Back To Top
Bu resmi bir soygundur

Bu resmi bir soygundur

 - Son Güncelleme: 10.12.2018 Pazartesi 11:04
- A +

Borsada CEMAŞ diye bir şirket var. Büyük ortağı Işıklar Holding.

Şirketin 2015 yılında öz sermayesi 208 milyon TL. 2018/09’da ise öz sermayesi 91 milyon liraya düşüyor. Çünkü şirket 2015 yılında 16,2 milyon TL, 2016 yılında 25,1 milyon TL ve 2017 yılında da 35,6 milyon TL zarar açıklıyor. 2018/09 döneminde açıkladığı zarar ise 49,6 milyon TL.

Şirket nerede ise esas faaliyetlerinden bile kar etmiyor. 2015-09/2018 esas faaliyetlerinden toplamda net 8,3 milyon zararı var.

CEMAŞ hisse fiyatı Nisan 2016’da 0,60 kuruşun altında işlem görmektedir. O tarihlerde BIST-100 endeksi de 80 bin seviyesinin hemen altında seyretmektedir. Ne oluyorsa işte o tarihlerde başlıyor. CEMAŞ hisseleri Mart 2018’de 7,0 liraya kadar hızlı bir yükseliş yaşıyor. Ya da yaşatılıyor.

Çünkü SPK bazı piyon hesaplara ceza veriyor ve 6 ay süreli koruma önlemleri alıyor. SPK’nın bu önlemleri etkili oluyor ve hisse 1,5 liranın da altına geriliyor ama süre bitip SPK’nın önlemleri kalkınca yeniden 5,0 liranın üzerine çıkıyor.

Ve sonrası...

30 Kasım günü Işıklar Enerji ve Yapı A.Ş 23,9 milyon hisse satıyor. Ama o gün 2,15’den bile işlem gören hissede Holding 1,70-1,66 fiyattan satıyor.

06 Aralık günü Işıklar Enerji ve Yapı Holding A.Ş 40,6 milyon hisse daha satıyor. Yine 1,55’i gören hissede Holding satışını 1,28-1,31 fiyattan gerçekleştiriyor.

Acayip bir borsacı yeteneği.

Düşünsenize...

Hisse satıyorsunuz ama aklınıza 7,0 liradan satmak gelmiyor. Aklınıza aynı gün yüzde 10-15 daha yukarıyı gören fiyatlardan da satmak gelmiyor. Her nedense başkaları satıp satıp hisse aşağıya düşünce satmak geliyor.

Bu işlem tarzı nedir biliyor musunuz? Bir oyuncu ile anlaşırsınız. O oyuncu hisseyi inanılmaz şekilde yukarılara çeker, sonra patronun hisse satışı için açığa başka kurumdan satar ve tüm açıkları ve işlemi düşük fiyattan patrona gerçekleştirir. Bu yöntemi borsada hangi oyuncuların kullandığını aslında herkes bilir. Başta SPK...

Adres bazı söylentilere göre Bulgaristan kapılarına kadar dayanıyor. Belki de Mardin...

Bu oyuncuların ve soygunun medya desteği de vardır. Öyle basit bir soygun değildir yani.

Şimdi Bulgaristan ziyaretleri artan Konyalı bir şirket daha sıradaymış. Aşırı fiyat hareketleri ve büyük hisse satış programına ramak kalmış.

Hadi hayırlısı.

Hadi iyi soygunlar beyler bayanlar.

Kimler paylarını nasıl almış ise, kimler paylarını nasıl paylaşmış ise sanırım bir tane kamu gücü üzerlerinde hissetmiyorlar. Bir tane bütün soygun zincirini açığa çıkartacak irade göremiyorlar. Ki, medya ayakları da avazı çıktığınca hala borsacılık oynuyor.

Not: SPK ve BİST yönetimi bu işler açığa çıkana kadar bu gerçekleşen işlemleri derhal iptal etmelidir. Ve tüm ayakları açığa çıkartacak bir soruşturma başlatmalıdır. İlk önce de Işıklar Yapı Holding’deki usta borsacı bulunmalıdır. (Ek: Bir usta borsacı bile bu tür hisselerde 2-3 kademede milyonlarca lot hisse satacak yetenekte değildir. Işıklar Holding nasıl oluyor da 2-3 kademede milyonlarca lot hisse satabiliyor. Bu usta borsacılık değil de nedir?)

***

Bu yazıyı neden mi yazdım?

Ülke ekonomimiz kredi-faiz çıkmazında resmen boğuluyor. Sermaye piyasalarımız güven tazelemeli ve ortaklık kültürüne kimse leke sürmemelidir. Sürenler ise ABD’de olduğu gibi yıllarca ceza almalıdır.

Bireysel Emeklilik Sistemi tutmaz dediğimde tam da bizim piyasaların kazandırmak üzerine değil, soymak üzerine kurulu olduğunu gördüğümden söyledim. Yazıktır milyarlarca BES fonlarına.

İşçinin 5-10 lirasını zorunlu olarak kesiyorsunuz, bari emeklilik hayallerini soydurmayın.

YATIRIMCI KORUNMALIDIR

Bakınız serbest piyasa dediğiniz yer herkesin rahatça at koşturduğu yer olmamalıdır. Şirketlerin özellikle bilanço oyunları çok sıkı takip edilmelidir. Aynı zamanda şirketlerin hakim ortaklarının kiralık borsacıları da izlenmelidir.

Hem borsa işlemleri, hem bilanço ve haber düzenleri çok yakından takip edilmelidir ki, yatırımcılar en az zararı görsünler.

Bugün CEMAŞ hissesinde 60 milyondan fazla hisseyi alan yatırımcılar belki de bir daha bu fiyatları hiç göremeyecekler. Ünal Tarım diye bir şirket vardı bir zamanlar. Bedelli sermaye artırımları ve borsada operasyon ile hisse satışları ile gündeme geldi ve battı gitti. O işlemleri yapan kişi şimdi TİM kapılarında.

Bu böyle olmamalıdır.

Yatırımcıları koruyacak güçlü bir dengeleyici kurum olmalıdır.

Bu kurum aracı kurumlar asla olamaz ama aracı kurumlardan pay keserek bu kuruma mali destek sağlanabilir. Çünkü onların müşterilerini koruyacak bir sistem bu kurum üzerinden yürütülebilir.

BİST ve SPK bu işlerde bugüne kadar hiç iyi sınav veremedi. Belki SPK’da ayrı bir birim kurulabilir ama onunla sınırlı da olamaz. Çünkü siyaset ile SPK sınırlanabiliyor.

Her ne olursa olsun ama sermaye piyasaları korunmalı ve kollanmalıdır. Bir an önce de dengeleyici kurumlar devreye alınmalıdır. Aksi taktirde mahkumiyetimiz bankaların kredi-faiz sisteminde devam edecektir.

 

18-12/10/brahim-kahveci.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 21:31
Bakır aleminyum demir eskici rıza geldi yok mu eskiniz abesler ablalar eskiciii tefeci dolandırıcılar geldi nerdesin spk Allah aşkına nasıl bu oyunlara göz yumuyorsun biliyor musun o parayı nasıl biriktirdim millet dolara saldırırken bazen diyorum bizde mı saldırsaydık biziz borsaya girdik biziz duy sesimizi artık hisse düşmüyor tefecilik dolandırıcı ne desen de bunlara cimere yazdık nafile yatın insanlar kendine zarar verirse şaşırmam zarardan dolayı herkes mağdur sağlığımızdan olduk mecnur çolak orhan pala yüzünden yeterrrrrrrrrrrrrrr birisi bu soyguna d
KARAR OKURU 14 Aralık 2018 21:24
Hani bir tekerleme baglamında bir söz vardır NERDE DEVLET ,evet nerde devletin bu borsa denen soygun arenasında vatandaşın ekonomik işleyişteki hak magduriyetlerine hakim olmak yerine seyirci kalan sorumluları .Devletin anayasasında yurttaşın kahvehanelerde parasına kumar oynaması ve oynatılması yasak ve de cezayi müheydiyeye maruz kalma gercekligi yanında ,borsada bunun bazı durumlarda yüzlerce bazence binlerce katı bu suc teşkil etmesi cemas ocagımıza incir ağacı dikti yeter yeter spk Allah aşkına nerdesin millet barbarca dolara saldırırken ülkem için borsaya g
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 23:18
Atpeti de bir kaleme alsanız.Mağduruz
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 22:07
1 ayda %250 düşermi bir hise cemaş resmen yatırımcısını soydu.
Ayhan zeybek 13 Aralık 2018 17:25
Borsa paylaşım sitesi sahibi antepli şişko bir şahıs var ismini zikretmeyim.Yaw arkadaş yettin artık bi düş milletin yakasından dolandıra dolandıra bir hal oldun yazık günah aldığın ahlarla nasıl can vereceksin. İbrahim bey bu sosyal medya(Twitter)üzerinden pazarlamalarla alakalıda bir yazı yazarsanız seviniriz.
tepekoylu 12 Aralık 2018 16:11
ıbrahım bey sızden allah razı olsun..bız bu olayı hısse net forumunda bır yıldır yazıyoruz..spk denen kuruma gıtmeyen uyarı kalmadı..adam resmen sırketlerının ıcını boşalttı..spk nın bunu gormemesı mumkun degıl..ınanın ne yapacağımızı nereye şıkayet edecegımızı şaşırdık...
alaaddin iyioğlu 11 Aralık 2018 19:51
hem kendi şirketlerini soyuyorlar hem borsadaki yatırımcıyı her taraftan vurgun vuruyorlar bedelli açıklayıp vatandaşa kullandırdıktan sonra üç kuruşa getirip millet bıktırıp bir kaç yıl süründürdükten sonra sanki ihya olmuş gibi olmaz fiyata getirip... küçük yatırımcıya tekrar pazarlıyorlar ...her yıl düzenli kar edip temettü veren şirketlerden başka hisselerden uzak durmak gerek...
Abdulkadir ÇANKAYA 11 Aralık 2018 18:12
Kaleminize sağlık İbrahim bey durumu çok güzel özetlemişsiniz. Ne diyelim artık yetkili makamlar bu tür soygunlara dur deme vakti geldi ve geçiyor. Ülkemizin kıt kaynaklarının gayrimenkule değil sermaye piyasalarına aktarılmasından yana olan bir kişiyim. Devlet ne yapıp ne etmeli İMKB yi güvenilir bir kurum haline getirmeli küçük büyük yatırımcı daire almak yerine elindeki sermayeyi beğendiği bir hisseye yatırıp temettü almalı, gerektiğinde bir miktar hisse satıp ihtiyaçlarını karşılamalı ve yine elindeki tasarrufu hisseye yatırmalı. Bunun için
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 23:05
Yine yeniden el enam ayet 123 :)
kemal 10 Aralık 2018 22:29
kimi kime şikayet edeceğimizi şaşırdık. göz göre göre soygun yaptı adamlar. cimere/bimere yazdık. daha önce yazanlara "özel kurum" bir şey yapamayız diyerek cevap vermişler. inşallah bana da aynı şeyi yazarlar da ceketimi alıp giderim bu ülkeden.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 19:34
Şair 'Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler.' demiş. Kirlenmeyen hangi kurum kaldı ? Kapitalizm en acımasız, en kuralsız uygulanıyor, yöneticilerimiz sayesinde.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 19:22
Ben borsadan çıktım sırf bunlardan dolayı dolar al altın al arsa al araba al sat daha kardasin en azından elinle tutup gözünle görüyorsun
Mirza Ali 10 Aralık 2018 16:09
Şikayete gerek yok, böyle gelmiş böyle de gidiyor, tilkiye kümesin anahtarını vermek tavukları garanti....... almak demektir. Herkes terzisine diktirmeye razı gibi yoksa bu elbise neden o terziye verilir ki...?
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 16:50
17
Memleketde durust terzi yokda ondan.mecbuten akparti yani.
ati 10 Aralık 2018 14:01
''nerem doğru ki'' diyesim geliyor...
Abdullah hasan 10 Aralık 2018 13:54
YATIRIMCI KORUNMALIDIR demişsiniz, tam isabet. Yatırımcı yı korumazsan tefeci ye , faizciye mahkum olursun, ondan sonra yırtınsan da faydası olmaz.
D 10 Aralık 2018 12:58
Gariban vergisini verir ama yandaş sahtekarlık yarışına girer.Adalet devlet olmanın temelidir.Adalet yoksa zulüm ve torpil vardır.Adaletsiz devlet ayakta duramaz.
Okur 10 Aralık 2018 12:54
Hocam merkel i transfer edelim. Jölelilerle bu kadar oluyor ekonomi yönetim
Isimsiz 10 Aralık 2018 12:46
Ibrahim bey iyi gunler, kurumun icinden biri olarak yaziyorum, spk'nin elini kolunu bagladilar, yazdiginiz buz daginin gorunen kismi, o kadar rahat yapiyorlarki bu islemleri, bunlarin musadesi yukaridan aliniyor, Tesekkur ederim, hayirli gunler dilerim.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 16:53
37
Atma hangi kurumdansın sen.2001 krizinin yanında bu krizmi sence.
Arda 10 Aralık 2018 12:36
Harika bir yazi olmuş Ibrahim Bey. Marka Yatirim Holding patronu Mine Tozlu tarafından da benzer bir operasyon yapıldı twitterda detaylari cok paylasildi , spk ya ne şikayetler gitti ama ceza vermediler. Umarım bu konuyu da yazarsınız.
Konak67 10 Aralık 2018 12:27
Hocam Bulgaristan ayağında Mecnur Çolak vardır. Şu eski futbolcu Türkiyede yasaklı borsacı.
Battal 10 Aralık 2018 11:54
Hocam teşekkürler,gayet güzel bir yazı olmuş.Konyalı diye bahsettiğiniz şirkette taban,taban,taban yaptı. Oh ne ala memleket.Yüreğinize sağlık.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 11:49
Güzel bir yazı. Kanayan yaraya dokumuşsunuz..
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 11:31
Bu ülkede, "resmi soyguncu"ları cezalandırmak için YAP-İŞLET-DEVRET modeli ile hapishane yaptırılsa, çok rantabl yatırım olur. Taahhüt miktarı çok kolay dolacağı için, millete hiç külfeti olmaz.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 10:25
hocam dis mihraklar , bati, hacli ittifaki, israil falan demeniz gerekiyor, olmadi kavala, gezi vs...
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 16:56
18
Dış mihraklar abd yalan öylemi?dunyayı kana bulayan abd degil mi?Dünyayı vampir gibi sömüren.petrollere el koyan abd degil mi?neyin kafasını yaşıyon sen?
ömer altın 10 Aralık 2018 10:20
İbrahim Bey; Lütfen MEMSA yı bir tahlil edin CEMAS tan daha büyük bir operasyon ve vurgun göreceksiniz. tabiki siyasi bağlantılarından tedirgin olmazsanız. selamlar
Menderes Fırat 10 Aralık 2018 09:43
Büyükleri biliyorsunuz ben biraz küçüğünü anlatacağım. Zafer Havalimanı var. 3 ile hizmet etsin diye dağbaşına yapılmış bir havalimanı. İhale dosyasını hazırlayan arkadaşın elleri dert görmesin öngördüğü yolcu sayısının ancak %4'üne ulaşılabilmiş. Bu sene yolcu garantisi olarak ödenen tutar 26 milyon €. Biz bu parayı eğer yolcu sayısı artmazsa 2044'e kadar ödeyeceğiz. Maksat altyapıyı geliştirmek değil de birilerini zengin etmek gibi geliyor bana.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 09:32
Güzelim memleket ne hale geldi bu iktidarların diğerlerinden hiç bir farkı kalmadı dürüstlük cezalandırılır oldu en son imar barışı buna en güzel örnek Tayyip Bey ilk zamanlar bana 50 dürüst adam lazım sonra farkı görürsünüz diye iktidar olmuştu işte farkları
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 11:43
0
İmar affı için dün itibariyle başvuru sayısı SEKİZ MİLYON DOKUZ YÜZ BİN olmuş. Bakanın beklentisi, bu sayının, yıl sonuna kadar ON MİLYON olacağı şeklinde. Aşağı yukarı yirmi beş yıldır, bu ülkenin belediyelerinin büyük çoğunluğu “dindar” partilerin yönetiminde. On milyona baliğ hırsızlık/haksızlık/kanunsuzluk yapılırken seyredenler, acaba “bedava”ya mı seyrettiler ?
Midyatlı 10 Aralık 2018 09:25
60 senedir iktidar olmayan chp geçmişteki günahların vebalini çekiyor.Akp nin kabarmış iştahı yüzünden sağ bloku 100 yıl iktidara gelemiyecektir.Not edin
HACI MURAT 10 Aralık 2018 09:22
Fransa'da 1723 kişi gözaltına alınmış.Bir kaç yüz yaralı var.Olaylar Belçika ve Hollanda'ya sıçramış. Almanya'da konut fiyatları ve kiralar almış başını gidiyor;konut açığı had safhada.Bir çoğunun koalisyonlarla başı dertte. Koalisyon ortakları "şu iş şöyle olmazsa masayı deviririm"deyip duruyor.İngiltere Brexitle uğraşıyor. İspanya'nın derdi başından aşkın; Yunanistan iflasta.Bütün bunlar beni kara kara düşündürüyor.Ne olacak bu Avrupa'nın hali İbrahim bey?
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 13:14
2
he valla, bi de şu dış ticaret fazlaları yok mu, kesin yıkılırlar bir kaç seneye:)
Abdullah hasan 10 Aralık 2018 13:50
2
HACI MURAT rumuzlu arkadaş, güya akıllısın. Dünyada aynı veya farklı hastalıktan olanlar olabilir. Hiç bir hastanın ölümcül sonuçlanması diğerine olumlu veya olumsuz etkisi olmaz. Hiç bir kanser hastasının ölmesi diğer hastaları ölmekten kurtalamaz.
Vatandas 10 Aralık 2018 14:46
1
fransadan 30 milyar avro, ispanyadan 80 milyar avro, almanyadan 20 milyar avro borc niye aldin ??? Cünkü bu ülkelerin ürünlerini satin aliyorsun; hicbir teknolojik ürünün yok; zavalli Ülkem ...
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 14:53
1
Yahu şu tiplere cevap vermeyin lutfen
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 15:13
1
Bir gün, Macron'un da içine Bahçeli kaçarsa, 09 Aralık 2018'ten beş buçuk sene sonra, mahalli seçimlerden dört ay önce, SARI YELEKLİLER'i, hükümeti devirme suçu ile yargılamaya başlatır. HACI MURAT da, o gün, ben dememiş miydim, bunlar, beş yüz polis arabasını yakan, binlerce dükkanı yıkan vatan hainleriydi, diye, yazar.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 22:39
0
Almanya dunyanin en yuksek dis ticaret fazlasi Veren ulkesi yanilmiyorsam Hollanda da 3. Idi ispanyanin barsellonasi dunyada en cok turist Alan sehri ingiltere dunyanin en degerli parasina sahip yunanistanda da yabancilara ev satmada ciddi rakamlara ulastilar belcikayi da atlamayim batisinda manș denizi devaminda ingiltere dogusunda almanya kuzeyinde Hollanda guneyinde fransa bir ara uzunca bir Sure hukumetsiz kaldilar halki böyle daha IYi galiba demeye basladi
HACI MURAT 10 Aralık 2018 13:59
4
@13.14 Ben bilmiyordum öyle olduğunu!Yunanistan'ın dış ticaret fazlası ne kadar acaba? Ya İspanya'nın?
Vatandaş 10 Aralık 2018 06:39
İşsizlik fonunun başına gelenler memleketin özetidir. İneyi başkasına çuvaldızı kendimize batırmadan düzlüğe çıkacağımız yok. Biz milletçe bunu hak ediyoruz. Hakkımız olanıda alıyoruz. A partisi gider B partisi gelir. Ahmet gider Mehmet gelir. Bu kör düzen devam eder. Adaletin olmadığı, dürüst insanların korunmadığı, daha doğrusu dürüstlüğün erdem değilde enayilik sayıldığı yerde ne bir gelişme olur ne de ilerleme yalnızca debelenip dururuz...
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 13:23
1
Haci Murat,gözler dumanli galiba?Nerelerde dolasiyorsun?
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 13:51
3
Seninki de galiba 13:23. Sen nerelerde dolaşıyorsun? Vatandaş'ın sahasına girmişsin. :))
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 05:14
İbrahim hocam çok iyi teşhis yapmışsınız Türkiye de borsa yatırım fonlari gelişmez sistem hırsızlık üzerine kurulmuş SPK hiç bı işe yaramıyor
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 02:40
Borsadaki şeffaf olan diğer şirketlere zarar veriyorlar. Borsada dönen dolapları anlattığız için Allah razı olsun.
Hasan mesur 10 Aralık 2018 02:17
Harika yazı... böyle dolandırıcılara bir daha ticaret yüzü gösterilmemeli. Ömür boyu cezalarını cekmeliler.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 01:28
Oh ne güzel. Yeni Türkiye tam istediğiniz gibi hemşerilerim. Almanyadan selamlar. Burada da yolsuzluk olmuyor değil ama işte siyaseten bedel ödüyorlar. Hiç kimse öyle sonsuza değin iktidar kalamıyor. Nasıl olsa toprak çağırıyor.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 09:00
1
Ama öyle deme bak din kurtuldu! Artık müslümanız allahaşükür! Şimdi işimiz var şu kadınları pardon bayaanları tam olarak zapt altına alabilirsek iş tamamlanmış olacak!
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 00:32
Borsadan, hisseden vs hiç anlamam ama bu yazı bana 90ların sonlarının meşhur ''hayali ihracat'' hikayelerini hatırlattı. Sahi ne olmuştu bu sürecin sonunda?
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 00:22
Offf neler oluyor, ruhumuz duymuyor. Bu denli büyük bir iş, bir kaç kişinin dalaveresi olamaz. SPK ve BIST dâhi hesap vermeliler. Önemli Not: Sayın Yazar; size dava açarlar ve sizi bu adamlardadan daha önce sorgularlar. Düşman kazanıyorsunuz ama ne için? Evet milletin parası çalınıyor, devletin imajı zedeleniyor ama VALLAHİ bu millet bunu hak etmiyor. Bunca yolsuzluğa ses çıkarmayanlar için değmez. Siz daha değerlisiniz.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 01:25
1
Aynen değmez.
KARAR OKURU 10 Aralık 2018 09:04
2
Ya çalıyorlar çırpıyorlar ama çalışıyorlar bak köprü yaptılar, gerçi orada da soyuluyoruz ama yaptılar, bak öle öle havalanı yapıldı hem işçiler hem doğa öldü hem de gene soyulduk ama yaptılar neticede değil mi ya??? Din kurtuldu din, sen ona bak!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN