Back To Top
Veda yazısı

Veda yazısı

- A +

Karar’daki ilk yazım 8 Mart 2016 günü yayımlandı. Başlığı da şöyle: “Özal’dan Erdoğan’a ne değişti?” O ilk yazıda Özal ve Erdoğan dönemlerinin benzerliklerine, Özal döneminde başlayan başkanlık sistemi tartışmasına değinmiş, başkanlık sisteminin önemi ve gereğine dikkat çekmiştim. Önünde sonunda başkanlık sistemine geçeceğimizden emin olarak da yazıyı şöyle bitirmişim:

“25 yıldır başkanlık sistemini
savunan biri olarak adayım da favorim de bellidir. Tıpkı yıllar önce olduğu gibi. Özal’la yarım kalan iş Erdoğan’la tamama erecek inşallah.”

***

Bu satırları yazmamın üzerinden 20 ay geçmiş. Karar’daki yazma serüvenim çok zorlu bir döneme denk geldi ne yazık ki. Ne çok şey sığdı o 20 aya... Yönetim sistemimizi milletin iradesiyle yeniledik, ama öncesinde ülke olarak çok ağır bir bedel ödedik. O bedeli öderken milletçe büyük bir demokrasi zaferi kazandık, FETÖ’nün hain darbe girişimini püskürttük.

2016 yılı kişisel olarak da zor geçti benim için. 17 Mayıs’ta hayatım boyunca dostum olan, bana hep destek çıkan babam Nazmi Arslan’ı hakikat alemine uğurladım. 15 Temmuz’da can dostum, yakın çalışma arkadaşım Erol Olçok’la yiğit oğlu Abdullah Tayyip Olçok şehit düştüler. Babama, Erol’a, Abdullah’a bu köşeden veda etmek zorunda kaldım. Üçünün acısı da ilk günkü gibi taze yüreğimde. Aklıma düşmedikleri gün yok. Üçünü de rahmetle anıyor, Erol ve Abdullah’ın şehadetiyle kıvanıyor, teselli buluyorum.

Zorlu vedalar kadar zorlu mücadeleler de yer tuttu bu köşede. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin halk oylamasına gitmesi kesinleştikten itibaren, köşemi sadece yeni sistemi anlatmaya ayırdım. Halk oylaması dönemindeki onca yanıltmacaya, kasıtlı biçimde üretilen onca yalana karşı, yeni sistemin neler getirdiğini, kendi yorum ve öngörülerimi katarak, ayrıntısıyla anlatmaya çalıştım.

O öngörülerin de yazının başındaki temennim gibi hayata geçeceğini umuyorum. Yeni sistem 2019’da bütün unsurlarıyla işlemeye başladıktan sonra siyasi aktörler de toplum da getirdiği avantajları, sağladığı fırsatları görecek. Başkanlık süresinin iki dönemle kısıtlanması başta olmak üzere, sistemin devrim niteliğindeki yenilikleri siyaseti de toplumun siyaseti okuma biçimini de dönüştürecek.

Yeri düştükçe dış politika analizlerine de yer verdim bu köşede. Gün geldi, düşünsel olan ağır bastı, Adorno’dan ya da Wallerstein’den söz açtım. Gün geldi, şiir düştü gönlüme, Gary Snyder, Han-shan, Lawrence Ferlinghetti’den çevirdiğim şiirleri koydum bu köşeye. Sebep olanların da kulağını çınlatarak elbet: Nabi Avcı ve Cahit Koytak ağabeylerimle sohbetimizi buraya taşıdım. Bakıyorum da gönlüm nereye çekerse atımı oraya sürmüşüm. İyi de etmişim hani.

Tabii bir de futbol kısmı var işin. 2010’dan bu yana aralıksız Beşiktaş yazıyorum. Aynı işi burada da sürdürdüm. Amansız bir hücum futbolu yandaşı olarak hep “Hücum Beşiktaş, Hücum!” dedim, son Beşiktaş yazımın başlığına da bunu koydum özellikle. Şenol Güneş geldiğinden beri beklentim gerçeğe dönüştü. Şenol Hoca’ya da teşekkürü ihmal etmeyeyim. Futbolculara, yönetime, büyük Beşiktaş taraftarına da elbet. Not tutmadan, gol girişimlerini kendime özgü maç çizelgeme kaydetmeden, şöyle rahat rahat maç izlemeye alışabilecek miyim, bilmiyorum. Deneyeceğim.

***

20 ayda 240’ıncı yazı bu okuduğunuz. Köşe yazarlığının yıpratıcı, yorucu bir yanı var. Düzenli yazı üretme zorunluğu bazen köreltici de olabiliyor. Asıl işimin yoğunluğu da eklenince buna, bir süre mola verme kararına vardım. Rahat rahat maç izlemenin yanı sıra, sürekli yazı yetiştirme telaşından kurtulmaya da alışırım umarım. Bitirirken, başta Mustafa Karaalioğlu ve İbrahim Kiras olmak üzere Karar’daki tüm eski ve yeni dostlara teşekkürlerimi, bu köşeyi severek ya da kızarak, övgüye ya da yergiye değer bularak okuyan tüm okurlara saygılarımı sunuyorum. Hoşça kalın...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ocak 2018 17:37
Ozalla erdogan donemi birbirine tam zıttır, ozal planlı ekonomiye baglı ülkenin rekabetçi gücünü kesfedip uretim üzerinden piyasaları borçlandırmadan teşvikle fonlama, meskenide kooperatif üzerinden dengeli çozme dönemidir. Erdoğan donemi ise uretimi bitirip tamamen tuketimi borçlandırmaya dayalı büyütme bankayı hayatımıza iyice yerleştirme donemidir. Özetlersek, ozal donemi sosyoekonomik refah geliştirme donemi, erdoğan donemi ise tersi borçla maaş ile banka arasına sıkıştırıldığımız donemdir, her ikisinde yasayarak gördüğümüz budur, tek ortak ö
Doğrucu Davut 29 Ekim 2017 01:56
Hakan bey, bütün güzellemelerinize rağmen demek bu iklim bu hava sizi de yazma konusunda pes ettirdi,söylemesenizde...Hayırlısı olsun...
tepekoylu 28 Ekim 2017 15:36
hakan bey bır çok fıkrınıze katılmadığım gibi bu fıkrınızede katılmıyorum..tabiiki şaka..ama keşke mola vereceğinize arada olsada yazsaydınız.. sebep ne olursa olsun bır yazarın bır müddet yazmayacağım demesi benı hep üzmüştür..demokrasıde zıt kutuplar bırbirıni tamamlar.. umarım molayı fazla uzatmaz tekrar ama burada başlarsınız...size sağlıklı mutlu ama kısa bir mola dilerim...
KARAR OKURU 28 Ekim 2017 13:41
Yolunuz acik olsun Hakan Bey. Referandum suresince, Baskanlik sisteminin getirecekleri konusundaki dusuncelerinizde samimiyetinize inaniyorum. Ancak su son bir aydir belediye baskanlarinin istifa ettirilmesi surecinin, Baskanlik sisteminin bizi nereye goturecegi ile ilgili cok acik deliller sunmasina ragmen hala baskanlik sistemiyle ilgili naif denebilecek olcude iyimserliginizi anlayamiyorum.
KARAR OKURU 28 Ekim 2017 12:50
Allah yolunu açık etsin .
KARAR OKURU 28 Ekim 2017 12:43
selametle.
Köroğlu 28 Ekim 2017 10:57
Teşekkürler. Fikirlere genelde katılmıyordum ama iktidarın fikirlerine yakın bir gazetecinin ne dediğini merak edip okuyordum.
KARAR OKURU 28 Ekim 2017 10:15
Hakkinizi helal edin, hakkımız helal olsun.
oğuz 28 Ekim 2017 09:55
teşekkürler hakan bey sizi ve yorumlarınızı en kısa zamanda tekrar görmek isterim.
Süleyman TURAN 28 Ekim 2017 09:04
Başkanlığı savunduğunuzu yazıyorsunuz. Bu savunmayı gerçekten Türkiye'nin yararını düşünerek mi yazdınız? İkna edici açıklama yapmanızı beklerdim. Saygılarımla
Misafir 28 Ekim 2017 08:48
Allah işini rast getirsin
Ali Adıyaman 28 Ekim 2017 02:41
Üzüldükmü hayır benliksiz çıkatcı ve ısmarlama hatta maille gelen yazıları kopyala yapıştır yapan bir gazetede yer kapmış herkese yazar denmez. Kusura bakmayın ama kimsede yazılarınızı okumuyordu ve gitmeniz karar gazetesi için hayırlıdır
tepekoylu 28 Ekim 2017 17:10
5
öyle itici ve lümpen bir yorumki.. yazarın bır çok fıkrıne katılmayan beni bile rahatsız etti...bi dudağı gökte bi dudağı yerde büyük büyük laflar..fikrini beğenmediği herkesi suçlayan gücüne görede gönderenler azledenler....en tepemizden yanı başımıza kadar ne kadar çoksunuz.. vallahi ne kadar çoksunuz.....
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN