Back To Top
Ekonomimizi çökertmeye çalışan kim?

Ekonomimizi çökertmeye çalışan kim?

 - Son Güncelleme: 27.10.2017 Cuma 16:42
- A +

Türkiye ekonomi yönetiminde ne kadar milli? Ya da millilik sözünün ekonomik karşılığı nedir? Hatta ekonomide millilik ne demek oluyor?

2003-2016 arası 14 yılda 500 milyar dolar cari açık verdik. Yani, kendi ürettiğimizden daha fazla tükettiğimiz; ya da yabancıların para vererek kapattığı dış açığımız 500 milyar dolar oldu.

2017 ilk 8 ayında dahi 27 milyar dolar cari açığımız oluştu.

14 yıllık süre zarfında ülkemize gelerek şirket satın alan veya bize güvenip burada fabrika kuran yabancı ülkelerden 139 milyar dolar para geldi.

Bu yatırımların ise 103 milyar doları Avrupalı ülkelerden geldi. Amerika kıtasından ise 12,4 milyar dolar gelirken, bu paranın da 11,2 milyar doları ABD’den geldi. Körfez ülkelerinden ise 9,6 milyar dolar ancak gelmiş.

***

Yabancılar dediğimiz kesimin elinde şu anda (Ağustos 2017) 55 milyar 674 milyon dolarlık Türk şirketlerinin hisse senedi bulunuyor. Bu senetlerin 15,8 milyar dolarlık kısmı sınai şirketleri, 11,2 milyar dolarlık kısmı hizmetler sektörü, 27,4 milyar dolarlık kısmı ise mali sektör şirket hisseleridir.

Yine Ağustos 2017 itibariyle devletimizin borçlanmak için çıkardığı Türkiye tahvillerinde 35 milyar dolarlık yabancıların parası bulunuyor. Bu paranın da 22,7 milyar dolarlık kısmı Avrupalı ve 9,8  milyar dolarlık kısmı da Amerikalı yatırımcılardan gelmiştir.

Bu ne anlama geliyor?

Bizler ürettiğimizden fazla tükettik. Bu açığımızı ise daha çok üretip daha az tüketerek tasarruf eden Avrupalı ve Amerikalılar kapatmış.

***

İş bununla bitiyor mu?

Hayır..

Bakın Haziran 2017 itibariyle toplam dış borcumuz 432 milyar doları aşmış. Yani, yabancılardan yukarıda saydıklarımızın dışında, doğrudan borç almışız. Hem de az bi miktar değil.

Yabancılar bu kadarla mı bizi finanse etmişler?

Hayır...

Ayrıca paralarını getirip bizim bankalara yatırmışlar. Bizim bankalar da o paraları almış bu millete kredi olarak vermiş.

Yabancıların Türkiye’deki yabancı para mevduatları ne kadar? Ağustos 2017 itibariyle 46 milyar 492 milyon dolar.

***

2003-2017 döneminde ülkemize 228 milyon Avrupalı turist gelmiş. Gelen turistlerin içinde 65 milyon kişi ile Almanlar ilk sırada yer alıyor. Aynı dönemde gelen Rus turist sayısı ise 41 milyon kişidir.

Kısaca AK Parti iktidarı döneminde yabancılardan yaklaşık 600 milyar doların üzerinde değişik adlar altında ülkemize para gelmiş. Bu paranın da yaklaşık yüzde 80-85’i Avrupa-ABD ülkelerinden...

Peki, biz bu parayı ne yapmışız?

İşte bütün sorun burada... Milli kalkınma hamlesinde mi kullanmışız? Yoksa alt gelir gruplarına sosyal yardım adı altında parayı ulufe şeklinde dağıtıp, yabancıların parası ile siyasi güven mi sağlamışız.

-Keşke yabancıdan o kadar parayı aldığımız dönemde sanayi üretimimizi artırsaydık. Böylece üretim gücümüzü yüzde 23’lerden yüzde 15’lere düşürmemiş olurduk.

-Keşke yabancıdan oluk oluk para gelirken, yan gelip yatmasaydık ve çalışsaydık. Böylece çalışanın değer kazandığı, çalışanın daha muteber olduğu bir ekonomi politikası uygulayabilirdik.

-Keşke yabancıdan para alırken, bu paralar ile teknolojik kalkınmayı sağlayacak bir eğitim sistemi kursaydık. Böylece yüksek teknolojik  ürün ihracatımız yüzde 6,0-7,0 aralığından yüzde 3,0-3,5 aralığına düşmezdi. Ve illa Ruslara domates satacağız diye o kadar uğraşmazdık.

***

Bugün dış politikayı iç politikada kullanmanın faturasını yine dış mihraklara keserken sormamız gereken soruyu soralım: Bize 600 milyar dolardan fazla parayı yollayanlar dün dost ülkeler miydi? Biz kalkınmayalım ve yan gelip yatarak onlara bağımlı olalım diye mi bize bu kadar parayı yolladılar? O paralarla yatırım-kalkınma ve ekonomik gelişme yerine, tüketim ekonomisini seçmeyi bize o yabancılar mı dayatmıştı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Kasım 2017 15:12
Formül Basit: Makina yapan Makina Fabrika yapan Fabrika Tüm alt sekmenlerdeki Sistem ve Kompenant yapacak Babayiğitleri teşvik etmek hatta onlara peşkeş çekmek Taksan ve Tezsan vardı kapandı? Batıda Teknoloji Firmalar iş yapmasa bile Milli servet diye batırmazlar. Örnek: Kuka Robot Firmasını Çinliler talip oldu. Alman Devleti sattırmadı. Herkes Endüstrie 4.0 bahseder. Bir Hala 2,5 üretemiyoruz.Trafo üreten Firmalar 30 kişiyi geçmez. Yeni sistemi Fabrikalarda uygularsak? Pazar olacagız. Teknoloji üreten değil satın alan olacağız Teknoloji üretimi Devletin işi ve Partiler üstü olması lazım. Saygılar
Hasan 02 Kasım 2017 21:54
Genellikle kapitalist sistemde olduğumuzu unutuyoruz. Kapitalizmde her koyun kendi bacağından asılır. Cari açığı üreten devletimiz değil, teknoloji üret(e)meyen şirketlerimiz ve ithal mal kullanmayı veya yurtdışı seyehati prestij meselesi sayan biz bireyleriz. Yani, sorun devlet politkaları meselesi değil yaşam tarzı kültürüdür. Yerleşmiş davranışları değiştirmek şimdiye kadar malasef derin krizlerle mümkün olmuş.
KARAR OKURU 29 Ekim 2017 08:52
Bu parayı nasıl harcayacağımıza yabancılar karar vermediyse, yatırımları savuran bedelini ödemeli.
Mustafa Tayyar 28 Ekim 2017 08:13
İyi de bunları yapan "BİZ" değiliz ki.
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 21:15
Selam olsun.. Teşekkürler..tebrikler..O kadar basit ve sade yazıyorsunuz ki.. Minnettarız size. Selam olsun..
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 17:55
Gardaş güzel veanlaşılır yazmışsın.Ben böyle bir yazıyı yandaş medyada okumadım.karar hakikatten tam da ortada karar kılmış tebrikler bu gazeteyi beğeniyorum tam hakkaniyet için de
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 16:00
MÜSİAT BAŞKANI SAYIN NAİL OLPAĞIN başkana ramazanda verdiği rapor,bize bir gerçeği ifade ediyor:gelir dağılımı açısından Türkiye dünyanın en kötüsü.nufusun yüzde biri milli gelirin yüzde 54 düne sahip ikinci Rusya yüzde nüfusun yüzde biri milli gelirin yüzde 27 sine sahip.anti kartel anti damping yasaları olmayan tek ülkeyiz.Faiz lobisi yüzde 4 ile satamadığı parayı tahvil satışı ile yüzde 6 ya satıyor.faiz lobisi o kadar memnun ki ne diyelim belki kör gözler açılır.
vatansever 27 Ekim 2017 13:16
Cumhuriyet tarihindeki en büyük kalkınma dönemiymiş, bana kalkınma yani katma değer yaratan üretime odaklı yapılan yatırımların listesini yazarmısınız? Yada başka bir acıdan düşünmek gerekirse bu dönemde , Cumhuriyet Tarihinin tüm birikimi olan katma değer yaratan yatırımlarından kaç tanesi SATILMAMIŞTIR? peki Deprem fonunun nerede olduğunu biliyormusunuz? yada işsizlik fonunun? ABD nin ddış borcu fazlaymış.Dünyadaki tüm ticaret TL ile yapıldığı zaman , Türkiyeyi ABD ile kıyaslama yapabilirsiniz. ABD için 1 doların değeri ; mürekkep ve kağıt masrafıdır. 2016 verilerine göre ABD dış ticaret açığı 797 milyar dolar. güncel fed faiz oranı ise %1,25 , Türkiyenin 2016 dış ticaret açığı 56 milyar dolar , mb güncel faiz %8.5 . ABD NİN DIŞ BORCU 14.2 KAT FAZLA OLMASINA RAĞMEN FAİZ ORANI 6,8 KAT DAHA AZ . NEDEN? Faiz lobisi deme komik olma... Faizi belirleyen faktörler nelerdir? GÜVEN, İSTİKRAR , ŞEFFAFLIK , DEMOKRASİ .. bu anlamlar sana ne ifade ediyor ? bu dönemde en çok hırpalanan en çok yok edilmeye çalışılan bu 4 kavramı yok edersen elin adamı 797 milyar dolara %1.25 maliyetle finasman yaratırken sen, 56 milyar dolara finansman yaratmak için 7 kat daha fazla faiz versen yinede para BULAMAZSIN.Elinde kalan son değerleri bir sepet yapar isminide VARLIK FONU koyarsın , ülke ülke dolaşıp bu fonu pazarlamaya çalışırsın .yine olmadı yine olmadı dimi. eee çözüm basit , GÜVEN ,İSTİKRAR,DEMOKRASİ ŞEFFAFLIK . sen bunu sağla , aldığın vergilerin aldığın borçların her kuruşunun hesabını ver , bak ozaman finansman maliyetin hangi rakamlara düşüyor....
külyutmaz 27 Ekim 2017 12:49
Sayın kahveci yine can alıcı bir noktayı işaret etmiş.Dünyada paranın ucuzladığı zamanlarda bize de gelen parayı geçmişteki hükumetler de aynı şekilde çarçur etmiştir.Adnan Menderes de ilk döneminde ABD'nin o zaman Avrupa ülkelerine sağladığı ucuz krediden faydalandı.Gelen parayla köylüye traktör dağıttı , ne güzel...Yapması gereken neydi ? Bu traktör üreticilerini ülkeye getirmek.Bunun için de uygun kanunlar çıkarmak,serbest ticaret için ortam hazırlamak.Bunlar zor ama halka bir şey dağıtıp oy almak kolay.Neyse...Zaman geldi kredilerin geri ödenmesi gerekti ama nasıl ? O zamanki 'büyük ekonomistler' sonradan da hep yapılacak bir cingözlükle doları değerini düşürdüler.Kredi geri ödemesini bu uyduruk dolar karşılığı üzerinden yaptılar.Böyle olunca piyasada devlete bozduracak dolar kalmadı ( o zamanlar kur serbest değil ) ama devletin ve ülkenin petrol ,makine gibi ihtiyaçları için Dolar lazım.Mecburen Menderes ABD'ye gitti ;kredi için.Adamlar da haklı olarak " kredi veririz ama bu uyduruk dolarla bizi kazıklamaya çalışıyorsunuz ,şunu düzeltin ( devalüasyon ) yapın dediler.Menderes ilk önce kabul etmedi ama nereye kadar ...? Bu olayı Sayın Haşmet Babaoğlu, "Abd halkın adamına düşman" teziyle yazdı.Az bilgiden olsa gerek...Yani bu bulduğu parayı çarçur etme işi yeni değil.Halkı kandırmak için kalem oynatmak da.
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 12:01
ekonomi battı batacak evet tam 15 yıldır bunu söylüyor ekonomistler ve kendin de hiç hata bulmayan ne kadar gezi zekalı ve fetöcü mankurt varsa bir umut sarılıyor bu haberlere. beyler , kadınlar size kötü bir haberi var, daha çok beklersiniz...
ferit sayın 27 Ekim 2017 14:19
5
sen ne içiyon abi ya banada yolla gözünü seviyim .
Veritas 27 Ekim 2017 18:46
2
memleketin faydasını düşünen insanları fetöcü yaptın ya ne diyim sana, bu memlekette yanlışa yanlış demediği için fetö türedi haberin var mı senin? doların geldiği nokta, sanayi verileri, çarşıda pazarda zam, enflasyon bunlar krizin habercisi sen daha ne olmasını bekliyorsun kriz için? saçmalamayı kesin lütfen, insanlara yafta yapıştırmayı da!
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 22:57
2
dolar, 6 sıfır attığımız dönemdeki değeri olan 1,32'den şimdi 3,80'e gelmiş. ekonomi daha nasıl batması lazım anlamadım. ülke batmış, sen hala mankurt sayıklıyorsun. ben çiller döneminde aldığım maaşın üçte birini kira veriyordum. şimdi ev kirası 1500 tl. oysa 20 yıllık öğretmenin ücreti 2500 tl. o dönemin ortalama gelire sahip insanı şimdi evini zor geçindirir durumda. sende nasıl bir kafa var ki ekonominin düzgün olduğunu düşünüyorsun.
cahilim ben 27 Ekim 2017 11:24
şu yazıyı dahi eleştirebilecek kadar kör olanlara Allah tan vicdan temenni ediyorum.El insaf burada yazan ne yanlış sizler ihtiyacınız olanı değil nefsinizin istediğini aldınız paranız varmı diye bakmak yerine bankaları takla attırdınız yediniz içtiniz bu fatura bir gün ödenir demediniz devletde sağolsun af üstüne af çıkarıp sizlere prim verdi şimdi kazan öldü diye niye ağlarsınız kazan doğururken iyiydi değilmi fatura ödeme zamanı beyler hadi gayret az kalkın da çalışın biraz deniz bitti.
bekir bey 27 Ekim 2017 11:13
ekonomimiz iyi durumdaymış sayın zeybekçi öyle dedi dolar düşermiş kafanızı yormayın domates ihracı çözüldü.
Gerçekleri yazmaya,lütfen devam edin.
Abdullah hasan 27 Ekim 2017 10:58
Eskiden büyüklerimiz (işin ehli bilir) ''Allah derdini artırsın'' artırsın diye dua ederlermiş, dert adamlığı muteber miş. Nostalji falan demeyin benimki kanayan yarımızın lisana dökümü. Neden dertlerimizi sahiplenen Kahveci bey gibi üç- beş kişi.
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 10:39
Elinize sağlık sayın Kahveci...daha ne diyebiliriz ki...Allah bu milleti hamasetten ve Makyavelizm'den korusun...aklı başında ,gerçekçi, dürüst politika ve politikacılarla karşılaştırsın...
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 09:26
Ne kadar tekdüze, tek boyutlu bir yazi. Cumhuriyet tarihindeki en büyük kalkinma bu dönemde gerceklesti, türlü türlü engellemelere ragmen. Devlet IMF'ye borcunu kapatti. Dis borctan bahsediyorsunuz. ABD'nin dis borcuna baksaniza.
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 10:09
2
bir taraftan imf ye borumuzu kapatmakla övünüp diğer taraftan borcumuz abd nin borcuyla kıyaslıyor ve dolaylı olarak ciddi borç yükü altında olduğumuzu kabul ediyorsunuz.
Abdullah hasan 27 Ekim 2017 10:12
4
evet abd nin dış borcu çokluğu bize verdiği borctan belli oluyor, Tabii nasılsa. Birde bunları inkar edeceğine Kahvecinin aldığı verileri veri üzerin den yalanla
erkaya 27 Ekim 2017 10:51
3
abd araplara 100 milyar dolara silah, biz 10 milyar dolara uçak satıyor. biz de ruslara birkaç milyon dolarlık domates satabilmek için çırpınıyoruz.
vatansever 27 Ekim 2017 12:39
2
Cumhuriyet tarihindeki en büyük kalkınma dönemi demişsin, bana kalkınma yani katma değer yaratan üretime odaklı yapılan yatırımların listesini yazarmısın? Yada başka bir acıdan düşünmek gerekirse bu dönemde , Cumhuriyet Tarihinin tüm birikimi olan katma değer yaratan yatırımlarından kaç tanesi satılmamıştır? peki Deprem fonunun nerede olduğunu biliyormusun? yada işsizlik fonunun? Dünyadaki tüm ticaret TL ile yapıldığı zaman , Türkiyeyi ABD ile kıyaslama yapabilirsin. ABD için 1 doların değeri ; mürekkep ve kağıt masrafıdır. 2016 verilerine göre ABD dış ticaret açığı 797 milyar dolar. güncel fed faiz oranı ise %1,25 , Türkiyenin 2016 dış ticaret açğı 56 milyar dolar , mb güncel faiz %8.5 . ABD NİN DIŞ BORCU 14.2 KAT FAZLA OLMASINA RAĞMEN FAİZ ORANI 6,8 KAT DAHA AZ . NEDEN? Faiz lobisi deme komik olma... Faizi belirleyen faktörler nelerdir? güven, istikrar, şeffaflık, demokrasi, bu anlamlar sana ne ifade ediyor ? bu dönemde en çok hırpalanan en çok yok edilmeye çalışılan bu 4 kavramı yok edersen elin adamı 797 milyar dolara %1.25 maliyetle finasman yaratırken sen, 56 milyar dolara finansman yaratmak için 7 kat daha fazla faiz versen yinede para bulamazsın.
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 09:24
İbrahim bey, size 1984 romanını okumanızı tavsiye ederim. Çok fazla düşünüyor, çok fazla sorguluyorsunuz.
AHMET 27 Ekim 2017 08:45
Hocam insanımız o kadar yatmaya alıştırıldıki çalışacak insan bulmakta zorlanıyorum.artık günlük tevmiyeci bile bulmak çok zor.İnsanımız işi beğenmiyor verilen parayı beğenmiyor.yardım fonları ne kadar çok yatarsan o kadar iyi bakıyor millet kahvehaneden çıkmıyor.
ibrahim usta 27 Ekim 2017 08:43
Yorum yazacak bir konu bırakmadınız ki , yorum yazalım.
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 06:54
Kısacası “ tarla bostan yan gel yat osman” lafı gerçek olmuş. % 99 müslüman olan ülkemin insanı çalışmanın farz olduğunu bırakıp - nereden nasıl gelirse gelsin demeyip- sürekli tüketmiş. Bir yazınızda alt gurubun oyunu parayla alanların iktidarda nasıl kaldığını yazmıştınız. İşte olay bu kadar açık.
evin 27 Ekim 2017 06:16
dolar endeksi henüz 94 civarında olduğu halde dolar 3.80 oldu bile...vergi indirimleri, bilanço küçültme ve faiz arttırma adımlarıyla önümüzdeki yıl 100-105 bandına çıkması muhtemel. dolar endeksi 105 olursa türk lirası ve türk ekonomisi ne olacak? eyyy dolar endeksi söylemleriyle seçim meydanlarında dolar endeksi yuhalanacak mı acaba?
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 18:32
2
Dolar endeksi 99 ama reel efektif kur 90 o dengeler korkmayın
KARAR OKURU 27 Ekim 2017 01:36
İşte bütün sorun burada... Milli kalkınma hamlesinde mi kullanmışız? Yoksa alt gelir gruplarına sosyal yardım adı altında parayı ulufe şeklinde dağıtıp, yabancıların parası ile siyasi güven mi sağlamışız. Yazınızdan alıntı yaptım son cümle yabancı parasını ile alt gelir gruplarına sosyal yardım adı altında siyasi güven değil oylar satın alınarak sanki verilen devlet yardımıyla sosyal yardım değil gerçekten ulufe gibi dağıtılmıştır. Gerçekte para oğuldan torundan tahsil edildiği halde dedeler,nineler bu parayı hadi yumuşatayım bir kişinin ceplerine soktuğunu düşünerek oğlumdan da iyi kızımdanda diyerek gereğini yapmaktalar. Bir iki ay ulufeler verilmese aslında tüm cila dökülecek...En sonki MTV artışı ve sözde güncellemeler oğulun torunun cebinden çıkacak paranın artması anlamına geliyor ama ulufeciler için sıkıntı yok , padişahım çok yaşa
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN