Back To Top
Kıraathane vaadi ve beklenen işsizlik oranı

Kıraathane vaadi ve beklenen işsizlik oranı

 - Son Güncelleme: 11.06.2018 Pazartesi 11:30
- A +

Haftanın son günü kısa vadeli devlet tahvilinin faiz oranı yüzde 18,7’yi geçti. Gerçi bundan 15-20 yıl önce kısa vadeli faiz denildiğinde 3-6 aylık tahvillerden bahsederdik. Artık 2 yıllık devlet tahvillerine kısa vadeli diyoruz.

Kısa vadeli tahvil faizi piyasada mevduat için belirleyici bir faiz oranı. Artık bir bankaya gittiğinizde bu oranın çok altında bir faize razı olmazsınız.

Ama bizim meselemiz mevduat faizi de değil. Mevduat faizi en fazla inşaatçıların rakibidir. Konut rantı yerine yeniden faiz rantı başlamışsa artık daire satmanın şansı azaldı demektir.

Biz burada kredi faizine bakıyoruz. Yüzde 19,0’a yaklaşan bir piyasa faizi ortamında kredi faizi en az yüzde 25’leri geçer. Hatta artık bazı risklerle beraber kredi faizlerinde yüzde 30’lu rakamlar bile söz konusu olabilir.

Buraya kadar birinci meseleden bahsettik.

Gelelim ikinci meseleye:

2013 Başlarında 1,80 seviyesinde olan ortalama dolar kuru 2016 başlarında 3,0 liraya yükseldi. Dolar kurunun 2002 yılında da 1,70 lira olduğunu hesaba kattığımızda, bu yükseliş çok fazla korku oluşturmadı.

En azından kimseden “batıyoruz” sesleri çok duyulmadı. Hatta ciddi bir batış oranı da oluşmadı.

2016 başında yaşanan kur zirvesi nerede ise bütün gelişmekte olan ülkelerde yaşandı. O günlerde dolar karşısında Brezilya reali 4,0; Rus rublesi 80,0; G. Afrika randı 17,0 seviyesinin üzerine çıkmıştı.

Bugün TL 2016 başındaki 3,0 lira seviyesinden 4,50 seviyesine yükseldi.  Ama şu anda Brezilya reali 3,70; Rus rublesi 62,3; G. Afrika randı 13,06 seviyelerinde. Yani emsalimiz dediğimiz hiçbir ülkenin para birimi dolar karşısında 2016 zirvesinin üzerine çıkmadı.

TL bu alanda bambaşka rekor kırdı.

***

2013 başında reel sektörün döviz açık pozisyonu yaklaşık olarak 136 milyar dolardır. Bu yükümlülüğün TL karşılığı ise 245 milyar TL’ye gelmektedir. 2016 başında bu açık pozisyonun TL karşılığı 408 milyar liraya ulaşarak 3 yılda 163 milyar liralık artış gösteriyor.

2016 başında reel sektörün döviz açık pozisyonu ise 190 milyar dolar etmektedir. Bu tutarın TL karşılığı ise 570 milyar TL’ye geliyor. Oysa aynı açığın bugün TL karşılığı 855 milyar TL ediyor. Artışın TL yükümlülük karşılığı 285 milyar lira etmektedir.

(Not: Reel sektörün döviz açık pozisyonu ayrıca 2016 başından sonra 32 milyar dolar daha artış göstermiş ve 222 milyar dolara ulaşmıştır)

Bir tarafta son bir yılda yüzde 11,0-11,50 aralığından yüzde 19,0 sınırına yükselen faizler; diğer tarafta reel sektörün döviz açık pozisyonu...

Bir tarafta hızla artan kurlar

Diğer tarafta hızla artan faizler

Yani çifte maliyet. Henüz film gibi seyrettiğimiz kriz işaretleri. Henüz kimseyi doğru dürüst etkilemeyen gelişmeler.

Ama süre daralıyor.

Benzine zam gelmedi diye kur artışı bizi etkilemez mi sanıyoruz. Bu ülkede nerede ise her şey dövize bağlıdır. Ya doğrudan bağlıdır, ya da dolaylı...

Bakın devletin yaptırdığı köprülerin fiyatı bile dolarla belirleniyor:

Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti dolara bağlı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş fiyatı dolara bağlı

Avrasya Tüneli geçiş ücreti dolara bağlı

İşte o nedenle yansıma için süre geçiyor. Şimdilik erteliyoruz ama çözüm bulunmaz ise bu maliyetleri ödeyecek güce sahip şirket bulacağımızı sanmıyorum.

KIRAATHANE VAADİ NE DEMEK?

Aylar geçtikçe sorunların artacağı nerede ise kesin.

(Elbette sorunlar ötelenebilir. Mesela ülke madenlerinin 100 yıllık haklarını satarsınız olur biter... Bütün mesele geleceği satmadan nasıl bu krizden çıkarız noktasında)

Mevcut tablo sonbaharda sadece dökülenlerin yaprak olmayacağını gösteriyor. Sonbaharda bizi yeni sayfaların beklediği çok açık. Hatta bu sorunu bir veya iki partinin bile aşabileceğini düşünmeyenler var.

İşte bu noktada ortaya işsizlilerin durumu çıkıyor.

İşte bu noktada kıraathane vaadinin ne anlam ifade ettiğini anlıyoruz.

Galiba ne olacağımızı gösteren en ideal seçim vaadi. Neden yadırganıyor ki...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 23:52
BENCE BUNLAR ESKİ HALKEVLERİ Nİ KENDİ KAFALARINA GÖRE KURMAYA ÇALIŞIYORLAR.
hüsam 11 Haziran 2018 22:54
Bu yazar romantik değil, tamamen realist. Reelin dibi :) Acı tablo budur. Ne seçimmiş arkadaş, bitse de kurtulsak, millette bi' huzursuzluk var.
PROJE İSMİ : Millet Kırathanesi , AMAÇ : Her il yada ilçede bir veya birkaç Kırathane , PLANLANAN YAPI MİKTARI : Bilinmiyor , TAHMİNİ MALİYET : Bilinmiyor , İHALE ŞEKLİ ; Bilinmiyor .Çok ilginç şekilde bu proje ismi İstanbul da bir firma tarafından patentli.Aynı firmanın AKP Beyoğlu belediyesi ve AKP ile çok yakın organik bağları var. Bu proje açıklanmadan 1 sene önce patent ismi alınmış ve tip projeler yapılmış. Sonuç olarak Adrese teslim ihale adrese teslim iş, bu sefer kaç milyar dolar cebe indirilmeye çalışıyor çok merak ediyorum. MESELE BEDAVA KE
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 23:16
0
16 yıldır devlette rekor ihale alan şirketlere bir bakın... Birilerin nasıl yolu bulduğunu görün...
Osmanlı Devleti 11 Haziran 2018 21:15
Biz bu oyunu da bozarız evelallah. Döviz lobisi Reis'i devirmek için var gücü ile çalışıyor ama avcunu yalayacak. Seçimden sonra faiz lobisi ile döviz lobisi el ele verip İsrail'deki ağlama duvarında ağlayabilirler. Türkiye yıkılmaz. Osmanlı geri geliyor. Herkes safını belirlesin.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 23:05
0
Abi siz ne kullanıyorsunuz yav Allah rızası için bizlerde onu kullansak sabaha kadar deliksiz uyusak
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 18:21
Şahsen seni okuyupta Türkiye'de yaşamayan birisi Türkiye'yi dünyanın en yaşanmaz ülkesi sanır bu cennet vatanı cehennem vatan gibi gösterme ne. Çok yazık her ülkenin iyi Side. Var korisude Avrupa'da da insanlar çöpten ekmek topluyor ama hiç bir yorumcu ülkesini kotuliyor
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 19:35
0
Bir insan sürekli alkollü araba kullanıyorsa onun ehliyetine el koymak sadece bu kişinin can ve mal güvenliğini değil bütün toplumun can ve mal güvenliğini güvence altına almak demektir. Alkollü araç kullanan kişi kaza yapmamış olsa bile kaza yapma riski çok yüksektir. Ülkemizde ekonomi yönetimi son yıllarda alkollü araç kullanan şoförün direksiyondaki hali gibi bir sağa bir sola yalpalayıp sonra da suçu diğer şoförlerin üzerine atmak. Her şey iyiyse ülke niye enflasyon, döviz ve faiz sarmalında?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 17:11
Buradaki yorumcular, kendilerince çok bilmiş, çok aydın, çok vatansever insanlar ya, şimdi bu kıraathane fikrinden ne anladıkları gerçekten çok komik, kıraathane okunan, araştırılan, muhabbet edilen, dostluklar kurulan yer, bu fikirden ışsizliğin artacağı fikrine ulaşmak olsa olsa sui zan alabilir.iktidarla ilgili olumlu yorumların yüzde doksanini beğenmeyen, değerli karar okurları, Allah istediğiniz hayırlı iktidarı size nasip eylesin.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 20:16
5
Ya adam, Allah istediğiniz iktidarı nasip etsin diyor, yine yaranamıyor.
KARAR OKURU 12 Haziran 2018 02:37
0
Bende arkadas kiraat haneyi konusulan yer anladi Bende arkadasa diyorumki milletin ortak noktasi kaldimiki neyi konusacak ? Millet karpuz gibi tam ortadan yarildi iki kisi Bir Araya gelmiyor komsu komsunun serrinden emin degil bu durumda sn kahveci hakli hesapta COK yerinde
Almanya'da Motor Ar-Ge sirketimiz var. Ülkemizde Motor gelistirelim ve üretelim dedik, TÜBITAK`a iki motor projesi verdik. TÜBITAK projeleri reddetti. Bilindigi gibi ALTAY var motoru yok, ANKA var motoru yok, FIRTINA var motoru yok, MilGem var motoru yok. Bu ara Almanya`da benzer proje verdik ve destek aldik. İyi' mi? Teknolojik kalkinma olmadan Türkiye`miz ilerleyemez ...
Osmanlı Devleti 11 Haziran 2018 21:11
7
Neden Dr koydun adının başına ?
Ihbarcılar 11 Haziran 2018 16:27
Bir tane trol araya girmis. Millete ismini yazmiyorsunuz sıkıyor mu diye yazmış. Utanmaz... Bak iste insanlar yazamiyor çünkü ozgurluk kalmadi. HDP dahi sizden iyidir. AK Partiye bir daha oy verirsem ALLAH belamı versin. Öyle iğrendim sizden. AK Partinin karsisinda kim kalirsa oyum ona. CHP ise CHP, HDP ise HDP. Vallahi gözümde değil artık. Bizi Ateistler yonetsin, hic olmazsa Islami lekeleyemezler.
Orange 11 Haziran 2018 16:21
Serdar Ortaç'dan işte bu bizim hikayemiz şarkısını dinlemek geldi.
Horoz 11 Haziran 2018 15:54
Kesme atın Kuyruğunu meydanda, kimi uzun der kimi kısa. Sıkıntı şurada: millet olarak biz sadece eleştirir kuyruğunu meydanda, kimi uzun der kimi kısa. Sıkıntı şurada: millet olarak biz sadece eleştiririz. Hadi yap denize kimse kalkıp ucundan tutmaz. Gemi yapacağım dendi de engel olan mı çıktı, uçak yapacağım dediğinizde engel olan mı çıktı, anadolu 40’ı inek Yetiştireceğim ded hadi yap denize kimse kalkıp ucundan tutmaz. Gemi yapacağım dendi de engel olan mı çıktı, uçak yapacağım dediğinizde engel olan mı çıktı, anadolu Ülkü inek Yetiştirec
mehmet balcı 11 Haziran 2018 15:25
bence gayet mantıklı bir seçim vaadi. madem işsizlik çok ve artmaya devam edecek. bu kadar işsize takılacakları bir yer lazım demi. hee bu arada millete isim vermemiş diye sallayıp kendi ismini yazmayan arkadaş al bak adımı yazdım. adresimide vereyim istiyorsan. kim ne sıkıyormuş görelim
Karar Okumazı 11 Haziran 2018 15:02
Maşallah hepsi Karar Okuru! Herkes perde arkasından sallıyor. ismiyle cismiyle yorum yapan yok. Galiba biraz sıkıyor da ondan.. Çok komiksiniz...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 16:18
2
Karar Okumazı; TC kimlik numaramı da göndereyim mi? Senin gibi ihbarcılar (konuşmandan belli) ve önüne gelen terorist diye ilan edilip isinden KHK ile gönderilirken, pis pis sırıtarak "bir sıkıyor" demek ne denli bir karakterin olduğunu gösteriyor. Biz komiksek sen acınacak haldesin. Çünkü besbelli bir işbirlikçisin.
Korhan Gelir 11 Haziran 2018 16:22
0
Bak ismimi yazdım. Ihbar etmezsen adam değilsin. Ama erkekçe ihbar edeceksin. İsmin cismin belli olacak. Öyle gizli tanıklık yok. Görelim el mi yaman bey mi yaman. Insanlığın yüzkarasısınız.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 14:57
MB dolar için yıl sonu 4.58 Tl hedef açiklamış.Vatandaşla kafa mı buluyor bunlar yoksa bizim bilmediğimiz bir durum mu var?..
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 15:28
0
16 yıldır buluyorlar da işte uyku tatlı
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 14:24
adamların vaadine bak.ciftciye üretme ben sana para verecegim,yoksula calisma sen para vetecegim,makarna komur.simdi de
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 13:37
Evet. Iste bu. Zulfiyare dokundun. Tam yerine geldi. Lafı kondurdun. Kiraathane acmak. Kesinlikle dahuce bir fikir. Alkislayanlarida tebrik etmek gerek.
Karar Okuru 11 Haziran 2018 13:34
Bu vaadi yapan birinin tek isteği olabilir: Beni seçmeyin. Ülkeyi çok kötü günler bekliyor.
16 senenin hikayesi 11 Haziran 2018 13:06
Bizim dönem için zor günler çok zor günler yaşayacağız ama çocuklarımız için , seçiminizi iyi yapın.Önümüzdeki seçimde Seçenekler şunlar; A)Kırathane B)Fabrika Çocuklarınızın işsiz kalmasını ve kırathaneler de zamanlarını geçirmesini istiyorsanız A) seçeneyi sizin için ideal olabilir. Keklerde bedava. Çocuklarınızın iş sahibi, geleceye umutla bakan ,büyük hayalleri olan bireyler olmasını istiyorsanız B) seçeneyini seçmenizi öneririm. Güzel ülkeme yeni bir kan yeni bir heyecan gerekli. Seçim sizin.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 16:47
7
Ne fabrikasi bu gardaş belli mi ne olduğu kac issi calistiracagi yerli otomobil fabrikasini kapatacagini soyluyor kendileri Allah akıl mintak versin size
Okur 12 Haziran 2018 05:09
0
16:47 Kardeşim, yerli araba meselesi kaportayı mı yapacaksın, motoru da yapabilecek misin, marka yaratıp satabilecek misin meselesi. Motoru da yapıp marka olamayınca kazanamıyorsun, kazanmayınca da işçi istihdam edilmiyor. Yerli araba bir yana, daha yeni şeker fabrikları satıldı, duymadınız mı? Zonguldak´ta kömür üretimi yeterli istihdam olmadığı için artırılamıyor; onun yerine kömür ithal ediliyor. Tütün, pancar üretilmesin, ithal edilsin deniliyor... Zeytinyağı... Saya saya bitecek gibi değil...
Hasan Akseki 11 Haziran 2018 12:55
2004 yılı olmalı, Türkiye - AB arasında üyelik müzakereleri başladı. İyimserler 10 yıl sonra, kötümserler ise 15 bilemedin 20 yıl sonra Türkiye'nin AB'ye tam üye olacağından bahsediyordu. Kabul etmek gerekir ki, Türkiye gibi bir ülkeyi yönetmek zordur; hükumetlerin her zaman B ve C planları da olmalı. Madem AB olmadı, o halde kıraathane verelim.
musto 11 Haziran 2018 12:19
Nasrettin hoca eşeğini,kaybeder türkü söyleyerek arar hocanın halini gören komşu hocam böyle eşşek aranırmı ,umudum karşı dağın ardında ordada bulamazsam bak ,sen bendeki feryada yav biz belediye seçimlerimi yapıyoruz,anlayamadım.
16 senenin hikayesi 11 Haziran 2018 12:14
Özelleştirme adı altında devletin "Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan bu millete devlete katmadeğer, vatandaşa iş imkanı sağlayan fabrikalar satıldı" şimdi üretici hammadde bulamıyor, tarım sektörü tohum bulamıyor,kobiler kredi batağına girmiş, ticaret kanunu çökmüş alınan çekler ödenmiyor.Yatırım yapsan hammadde yok ,enerji pahalı, finansman yüksek.Bu vahim durumda ülkeyi 16 senedir yönetenlerin çözümü kırathane, hemde devlet eliyle yapılacak. Yani devlet fabrikalarını satacak ve kırathane yapacak ve işletecek. Bence bu bunama göstergesi , ger
harun 11 Haziran 2018 13:39
12
devletin katmadeğer üreten tesisi yok aselsan vs. dahil. Şeker fabrikalarını diyorsan ürettiği nihayi fiyat piyasa değerinin üstündeyse subvanse ediliyordur, sadece bağımsızlık yönünden savunulabilir özelleştirilmesi mantıklıdır. tarımın çöküşü milletin ortalama rahata olan düşkünlüğü kaynaklı önüne geçilebilir ama mantık çökmüşse hükümetin kamu reyine muhtaçken yapabileceği bi şey yok
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 09:29
Ailenle yada sevdiklerinle birlikte hoş vakit geçirebileceğin bir tesisin yapılması yersiz bir vaat midir? Bu memlekette ailelerin çocuklarıyla ,gençlerin dostlarıyla, emeklilerin ahbaplarıyla buluşup hoş vakit geçireceği bir tesisin yapılcak olmasında nasıl bir yanlış olabilir. Devlet zamanında fabrika sahibiydi,81 parça gemisi de vardı ne oldu bunlara? Devlet artık katma değeri olan sektörlerde sanayicisine destek oluyor.Ayrıca halkının mutluluğu için millet bahçesi de yapacam diyor. Betondan, sosyal hayatın eksikliğinden şikayet edenler şimdi de bunu da
apti 11 Haziran 2018 10:48
3
ne kadar doğru yazmışsın, yaranılmaz gardaş bu zihniyete. ne guzel tesisler olacak, herkeş hoş vakitler geçirecek, kek mek yiyecek, çayda beleş olabilir, olmayabilirde .. olmazsa ikinciyi içmeyiz, çoluk çombak gidilecek, ister otlarda yat, ister yuvarlan, o derece yani...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:58
2
aileler için çay bahçeleri ve cafeler zaten var..
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 11:00
1
Mantıksal safsata işte bu ...Konuyu saptırma buna AD REM de denilebilir.İlk okul bir iktisat mantığı ...Yahu arkadaşım,yazarın demek istediği İktisattaki marjinal fayda ve marjinal maliyet konusu.Bunu sen bile pratik aklınla evinin ekonomisini yönetirken görürsün.Çocukların sana hadi. baba dışarıda yemek yiyelim dediğinde sen onlara bunun fayda maliyet hesabı yaparak cebine göre karar verir ve sonra aynı yemeği evde yemek daha ekonomiktir dersin.Buradan senin çocuklarına yemek yedirmediğin sonucu da çıkmaz.Arkadaşım üzgünüm ama sen seçimde oy kullanma ü
Olur 11 Haziran 2018 12:05
0
Devletin kıraathane sektöründe ne işi var, ne anlamı var, ne faydası var. Kahveciler kıraathaneciler odası ne diyecek bu işe. Bizim ekmeğimizle oynuyorsunuz diye isyan ettiklerinde tortistan edip taksici esnafına yaranmak için ÜBER'den yan çizdikleri gibi, bu absürt anlamsız ve komik fikirden de vaz geçecekler. Seçim geliyor ya! Sallamak serbest! Nasıl olsa her safsatayı lokum gibi yutacak "zihnini kiraya vermiş", oy atacak diye cennete gideceğini zanneden hazırda bir kitle var. Hadi bakalım
ne haliniz varsa görün 11 Haziran 2018 12:34
0
Devlet sanayicisine destek oluyor yazmışsın. 2017 ocak ayında yurtdışından ithal edilen bir ürün ile ilgili olarak Türkiyede üretilmesi için Kosgeb'e proje sunduk ve Kosgeb tarafından onaylandı, bu yatırımı yapabilmek için KOSGEB finansal destek adı altında bankadan kredi çektik,kredi ana para ödemesi firmamız yapacak KOSGEB ise kredi faizini düzenli her taksitten bir ay sonra firmamıza geri iade edecekti.her ay sonu kdv ve sgk borcu yoktur yazımızı KOSGEBe gönderiyoruz. toplamda 16 taksit ödedik KOSGEB ise 3 tane faiz geri ödemesi yaptı , yapması gereken ödem
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 09:28
Millet iş aş bekliyor.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 08:34
İSO 500 de yer alan tüm şirketlerin toplam cirosu Appel’ın bırakın cirosunu toplam net gelirinin 3/4’ü bile etmiyor. Ama 16 yıldır ülkeyi tek başına yönetenler büyük proje diye kahvehane açmaktan söz ediyorlar. Artık yeter...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 07:55
Kara mizahın en bilinen örneği, ihtilal dönemi Fransası'nın kraliçesi Marie Antoinette ile ilgilidir. kraliçe, sarayın önünde bağrışanların gürültüsü üzerine saray balkonuna çıkmış ve halka '' ne istiyorsunuz? '' diye sormuştur. halk '' açız, ekmek bulamıyoruz, yiyecek ekmeğimiz yok! '' diyince de kraliçe, halka dönüp literatürlere geçen o müthiş sözü sarf etmiştir '' ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin! '' Sanırım bu durum bizde " ekmek bulamıyorsanız KEK yiyin" e dönüşecek.
Özeti 11 Haziran 2018 05:45
Titanik gibi batmaz gibi gözüken ekonomimiz var. Buz dağı yakın....
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 05:35
Küresel liberal kapitalist ekonomiye dahil olmanın sonuçlarından biri olarak artan işsizliğe doğal olarak çözüm bulunamayınca bari kahve açalım oturup paşa paşa çayını icsinler maç izlesinler fazla düşünmesinler sorgulamasinlar ben niye işsizim diye yapıyorlardır kıraathaneleri
engineer 11 Haziran 2018 08:53
0
kahveci yakup, işsiz olan aylak bakkallar, hüseyinle şükrüye çay bile vermiyor, kek verirmi?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 11:07
0
O kadar ucuz galat-ıu meşhur bir hurafe ki ne kapitalizm ne liberalim konusunda zerrece bilgin yok.Hele o küreselleşme konusunda.Bak o küreseleşme sosyolojik gerçeklik o olmasa senin ülkenin finans ihtiyacını FETİH yaparak ganimet hukuku ile mi karşılayacaksın .Kapitalizm ontoljik varlık değildir sadece üretim biçimidir.Neden diğer gelişmişKapitalist ülkelerde bizdeki sorunlar yok.Sonra kaç çeşit kapitalizm var ve senin ülkede hangisi yaşanmakta .Yani devlet kapitalizmi veya ahbap çavuş kapitalizminden kapitalizmi sorumlu .Kapitalist ve onunla iş birliği yap
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 05:11
Daha önce Ak partiye oy vermiştim hep ilk kez bu seçimde vermeyeceğim gidişat çok kötü
engineer 11 Haziran 2018 09:09
27
kime vereceksin ki gidişatı tersine yani iyiye çevirsin? bir tüyo verirmisin biz de ona verelim?
şantiye şefi 11 Haziran 2018 10:28
1
bu kadar aday arasında birini bulamadın mı mühendis.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:33
0
Geçmiş ola
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 11:02
2
engineer; allah akıl vermiş, otur düşün, hangisi ekomomiyi bugünden daha kötü yapabilir ki?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 04:48
Amerikanın ciddi bir iktisadi savaş yürüttüğü acık iken muhafazakar gorunumlu tiplerin yazilarina bak hele devam edin bakalım
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 08:50
2
Almanya'nın kıskandığını söylemeyi unutmuşsun!
Reis kazanacak.... Millet reise güveniyor... Algı operasyonu yapmaya çalışanlar yutkunup kalacak.... Recep Tayyip ERDOĞAN başkan olacak... Kanal İstanbul'u, Millet hastanelerini, kıraathanelerini yapacak. Hedef 2023 ....
Mert 11 Haziran 2018 12:06
0
Birader bi kanal istanbukun bu memlekete ne gibi faydasi olcak bir anlatirmisiniz dalgami geciyorsunuz milletle komik olmayin kanalbistanbul yandas mutahitlere rant kapisindan baska ne ise yarayacak komikmisiniz siz simdi baslamayin yok artik gecen her gemiden ucret alincak filan safsatalarina boyle bir amacinjn olmadigi apacik ortada ama bunu anlamayacak birvton yigin var artik acon gozunuzu bile demiyorum ulke ucuruma gidiyor bunu gormemek icin kor olmak gerek
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 13:35
0
2023 mü? yani o tarihe kadar iktidarda kalmayı mı hedefliyorsunuz? Çok mütevazisiniz. Hedefinizi ali tutun, şöyle 2071 falan...
Abdullah hasan 11 Haziran 2018 04:16
Allah korusun zam konusu bir gündeme geldimi herşey dolarla ilişkilendirilir, bunu bilmeyen yoktur. Sorunları otelemek ve hatta yok saymak dahada vahim bir sonuç için davetiye çıkarmak gibi birşey.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 17:00
0
Hala zam gelmediğinimi düşünüyorsunuz?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 03:59
Yillarca saglik ve yol kavramlarinin eski ve yeni karsilastirmalarini yapan biri olarak evet ciddi olarak düzelen seyler gorduk. Ama herkesin zamani var. Su an bu son vaat gosteriyor ki zamana ayak uyduramayan bir parti var ne yazik ki. Bana bir adet kriz soyler misiniz dogru yonetilen. Ha keza bugun ekonomi ithalat gazi ile yuruyor. Faiz, yatirim mi o da ne denilecek pozisyona geldi. Vb örnekleri cogaltabiliriz . Peki karsiliginda ne yapilacak nedir vaatler. Galiba bunu ben kacirdim ya da cevap hicbir sey.
Fani 11 Haziran 2018 03:12
Dünya Karate Federasyonu tarafından düzenlenen Karate 1 Premier Lig’de sezonun beşinci ayağında 63 ülkeden 607 karateci katıldı. Türkiye 2 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalya kazanarak şampiyon oldu.Boyle guzel seyler de oluyor bu memlekette.Insallah daha da iyi olacak. Enseyi karartmiyalim.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 09:05
0
Atletizm ne alemde? Sporların anası odur.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:33
0
atletizmde , doping kepazeliği olmuştu , atletlerimiz men edilmişti değil mi. sonra gelsin afrikalı siyahiler, kenyalıyı nüfusta konyalı yapıp yarıştırırız, sonra türkiye atletizmde uçuyor lafları...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:36
0
Madalya halkın karnını doyurmuyor.Kominst blog un fakir ülkeleri, madalyaları çuvala koyup dönerdi. İyi şey diye madalya ile avunalımmı hâlâ?
Sinan 11 Haziran 2018 03:11
Kıraatnane işini tartışacaksak bunun hakkını vermek lazım. Sn İnce ve Akşener niye fabrika değil diyorlar ki niye muhalefette oldukları belli. Devlet belki 40 yıldır artık fabrika yapmadığı gibi şeker fabrikaları son örnekleri olmak üzere hepsini özelleştirdi. Kıraathane dediğiniz şeyi kamu yapacaksa kim işletecek ? Kek ve çay da ikram edileceği söylendiğine göre ya belediyeler doğrudan işletecek, ya da kiraya verecekler kiracılar işletecek. Yani devlet ya da kamu işletmecilik yapacak. O zaman özelleştirdiğiniz işletmeleri de bir zahmet kamulaştırıv
engineer 11 Haziran 2018 09:15
1
kıraathane şudur, bakınız bütün semtlerde kapalı yüzme havuzu ve spor(fitness) salonları yapılıyor, çengelköyde çok büyük bir spor kompleksi var ikincisi yapılıyor ve çok daha büyük, tahminim,bu spor komplekslerinin birer köşesi kıraathane olarak düzenlenebilir,Allah'tan korkan Milletin zaruri ihtiyaçları dururken, yarım trilyon dolar borç varken bunu yapmaz(her semte spor kompleksleri ne asgfari ücretli gidermi, Cenabı Hak bunun hesabinı sormazmı?)
Has Parti 11 Haziran 2018 03:05
'Gizli işsizlik' denince sadece benim aklıma mı Akparti milletvekilleri geliyor?
Quasimodo 11 Haziran 2018 02:40
Kaleminize sağlık sn.Kiras. Lakin ben başka bir şeye dikkat çekmek istiyorum.Sanırım gazetenizin okuyucu yorumları da oldukça okunuyor,en azından ben kim ne düşünüyor diye bakmaya çalışıyorum.Dikkatimi çeken iktidar yanlılarının ve muhaliflerin yorumlarda kullandığı dil.Özellikle muhalifler esprilerle bezenmiş dayanaklı yorumlarda bulunurken,iktidar yandaşları ekranlardan duyduklarımızın ötesine pek geçemiyor.Bu bana biraz sığ geliyor.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 03:51
1
sn. kahveci:)
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 16:05
0
Iktidar yanlıları yandan yandan :) Her devirde muhalefet, tam muhalefet... Tâki Hakk'ın ve Halkın rızası kazanılıncaya dek. Iktidarlara yalaka olup, omurgasız sürüngenler olacağımıza, her türlü muameleye maruz kalıp şerefli bir ömür süreceğiz. Hak, Hukuk ve Adalet için. TAMAM. DEGISTIR GITSIN.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 02:18
hakikaten duyunca inanamadım. bu ülkeye kahvehane vaad eden biri herhalde bu ülkenin sokaklarında hiç dolaşmamıştır.
cevap 11 Haziran 2018 02:32
43
Kahvehane vaadi yok, kıraahathane açılacağını ifade etti Cumhurbaşkanı. Açın bir zahmet sözlüğe bakın kahve nedir kıraahathane nedir? Cumhurbaşkanının kastettiği kütüphane konseptiyle açılacak örencilerin ders çalışma mekanları... Allah rızası için çarpıtmayın.
Quasimodo 11 Haziran 2018 02:45
0
02.32ye Doğru söylemiyorsun.Bal girişe kıraathane demişti.Yaşlılar,gençler,herkesin yararlanacağı ile başladı,Muhalifler alaya alınca 10 haziran Denizli mitinginde öğrenci-ders diye ağız değiştirdi.hem öğrencinin kek yetip ders çalıştığı yere sen kıraathane adını mı verirdin.
Tuna 11 Haziran 2018 03:04
3
Kütüphane konseptiymis, yok kitap okumak içinmiş falan filan.. kıraathane diyince akla kitap gelmez maalesef ne geldigini de herkes bilir. Eger kitap okunsun istiyorsan her mahalleye kütüphane aç. Ama ona da senin seçmen ilgi göstermez o ayrı tabiii...
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 03:31
8
02:32. Alkış. Olayı çarpıtmadan doğru tevil eden biri çıktı nihayet. :) Toplumda kıraathanenin ne anlama geldiğinin bir anlamı yok ne de olsa.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:22
0
kelime anlamı okuma salonu olabilir ama zamanla kıraathane kahvehane anlamına dönüşmüş. kıraat kelimesinin okuma demek olduğu sanki ince bilmiyor. gereksiz bir polemik.. o zaman isimleri okumasalonu olsun..
KARAR OKURUA,er 11 Haziran 2018 02:13
Evinde kitap okumayan bir toplum kahvedemi kitap okuyacak.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 17:04
0
Okuyan toplum olsaydı bu kadar çok yanlış olmazdı zaten. Kulaktan dolma bilgilerle yola devam. Allah sonunuzu hayır etsin. Sorgulayan gençlik istiyoruz. Ne nasıl niçin neden olmadan bir adım ileri gidemezsin. Onlar uzayda araştırma yaparken biz başörtüsü ile ilgilenelim. Bırakın ne takarsa taksınlar. Prim lazımsa gündemde kalacak bu konu demek ki.
Durum Vahim 11 Haziran 2018 01:55
Ibrahim Bey... Keşke sizi okusa Erdoğan. Bel ki bir seyler olur, degisir. Aman okumasın, yoksa içeri girme ihtimaliniz yuksek. :( Bu kadar ağır muhalefet ayıpti.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 08:32
23
Senin yorumun cok ayip. Kim muhalefet yapti diye icerde?? Fetoculermi pkklilarmi?? Baskasi varsa soyle..
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 09:08
0
Osman Kavala
Mesut TOPAK 11 Haziran 2018 00:48
Bu gün kanalın birinde bir ekonomist fazla büyüdük ,küçülmemiz lazım diyor.Bu ekonomi eğitimi alanlara ve yazanlara artık inanmıyorum.Kur yükselince eleştiri,faiz yükselince,eleştiri,büyüyünce eleştiri,küçülünce eleştiri ,yüksek faizden dolayı yatırım durunca eleştiri ne ayaksınız anlamadım.
İbrahim Avaroğlu 11 Haziran 2018 01:04
0
Mesut Bey fazla büyüme de ekonomiye zarar verir. Çünkü biz ithalata bağımlı bir ülkeyiz. Döviz borcu ile büyürsek bu sefer cari açık artar. İleride enflasyona yansır. İşte bundan dolayı da faizler yükseltilir, yatırımlar yavaşlatılır yani ekonomi soğutulur. Aksi takdirde hiper-enflasyon olur.
Az sabredin 11 Haziran 2018 01:23
1
Mesut Bey, az daha sabredin. Kriz gelince hep beraber anlayacagiz. Sonbahar da tatlı tatlı esecek ve bu kış zor geçecek. Hele şirketler bi batmaya başlasın o zaman kebap söyleceğiz birbirimize. Zira "borç dağı aşınca adama kebap söylemek düşermiş". Battı balık yan gidermiş. OHAL ile ülke yönetmenin yan etkileri canımız sağolsun.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 03:00
0
Mesut bey, deve kuşu misali kafayı gömersek kriz gider demek istiyor herhalde.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 10:06
0
E alkışlayacak halimiz yok herhalde. Bu eleştiriye tahamülsüzlüğü de anlayamıyorum. Yahu bir kişi veya kurum bir şeylerin sorumluluğunu alıyorsa onun faydasını göreceği gibi beceremediği zaman eleştirillmeyi de göze alacak. Eleştirilmek istemeyen görevi bırakır. Bu kadar basit. Hamama giren terler. sizler nasıl bir dünyada y aşıyorsunuz? Sizler muhalefet partilerine en aseviyesiz eleştirileri ve hatta hakaretleri yapmasını bilirsiniz. Burada saçma şekilde ekonomistleri bile eleştiriyorsunuz. Eleştiriye karşıysan eleştirme o zaman.
Okur 12 Haziran 2018 05:35
0
Yeterince üretmeden büyüyoruz, mesele bu. Borç alıp tüketiyoruz. Hani borçla evini harika donatmak gibi... Ev güzel de, sonra borç verenler kapıya dayanınca, ya nakit ödeyeceksin, ya da neyin var neyin yok satıp ödeyeceksin, evin eskisinden de fakir olacak. Kahveci de diyor ya, mesele sonunda ülke madenlerinin 100 yıllık haklarını satmaya varabilir diye...
Halit Bülbül -yazar 11 Haziran 2018 00:32
Kahve ye gidenlere bir dilim kek, bir bardak çay bedava olacak da,evde ekmek bekliyenler KEK yerine KÖK mü yiyecek. Bunu vadetmek bile, insan olup anlayan a çok büyük bir hakaret değil mi? Makarna kömür derken, demek ki halk bir dilim beleş kek için... Hayır hayır onurunu kek karşılığı değişmez umarım...
Kek Cesitleri 11 Haziran 2018 01:19
1
Üzümlü ise ben oy veririm:)
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 02:14
0
Püskevit varsa ben de veririm.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 02:15
0
yok yav. Gençler işsiz, aylak sokaklarda dolaşınca sinirleri bozuluyor. Gitsinler kıraathanelere ortalıkta görünmesinler, gençler oralarda oyalansın sokaklar boşalsın, bunlarda bakın sokaklar bomboş, işsizlik yok diye bize caka satsınlar. Hem kekleri getirir evdekileride doyururlar, hatta satar harçlık ederler, belkim ev kiralarını öderler, hatta tasarruf ederlerse evlenebilirlerde. Neden olmasın
Tuna 11 Haziran 2018 03:05
0
Cafe ve kıraathane sahipleri batar yalnız :)))
Mesut TOPAK 11 Haziran 2018 12:26
4
Mesele ekonomistlerin eleştirirsi değil.Bunların hiç bir önerisinin olmaması.Geçen gü ibrahim bey öneri olarak emeklilik yaşının yükseltilmesi ,üretim ve istihdama destek verilmesinden bahsediyor zaten bunlar şu an mevcut ve yapılıyor.Küçülmük demek yatırım ve istihdamın durması demek buda işsizlik demek.Küçülerek her yıl bir milyon insana nasıl iş bulucaksın bunun açıklanması lazım.Hangi dengede olmamı lazım rakamlarla ifade etsinler yazmak kolay nasıl olsa sorgulamadan yazılanları kabul eden bir kesim her zaman var.
Fani 11 Haziran 2018 00:27
Ibrahim Bey bu kadar olumsuzluklari yazip ciziyorsunuz da bir tane olumlu birsey olmadi mi bu memlekette?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 00:40
0
Bin dönüm tarla ya buğday ekersin, masraf edip tam biçme zaman ı bir kıvılcım hepsini kül eder. Yol yapıldı, köprü yapıldı da, Türkiye de satıldı bitti
Ne diyelim... Demesek daha iyi 11 Haziran 2018 01:14
2
Olmaz olur mu? Bir general artik namaz kilan bir cumhurbaskanini alkisliyor!!! Danistay uyesi kapali bir hanimefendi siyaseten rakip belledigi muhalif adayin niyetini okuyabiliyor!!! Solcu ogrenciler oyle kafalarina gore bagirip cagirinca kafalarina binilebiliyor!! Muhalifler cumburlop gorevlerinden de atılıyor! Daha ne olsun. Cok guzel hareketler bunlar :) Yersek tabi!
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 02:09
1
Fani kardeş sen söyle de duyalım
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 15:45
0
Uzmanlar bunun içindir, kritik incelemeler ve eleştiriler için. Şakşakçılığı ve övgüyü herkes yapabilir. Eleştiriyi düşmanlık sanma hastalığımızdan kurtulalım artık lütfen!
Vatandaş 11 Haziran 2018 00:26
Ağır eleştirmişsiniz. Sizin açınızdan bakınca haklısınız ama bence Sayın Cumhurbaşkanımız jokerini seçim sonrasına saklıyor.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 01:07
0
Joker mi?!!! Hayırdır, memleketin kaderiyle kumar mı oynuyoruz?
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 03:10
1
Yanlış anlamadıysam sihirli bir deynek var demek isteniyor. Madem var niye seçimi bekliyoruz güzel kardeşim?
kıraathane ,okuma evi demektir. yani, vaktimizin çoğunu ,kütüphanelerde kitap okuyarak, kitapevi gezerek, sahaf yolu arşınladığımız için, üstün okuma hevesimiz noksan kalmasın diye gelen bir hizmettir... adım başı kitaplıklar, kat kat kütüphaneler, artık bizlere yetmemektedir. sosyal medya ağlarında hepimiz , bütün yazarların makale ve güncel haberlerini okuruz ve yetmez bu. haftalık aylık dergileri alır, bilgimize bilgi katarız. bu hizmet bunun için abicim, hergün kaçtane gazete okuyoruz bilmezsin ki.birşeyide beğen.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 01:04
0
:)))Bu millet nankör abiciğim, böyle bir hizmetin altında bile başka niyetler arar oldular. Bedava kek de var, şeker kana çabuk karışıp algılarınızı açacak. Gerçekten büyük ustalık, eğitim ve sağlık hizmetleri bir arada.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 01:09
1
Adamin dibisin :)
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 00:19
Kriz var ve sonbaharada kalmayacak artik devletin parasi kalmadi kendin diyon kiraathane diye boyle vaadmi olur? Oldu olacak universite kampuslerini muhtarlik tesislerine cevirelim ne de olsa biz universite mezunlarindan daha itibarli muhtarlar.
KARAR OKURU 11 Haziran 2018 07:38
1
Aslında bu iktidar acisindan tukenmisligin gostergesi gencler senden aş beklesin atama beklesin iş beklesin sen kıraathane vaad et. Gercekten kriz bizim bildigimizdende derin olabilir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN