Back To Top
Kaliteli demokrasi ve hukuk yoksa acılar büyük olur

Kaliteli demokrasi ve hukuk yoksa acılar büyük olur

 - Son Güncelleme: 11.02.2019 Pazartesi 08:46
- A +

Ne zaman çürük binalar yaptığımız için insanlarımız binaların altında kalsa, liyakate ve kaliteye önem vermediğimiz için tren kazalarına maruz kalsak ya da dere yataklarına yaptığımız plansız evler yüzünden insanlarımız sele kapılsa ağıtlar yakarız ve hiçbir zaman bulunamayan sorumlular ararız.

Genellikle böyle zamanlarda Müslüman bir toplum olarak Müslümanlığımızı hatırlar “... Allah, işini en güzel yapanları sever...” (Bakara:195) ayetini okuruz. Dahası her Cuma imamlar hutbede “Allah size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” ayetinin anlamını hepimize tekrar tekrar hatırlatır. Ama zaman geçer, her şeyi unuturuz ve yolumuza aynen devam ederiz.

***

Şu bir gerçek ki bu tür felaketler ve acılar genellikle ya az gelişmiş toplumlarda ya da Müslüman ülkelerde yaşanır. Elbette tabii afetler zaman zaman gelişmiş ülkeler dahil bütün toplumların başına gelebilir, nitekim geliyor da zaten... Ama gelişmiş, sistemleri oturmuş ve sağlam hukuk düzenine sahip toplumlar daha rasyonel tedbirlerle acıları telafi etmenin yolunu bulurlar. Eğer bir deprem felaketine maruz kalmışlarsa, her şeyi kadere havale edip teselli bulmak yerine, depreme dayanıklı binalar inşa ederek sistemin gereğini yaparlar.

Birbirimizi kandırmanın bir manası yok, demokrasi kalitesini yükseltemeyen, hatta demokrasiye itibar etmeyen, sağlam bir hukuk sistemi kuramayan ülkelerde özellikle de Müslüman ülkelerde temel insan hakları ve özgürlükler teminat altında olmadığı gibi, dindar olmanın en temel kriterlerinden birisi olan ahlaki duyarlığın olmadığını da üzülerek söylemek gerekiyor.

Ehliyet ve liyakati esas alma, eşitlik-açıklık, şeffaflık, adaletli olma ve emaneti ehil olana verme gibi temel değerler Kur’an ve Hz. Peygamberin sünnetinde çok açık bir şekilde ifade edilmesine rağmen, Müslüman dünyanın içinde bulunduğu hale mazeretler üretebiliriz. Zaman zaman güçlü argümanlarla teorik anlamda haklı olduğumuzu ortaya koyarak, bütün vebali başkalarının üzerine de atabiliriz.

Ama şu bir vakıa ki, gerçekleri değiştiremeyiz. Kabul edelim, hukukun üstünlüğünü sağlayamadığımız için insanların hakkını-hukukunu yeterince koruyamıyoruz.

Emaneti ehline veremediğimiz, liyakati ve kaliteyi esas almadığımız için gerek devlet düzeyinde, gerekse toplumsal manada kaliteli işler üretemiyoruz, yaptığımız çürük binaların yıkılmasını, trenlerin çarpışmasını önleyemiyoruz.

***

Hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik sisteme inancımız olmadığı için, devleti ve kişileri sınırlayan, sorumluluk yükleyen hukuki kriterler koyamıyoruz, kriterlerimiz olmadığı için de binaların tepemize yıkılmasının sorumlularını bulup hesap soramıyoruz. Bu çerçevede, yıkılma riski olan binaların bile imar affına müracaat etmesini izah etmek ne yazık ki mümkün değildir.

Hukukun üstünlüğünü devletin vazgeçilmez kriteri haline getiremediğimiz için, 15 Temmuz’da Türk demokrasisine çuval geçirmeye çalışan din pazarlamacısı FETÖ’nün bazı isimlerini arka kapıdan çıkarmayı hukuk zannediyoruz.

Bütün bunları ifade ederken bir demokrasi kutsallaştırması içinde değilim elbette, ama yönetimsel anlamda henüz demokrasinin başka bir alternatif de yok. Dolayısıyla hukukun üstünlüğüne dayalı bir demokrasi olmadan ifade özgürlüğü teminat altında olamaz, gerçek anlamda bir basın özgürlüğünden söz edilemez.

Eğer bir toplumda farklı fikirler özgürce tartışılamıyorsa, insanlar hukukun koruyuculuğundan emin değillerse, akademik dünyada bilim insanları özgürce bilim üretemiyorlarsa, bilimde, sanatta, kültürde dünya ile yarışacak liyakatli ve kaliteli nesillerin yetişmesi de mümkün değildir. Ve işimize gelse de, gelmese de açıkça ifade etmek gerekiyor ki liyakatin, kalitenin kaybolduğu bir toplumda her zaman ağır bedellerin ödenmesi de kaçınılmaz olacaktır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 17:53
90 lı yıllarda İstanbul'da çöp sorunu vardı ama özgürlük de vardı insanlar özgürce konuşabiliyordu iktidarları eleştire biliyordu bu ülkede Başbakan Ecevit'e yazar kasa fırlatan şu anda AKP nin Belediyesi'nde müdür 1990'lı yıllarda insanlar şu anki Türkiye'den daha özgür ve daha mutlu idiler Şimdi en ufak bir ses çıkartan hemen hapse gönderiyorlar.
Gökhan 11 Şubat 2019 20:15
Bu müslüman geçinen islamcı müslümancıklar; işlerine geldiğinde '7.4 yetmedi mi' derler.İşlerine gelmediğinde de 'takdir ilahi' der konuyu kapatırlar.Dini,ayeti,sünneti işlerine geldiği gibi eğip büküp kullanırlar.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 13:23
0
adı üstünde onlar siyasal islamcı menfaat çetesi onlar
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 20:13
Can Dundar'in esine 3 yildir yurt disina cikma yasagi konulmus. Hicbir suclama yok, hukuki dayanagi da yok; rehin alinmis. Bu arada evini satmasi da yasak oldugundan borclarini odeyemedigi icin oturdugu eve haciz gelmis...kimseden ses seda yok.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 16:17
“Demokrasiyi önce emperyalistlerinden kurtarmalıyız” diye yazan okur herhalde uzayda yaşıyor. Arkadaşın tavsiyesine uyalım bütün Türk milleti olarak, hatta bütün müslüman ülkeleri de peşimize takalım ve demokrasiyi emperyalistlerin elinden kurtaralım! Haydi Türk’ün gücünü gösterelim dünyaya!
Dünyada çok güçlü demokrasiler var, ciddi bir evrensel hukuk var. Ve bu hukuk tatbik eden çok büyük emperyalist güçler var. Ama dünyada adalet ve huzur yok. Dil, din, ırk farkı olmaksızın bütün insanlık, asıl çareyi düşman belliyor, celladını da çare sanıyor... Dünyadaki bütün acıların sebebi bu çarpık beklentidir. Bu çarpıklığı da en çok demokrasi alet edilmektedir. Sayın Ocaktan iyi niyetle bir çıkış yolu arıyorsa, önce demokrasiyi emperyalist ellerden kurtarmak için uğraşmalıdır. Çağdaş Batılı gerçek entelektüellerin en büyük sorun
Güçlü devletlerin hukuku, yani evrensel hukuk; emperyalist otoriteye saygı duyan köleler istiyor. Öyle kölelere sahip çıkıyor. Yataklık ediyor.. Sorun hukuksuzluk değil, hangi hukukunun adil olduğudur...
muzdarip 11 Şubat 2019 15:01
iftarları müteahhitler finanse ediyor.Bedava mı yapsınlar....
E.K 11 Şubat 2019 14:05
Bizim ulke ve millet olarak kaderimiz mi bu? Liyakata bakmaksizin laikler basini acanlara, muhafazakarlar basini kapatanlara devlet kadrolarini peskes cektiler. Dolayisiyla yapilan islerde hakkiyla yapilmadi, yapilmiyor. Insanlar oluyor. Hic bir sorumlu yok. Bol bol nutuk ve demec. Yine ayni manzara..... Belediyeler iftar yemeklerine harcadiklari para ve zamanin bir kismini yapi stokunu denetlemeye ayirsaydi belki bu facia yasanmaz, ve cocuklar olmezdi? Sorumlus kim? Orada yasamaya mahkum olmus asgari ucretliler mi, isini yapamayan liyakatsiz yetkililer mi?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:29
Dini,işine geldiği gibi eğip ,bükeni , eğip,büktüğü DİN büker.Allah, "Şüphe yok ki Allah, EMANETLERİ EHLİNE VERMENİZİ ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi EMREDİYOR". . "Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Rasulüne itaat edin ve sizden olup kendilerine İDARE İŞİ EMANET edilmiş olanlara da İTAAT EDİN;(Nisa,58,59) 58.ayet"EMANETİ EHLİNE verin farzını atlayıp,59 .ayet ile itaat Farzı istiyor,Dini bozan,İslamcılar böyle kafaladılar milleti.Yahuni,liyakat ve ehli olmayan emanet/yönetim işini gasp edenbiri neden bizden olsun?
zeynel 11 Şubat 2019 11:33
SAYIN OCAKTAN DEMOKRASİYLE VE ADALETELE YÖNETİLMEYİ ÖNERMEYE LÜTFEN DEVAM EDİNİZ...GOCUNANLAR VAR GÜCÜNE GİDENLER VAR ONLARI ÜZÜYORSUNUZ.....AMA BİZLER YAZILARINIZI BEĞENENLERDENİZ.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 13:11
5
Bağırmadan konuş...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:10
Demokrasi bilmsel bir şey midir?..
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:09
Kazaların, afetlerin muhalefete umut olduğu bir yerde demokrasi işlemez.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:45
Hukukun olmadigi bir ulkede yoneticilerden hesap sorulamaz. Bu ulkede rusveti veren istedigini yapar. Izinsiz insaat da yapan cok. Bu suctan hapse atilan bir tek Sevan Nisanyan var benim bildigim.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:32
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" Referandumla kuvvetler ayrılığını tamamen bitiren basın ve medyayı tekelleştiren az buçuk demokrasimizi gün be gün yok eden iktidara tek laf söylemeyip birde yerel seçim güzellemeleri yapmak... Önce demokrasiyi siz içselleştirin sonra bize yol gösterirsiniz yada imamın dediğin yap yaptığın yapma mı demek istiyorsunuz
metin p. 11 Şubat 2019 09:46
TÜRKİYEDE VE ORTADOĞUDA ESAS VE BÜYÜK SORUN İNSANA BAKIŞ AÇISIDIR.DEMOKRASİ ,SİYASİ ANALAMDA İNSAN HAKLARI VE ADALET ONDAN SONRA GELİR.İYİ BİR İNSAN OLMADAN İYİ BİR MÜSLÜMAN OLUNMAZ.DİNDARLIĞINI ALLAHA GÖSTER BANA İNSANLIĞIN LAZIM.DEMOKRASİ DEYİNCE HER ALLAHIN günü islama ve müslümanlara vuranlar avrupadaki müslümanlara karşı yapılan ayrımcılıkları hiç gündeme getirmediler.VAHŞET VE ZORBALIK MÜSLÜMANLARIN PAYINA MI KALDI?Avrupada ortalama her gün bir cami saldırısı yapılır Ocaktan oralı bile olmaz.Kilise olsaydı acaba tavrı ne olurdu?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 17:24
2
Nerde ve ne zaman bu "hergün bir cami saldırısı" oluyor? Kaynak ve delil nerde?
HACI MURAT 11 Şubat 2019 09:38
Bazı konularda eksiğimiz,gediğimiz olabilir.Tamam, eyvallah.Velakin akademik dünyada bilim insanlarının özgürce bilim üretemesinin önünde ne gibi bir engel var acaba?Dini alanda çalışanlar bazı kısıtlamalarla karşılaşmış olabilirler.Ama matematik, biyoloji, fizik,kimya,tıp,teknoloji... konularında çalışanlar ne gibi bir özgürlük sorunuyla karşılaştılar?Onlara gözünün üstünde kaşın var diyen oldu mu ?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:07
1
Hacı Murat Bey, bilim üretmek için de bütçe yani para gerekiyor, bütçeler ise hep "yakınlara" çıkıyor.
ERKAN DOĞAN 11 Şubat 2019 09:34
Sayın Ocaktan Bu memleketin insana oldum olası kurnazdır. Üç kağıdı yapar sonra dua aracılığı ile Allah'ı bağlar. Kurbanla sağlamlaştırır. Artık Allah ikna edilmiştir. Hayırlısı ile devam ederim derken ortaya fizik çıkar kurusa bakma Allah affetse ben affetmem benim varlık nedenim bu der dersini verir. Ama vatandaş üç gün ağlar dördüncü gün deneye devam. Bilim bilim bilim.........
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 11:02
9
Seni fizik fena korkutmuş.
metin p. 11 Şubat 2019 09:36
MEHMET OCAKTAN YANILGILARI:1:DEMOKRASİ OLMADAN İNSANLIK VE ADALET OLMAZ.ELCEVAP:Hz ömerin ve İranlı mecusi nuşirevanın adil yönetim dönemleri de dahil mi?Nuşirevan kendi öz oğlunu gasp ettiği mallar yüzünden idam etti.2:Ocaktan bütün yazısı boyunca Türkiyede ve ortadoğuda hem demokrasi olmadığını iddia ediyor hem de Türk demokrasisine fetö çuvalının giydirilmek istendiğini öne sürerek büyük bir çelişki yaşıyor.3:Kaf dağının ardındaki bu demokrasi hangi ülkede yaşanıyor.Oraya göç edelim.İsviçrede başörtüsü yasaklandı.Haberiniz varmı?
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 20:54
1
Ne yapalım? Hz. Ömer dönemine mi gidelim? Geçmişi kutsallaştırırken bu gün ne yapacağımızı da konuşsak.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 08:15
Mesele demokrasi değil bilime inanmamak. Müslüman toplumların sorunu bu. Aç gözünü Ocaktan
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:46
5
Bilime inanılmaz. İman ile bilim farklı şeylerdir. Önce bunları öğren...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 18:00
0
12:46 iman etme ile inanma da ayrı şeydir. siz de bunu öğrenin. mesela yalan söylemediğine inandığın bir kişiye "sana inanıyorum" desen o adama iman mı etmiş olursun.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 23:16
0
18.00, Maksadını anlatamamışsın. Bilime inanmak yerine bilimi önemsemek demen gerekirdi.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 06:18
Bu Kürt, bu Alevi, bu solcu, bu dinsiz diye zaten az olan işinin ehli, kalifiye iş gücünün yarıdan fazlası baştan elenşiyor. Geriyede FETÖ ve bir zamanlar iftihar edilen okullarıyla ilişkili olanları da çıkarınca ehliyet, liyakat, ehline göre iş verilecekler ancak partili, torpilli elamanlar kalıyor. Devleti tekrar partizanlık yapmadan, toplumsal barışı tahsis ederek şeffaf, adalet ve hukukun üstünlüğüne göre kurmadan ne yazılsa, söylense boş.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 05:14
İyi,güzel de eldeki insan kalitesi bu,bizim aramızdan çıkıyor savcısı,hakimi,polisi,mühendisi,doktoru... Biz nasılsak öyle yönetiliyoruz.Bu coğrafyanın insanlarının en önemli özelliklerinden birisi de değişime,ilermeye direnmesidir.Kanunlara kendisi uymak istemez ama başkalarının uymasını bekler,bütün millet bu şekilde düşünüp davrandığı için ülke çöküşün eşiğinde.Bu millet düzelmeden,kendine çeki düzen vermeden ülke düzelmez.Sorun bu coğrafyada yaşayan insanların ta kendisidir,ister kabul edin ister etmeyin!
Karar Okuru 11 Şubat 2019 03:15
Kaliteli demokrasi de var hukuk da var. Hepsi derin dondurucuda kilitli. Anahtari bir kisi kapti kacti.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:50
6
valla hiç görmedik. ne ara var oldu da dondurucuya kondu?
Zor tercih! 11 Şubat 2019 02:00
Kanunlar yetersiz değil.Mütahit bulunduğu yerde hangi parti güçlü ise ona yanaşıyor.Her türlü hilesi sıvanın altına saklanıyor.Belediyeden imar müdürlüğünden ikide adam ayarlarsa problem kalmıyor.Dikkatli olunmalı 7 şiddetinde depreme bile dayanıklı olması gereken binalar ne yazık ki kendiliğinden yıkılıyor.Yapı işlerini ilk okul mezunu mütahitlerin eline bırakmayalım.
musto 11 Şubat 2019 01:15
80 yıllar almanya fuar için gitmiş arkadaşlar kırmızı ışıkta geçtiler kıyamet koptu bisiklet yolunda yürüyoruz halkın tepkisi inanılmaz komşun senin benim malımı yağmalıyor ses yok hakkı olmayan kat çıkıyor aynısını sen yapıyorsun çöpünü oto yolda atıyor uyarsan dayak yiyorsun böyle başa böyle tarak sen çalıyorsan oda çalıyor ancak deşarz olmak için yazarız hiç bir şey değişmez.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:11
Zorla trene bindirilen Müslümanları "kamaraya" çıkmadıkları için suçluyorsun. Allah akıl, fikir versin...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 01:06
Durum Türkiyede gerçekten vahim. Cumhurbaşkanı İstanbul’daki yıkılan bina ile ilgili diyor ki “İzınsiz kat yapılmıştır “ Tamam izinsiz kat yapan, yaptıran suçludur. Peki ama bu binayı denetlemek ile yükümlü olanlar kimlerdir? Hangi resmî kurumlar denetleme görevini yapmamıştır? Şu yaşadığım Almanya’da araba garajı bile yapılırken ve yaptırıldıktan sonra kaç defa denetimden geçiyor. Demek ki Almanya öyle “hasbelkader “ zengin olmuş bir ülke değil. Burada kurallar herkes için geçerli. Kurallara uymayan herkesten de hesap soruluyor. Kim olurs
karar okuru ben 11 Şubat 2019 09:05
1
bizde temel kural, kuralların herkes için geçerli olmadığıdır.. Her alanda ama her alanda böyleyiz ve belimizi doğrultamıyoruz bu yüzden..
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:53
82 milyon nüfusun neredeyse 40 milyonunu Marmara denizinin etrafına yığmayı akılla, bilimle, mantıkla ve ferasetle izah etmek mümkün mü??? Aklın ve bilimin el üstünde tutulduğu bir ülkeden örnek vereyim: Almanya yüzölçüm olarak Türkiyenin yarısı kadar bir ülke, üstelik nüfusu da 90 milyona yakın. Tüm bunlara rağmen Almanyanın en büyük şehri Berlin ve nüfusu da 3,5 milyon civarında. Nüfusu ülke sathına nasıl dengeli yaydıklarını görüyorsunuz...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 07:49
23
2002'ye kadar ülkeyi Batıcılar yönetti ve İstanbul un nüfusu 12 milyondu.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 10:57
1
arkadaş kim yaptıysa yaptı. batıcılar yapmış olunca mesele çözülmüş oluyor mu? batıcılar yaptıysa sen çöz, farkını göster. derdin meselenin çözülmesi mi, mesuliyetin kime kalacağı mı? sorumluluk hissetmiyor musun?
Hari Seldon 11 Şubat 2019 12:31
0
Kırıkkale, Kayseri ve Osmaniye'ye süper teşvik verilsin. Göç özendirilsin.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:51
Kimdir bu fetöcüler arka kapıdan çıkıyor? Sohbete giden, kurban veren, bankaya para yatıran en az 5 ila 10 sene yiyor ama. Yöneticilerinden bahsetmiyorum, devletin içine sızanlardan da bahsetmiyorum. Soru çalanlardan ve darbe yapan alçaklardan bahsetmiyorum. Neden parası olan zengin yırtıyor? Neden garibana ceza var? Adalet bittiyse herşey bitmiştir.
Zor tercih! 11 Şubat 2019 10:05
5
Hiç bir şey görüldüğü gibi değil!Adam üniversitede araştırma görevlisi,köy okulunda öğretmen subaylara emir veren mahrem imam çıkıyor.Adam ilk okul mezunu adliye imamı çıkıyor.Adamın darbe sırasında görüntüleri gösteriliyor bu ben değilim diyor.Adamın cüzdanında bir dolar bulunuyor.para üstü diyor!Adamın bylock mesajları var.Bu telefon benim değil diyor!Sabredin Mor bilmemne programının dışında hata yapılan daha henüz çıkmadı.Onlarda tesbit edildikten sonra hemen görevlerine döndüler!Rehabilite olsun diye sürekli izin kullandırılıyor!E
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 17:36
0
@Zor tercih: Bu masalları aHaber'den mi dinlediniz?
Zor tercih! 12 Şubat 2019 06:54
0
Fetö den mi dinlemem gerekiyor .Onları mahkeme dinliyor.Ben bu ülkede yaşıyorum Açıklamaları dinliyorum.Gözümün önünde kimlerin nasıl içeri alındıklarını yaşadık gördük.Ne suçlamalara nasıl cevaplar verdiklerine tanığız.Başka kapıya !15 temmuz ders olarak yeter başka söze gerek bile yok!
Yaw he he 11 Şubat 2019 00:35
Her musibetin müsebbibi olarak demokrasi eksiğimizin varolduğunu ifade edip yine aynı noktaya varmanız hakikaten "bir demokrasi kutsallaştırması içinde" olduğunuzu gösterir. Rusya'da bir bina bu şekilde çökse Putin Rusyası o binayı yapanı da o binayı önceden yıkmayanı da ne yapardı Allah bilir. Ne alakası var hukukla. Bu ülkede yapı denetim diye güya mükemmel bir sistem var ama gerçekte bir sömürü düzeni. Niye? Biz buna layığız da ondan. Biz düzelmedikçe seçtiğimiz de atadığımız da aynı bizim gibi sahtekar olur. Demokratik bir seçimle gelen sahtekar
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 07:46
2
Bina 1992 de yapıldı. O vakitler Yapı Denetim firmaları yoktu. İnşaatlar belediyeler tarafındsn denetleniyordu. Dahs doğrusu bu binada olduğu gibi denetlenemiyordu. Yapı Denetim kanunu 2001 de çıktı.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:29
Arka kapıdan çıkarılanları değil, ne için içeride olduğunu bilmediklerimizi yazın. Kavala'yı yazın, Altan kardeşleri yazın. Bakın Bulaç çıktı (iyi ki de çıktı) ama Ilıcak içeride. Vicdanınız bunu nasıl kabul ediyor.
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:25
Devlet tren kazalarının, çöken binalarının sorumlularını yıllarca bulup yargılayamıyor ama sendika üyesi öğretmenin, kurban veren esnafın cezasını(!) anında kesiyor. Adalet...
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 00:18
Bina çökmesi, tren kazası vb bizim gibi ülkelerde doğal afet olarak görülüyor:((
karar okuru ben 11 Şubat 2019 09:03
1
afet de değil, doğal görünüyor direkt :(
KARAR OKURU 11 Şubat 2019 12:53
12
Muhalefet, Red Kit'deki taputçuya benziyor. Umudunu afetlere, kazalara bağlamış...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN