Back To Top
Kamu fiyat politikası ve TÜİK verilerinin güvenilirliği

Kamu fiyat politikası ve TÜİK verilerinin güvenilirliği

- A +

Yeni sanayi üretim serisinin toplantısında TÜİK Başkanvekiline şu soruyu sormuştum: “Enflasyon hesabında ‘Köprü Geçiş Ücreti’ olarak sadece eski boğaz köprülerini hesaba alıyorsunuz. Yeni yapılan özel sektör köprülerini neden enflasyon hesabına katmıyorsunuz”

Cevap şuydu: “O köprülere ödenen ücretler küçük olduğundan, hesaba dahil edilmiyor”.

Bu cevaptaki ücret düşüklüğü araç başına değil, toplam ödenen paranın enflasyon hesabına alınacak derecede büyük olmayışıydı.

‘Köprü Geçiş Ücreti’ TÜİK’in enflasyon hesabında 0,0021 pay alıyor. Yine TÜİK hesabına göre yıllar itibari ile köprü geçiş ücretleri şu şekilde:

2015: 3,40 TL

2016: 4,75 TL

2017: 7,00 TL

2018: 8,75 TL

Görüleceği üzere bu ücret İstanbul Boğazında Süleyman Demirel ve Turgut Özal’ın devlet parası ile yaptırdığı köprü fiyatlarıdır.

Bu fiyatlarda devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yaptırılan Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi Köprü ücretleri yer almamaktadır.

Yeni köprülerde ücret yüksek ama toplam ödenen para az olduğundan TÜİK hesaplarına alınmıyor dedi Başkanvekili.

Karayolları GM verisine göre, 2015 yılında iki köprüden aylık ortalama bazda 11 milyon 753 bin araç geçişi ve 18 milyon 322 bin gelir elde edilmiştir.

2016 yılında ise, yine aylık ortalama olarak 11 milyon 243 araç ve 24 milyon 208 bin TL gelir elde edilmiştir.

2017 yılında ise, 12 milyon 451 bin araç ve 30 milyon 194 bin TL ücret alınmıştır.

2018 yılında ise ilk 8 ay sonunda aylık bazda 9 milyon 727 bin araç ve 39 milyon 018 bin TL gelir olarak kayda geçmiştir.

Burada dikkat edecek olursanız, köprü fiyatlaması bir tekel fiyatıdır. Yani alternatif imkanlar çok kısıtlıdır. Tüketim esnekliği çok düşük ve nerede ise zaruri bir kullanım vardır.

Ve kamu bu alanda son 3 yılda fiyatı 3,40 TL’den 8,75 TL’ye artırmıştır.

Bugün özel sektör zamlarına karşı her türlü saldırı ve suçlama yaparken, ben kamu zamlarına da bakmak gerektiğini işte buralardan ifade ediyorum. 

22 Haziran 2018’de İstanbul Ataşehir mitinginde Cumhurbaşkanı Yavuz Sultan Selim Köprüsünden 69 milyon araç geçtiğini açıkladı. Ağustos 2016’da açılan köprüden yaklaşık olarak 22 ayda 5,4 milyar lira gelir elde edilmiş oldu.

Bu açıklamaya göre aylık olarak YSS köprüsüne vatandaşın ödediği ücret 245 milyon TL ediyor.

Aylık 30-40 milyon toplam ücret ödenen iki boğaz köprüsü enflasyon hesabına alınıyor, ama aylık 250 milyon TL ödenen özel sektör köprüsü olan YSS enflasyon hesabına alınmıyor.

Şimdi sormak gerekmiyor mu? Acaba TÜİK’in enflasyon hesabı ne kadar gerçek? Ne kadar güvenilir?

Ya Osman Gazi Köprüsü? Orada araç geçiş ücreti zaten otomobiller için bile 71 TL. Günde yaklaşık 27 bin araç geçtiğini söyledi zamanın ulaştırma Bakanı. Oraya ödenen ücret bile aylık 50-60 milyon TL ediyor. Ama yine o köprü de Başkanvekilinin dediği gibi çok düşükmüş ki, TÜİK’in enflasyon hesabına alınmıyor.

Sonuç mu?

Bugün özel sektörün kuruşluk zamlarını bile sorguluyoruz, özel sektörü hain ilan ediyoruz. Ama devletin sadece üç yılda 3,40 TL olan köprü ücretini 8,75 TL’ye çıkarmasını görmüyoruz.

Ki, o köprülere nerede ise herkes mahkum.

Hatta devlet özel sektöre üzerinden geçmeyi zorunlu kılarak köprü-yol yaptırıyor. Ama yine devletin bir başka kurumu o köprü ve yolların yüksek fiyatlarını enflasyon hesabına bile almıyor.

Öneri: Gece saat 01.00 ila sabah 05,00 arası Fatih Sultan Mehmet Köprüsü İstanbul içinde bir yakadan diğer yakaya gıda ürünü taşıyan araç geçişlerine açılabilir. Böylece raflarda yaşanan sert fiyat farkları kısmen önlenebilir. Eminönü’nden Kadıköy’e bir gıda taşıması için kaç km yol, kaç lt yakıt ve ne kadar köprü-yol parası ödendiğini lütfen bir daha düşünelim.

Milli servet yollarda tüketilmesin

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 23:33
Gece 01.00- 05.00 arası fikir hem ulaşım hemde ekonomi olarak makul bir öneri. Bu tür önerileri diğer diğer ulaşım sistemleri için de öneririz. Ancak, diğer güzergahlar daha da yakın iken yandex in bile sizi 3. köprü ve Avrasya ya devamlı yönlendirdiği, Çevreyolunun giriş - çıkışlarını çok iyi bilemiyenlerin paralı yol tuzağına düştüğü bir ülkede, böyle giderse günlük maliyet kaybını kapatmak için, zirve saatlerde ek ücret talep etmesinler de yeter.
hamza akyol 27 Eylül 2018 22:01
gazetecilere, yazarlara bakıyorum da, ülke güllük gülistanlık zannediyorum. ibrahim bey gibi birkaç kişi hariç, bu ülkenin sorununu yazan yok. karar gazetesi yazarlarının bir tanesi hele hiç türkiyeye uğramıyor. ogadine gidiyor, çine gidiyor, afrikaya gidiyor. ama türkiyeye hiç uğramıyor. insan tatil için bile olsa memleketine uğramaz mı? en son çin dolaylarında görülmüş vatandaş.
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 22:11
29
Laf ebeliği yapma. Çindeki zulmü yazmak da mı suç oldu. İyi ki yazıyor. İyi ki Hakan Albayrak var. İyi ki senin gibilere kulak asmıyor.
hamza akyol 28 Eylül 2018 01:20
1
inanmıyacaksınız ama, 22.11'de yazan karar okuru çok zeki bir arkadaş. bir de ne yazdığını bilse, ne kadar zeki olduğunu anlarsınız. Yazdığının ne anlama geldiğini bilmemek gibi ufak bir kusuru var. Eh o kadar kusur da kadı kızında bile olur.
Volkan Erol 27 Eylül 2018 16:43
Rockefeller bursuyla okuyan ilk Turk siyasetci CHP genel sekreteri Kasim Gulek Feto'yu kuran kişi. Feto'yu koruyup 1999 ve 2003 arasi devlet icinde hemen her kadroya dolduran, buyuten bir baska Rockefeller burlusu Bulent Ecevit CHP'nin eski genel baskani. "Okyanus otesinden gelen telefonun samimiyetine inaniyorum" diyen bir baska Rockefeller burslusu Deniz Baykal CHP genel baskani. Ecevit ve Baykal'in vatan saverliginden suphesi olan var mi? Yok. Hic sanmam. Ama CHP= Fetö tarihsel gerceginide kimse degistiremez. Ecevitin bakanlar kuruluna katilanlar hala hayatta ve cikip gercekle anlatmiyo
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 19:36
0
Para bastiranlari da yazsan eti olurdu
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 14:42
Mensur,her gün yazmak zorunda misin?
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 14:34
Olmaz. Kamyonlar dediğiniz ortadan giderse daha az mazot yakar, vergi hasılatı düşer, maliye kabul etmez.
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 06:59
Yavuz Sultan Selim köprüsü git gel 200 tl.
Mensur Bin Ubeyde 27 Eylül 2018 05:19
2002'den önce doğru dürüst ne yol, ne köprü ne de metro vardı. Bu ülkede ne yapıldıysa muhafazakar iktidarlar yapmıştır. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de kemalistler tarafından protesto edilmişti. Fareli ve çürümüş vapurlar neyimize yetmiyor denmişti. Sonra bir baktık en çok kemalistler ve solcular kullanır oldu bu köprüleri. 2002'den önce ulaşımda Pakistan seviyesindeydik. Reis'in önderliğinde ulaşım devrimi yapıldı. Hala bir kulp takma derdindesiniz. Beğenmeyen yüzerek geçsin boğazı. Hodri meydan.
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 10:38
1
Yazıyı dikkatli okursanız "köprü niye yapıldı ne gereği vardı" demiyor yazar. Ekmeğe zam yapanı fırsatçı diye fişleyen yetkililer. Köprüye 3 kat zam yapıyor. Bu da neyin nesi? Diyor.
Fatih Kömürcüoğlu 27 Eylül 2018 10:54
1
Babamın Hocası medrese mezunuydu. Yıllarca bizim orada merkez camide imamlık yaptı. Babamın anlattığına göre CHP'ye asla laf söyletmez ve her koşulda desteklermiş. Gerekçesi de onlar vatanı kurtardı imiş. Babamın hocası hiç olmazsa vatan kurtarmayı baz almış sizin gibiler 2 köprü, 3-5 binaya tav olmuşsunuz. Allah akıl fikir versin.
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 17:57
0
Etrafımda pahalı diye osmangazi köprüsünden, 3.köprüden giden yok akpliler dahil , bu nasıl iş ? Onlarda eski yollardan gidiyor zaman kaybetmek pahasına , ne yapalım bu insanları yaya mı gidin diyeceğiz !!!! Yoksa başka ülkeye mi gidin diyeceğiniz hodri meydancı kardeş
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 18:02
1
Devlet TC vatandaşı herkesten vergi alarak o köprüleri, yolları yapıyor, beğenmeyen yüzsün demek kolay kolay da toplanan vergileri yüzenlere kim iade edecek !
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 03:28
Ülkemizin geldiği hale bakın,tüik rakamlarla oynuyo yazık,yalanla nereye kadar,herşeyi dış güçlere bağlayanlar buna ne diyecek merak ediyorum,dış güçlermi size yalan söyleyin diyor
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 02:58
Sülün Osman bu günleri görseydi, bunlar hırsızlığın kitabını yazmış ben bunların ancak çırağı olurum der utanırdı. Deli Dumrul köprü başına gelip, gecenden beş, geçmeyenden on kuruş alırmış. Tanıdık geldi mi.
KARAR OKURU 27 Eylül 2018 00:36
Tasima maliyeti dusecek ve gida ucuzlayacaksa , bu cok makul ve mantikli bir oneridir. Zaten gecis garantisi veriliyor ve fark kasadan odeniyorsa , hazineden odenen miktara denk gelecek kadar gida sevkiyati yapan araclara kopru beles olsun dediginiz saatlerde. Fakat bunu da diger yuk tasiyanlar suistimal edebilir. Bunun kontrolu nasil olacak? Kanimca Bahcelinin askida ekmek sistemi burda da uygulanmali. Madem hazine gecmeyen araca para oduyor bu fark askida gecis olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN