Back To Top
Dolar düşünce sorunlar biter mi?

Dolar düşünce sorunlar biter mi?

- A +

Finansal kriz süreci yaşadığımızı ve bu krizin artık durağanlaşacağını ısrarla dile getiriyorum.

Yine beklentim, önce doların düşüşünün başlayacağı ve bir süre sonra faizlerin buna eşlik edeceği yönündeydi.

Dün dolar 6,0 liranın altına düştü. Ama faizler yüksek seyretmeye bir süre daha devam edecek gibi.

Kur ve faiz yükselişi ile temel sorunlarımız oluşmadığı gibi, kur ve faiz düşüşü ile de temel sorunlarımız çözülmüş olmayacak.

Hiçbir şeyden mutlu olmayan biri rolüne bürünmek istemiyorum.

Daha önce doların 5,0-5,50 üzerinin köpük olduğunu da söylemiştim. Bu köpük eninde sonunda bitecek ve yeni denge kuracağız. Yeter ki, ayağımızı sağlam atalım.

Bütçe disiplini sağlansın.

Merkez bankası gerektiği gibi hareket etsin.

Kapımızda ciddi bir reel sektör sorunları duruyor.

***

Bir noktayı unutmadan hemen yeniden hatırlatmak isterim: Ben bütçe disiplinini yıllardır söylüyorum. Bunu “Ankara’nın şişmanlığı” olarak ifade ediyorum. Ama benim bütçe disiplini tezim sırf bütçe fazlasına dayanmıyor. Hatta zeminine göre bütçe açığı bile verilebilir.

Nasıl mı?

Bütçede ciddi bir verimlilik analizi gerekiyor. Verimsiz kamu personeli harcaması, gereksiz ve verimsiz emeklilik ödenekleri, gereksiz ve verimsiz kamu-özel proje açık ödemeleri gibi tüm verimsiz harcamalar sil baştan elden geçirilmelidir.

Mesela her müdüre bir araç ve/veya şoför mantığı hangi ülkede olabilir? Şişirilmiş kamu kadrolarını bu millet ne kadar taşıyabilir? Verimsiz hazine garantili gösteriş yatırımları ne ifade edebilir?

Ben verimli bir kamu harcaması ile verimli bir kamu yatırım hamlesinde bütçe açık verse bile sorun olmayacağını yıllardır anlatmaya çalışıyorum. Altyapısı düzenlenmemiş BES’e aktarılan yüzde 25 kamu payına mesela yazık olmuyor mu?

Sayısız örnek var.

Bugün çalışma hayatımız adeta çalıştırmama hayatı olarak işliyor. Bir yanda çalışanın öldüğü bir düzen, diğer yanda emeklinin süründüğü bir sistem.

Bir yanda işsizlik oranı bir türlü çift haneden aşağı düşmezken, diğer yanda çalıştıracak işçi bulamayan iş dünyası.

Bakın sorunların sosyal ve siyasal tarafından bahsetmiyorum bile. Kurumların ve kuralların çalışması gerektiği bir toplum düzeninden, şeffaf bir yönetim sisteminden ya da liyakat esasına dayalı bir kadro sisteminden.

İş dünyası geleceğin belirli olmasını ister. Güvenli bir gelecek ortamında risk alır ve yatırım yapar. Son yıllarda makine-teçhizat yatırımlarının seyrine baktığımızda bu ortamın nasıl olduğunu çok net anlayabiliyoruz.

***

Bugün maliye politikamız hala üretim üzerine binen vergi oranları ile ayakta. Rantın vergi dışı kalması, istihdamın adeta cezalandırılması ile oluşacak bir maliye politikası ne kadar adildir?

Gelir dağılımını düzeltemeyen, en zenginin yine eski seviyelere ulaşan oranlarına karşı, orta sınıfı eriyen bir toplumdan sağlıklı bilimsel gelişim nasıl bekleyeceğiz? 

Kısaca burada sayfalarca konu açabileceğim bir reel sektör sorunu ile karşı karşıyayız.

Kurdaki yükseliş nasıl bizi 2,5 yıldır krize hemen sokmadı ise, kurdaki düşüş de bizi hemen kurtarmayacaktır. Hatta kur düşüşü ve/veya faiz düşüşü ile ekonomideki temel sorunların çözüleceğini beklemek de büyük bir yanılgı olacaktır.

Krizler aslında bir fırsat kapısı açarlar.

Ekonomideki temel sorunların çözümü hakkında radikal kararlar alınabilir.

Nasıl ki, 2001 krizinde büyük bir değişim geçirdik ve yeni bir ekonomi rotası oluşturduk; şimdi neden olmasın!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Leylabirozgecandir 30 Eylül 2018 18:37
Rusya gibi petrol ve gaz zengini bir ulkenin baskani Putin bile dolarin kuresel rezerv para oldugu gercegini inkar etmiyoruz derken, yeni hazine ve maliye bakanimiz dolarin guvenilirligini yitirdigini soyluyor. En basit ornek Thy'ye baksan filonun dortte ucu boeing ve bunlar tl ile alinmamistir, belki airbuslar dolar ile degil euro ile alinmistir.
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 22:51
dolar düşünce ne yahu. bu ülkede dolar ne zaman düşmüş. bir daha 3 ü 4ü rüyamızda bile göremeyiz. çıkmasın öpüp başınıza koyun. ekonomi çöktü kardeşim çökmemiş gibi yaparak nereye kadar gidileceğini zannediyorsunuz. bi pazara çıkın bi markete gidin fiyatları bi görün. asgari ücretliler nasıl geçinecek bir izah edin
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 22:45
BES konusunda devlet doğrusunu yapıyor, iç borçlanma ve kişilerin tasarruf yapasi için cazip hale getirmek gerekiyor. Burda hazine katkısı ile olur.İkincisi kamudaki çalışan sayısı bati ile kıyaslandığında bizde az. Ve gelir düşük.
serbay-esnaf 28 Eylül 2018 18:19
hammadde fiyatlarının aşırı yükseltildiğini düşünüyorum. örnek plastik %/100 ,kumaş % 70 , boru %35 vb... bundan dolayı imalatçı üretimde ve pazarlamada zorluklar yaşamaktadır. bunun bu hale gelmesi adil değildir. dolara dolar diyenler olacaktır . fakat dolar 5 lirayken kurtaran aman al diyen firmalar dolar 6 lira zam %50 lütfen suyundan koyun
Karar Okuru 28 Eylül 2018 17:53
İbrahim Bey, hiç sorunu olmayan bir ekonomi var mı Dünyada?
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 17:45
Başlık doğru ancak yazının içeriği başlığı anlatmaya yetersiz kalmış. Öncelikle mesele sadece kamu disiplini değil, sorun tüketime dayalı , üretmeyen ekonomik sistem . Dövizin ve faizin tavan yaptığı bu dönemde açıklanan ihracat italat rakamları yıllardır ilk kez ihracatın ithalatı geçtiğini gösterdi, bu tablo aynı zamanda nasıl bir tüketim batakığına battığımızında ispatı dır. Çünkü yükselen ithal malın fiyatı yüzünden bütçeyi aşan harcamaların düştüğünü gösteriyor. Yani döviz ve faizler düşse de ekonomi asla düzlüğü çı
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 17:22
Dolar düştüyse market fiyatları neden düşmüyor
ORHAN YAŞAR 28 Eylül 2018 17:21
Sorunlar yeni başlar, çünkü bu durum da sizi mutlu etmez.
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 11:04
Ucacagiz ucacagiz 2 aya olmadi 2 yila olmadi 20 yila olmadi 200 yila
1 28 Eylül 2018 09:53
ABD'nin Çin'den mal alması bir bakıma Çin'in ABD'ye borç vermesine bağlı. Çin ile ABD arasında ticaret savaşı var ancak bu savaş sınırlı bir savaş. Zaten Çin de ABD'deki varlıklarını sınırlı olarak azaltma yoluna gitti.
Erol 28 Eylül 2018 09:22
Tekrar. Madem ABD Çin'le eko savaşı veriyor, Çin ABD'deki trilyonlarini NEDEN geri çekmiyor? Buna bi cevabi olan yazsin lutfen.
Halit Bülbül -yazar 28 Eylül 2018 11:46
0
ABD,Çin in yüksek teknoloji ürününe karşı savaş veriyor,Çin in ucuz iş gücü ile üretilen ürünlerin ABD ye girmesi ne karşı değil.Abd tahtı Çin e kaptırmaktan korkuyor.
Abuzer 28 Eylül 2018 09:18
Bu ülkede yönetenler, yetişmiş nitelikli insan gücü ile niteliksiz insan arasındaki değeri, önemi ve sosyoekonomik maliyet/sermaye ilişkisine ,ülkeye maliyetini bilmiyorsa,ekonomiyi de devleti de bilmiyor demektir.Yıkılan uygarlıkların nedeni "EMANETİ EHLİNE VERMEMEKTİR" 40 yıla yaklaşan kamu görevim sürecinde bu dönem ki kadar yetişmiş insan sermayesini israf eden,dönem görmedim.!Sizin bahsettiğiniz sonuç sebep değil.
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 09:06
mckinsey diyorum başka da bir şey demiyorummmm...
BU KAFAYLA MI ? 28 Eylül 2018 08:51
"Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemiyle milli gelir artacağı ve tabana daha fazla yayılacağı için gelir grupları arasındaki makas hızla kapanacak." "Kriz mriz yok, bunların hepsi manipülasyon." "İki aya kadar toparlarız."
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 11:35
0
Aya ne zaman cift seritli yolu yapacaksınız? Tarih belli mi?
KARAR OKURU 28 Eylül 2018 12:17
1
Kahveci'nin yorumcu ve okuyucu profili, BU KAFAYLA MI ? yorumuna, YEŞİL OY vermeliydi. Muhtemelen "kafa" ile kast edileni KAHVECİ sandılar ? Oysa "bu kafa", başkanlık sisteminin geliri artıracağını ve adil dağıtacağını sanan; kriz yok, diyen; bildiğiniz kafa !
hamza akyol 28 Eylül 2018 02:34
Ayrıca, döviz ve faizin dengeye gelebilmesi için öncelikle ekonominin dengeye gelebilmesi lazım. yani batanların batması, batmayanların ise netleşmesi, piyasada kalanların netleşmesi gerekiyor. oysa şu anda herhangi bir şirket heran gidebilir. çünkü alacaklı olduğu şirketlerin batıp batmayacağını kimse bilmiyor. ancak piyasa bu şekilde netleştikten sonra döviz ve faizin dengeye gelmesi beklenir ki bunun ne kadar süreceğini ve nerde dengeye geleceğini kimse bilemez diye düşünüyorum.
hamza akyol 28 Eylül 2018 02:27
doların ve faizin düşeceğini neye göre söylüyorsunuz işin doğrusu anlamadım. Evet, dolar ve faiz yükseldiği için ekonomi daralacak, ithalat azalacak, ihracat ise bir miktar artacak. evet, dolar yükseldiği için türk varlıkları ucuzlayacak, varlık satışı ile turizm gelirlerinde artış nedeniyle bir miktar daha dolar gelecek. Ancak, ödenmesi gereken dolar borçları ile zorunlu ithalatı (doğalgaz, petrol gibi) ne yapacağız? Lüks tüketimde ithalat düşebilir ama üretim için ithalat yapmak zorunluluğunu ne yapacağız?
Erol 28 Eylül 2018 02:08
Sinirlarimizdaki komsularimiz; Gurcistan, Ermenistan, iran, Irak, Suriye yerine/ Almanya, Hollanda, Belcika, Fransa, Avusturya olsaydi. Onlar kadar gelismis ulkeler olsaydi..
Fth 28 Eylül 2018 01:40
Millet meclistekilerden bıktı.600 adam var ama biri demiyorki bu af denen saçmalık neden çıkıyor.yazık bu ülkeye bu insanlara yapılan muameleye.
Fth 28 Eylül 2018 01:37
Sayın kahveci iyimser bir yazı olmuş.benim öngörüm dolar bu saatten sonra düşmez,en azından 6 nın altında çok durmaz.çünkü risklerimiz çok fazla ve azalmadan artıyor.güneydeki bu risk ortamı azalmadan ve rte nin saçma politikalarıda düzelmeden işimiz zor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN