Kişisel çıkar için susmayın

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte SSK’lı-Bağkur’lu ayrımına son verilmesini istemiş.

Sahi, siz son yıllarda SSK adını nasıl duydunuz?

Hani CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun batırdığı kurumdu ya SKK... Oysa batmamış...Hala yaşıyormuş.

Ama kimseden habersiz.

Peki, siz hiç bu yıllarda sosyal güvenlik sistemine aktarılan hazine yardımlarını duyuyor musunuz?

Duymuyor musunuz....

Mesele ne biliyor musunuz? Türkiye’de sosyal güvenlik sistemi hala darmadağınık ve bıraksanız ertesi gün iflas edecek noktada.

Aynı sürede ve aynı ücretle çalışan;

-Devlet memuru farklı emekli maaşı alıyor.

-İşçi (daha düşük) farklı emekli maaşı alıyor.

-Esnaf ise hepten daha az maaş alıyor.

Aynı prime-aynı süreye 3 farklı muamele. Neresini-nasıl düzelteceksiniz ki...

BAĞIMSIZ REFORMLAR

Son dönemde ısrarla ekonomide reformların dağınıklığından bahsediyorum. Bir bütün olarak maalesef sorunlar ele alınamıyor.

Bakınız “kalifiye eleman sorununu” yazıyorum. Erken emeklilik sisteminde kalifiye eleman sorunu hep olacaktır. İş-Kur üzerinden, işsizlik fonunu harcayarak bu sorunu çözemezsiniz.

Yazıktır işsizlik fonuna... Yapmayın..

Bir örnek vereyim mi? Mesela cafelerde-restorantlarda 20-30-40 yaşlarında insanlar çalışıyor. Oysa Maliye Bakanlığı-Çalışma Bakanlığı bu işe el atabilir. Genç yaşta-meslek öğrenilecek yaşta garsonlukla hayatını geçiren gençlere yazıktır.

Gelir vergisi sistemi ile genç yaşta bu iş yerlerinde çalışma caydırıcı olabilir. Hatta ileriki yaşlarda bu işler yine vergisel tedbirlerle özendirici olabilir.

Sürekli sorun ve çözüm önerileri yazıyorum. Yeter ki, ülkemin geleceğine bir noktalık katkımız olsun.

Korkuyorum ben...Yakın zamanda yazdım. Ülke olarak hızla yaşlanmaya başlıyoruz. Yüzde 1,0 üzeri nüfus artışımız bundan sonra olmayacak. 2017 yılı sondu.

Yakında hızla yaşlı nüfus oluşacak ve emeklilerin sayısı artacak. Şu anda bile 20 milyon kayıtlı çalışan 12 milyon emekliye zor bakıyor. Yarını düşünemiyorum bile...

HANİ FABRİKA AÇILIŞLARI?

Siz hiç son dönemde fabrika açılışları duydunuz mu? Kaç fabrika açıldı? Kaç kişiye iş imkanı sağlandı.

“Herkes fabrikasına bir işçi daha alsın” sözünden başka istihdamı artırabiliyor muyuz? Tünel-yol açmaktan başka açılış töreni var mı?

Lütfen herkes elini taşın altına koysun ve gerçek sorunları gündeme taşıyalım. Yoksa yarınımız hiç parlak olmayacak.

HAVADAN KAZANMA DÖNEMİ

Gözlerime inanamadım...

Avrasya Tüneli havadan 1,2 milyar kazandırmış.

Bu açıklama, Milletle alay etmekten başka nedir olabilir? Hatta şöyle yapalım; kanunla herkese araba kullanmayı yasaklayalım. Havadan kaç litre benzin kazancımız olur? Kaç kazadan kurtulmuş oluruz? Kaç saat zaman kaybı önlenmiş olur?

Bir de şu mesele var.

Dünya’nın en yoğun trafiğine sahip şehirlerin ilk sırasında olan İstanbul’da bile Hazine garantisi Avrasya Tüneline yetmemiş. Yetmez tabiii...

2018’de yetecekmiş ama...Rahmetli Süleyman Demirel ve Rahmetli Turgut Özal’ın yaptıkları köprülere 3 yılda yüzde 157 zam yaparsan olur tabiii.

15 Temmuz FETÖ’cü darbeciler Boğaz Köprüsünü millete kapatmak istedi. Aynı köprüye sonrasında bizler yüzde 50 zam yaparak millete kapattık...

Böyle devam edersek Avrasya Tüneli de, Yavuz Selim Köprüsü de hatta Osman Gazi Köprüsü de garantileri karşılar. Alternatif yolları devlet olarak yasaklarsın...Alternatif geçişleri de her yıl aşırı zamlarla Millete kapatırsın...Olur biter.

Sonrada çıkıp “Dünya bizim Kamu-Özel yatırımlarımızı konuşuyor. Bize hayranlar” diye yazarsın...

Acaba Milletin çektiği sıkıntıyı, dertleri hiç biliyor musunuz? Üsküdar’a atla geçilmiyor... Köprüden geçiliyor.

YORUMLAR (41)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
41 Yorum