Back To Top
OHAL de ekonomi!

OHAL de ekonomi!

- A +

Olağanüstü hal uygulaması (OHAL) kapsamında ekonomiye ilişkin bir karar alınmayacağı açıklanmıştı.

Ne zaman?

25 Temmuz 2016’da.

Hatta devamında da sıkça dile getirildi: “Ekonomi kararlarını OHAL yokmuş gibi, normal süreçlerde almaya devam edeceğiz. KHK’lar ile ekonomiye ilişkin düzenlemeler yapılamayacak.”

Pazar sabahı herkes 696 sayılı KHK ile uyandı. Açıklanan kanun hükmünde kararnamede (KHK) nerede ise bütün kararlar ekonomiye ilişkindi. Taşeron işçi sorunundan, Vakıfbank’ın Hazineye devrine kadar.

***

Kasım 2016’da bir kez daha OHAL tartışması yaşanmıştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi “Ben OHAL istemiyorum” demişti. Bakan “Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı olarak söylüyorum kardeşim. Bu ikinci uzatmadan sonra uzatılmasını istemiyorum” demişti. Aynı günlerde Başbakan  Binali Yıldırım ise, OHAL’in 2017’de kalkmış olacağını söylüyordu.

Aslında her iki açıklamada ekonomik gerekçelere dayanıyordu. Hem Başbakan hem de Ekonomi Bakanı ülke ekonomisinde yaşanan sorunları görerek, olması gereken süreci izah ediyorlardı.

OHAL olan ülkede yatırım olamayacağını, ülkeyi 3. sınıf dünya ülkesine dönüştüreceğini vs vs açıklamaları 2010 yılında, şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’da söylüyordu.

Çünkü, OHAL olunca ekonomi duruyordu.

İşte bu nedenle OHAL ilan edilir edilmez “Ekonomiye yönelik kararlar OHAL kapsamında alınmayacak” garantisi verilmişti.

***

Bu yılın mayıs ayında Vakıf Katılım Yönetim Kururlu Başkanı Öztürk Oran, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank’taki yüzde 58,5 hissesinin Hazineye devredileceğini ve bu devir işleminin torba yasa ile gerçekleşeceğini” söyledi.

Oysa daha bir ay önce çıkan son torba yasada böyle bir madde yoktu. Ama 696 sayılı KHK ile Vakıfbank operasyonu da gerçekleştirildi. Vakıfların bankadaki hissesi Hazineye devredilirken, Vakıfbank’a da Varlık Fonuna devrin yolu açılmış oldu.

Bildiğiniz gibi Ziraat Bankası ve Halk Bankası’ndaki kamu hisseleri daha önce Varlık Fonuna devredilmişti. Şimdi Vakıfbank hisseleri de Varlık Fonuna devrediliyor.

Ve Varlık Fonuna da dış borçlanma yolu açılıyor. İyi ama Varlık Fonu ne karşılığı dış borçlanma yapacak? Gazetecilere teminat karşılığı dış borçlanma asla yapılmayacak denilmişti.

***

Yukarıda saydığımız kararların yanında ekonomiye yönelik daha bir çok karar OHAL kapsamında KHK ile alındı.

Kısaca artık ekonomi yönetimi de OHAL çerçevesinde yönetilmeye başlanıyor. Geçen yılın başında bu büyük korkuyu dile getiren Ekonomi Bakanı acaba şimdi ne diyecek? Açık söyleyelim: Ekonomide durumu gören herkes aslında bir şey söylemek durumunda kalacak. Çünkü ekonomiyi OHAL kapsamında yönetmeye başlar isek, büyük tehlike geliyorum demez...gelir.

***

10 Aralık 2016 Başbakan Binali Yıldırım: “Devlet olarak 2017’de muazzam bir tasarruf yılı olacak. Ciddi tasarruf yapacağız. Önceliği olmayan, gereksiz masraflar yapılmayacak, mecbur kalmadıkça yeni personel almayacağız” dedi.

Oysa 2017 Merkezi Yönetim Bütçesi 46,9 milyar lira açık hedeflenmişti. Yıl içerisinde ise bütçe açığının 65 milyar lirayı geçmemesi hedeflendiği söylendi.

ÖZET:

OHAL ilanında ekonomiye ilişkin verilen sözler olsun, sonrasında kamu yönetimine ilişkin verilen sözler olsun maalesef tutulamıyor.

Bugün, iş dünyasının ekonomiye ilişkin en önemli sorununun ne faiz, ne döviz ne de finansal bir başka neden olmadığını görüyoruz.  Temel sorun uzun vadeli kalkınma ve büyüme süreci için daha çok demokrasi ve öngörülebilir bir gelecek olmaktadır.

Ülkemizin kalkınma ve yatırım hamlesini artırabilmesi için, bir an önce OHAL kapsamını ekonominin dışına çıkarmamız gerekiyor. Kamu bütçesini de verilen sözler içerisinde yönetmemiz lazım.

Aksi halde kısa vadede oluşacak dengeler, orta ve uzun vadede daha büyük dengesizliklere yol açabilir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 17:42
OHAL, cumhur başkanı OHAL yetkilerine sahip cumhurbaşkanı seçilene kadar (yani yeni anayasanın öngördüğü yetkilerle cumhurbaşkanı seçilene kadar) devam edecek. boşuna kendinizi üzmeyin, çenenizi yormayın.
1 Fakir 27 Aralık 2017 14:54
Türkiye'de 1980'den sonra başlayan liberalleşme politikasının finalini 2001 krizi ile gördük. Arada gördüğümüz krizler de cabası. Şimdi uygulanan anti-liberal politikaların sebebi de ülkemiz insanının canına tak ettiren liberal politikalar değil mi?
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 14:27
Hükümet OHAL'den vazgeçmez. Niye vazgeçsin ki. OHAL ile ilgisi olmayan bir sürü alanda kararname çıkarabiliyor. Taşerondan tutun vakıf kurmaya, Şeker Kurumunu kapatmaktan yargıç atamasına her şeyi şak diye yapıyor. Bu KHK'ların çoğu Anayasaya aykırı değil mi? Kaç tanesi Meclisten geçti? Meclisi askıya almışlar. Soran yok, denetleyen yok. Anayasa hükmü apaçık duruyor orada. Anayasayı da mı askıya aldık yahu!
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 16:11
0
Aynen. Anayasa askida, Meclis askida. Bunun siyaset biliminde acik bir adi var ama yazarsam yorum yayinlanmaz.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 20:36
0
"Engel Tanımam" rejimi olabilir.
Metin Özkan 27 Aralık 2017 13:29
Ya arkadaş sen hala bu işlerle uğraşıyormusun. Bak akşamları ne güzel diziler var onları seyretsene ne uğraşıyorsun bunlarla. Bak söz var.vatanım sensin var payitaht Abdülhamit var İstanbullu gelin var Ertuğrul var var var oğlu var yani. Ben seyrediyom valla sende seyret iyi geliyor. Yok KHK mış yok Ekonomi imiş. Senin başka işin gücün yokmu birader (Bu arada halkımız yaygın olarak bilader der). Bu arada yine asgari ücret konuşuluyormuşta hatırlatayım dedim bizim muhitte en ucuz kiralık daire 2+1 1700TL olmuş. İstersen şimdi biraz daha yaz.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 19:32
0
Vallahi birader ben son zamanlarda 80'ler dizisine takıldım her akşam onu izliyorum ...İyi geliyor artık haber maner okumayı alabildiğine azalttım ...buna karar da dahil ...yoksa stresten hasta olacağız...
KARAR OKURU 29 Aralık 2017 19:43
0
Tebriklet
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 12:04
Tuzla'daki kimyasal maddenin değişik isimler ile anılması konuyu bulandırabilir. Sonuç olarak ortamda 'trichloroethilene' buharı olduğu anlaşılıyor. Bu buhar yüksek ışık veren elektrotla kaynak, gazaltı kaynağı, punta kaynağı gibi kıvılcım çıkaran ortamlarda 'fosgen' gazına dönüşür. Fosgen gazı ne mi? Valla, 100 yıl önceki savaş ortamına bakmak lazım. İlgilisine arzdır. (Bu makalenin altına yazmak ta aciziktir, benim için...).
Karar Okuru 27 Aralık 2017 13:04
0
Evet yazıyla ilgisi yok amma yinede yazalım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne iş yapar diyeceğim dediğimle kalacağım. Allahtan Tuzla Belediyesi bir başka partide değil. Yoksa yandaş basın(basınmı) yeri göğü ortalığa kaldırırdı. Amma iktidar belediyesi olunca tıs yok. Yani siz belirtmişsiniz fosgen gazı nemi diye. Farketmez. Bu ülkede insan hayatının fazla değeri olmadığı için ne gazı olursa olsun farketmiyor.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 14:03
0
iski yetkilileri google amcanın yalanını ortaya çıkarmışlar. google amca, fosgen gazının zehirli bir gaz olduğunu yazıp ülkemizi yıkmak istemiş. neyseki iski yetkilileri üst aklın bu teşebbüsünü "çıkan gazın insan sağlığına zararı yoktur" açıklaması ile boşa çıkardılar. tuzlada yaşayan ve bu gazı soluyan yandaşlara özel olarak duyrulur.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 11:57
Bu konuda evet haklısınız ohal bir an evvel kalkmalı. Ama ohal bitince herşey düzene girermi? Cunku dunyayi anlamadan Turkiyede olanlari anlayamayiz. Dunyada buyuk bir 2008 krizi yasandi Abd kaynakli. Adamlar napti krizden cikmak icin piyasaya bolpara surduler. O surulen parada bizim gibi gelismekte olan ulkelere akti. Dolar 1 tl olacakmi diye tartisilan gunleri yasiyorduk o zamanlar. Bol bol harcadik. Simdi artik bol dolar devri bitti.KGFmi o varya taşıma su ile degirmen. Piyasaya kredi pompala sonra %bilmem ne buyudum. Halk yermi yemez. Halkin sorun onceligi artik ekonomi olmus bosu
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 11:12
Kardeşim seni tanımıyorum. Ama teşekkür ediyorum gerçekleri evrensel , sade bir dil ile yazdığın için .
Devletçi ekonomi gitmez, gitmiyor, gitmeyecek. Devletçiliği artık okullarda ezberletmekten bile vazgeçmemiz gerekiyor. İnsanlar herşeyi devletten bekliyor, hükümet ise kısa kazançlar için devletçi adımlar atmaya devam ediyor. Sonra mı? İFLAS bu kadar basit. Devletçilik= İflas etmiş bir ekonomi
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:27
neden kendimizi bu kadar parçalıyoruz ki; ülkemiz batınca çıkıp derler ki, beni sırtımdan vurdular olur biter. aynı şey fetö de olmadı mı? o zamanda uyarılmıştılar şimdi de uyarılıyorlar lakin dikkate alan kim?
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:09
Maalesef Ohalin kalkacağı falan yok. Devlet/iktidar (artık ikisi birleşti) Ohalden o kadar fazla yararlanıyorki kaldırmaları da beklenemez. Ben beklemiyorum açıkçası. Sadece eski Türkiyenin güncelleştirilmiş yeni versiyonunu seyrediyoruz. 2019'a kadar ohal kesinlikle kalkmayacak. 2019' da seçim olduğunu ve yeniden iktidar olacaklarını varsayarsak eğer , önümüzde en az 1+5=6 yıllık bir ohal dönemimiz var. Hayırlı olsun!
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 18:30
0
OHAL ilan edildiğinde hükumet sözcüsü Kurtulmuş, bu geçici bir durum, üç aylığına yetki aldık ama, 45 gün içinde kaldırırız, demişti. Yazıda da bahsedildiği gibi Zeybekçi OHAL'in ekonomiye zararlarını yüksek sesle dile getirdi. Erdoğan iktidarda kaldığı sürece OHAL de kalıcı. Peki bu iki arkadaş niye istifa etmiyorlar ?
sokaktaki adam, 27 Aralık 2017 20:36
0
akp de istifa olmaz, kol kırılır yen içinde kalır , mantığı ile, birbirini kollama ve gözetme sisteminde bir partidir... sadece ,sn. Erdoğan isterse görevden alır ve bunun dışında herşey geçersizdir...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 06:21
Bırakın yatırımı, sıradan vatandaşın samimi düşüncesini bile yazıp söylemekten imtina ettiği bir ülke geleceğe umutla bakabilir mi?
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 12:22
0
Ah kardeşim zülfiyara dokundun, herkes korku içinde.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 16:46
0
Halimiz daha iyi anlatılamazdı.
cevat karakalem 27 Aralık 2017 04:56
Devlet sistikce sisiyor, ayni zamanda belediyeler ve ne oldugu belirsiz bir suru vakif da. Bu gidisat gercekten iyi degil, hic birimiz icin.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 04:06
Yorum yaparken buraya ülkemin iyiliği için yorum yapıyorum ve adam kayırmacılık torpil anlayışını eleştirirken de olması gereken şeyi ülkemin iyiliğini istediğim için söylüyorum bir işe bir kişi alınırken sadece ehliyet ve liyakat gozetilmelidir bunu söylemek bunu ülkemin iyiliği için istemek ve buna özen gösterilmemesini eleştirmek suç olmasa gerek diye düşünüyorum konumuzla ilgili olarak ohal olduğu sürece yabancı yatırımcı cekemeyiz ülkemize gelmezler bu durumda ekonomimiz iyiye gitmez
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 02:34
'öngörülebilir bir gelecek', anahtar kelime bu. Çok uzun zamandır bir yatırım planım vardı ve bunun için birikim yapıyordum. Çok şükür bunu gerçekleştirecek maddi duruma da eriştim. Ama gel gör ki bu OHAL ortamında tanık olduklarımdan sonra değil yatırım yapmak, ülkeden ayrılmayı ciddi ciddi düşünür oldum. Ortalama vatandaştan baştaki yöneticisine kadar tam bir akıl tutulması yaşanıyor. Bakalım bunun artık sürdürülemez olduğunu ne zaman görecekler...
Hersoy 27 Aralık 2017 02:33
Her toplum hakettigi gibi yönetilir. Bu Yönetimi uzaylilar secmedi sonucta.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 17:51
0
yanılmıyorsam bernard lewis'in bir sözüydü "demokrasi, milletlerin layık olduğundan daha iyi yönetilemeyeceğinin garantisidir" diye.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 01:08
Deveye sormuşlar "neden boynun eğri" diye. Deve demişki nerem düzgün?
Aaa 27 Aralık 2017 00:54
Cok farkindasiniz.
Abdullah hasan 27 Aralık 2017 12:07
0
Rahmetlik Yazıcıoğlu niçin öldürüldü Suali sorulan yakınları ( hayat mesaisi yapanlar) O çok şey biliyordu. Ne biliyordu? Çook şey işte.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN