Back To Top
Yama!

Yama!

 - Son Güncelleme: 11.02.2019 Pazartesi 09:12
- A +

Sorunu temelden çözmek mi, yoksa orasını burasını yama ile geçiştirmek mi?

Sayın Bakanın dediği gibi “Yapısal reform yapısal reform, nedir bu yapısal reform?”

İşte tam da burası.

Bakın kaçıncı kez yazacağımı ya da söyleyeceğimi hatırlamıyorum bile, ama tekrar edeceğim. Çünkü, maalesef ekonomi alanında uğraşanlarda rakamlara çok fazla bakmıyor.

Sorun şu: 2010-2018*

*İlk on ay ortama

1-Toplam enflasyon %100 (Tabii ki burada gıda fiyatlarındaki yüksek artış olmasa toplam enflasyon daha düşük çıkacaktır)

2-Gıda enflasyonu %117,8

3-Meyve fiyatlarındaki artış %123,5

4-Sebze fiyatlarındaki artış %138,6

Ama

Tarla fiyatlarındaki üretici artışı %74,6

Bu tabloyu hiç unutmayın lütfen. Çünkü bu tablo Türkiye’de gıda fiyatlarındaki artışın tarladan kaynaklanmadığını ortaya koymaktadır. Bu verilere göre raflarda yaşanan artışın çiftçiye hiç gitmediğini gösteriyor.

Düşünsenize bir ürünün raf fiyatı bir zaman dilimi içinde 100 liradan 240 liraya çıkıyor ama çiftçi aynı ürünü 175 liraya satıyor. Zaman dilimi içinde çiftçi ile tüketici makası tam yüzde 85 artıyor.

Çiftçinin kullandığı girdi maliyetlerinin enflasyon oranında artması bile üreticiyi maliyet baskısı ile üretimden vazgeçirme noktasına taşımaz mı?

***

Peki, sorun rafta dediğimizde o sorunu sadece nihai olarak marketlere yıkarak çözebilir miyiz?

Elbette hayır

Taşıma ve aracılık vergi ve maliyetleri de bir unsurdur. Özellikle paralı özel köprü ve yolların gıda fiyatları üzerinde yeni maliyet oluşturduğunu görmezden gelemeyiz.

İkinci bir maliyet ise düşük faiz ile oluşan gayrimenkul fiyat ve kira artışıdır. Artık market açmak ve işletmenin kira maliyeti raflarda da kendini göstermektedir.

Üçüncü bir maliyet ise, perakende düzeninin oluşturduğu yoğunlaşmadır. Herkesin her istediği yerde mahalle arasında dahi çok rahat dükkan açması ile plansız-programsız bir yoğunlaşma oluşmuştur. Elbette serbest piyasa bu verimsizliği bir süre sonra dengeleyebilir, ama şu anda piyasa dengesi maliyet yoğunluğu ile düşük fiyatı imkansızlaştırmaktadır.

AB ülkelerinin çoğunda neden her market her istediği yere dükkan açamıyor? Ülkemizde AVM’ler istediği yere kurulmadı mı? AVM’lerde bazı markalara gelmesi için ücret ödenirken, bazı markalara neden ekstra kira istenmektedir?

***

Bugün tarlada çiftçinin üretim sorunu vardır. Ama bu sorun emeğinin-maliyetinin karşılanmamasıdır. Bu durumu izah etmek için iki ana söylev geliştirdim:

1-Çiftçi tarladan ürününü bedava verse dahi biz tüketiciler bu ürünleri bu pazar dengesinde yüksek fiyattan almaya devam ederiz. Sorun üretim değildir. Çöpe dökülen, tarlada çürümeye terk edilen o kadar ürün var ki.

2-Hazineye yılda 500 milyar ekstra dışarıdan para verseler dahi siyaset köprüleri, otobanları, şehir hastanelerini, havalimanlarını yine Hazine garantileri ile özel sektöre yaptıracaktır. Kamu-Özel Projelerinin kamuda az para söylemi ile alakası yoktur. Bu hesap başkadır ama bu başka hesabı onlardan başka da kimse bilmiyor.

***

2010 yılında çiftçi kuru soğanı 0,84 kuruşa, 2011 yılında 0,83 kuruşa satarken 2018 yılının ilk on ayında da 0,79 kuruşa satmıştır. Oysa aynı soğan raflarda 1,20-1,30 liradan 2,25 liraya (2018 ilk on ay ortalaması) çıkmıştır.

Patates ise tarlada 2010 yılında 0,63, 2011 yılında ise 0,72 kuruştur. Ama aynı patates 2017 yılında 0,73 ve 2018 yılı ilk on ayında 0,94 kuruşa ancak tarladan satılabilmiştir. İşte o patatesin raf satış fiyatı da 1,0-1,25 liradan 2018 yılı ilk on ayında 2,30 liraya yükselmiştir.

Nerede ise bütün gıda ürünlerinde tarla-raf fiyat farkı böyle gelişmiştir. Makas 2010-11 yıllarında yüzde 50’lerde seyrederken, artık tarla fiyatı ile raf fiyat farkı yüzde 150’lere çıkmıştır.

İşte tam burada çok espriye alınan Belediye tanzim satış noktaları bir yama tedbir olarak işe yarayacaktır. Ama eğer bu süre zarfında yapısal sorunlar çözülmez ise bu yama tedbir arkasından yıkım bile getirebilir.

Sümerbank’ı hatırlar mısınız?

Türk tekstil sektörünün gelişmesi açısından bir mihenk taşıydı. Ama zamanı dolduğunda özel sektör tekstilinin önünde rekabet engeli bile oldu. Ve kapanması ülke tekstili açısından bir gelişim evresi sağladı.

Yukarıda verdiğim ve çok kez yazıp özellikle TV5 ekranında etraflıca verdiğim verileri izlediğinizde sorunun bir bütün olduğunu göreceğiz. Ama sorunun üretimde olmadığını, çiftçinin hala mağdur olduğunu, daha fazla üreterek raf fiyatlarını düşüremeyeceğini de sanırım artık anlamış olursunuz.

“Nedir bu yapısal reformlar derseniz” işte tam da budur. Sistemi ve sorunları bir bütün olarak ele alıp çözmektir. Yama tedbirler anlık olarak kolaylık sağlasa da uzun sürdürüldüğünde başlı başına yapısal sorun haline gelecektir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Bazen Karar Okuru 11 Şubat 2019 23:19
Ülkemize 2019 yılında Sovyet sistemini (en halkçı ve Putin dostumuzun da onayladığı sistem imiş rivayete nazaran) getiren hükümetimizi kutlarız. Ayrıca 40 yıl sonra bizi yeniden kuyruklarla tanıştıran hükümetimiz tekrar oy almayı hak ediyor. "Durmak yok yola devam". Bütün Cumhur'a hayırlı olsun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 20:17
Tamam diyelim ki herşey doğru. Kardeşim bu ülke için bende dahil ne yaptık. Bir kilo domates bir kilo biber ürettikmi( en kolayı bunlar) ne yaptık söyleyin. Vali kaymakam Bld bşk çakarlıya biner gezer. Memur işyerinde bsg de batak oynar. Hükümet herkesin kuyruğuna bir cip takamazki. Önce kendimizi düzeltelim ey ahali. Gerisi gelir
sadece soruyorum 11 Şubat 2019 19:54
özellikle hemen her köşe başına kurulan market zincirleri birbirleriyle rekabet edebilme adına sürekli indirim kampanyaları yapmaya çalıştıkları halde neden sebze, meyve ve diğer ürünlerin fiyatları düşmüyor? Serbest piyasanın birer unsuru olan bu marketler neden belediyelerin yaptıkları gibi indirime gitmiyorlar da bu işi belediyelere bırakıyorlar? Şayet devlet belediyeler kanalıyla küçük semt esnafını piyasadan silerse bu piyasalra ve işsizlğe nasıl yansıycak? Belediyeler kâr amaçlı kurumlr olmadğı, vergi vermediği, işçilik bedava oldğu vs iç
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 19:44
Bazılarının derdi halkın ucuz ürüne ulaşması degil, devletin hamleleri sonucu secimde nemalanacakları "Hayat Pahalılığı" bahanesinin ellerinden alınması. Fırsatçılar ve Nemacılar üzüldü, halk mutlu.
Domates Biber Patlıcan 11 Şubat 2019 21:37
1
Haydi AKP haydi ,devletin hamleleri ile Fırsatçıları ve Nemacıları daha çok üzelim ; Elektrik , Doğalgaz , Köprü geçiş ücretleri, 1999 depreminde konulan ve 5 sene süreli ÖTV vergilerini , TRT katkı payını , Benzin ve Mazot fiyatlarını, elektrik faturalarındaki kayıp kaçak kalemini , bakan ve milletvekili maaşlarını , örtüsüz ödenek kalemini indirelim. Fırsatcılar ve Nemacılar üzülsün halk gülsün.
Erol ozmen 11 Şubat 2019 17:59
Herseyde oldugu gibi gida isindede buyuk mafyalasma ve haksiz kazanc saglama sistemi kurulmus on yillardir devam edip duruyor boyle devam ettigi muddet uretici avcunu yalar egitim sisteminin carpik oldugu ulkelerde havadan kazanc saglama yaygindir emege sayginin olmadigi yerde bir suru ahlaksiz tefeci komisyoncu su cu bu cu ciftcinin sirtina binmis durumda bu asalaklardan kurtulunundugu zaman enfilasyon falan kalmaz uretici de tuketici de karli cikar olaya birde bu yonunden bakin.
Ferhat Durmaz 11 Şubat 2019 17:16
Bir müddet Almanya'da yaşadım. İki ülkeyi kıyaslamayı sevmiyorum ama bu yazacağım kıyas bile değil. Yazarın belirttiği gibi ihtiyaç- talep dengesi gözetilerek mal ve hizmet sunanlara yerleşim yerlerinde kontenjan ayrılmış. Mesela bizdeki gibi yan yana, karşı karşıya eczane açılmasına izin vermemiş. Tek izin verdikleri istisna: Dönerciler. Yan yana, karşı karşıya kardeş kardeş rekabet edebiliyorlar orada bile.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:56
Devlet 12 den vurmuş ki ses ak parti karsitlarindan cikiyor, dün hayat pahalı hayat pahalı diyenler bunlar. Halkın ucuZ urune ulaşması umurlarinda degil.simdi neyi bahane edecekler secimde.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:18
0
Aklın fikrin vuruşmakta. Sen yine de arada bir kafayı kaldır, belki sen yumruklaşırken malı kim götürüyor görürsün
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:36
Yama degil nokta atişi cozum...firsatcilar ve secim nemacilari kalakaldı. Halk mutlu.
16 senede 2 trilyon dolar vergi toplandı, yetmedi, 470 milyar dolar borç alındı, yetmedi.95 senelik birikimler fabrika liman arsa ne varsa satıldı, yetmedi.Köprülere otobanlara YID modeli ile araç geçiş garantisi verildi deli dumrul gibi vergi toplanıyor,yetmedi. Sağlık sektörü YID ile özelleşti 50 sene boyunca hasta garantisi verildi, yetmedi.Varlık fonu kuruldu elde kalan ne varsa içine konuldu , teminat gösterilik borç para aranıyor, yetmez.Hep bu vatandaşın şuçu amma açsınız kardeşim 20 ülkelik borç yapmışısınız.
karar okuru 11 Şubat 2019 14:26
sayın yazar doğruları yazdığın için binlerce teşekkür eline sağlık
Ula var ya 11 Şubat 2019 12:19
Et balik kurumu haberlerinde devlet kasap mı demeyip sosyal devletten girip hayat pahaliligindan cikanlar simdi HALK SEBZE ye burun kiviriyor.eee secim oncesi dusecek ya fiyatlar, bunlar ve hal babaları üzüldü.
Halk sebze en cok fiyat artisindan secimde nemalanmayi bekleyen karatrolleri üzmüş anlaşılan.
Gelişen Türkiye 11 Şubat 2019 12:07
aaa o da nesi !!! Insani gelismislik endeksinde son 4 yılda yükseliyoruz. Sırasıyla 72, 71, 65 ve son raporda 64.sıradayız.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:01
1
Dabi, dabi.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:24
2
13;01 kolay netten bak gör.dogru veriler.
Ali yazar 11 Şubat 2019 12:04
Tekel olusturmus aracilar insafsizca yuksek kar elde ediyorlar tum mesele budur
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:54
2
Tabi tabi bütün bunlar olurken, ülkeyi de ben yönetiyordum zaten.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 14:58
2
Ve bu aracıların hepsi dış mihraklı ve Türkiye’yi kıskanıyorlar.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:20
1
Ali yazar, dw türkçenin bir video haberi var. isterseniz bir elmanın tarladan tezgaha geliş sürecindeki hikayesini dinleyin. pek sizin söylediğinize denk düşmüyor
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:30
Tamam da siyaset,eğitim,üretim,teknoloji,bilişim, sağlık,hayvancılık, tarım, yargı, üniversite,iş ve sosyal güvenlik,asayiş,toplumsal barış ne kadar düzgün.Köyler de üretici kalmadı. Al birini vur ötekine.Ticaret bakanı da % 800 fahiş fiyat tespit ettik diyor..Hangi mal da!Açıklamam.Kendi ihmalinin,suç,hatasını dahi Allah'a fatura etmekten korkmayan yöneticiler.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:56
Bu ülkede doğruyu söylersen direk hükümet karşıtısın, bölücüsün, hainsin. Sen boş ver bunları İbrahim Bey. Başarısız insanların ilk yapacağı şey bahane üretmek, suçlu aramaktır. Kendi hatalarını görmezler, töreni de hain diye damgalarlar.
SS 11 Şubat 2019 10:23
istediğin kadar rakam ver..İstatistik yap..Mevcut hükümete ve liderine önyargılısın..Sürekli yıpratma adına yazıyorsun..Kimse yazılarından etkilenmiyor...Seni övenler zaten Ak Parti karşıtları..Onları mutlu ediyorsun ..Portakal ve benzerlerine şerbet oluyorsun..Halk kimin kendisi için ömrünü vakfettiğini biliyor...Sen çal sen oyna...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:45
6
Niye boşuna zamanını harcıyorsun senin istediğini yazan çok git onları oku gerçekler mideni bozar yalana alışmışsın nasıl olsa.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:17
4
İtiraf et et hacı . Sen de okuyorsun adamı :)
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:05
Belediyeler İŞPORTACI oldu ya! Yeni Türkiye manzaraları.
Kıskanmayın 11 Şubat 2019 12:09
18
Et balık kurumu haberlerine hopladınız.nooldu ?? devket kasap mı demiyordunuz ? Sosyal devlet ucuz et vb konusuyordunuz.. Halk Sebze ye uzulenler secim oncesi fiyatlarin dusecegini anlayan akparti karsitlari
şakir 11 Şubat 2019 09:47
zamanında istanbulda değnekçiler vardı. bu değnekçiler aslında devletin mafyacılık oynamalarına müsade etmemesi gereken guruhtu. ilginç olan bu değnekçilerden bıkan bizlere devlet çözüm olarak isparkı getirdi hem güvenli hemde madem ki para çıkacak devlete gitsin bari mantığında veriyorduk halada vermekteyiz ve bugün ispark istanbulun hemen hemen her kaldırımından değnekçilerin yapamadıkları kadar kazanç sağlamakta ve sağolsun bizi mafyadan kurtardı. şimdi aynı mantık hal ve gıda sektöründe uygulanıyor. oradaki mafyayı engellemek!!! için devlet te
Hasan 11 Şubat 2019 09:29
Asıl sorun aradaki komisyoncular değil mı? Avrupanın tarımda en gelişmiş ülkelerinin basında danimarka gelir. Onlarda ArlaFood en büyük kooperatif aynı zamanda borsaya açık şirket, ana sahipleri çiftçiler ama profesyonel yöneticiler yönetir. Ürünü direk çiftçi kendisi satışa sunar. Büyük marketler de ya büyük çiftliklerden direkt alır yada kendileri dikim yaptırarak üretir bu şekilde aracısız üretici ve satıcı kazanır. Bizde ise soyguncu aracılar kazanır üretici ve tüketici kaybeder. Yazınızda pek yeri yok ama. Gerçi amacinizada uygun deyil ne
Erol ozmen 11 Şubat 2019 18:05
4
Malesef yazar bu konulara deginmez bol ahkam keser birsuru rakama bogar cozumu soyleyemez olay sadece muhalif olup elestri yamak halbuki cozum basit aradaki katakullicileri cikarip ureticiyle tuketiciyi bulusturmak avrupali bunu yuz yil once basarmis istenirse TC de basarabilir
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:11
Halkın açlığının sorumlusu kabzımal değil ülkeyi yöneten iktidardır.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:26
7
Ne acligi chp turkiyesimi zannettin.firsatcilar var geregi yapildi.aclikmişşş :)))
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:10
İkiye katlanan nakliye maliyetini de hesaba katmak lazım. İlave yakılan Motorin ( 2.ci köprüye göre )ve 3,köprü üzerinden hortum gibi devlete akan vergilerinde hesapta olması gerekir.
Erol ozmen 12 Şubat 2019 00:09
0
Parali kopru ve otoyollar sadece Turkiyede yok dunyanin heryerinde var mesela fransada komsu bir ulkeden parise gidip gelmek Turkiyedekinden cok cok pahali ayrica Tir ve agir araclar cok cok daha pahali buna ragmen ordaki esnaf TR de oldugu gibi halki soyup sogana cevirmiyor bence bu ahlaki bir sorun bazilarinin doymak bilmeyen para hirsi ve muhalefet etmek icin siyasi siyasi rant pesinde kosmak unutmamak lazim ticaretin de bir ahlaki vardir terazisi yamuk cekenin hile yapanin dinimizde yeri bellidir
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 07:16
Kafa değişmeden bunlar değişmez. Bunlar sizin gibi düşünmüyor, tek dertleri oy. Problem Çözmek olsa gayeleri o zaman işte farklı olurdu. Yakında hain kalmayacak, o zaman ne yapacaklar merak ediyorum.
*** 11 Şubat 2019 06:54
Fiyatlar düşüyor makul seviyelere geldi, daha da düşecek inşallah. Gerçek olan şu, üretim yeterli, üretici fiyatları makul aracılar aşırı kar hırsıyla hareket ediyorlar olan vatandaşa oluyor denetimlerde bu sonuç çıktı ve cezalar kesildi.
Okur 11 Şubat 2019 10:35
2
Üretim yeterli ise neden ithalat yapıyoruz?
*** 11 Şubat 2019 11:02
11
Neyi domates biber patlıcanı mı?Daha Türk tarihinde olmadı.Dünyanın en büyük sebze meyve ihracatçısıyız.
dimi 11 Şubat 2019 12:26
1
en büyük???? rusya gönderiyor geri hep neden acaba biz yiyoz ama
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:44
1
Canim kardesim sen pek pazara gitmiyorsun sanirim. dunyanin en buyuk sebze meyve ithalatcisiyiz uretimimizde acayip yeterli ama nedense kabak pirasa 8 kereviz 10 kivircik 6 lira bunlarda mevsim sebzeleri ustelik nasil oluyor anlamiyorum. 1 kamyon domates te 4 adet iphone etmiyor sampiyon olsan ne !!!
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 23:46
0
Saf arkadaş bu satış yerlerin kirası yok vergisi yok elektrik parası yok işçi parası yok buna rağmen marketten 2-3 lira daha ucuza satılıyor. Bunlar hesaplansa markette bir suç olmadığı ortada
musto 11 Şubat 2019 03:58
Merak ediyorum bu kadar pazarcı manav seyyar satıcı nasıl geçinecek hepsinin ailesi çoluk çocuğu var bu kışta kıyamette hiç değilse toptancılık yapsalarda esnaf işsiz kalmasa yazık günah.
Karar Okuru 11 Şubat 2019 03:13
Bilemiyorlar, basaramiyorlar. Ulkeye daha fazla zarar vermeden cekilsinler artik. Hicbir goz boyama acligi ortemez.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 02:21
Eyy Amerika diyorduk konu nerelere geldi
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:21
Hollanda ciftci, tarım kooperatifleri modeli Turkiye'ye uyarsa kopya çekelim Hollanda'dan. Yok o olmuyorsa,Aslında super bir fikrim var bu ciftcilerin emeginin karsiligini alabilecegi ve tuketicinin de uygun fiyat sorununu cozup yuzunu guldurebilecek.Ilgili bakanlar, burokratlar, milletvekilleri, 5 adet ciftci, patent enstitusu yetkilileri,telif haklari ofisi yetkilileri benle toplanti yapsin anlatayim onlara super fikrimi.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:57
1
Çok haklısınız da, sonra laf oluyor gavurun sistemini getirdin, ajansın sen vs diye (bakınız medeni kanun tartışmaları)
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:54
Ne güzel. Devlet herşeye el atsın. Mümkünse köprülerin fiyatlarını da indirsinler. Tanzim köprü yapsınlar. A pardon köprü onlarındı değil mi? A pardon onların değil... Ses çıkarmadıkları zengin esnafın köprüler. Ne günlere kaldık.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:44
Aracıların boş gereksiz fiyat şişirmelerine karşı guzel bir uygulama tanzim satış. Hal yasasida geliyor..firsatcilarin insafindan ve rantindan kurtuluyoruz.kopru fiyatlari sabit ama markette pazarda fiyatlar dusmeye basladi simdiden.cunku aşırı kar vardı.balonu traşlıyor devlet
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:00
2
Dün pazardan 3 kilo soğanı 20 TL'ye aldım birader, masal anlatma. Patates 5 lira. Dolmalık bibere 10 lira verdim. Havuç 5 lira. Mandalina 5.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:21
0
17 yıldır gelemedi bir türlü şu hal yasası. Reis çıkıyor 6 ayda bir tarlada 5 markette 15. Olur mu böyle şey diyor? Bence hemen gidip yetkililere haber versin.
*** 11 Şubat 2019 11:18
10
Buda benim Pazar fiyatım.3kilo domates aldım 9 lira verdim.2kilo portakal aldım 3 lira verdim.2 kilo kırmızı pancar aldım 6 lira verdim.1 kio havuç aldım 3 lira verdim 1 kilo limon aldım 2 lira verdim.bir karnı bahar aldım 2 lira 3 kilo patates aldım 9 lira 2 kilo elma aldım 4 lira verdim.1 kilo ıspanak aldım 4 lira verdim.Soğan markette en kalitelisi 3 .5 lira reklam olmasın diye adını yazamıyom!
musto 11 Şubat 2019 00:39
Daha dün burunlarından kıl aldırmıyorlar biz çobanmı olacağız yüksek teknoloji üreteceklermiş elinizi tutanmı var onuda yap ağustos ayında tonu 850 tl buğday aralık 80 kr patates sattık çoğu tarlada kaldı komşular hayvan emi olarak topladı bu fiyatlar ile gelde tarım yap.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:15
Bazı semtlerde 5 metrelik pazar tezgahlarının kiraları 50 bin liraları buluyor, depo ücretleri keza aynı. Belediye kimi ne kadar sömüreceğini iyi biliyor. Ürün tarladan rafa gelene kadar 5-10 kez el değiştiriyor. Her aracı kendi kâr payını keyfi olarak alıyor. Nasılsa bir denetim mekanizması yok, hesap soran yok. En son satıcıya geliyor yok kira, yok depo yok tezgah parası derken biber oluyor 20 lira. Makarnaya devam.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:13
Her tarafımız yama yama.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN