim, elinizi tutan mı var? Ama ejder suyu içenler, kapitalizmle mücadele edemez.
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 08:13
Her kafanıza estiğinde bir ülkeyle didişin sonra tepki olaraktan bizden yardım isteyin. Bu gidişle evde eşya kalmayacak
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 06:34
Surekli sikisinca yok yerli olsun filan,boyle bir maskaralik olurmu?buyuk ulke olacaksin Zaten markan olacak.Zirt pirt tikandigin yerde kullanmak icin degil
Has Parti 06 Eylül 2018 05:31
Tarikat ceo'ları (şeyhleri) ve devlet memurları, bakanlar vs. dahil buna yerli araba kullanmaya başladığında yol almış olur muyuz acaba?
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 02:23
Ah şu İslamcılar. Rusya bugün İdlibe bomba yağdırdı... Rubleyle iş yapmak... Ama yarın Putin ile aranız bozulur, Trump a selam çakarsınız. Zira Trump kazandığında methiyeler düzmüştünüz. (Havuz medyası ve ahalisi)
musto 06 Eylül 2018 01:51
Otomobil üretiminde üst sıralardayız lüks araç ithalatında yine üst sıradayız önce onları sıfırla ülkede üretilenlere binsen değerinmi azalıyor biz sizin değerinizi binekleriniz veya saraylarınızla değil ülkeye yaptığınız hizmetlerle değer veririz ülkede üretilen mal ve eşyanın ithalatına ağır vergi koy üretenide denetle dolar karşıtı ülkelerle yeni bir rezev para biriminde antlaşın mesala euro gibi..
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 00:31
Yanlış hatırlamıyorsam, Almanya ile papaz olduğumuz referandum döneminde herhangi bir devletlümüz Mercedes'ini yakmaya ya da pıçaklamaya kalkışmamıştı. Aynı akl-ı selimi(!!!) US malları için de göstermeleri gerekmez mi?
KARAR OKURU 06 Eylül 2018 01:40
2
El cevap Gerekmez
Karar Okuru. 06 Eylül 2018 10:28
0
1990’lı yıllardan itibaren bir çok boykota şahit oldum , ürün listeleri ve markalar elden ele dolaşırdı ancak bunun etkisi 3-4 ayı geçmezdi , 3-4 ay sonra herkes alışkanlıklarına , aradığı kaliteye veya konfora geri dönerdi. İlk vazgeçenlerde genellikle boykot çağrısında bulunanlar olurdu. “Boykot” mahiyeti itibariyle geçici bir durum , hukukta ki “tazyik hapsine” benziyor , istenilen sonuç hasıl olana kadar yapılacak bir eylem , çok uzadığında etkisiz bir eyleme dönüşüyor, mahiyeti itibariyle “arızî” bir durum yani . İnsanlar ve milletl
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN