Back To Top
Ağır yük!

Ağır yük!

- A +

Omuzlarda 80 milyonun sorunları.

Hatta bunlara 4 milyona yaklaşan misafirlerimizi de ekleyin. Hatta ve hatta bunlara bir de ülkemizi gelen 40 milyona yakın ziyaretçileri de ekleyin.

Seçimleri kazanmak demek, çok ama çok ağır sorunların çözüm sorumluluğunu da üstlenmek demek oluyor. Bu açıdan muhalefetin işi aslında daha rahat.

Asıl yük iktidarda...

Muhalefet deyince şu noktayı söylemeden geçmeyelim: Seçim sonuçları bir bakıma muhalefetin toplumun gerçek sorunlarına hala vakıf olmadığını da gösterdi. Kendi adıma söyleyeyim, popülist yarış başlatmaya neden olan muhalefet önerilerini ülkemin geleceği açısından hiç faydalı bulmuyorum.

Sıkça üzerinde çalıştığım onca mesele var: Mesela gelir vergisi dilimleri nedeniyle asgari ücretin az üzerinden başlayan ücret gelirleri cezalandırılıyor. Vergi dilimleri yüzde 10’dan başlatılıp, oranların arası biraz daha açılabilir. Kısaca çok çalışmak ve çalışmanın karşılığında biraz daha fazla kazanmak daha cazip hale getirilebilir.

Benzer sayısız öneriler üzerinde çalışıyorum. Muhalefet bu konularda maalesef topluma kazandırıcı önerilerde yeterince bulunamadı.

Bir örnek daha...

Bakınız, savunma sanayinde adeta destan yazıyoruz değil mi. Acaba benzer bir iş modelini yüksek teknolojiye dayalı ve/veya cari açığı azaltıcı bazı stratejik sektörlerde de denesek olmaz mı? 

Seçim sonuçları muhalefete dersine daha çok çalışması gerektiğini gösterdi. Ama seçimler AK Parti ve yeni dönemin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da çok daha ağır sorumluluk yükledi. Hatta MHP’ye de...

Ortada çözülmesi gereken o kadar ağır sorunlar var ki. Cari açık ve dış borcun finansmanı için, ülkenin döviz ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Hatta artık kendi gücümüzle daha çok döviz kazanacak bir döneme girmemiz gerekiyor.

İktidarın bu konuda yükü o kadar ağır ki...

Dün Merkez Bankası “Reel Kesim Güven Endeksini” açıkladı. 2101 işyerinin yanıtlarına göre endeks 5,3 puan düşüşle 104,6 oldu. ISO-PMI endeksi iki aydır kritik eşik 50,0 bandının altında.

Ama hepsinden önemlisi şu: Finansal piyasalarda kurlar oldukça yüksek düzeyde. Buna ek olarak faiz oranları da yüzde 20,0’nin hemen  altında. (Kredi faizlerini bu oranın üzerine ekleyin). Yüksek kur-yüksek faiz denklemini taşıyabilecek şirketlerin sorunları acilen çözüm bekliyor.

Seçimler nedeniyle mali disiplinde bir miktar sapma yaşandı. Ama cari açık yanında bir de bütçe açığındaki artışı uzun süre taşıyamayız. “Çifte açık” dediğimiz bu süreç ülke riskini artırarak istemediğimiz daha ağır sonuçlar verebilir.

O zaman çözüm ne?

Bugün bütün iş dünyası örgütleri nerede ise tek ses olarak “Reform” diyor. Ülke ekonomisinin yapısal bir değişim yaşamasının zamanı geçiyor.

Zaten yeni sistem siyasetin daha yüksek etkisi ile şekillenecek. O nedenle siyaset çok daha zor kararları alabilme gücüne erişilmiş oldu.

Bakınız, TÜİK verilerine göre işsizlik oranı uzun süredir çift hanede. Ama aynı zamanda sayısız iş insanı “çalışacak eleman bulamadığını” söylüyor. Demek ki, ortada ciddi bir açmaz var. Acaba fabrikaları değerli arsalardan taşıdığımızda, işçileri de taşıyamadık mı?

Ya da tam vasıflı hale gelen işçileri emekli mi ediyoruz? Neden insanları istediğimiz seviyede çalışmaya sevk edemiyoruz?

Bugün artan faiz maliyeti ile makine-teçhizat yatırımında bulunarak, fabrika kurmak isteyenleri korumamız gerekiyor. Kurumların ve kuralların çalıştığı bir sistemle finans sistemini belki de yeni baştan ele almak gerekecek. Kalkınma Bankacılığı-Yatırım Bankacılığının gelişimi katılım bankaları üzerinden ayrıca teşvik bile edilebilir.

Bakınız 24 Haziran’da bu Millet aslında sorunları en iyi kimin çözeceğine de onay vermiş oldu. Piyasalarda bu kıpırdı maalesef henüz yeşermedi.

O zaman bu ağır sorumluluğu ve sorunları çözecek fikri temel kadroların bir an önce işe başlaması gerekiyor. O nedenle bu seçimi kazanmak, ülkemiz adına yeni bir dönemin de başlangıcı neden olmasın?

O zaman ne diyelim: Tüm ülke olarak, iktidarıyla muhalefeti ile... Haydin hep beraber çalışmaya.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Habib 04 Temmuz 2018 19:10
Patates emperyalistlerin dayattığı yararsız bir şeydir. Sizleri akıllı olmaya davet ediyorum! Ayrıca halkımız artık soğansız gıdaları tercih etmektedir!
KARAR OKURU 02 Temmuz 2018 05:00
Neden guncel tarihli yazilarinizi goremiyoruz.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 12:30
İmar affı birinci adım. İkinci adım oraların 18 uygulamasına girmesi. Üçüncü adım bunların kentsel dönüşüm kapsamına alınması. Yapılmasaydı da yerine ne yapılsaydı?
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 12:20
Gelişmiş ülkelerde tarımda çalışan nüfus % 4-5. Bizde köyler boşalıyor. Kızların okuma yazma oranı % 42 den % 82 ye çıktı. Bunlar evlenecekleri adamlara şehirde sigortalı iş şartı getiriyorlar. Tarımsal üretim katladı . Turizm sezonu tatil köyleri patates talep etti fiyatlar arttı diye millet bağırıyor. 250 milyon dolarlık yaş sebze meyve ihracatımız var. % 100 katma değer Türkiye ye ait. Çorum lu üretici isyan ediyor . Günde 50 ton kiraz kilosu 1 TL den gidiyor diye. 40.000 ton kiraz ihracatı var. Alara tarıma bir kez daha teşekkürler.
KARAR OKURU 29 Haziran 2018 12:12
Milli Eğitim e 600 bin yeni çalışan . Bunlar aldıkları maaşla hemen araç alıyor. 2003 de 72.000 araç satılırken buğün 723.000 satılıyor. Tabi ki cari açık verecegiz. Bu yatırımların makine teçhizatları dışarıdan geliyor. Thy 500 uçağı geçti. Her biri 100 milyon Euro. Bavul ticaretine gelen Afrikalıların kargo ve vergi iadesine ugraşan Afrikalılar İstanbul u mesken tuttu. Çoruh nehri uzerindeki barajların türbinlerine Siemens e dünya para ödüyoruz da burada Türkiye nin hidroelektrik kapasitesinin % 17 si kadar elektrik üretilecek. Şehir hastahanelerin
B 29 Haziran 2018 00:33
Sayın yazar, dünya üzerinde doların dünyada para rezervi olarak kullanılmasının sebebi, ABD ve müttefiklerinin savaşı kazanması ve daha sonra soğuk savaşı itina ile sürdürmeleri ve Sovyetler birliğinin dağılmasıdır. Kağıt doları köpeğin önüne atsan yemez. Ama yağlı bir kemik atarsan iştahla kemirir. Finans sektörü dünya üzerinde emeği sömürmek için kurulmuş oyunlar zinciridir. İçinde korkunç haksızlıklar barındırır.Dünyanın sahip olduğu kaynaklar ve insan emeği farklıdır. Yani bir para ticareti ile para kazananlar var. Birde emek ve üreti
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 18:23
İşsiz genç sağlık primi ödüyor....
SORU 27 Haziran 2018 17:24
İbrahim , 3.havalimanı istihdam ve döviz girişi açısından kaç ortalama fabrikaya BEDEL ? ben hesapladim buldum bi rakam sende söyle bakalım.
KARAR OKURU 27 Haziran 2018 23:33
0
3 Hava limanı tabiki yapılmalıydı. Bu hizmet sektörüdür. Ülkenin kalkınabilmesi için Üretim yapılmalıdır. Aynı şeylerden bahsedilmiyor
CEVAP 28 Haziran 2018 16:34
28
üretim niye yapılmalı ? üretim İSTİHDAM ve DOLAR girişi için yapılır. fabrika üretimi ile hizmet üretimi arasında ne fark var ? ben söyleyim dünya hizmet üretimine kayıyor.
CEVAP 28 Haziran 2018 16:34
26
3. havalimanı 45 tane Tüpraş ediyor
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 23:42
2
16.34 tabi, tabi, ondan sonrada soğanı,patatesi suriyeden, samanı irandan, toplu iyneyi çinden, tohumu israilden ithal eder o paraları da o ülkelere verirsin. Havalimanıda yapılacak, ancak, üretim Ya yapılacak,yada yapılacak.
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 23:47
2
16.34 o zaman kapatalım tüm fabrikaları, durduralım tarımı, 5- 10 tane daha havalimanı ve benzer şeyler yapalım olsun bitsin.
NoHabraNadieenelMundo 27 Haziran 2018 14:34
Amerika 2019'da da faiz arttırımına devam eder mi sizce? Avrupa Merkez Bankası ne yapacak? Parasal genişleme mi yoksa faiz arttırımı mı?
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 23:51
işte bu, yapıcı yazı dediğin böyle olur. helal olsun.
F.kilic 26 Haziran 2018 23:11
Seçimlerin öncelikle ülkemize hayırlı olmasını diliyorum sayın Kahveci ağzına kalemine ve yüreğine sağlık kaleme aldığın konu ile ilgili birde yorumlara şöyle bir göz attım ekonomiyi tarımsal ürünlere bağlayan arkadaşlara takılmamak elde değil köylerde yaşayan halkımızın şehirlerde yaşayanlardan çok Taha refah içinde yasatiklarini görmemek elde değil siz bekleyen ekonomik sorunlar ile ilgili değerlendirmelerinin ve desbit larinizi kaleme alırken muhalif zihniyete şöyle bir seslenmek istiyorum kardeşim kürsüler den hakaret ve küfür içerikli muhal
Abdullah hasan 26 Haziran 2018 23:10
İbrahim bey hep beraber calisabilseydik zaten cari açık ve bunca borç niye olacakki. Acikladigin vergi dilimi bile bunun göstergesi degilmi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 21:24
Medvedev'in bir fikrasi vardi.Ukrayna ne zaman Avrupa Birligine uye olacak? Turkiye uye olduktan sonra,Türkiye ne zaman uye olacak?Hiçbir zaman diyordu.Şimdi aynı şakayı biraz değiştirelim.Turkiye AB'ye ne zaman uye olacak?Rusya uye olduktan sonra, Rusya ne zaman AB'ye uye olacak? Rusyanin Petrol ve dogalgazi bittiği zaman,Putin daha az benzin yakan eski mercedes makam aracını özlediğinde.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 18:41
Üniversite her ile açmak marifet değil Türkiye de planlama yok iş kur hangi meslekler boş sa kurslar açmalı muhtarlar Mahallesi'nde çalışmayan gençleri tespit etmeli belediyeler ve işkur çalışmaya özendirici meslek kursları açmalı yoksa liselerden mezun gençler heba olup gidecek
KARAR OKURU 28 Haziran 2018 01:33
0
diplomalı işsiz yetiştiriyoruz. Kıraathaneler boş kalmasın.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 18:13
hatırlarsan seçimlerden önceki yazında karar sizin yazmıştın evet karar bizimdi ve biz kararımızı vermiştik siz ve sizin gibiler in tüm çabalarına ekonomik kriz yaygarasına tehdidine ve tüm algı operasyonlarınıza rağmen halk ferasetli davranmış ve kararını vermişti 24 haziran akşamı da malumun ilanıydı artık değişmesi gereken sizlersiniz bir takım çevrelerle işbirliği yaparak bu ülkenin iktidarını değiştiremeyeceğinizi öğrenmiş olmalısınız milli olmalısınız yerli olmalısınız ülkenizin çıkarlarını yabancıların çıkarlarından daha f
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 16:58
1600 yada 2500 tlye dağ başina gidip çalışılırmı vasıflı işci ile vasıfsız aynı ücrete tabi 12 saat calış mesayi içinde 2200 tl al varmı böyle saçmalık başka yerde
devam 26 Haziran 2018 16:35
Muhterem kahveci geçenlerde bakanımızın söylediklerini alintilayip altına kendi yorumlarınızı "yani böyle demek istiyor" diye yazmıştınız.bende aynısını sizin yazınız için yapayım:
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 12:45
Yazar, tuş olan muhalifler için terapi yapıyor...
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 13:39
2
Bakalim kim tus olacak zamlar gelince.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 14:01
48
Keh, keh... Muhalefet teslli olmak için ülke batsın istiyor...
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 14:37
1
Bu kafayla istikamet o gidis.
musto 26 Haziran 2018 12:01
Seçime haftalar kala tekrar vergi affı en vahimi'de imar affı hükümet 40,45 milyar gelir bekliyor şu ana kadar 1milyon kişi müracaat etmiş benim beklentilerin üzerinde 100milyar tl gibi gelir bekliyorum eh bununlada yerel seçimlere kadar idare edilir başka satacak bir şey kalmadı vatana millete hayırlı olsun elle gelen düğün bayram..
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 10:51
İşte bu yazıya şapka çıkarırım.CB ofislerden birinin başına ehliyet ve liyakat ise kriter Kahveci’den iyisini mi bulacak
Köroğlu 26 Haziran 2018 10:28
Asgari ücret kalkmalı, ya da bölgesel uygulanmalı. 5 kişiye kadar eleman çalıştıran işyerlerinden vergi alınmamalı. ÖTV kalkmalı. KDV her kalemde %5' e inmeli. Bankalar ve TRT özelleşmeli. Makam arabaları satılmalı. Devlete ait her türlü misafirhane satılmalı. Memur sayısı inmeli. Okul bina yapım/bakımı ilçe belediyelerine devredilmeli.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 10:27
Allah gücünü artırsın ibrahim bey. İyi ki varsınız. İyi ki karar var
murat 26 Haziran 2018 09:36
Şöyle rakamla izah edeyim.2017 de 80 000 tl kazancım var.Fakat ben ailemin geçimi için bunun 50 000 tl sini harcamışım.Fakat vergi verirken devlet benden 80 000 tl nin % 25 i olan 20 000 tl yi alıyor.Ve ben gerçek kazancım olan 30 binin 20 binini vergi veriyorum.Yani fatura hilelerine girmiyorsam kazancımın üçte ikisini vergi veriyorum. Gelelim işçi konusuna.Asgari ücret 1600 tl.Devlete ödediğim ve ssk ya ödediğimi eklersem oluyor 2300 tl.İşçi yemek ve servisi ekledim oldu 2700 tl.Yani ilk defa çalışmaya başlayan bir işçinin bana masrafı bu.Peki işçinin aldı
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 13:33
1
ailenize harcadığınız elli bin liranın da yüzde onsekizi kdv. yani o paranın da beşte birini devlet alııyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 14:06
2
13:33, Katma değer vergisi nedir biraz araştır sonra konuş.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 15:52
0
13:33 bildiğim kadarıyla üretici aldığının kdv si ile sattığının kdv sinni mahsuplaşır yine bildiğim kadarıyla kdv son kullanıcının üstüne kalır.
murat 26 Haziran 2018 09:12
Sayın Kahveci bu ülkede % 11 işsizlik var.Doğru.İnsanlar iş bulamıyor.Fakat 10 milyon da işçiye ihtiyaç var.Şöyle anlatayımki şu anda Türkiye ye dışardan 10 milyon insan getirsek ve bu insanlar belirli vasıflarda olsalar 1 ay içinde hepsi işbaşı yapar.Peki bu nasıl bir denklem ki hem işsiz var hemde işçi bulunamıyor? İşte siz ekonomistler önce bunun üzerinde kafa yorun.Nedenlerini biz anlatalım diyoruz ama kime anlatalım.Çözümlerini sunalım diyoruz ama bizi kim dinler.Herkes büyük büyük holdinklerin ağzının içine bakıyor.Onlarda zaten gelirlerini
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 12:32
0
İşçi eksiğinin olması vasıflı elemanın eğitimini hiçe sayması anlamına gelmemeli diye düşünüyorum
musto 26 Haziran 2018 13:20
0
Kira gelirin var %35 vergi alıyor sadece mecuri giderleri indirebiliyorsun 4 kişilik aile neyer ne içer ama faiz gelirinden%15 stopaş alıyor
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 14:05
1
13:20, Faize kökten karşı biriyim. Ama olayı şöyle düşün. Bir vatandaş yüzde 35 vergisini ödeyerek elde ettiği nakitini faize yatırıyor. Yüzde 15 vergi de ordan ödüyor. Sen onun daha fazla olmasını mı istiyorsun.
Hemi 26 Haziran 2018 14:08
0
Yurtdisinda yasayan birinin Türkiyede dükkani varsa 0,yazi ile sifir vergi,kirada dairen varsa yandin %35 vergi+Emlak vergisi,cöp vergisi yandi gülüm keten helva,sorma ver.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 19:45
0
Ben 44 yasinda Türkiye ye kesin dönüs yapmistim gecen sene isimin ehliyim ama basvurdugum her firmaya isvicrede gelistirdigim meslegim olmasina ragmen yasimdan dolayi hicbirinde Tercih edilmedim. Hep 30 yas alti engeline takildim. Halbuki isvicrede Bu Tam tersi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 08:54
Müzmin,muhalif seçmen;Saçma sapan iddialarla sizi sandık başlarına koşturan; türlü yalanlarla FETÖ'nün oyunlarına sizi paspas eden kim varsa, sonuçları kabul edip evlerine çekilmişlerdi.Bazıları hâlâ sus pus... Dün öğleye doğru ortaya çıkıp konuşanı da halinize bakıp "hastalıklı şizofrenler" deyiverdi.İşittiniz mi, bilmem. Fakat buna siz yol açtınız... Anadolu Ajansı'nın bir ajans olduğunu bilemeyip Yüksek Seçim Kurulu sanacak kadar sapıtır mı insan? Gözlerinize baka baka... Bile bile delirttiler sizi... Ama siz de böyle olmayı istediniz,
birisi 26 Haziran 2018 19:18
3
Bu şimdi bir yorum mu ?
ERKAN DOĞAN 26 Haziran 2018 07:32
Sayın Kahveci Türkiye küçük Rusya olma yolunda.Giderek daha fazla içine kapanacak.O saray tüm devlet kurumlarını bir araya getirip asker polis devleti oluşturmak için yapıldı.Türkiye gelecekte dünya ile daha fazla kavgalı olacak.Anlayacağınız anlattıklarınızın bir önemi yok.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 05:23
Mustafa bey ve Akif bey’den sonra bugun Karar’da okudugum 3. yazarsiniz. Birliktelik ve beraberlik vurgunuz icin oncelikle ucunuze sonra da Karar ailesine en icten sevgi ve saygilarimi sunuyorum. Inanin bir ulkenin basbakani, cumhurbaskani, iktidari veya muhalefeti degil sizler gibi ozu sozu tarafsiz ve vicdanli medya mensuplari o ulkenin milletini bir yurek yapabilir. Asiri yandas asiri karsit her bir yayin kurumuna ders veriyorsunuz. Sizlere helal olsun. Allah razi olsun. Tulay Cetinkaya
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 04:49
Gayrimuslum vatandaslara 1944de yaptigimiz gibi bir Varlik Vergisi cikaralim, ekonomimize buyuk katkisi olur diyecegim ama garimuslum vatandas da kalmadi gibi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 01:39
Ülke çıkarları için yaptığınız akılcı yorum ve önerileri takdir ediyorum.Lakin umudum yok. Rant ekonomisi ile elde edilen kazanca alışanlar buna müsaade etmezler. İnşallah yanılırım.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 01:38
Muhalefet kazansaydı ekonomik kriz çıkardı. Ama Reis ülkeyi uçuracak. Büyük lider ERDOĞAN..
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 10:46
4
seçimler neden apar topar yapıldı sanıyorsun. ekonomik kriz her halükarda çıkacak. şimdi hiç olmazsa krize neden olanlar krizin hesabını verecekler, verecekler amma olan da biz sıradan halka olacak.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 01:28
Reform şu:memur işçi ayrımı kalkacak herkes asgari ücretle çalışacak haliyle devlet tasarruf edecek. Ama yönetim şaşalı lüks gereksiz harcamadan kısmayacağı için işe yaramayacak.görünen o ki zam ve vergi yükü milleti bekliyor
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 12:08
5
he bir komünizmimiz eksikti
mustafa 26 Haziran 2018 01:27
ibrahim bey buzdolabı çamaşır makinası teorileriniz pek işe yaramadı..bir de mikser veya blender ı deneyin ...:)))
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 11:58
0
Yakında anlarsın
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 17:45
34
11:58, Ülke batsın istiyorsun...
Cem 28 Haziran 2018 14:55
0
17.45, ülke bitmiş okeye dönüyor. Hala olan bitenin farkında değilsin.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 01:13
Yoo hiç çalışamam, kusura bakmayın. Kim bu hale getirdiyse ekonomiyi onlar çalışıp düzeltsin.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 23:35
0
Ülkenin batmasını istemiyoruz.Seçtikleriniz batıracak ama sizinle birlikte biz de batacağız.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 00:54
Ne guzel yazmissiniz !!! Bayildim !!!
İyisin hoşsun İbrahim bey de, saydığın bunca sorunu yaratan muhalefet mi? Muhalefet iki bayram da birer maaş ikramiye diyor Popülist yaklaşım oluyor, AKP her bayram bin TL verecem diyor normal oluyor.Bu nasıl mantık? 560 milyar dolar borç muhalefet in suçu mu? Soğan 8 TL. Muhalefet mi bunun sorumlusu? Halk hem yandım bittim diyor,hem aynı kişiye ve partiye hurraaaaa oy veriyor.
Osmanlı Devleti 26 Haziran 2018 00:33
Bu millet ortalığı bulandırmaya inat gene Evlad-ı Fatihan olduğunu gösterdi ve ahde vefasını sergiledi. Reis eze eze kazandı. Şimdi sırada bora ve toryuma dayalı yerli ve milli parayı üretmek var. Dolar ve euroyu da yasaklayıp altına dayalı yeni bir rezerv para yaratmalıyız. Yerli ve milli nükleer silahlar üretmeliyiz. Uçak gemileri, savaş uçakları ve radarlar yapmalıyız. Önce ekonomik olarak ardından da askeri olarak süper güç olup siyonistleri ve şaronları tavında avlamalıyız. Ben inanıyorum Reis'in arkasında Osmanlı sancağı altında Küdüs'te dün
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 10:18
17
Kardeş ne kullanıyorsun? İnternette satılıyor mu?
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 10:58
0
arkadaş, nimitz uçak gemisinin 1975 yılı itibarıyla fiyatı yaklaşık 8,5 milyar dolar. yıllık masrafı (personel ve bakım) yaklaşık 400 milyon dolar. bu maliyete üzerindeki uçaklar, uçakların uçuş maliyetleri v.s. dahil değil. biz daha 560 miyar dolar borcu nasıl ödüycez diyoruz sen uçak gemisi diyorsun. hele bi de nükleer silah demişsin ki ne diyeceğimi şaşırdım. kime karşı üreteceksin, kime karşı kullanacaksın. kazara kullandın sonrasını hesap edebiliyor musun.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 11:59
0
Çok etkili sanırım
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 13:13
0
KO 00:33, evlad-ı palavran olmadığın ne malum?
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 14:09
30
Yorumcu kalkınacağız demiş, karşı yorumcular itiraz ediyor...
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 15:03
0
Egitimsiz kalkinma nasil olacakmis?
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 20:03
0
İnternet de satılmaz, sadece yandaşlar kullanır, onun için de çaresiz zavallı bunlar
devam 26 Haziran 2018 00:28
Patates soğan fiyatlarını takip edin.madem bunların fiyatlarının kısa sürede anı artışı hükümetin başarısızlığıdir o zaman kısa sürede ani artışında hükümetin başarısı olur.ben bir müddet sonra hükümet aşırı başarılı şu kadar sürede fiyatları bu kadar düşürdü diye yazarsam kimse itiraz etmesin.
KARAR OKURU 26 Haziran 2018 11:04
1
basarsın parayı alırsın dışarıdan ucuz ucuz, sürersin piyasaya ucuz ucuz, fiyat düşmüş olur. marifet böyle düşürmek değil. marifet senin çiftçinin de dışardaki çiftçi kadar ucuza üretmesini sağlayarak düşürmek.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN