Back To Top
Bu insanlar da adam gibi adamlar

Bu insanlar da adam gibi adamlar

 - Son Güncelleme: 21.04.2016 Perşembe 10:15
- A +

Harekat odasında sıradan bir gün. Bugünkü operasyon için son planlamalar ve istihbarat bilgileri paylaşılıyor. Müşterek ortak harekata katılacak olan değişik kuvvetlerden ve disiplinlerden gelen ekipler, planı ayrıntısı ile dinlemeye çalışıyorlar. Herkes hem not alıyor hem de ayrıntıları kafalarına yazmaya çalışıyorlar. Çünkü ani karar vermeleri gerektiği anda kağıda bakmaya zamanları olmayacaktır.

Bilinen bombaların yerleri ve tespit edilen terörist noktaları üzerinden tek tek geçilmeye çalışılıyor. Zaten sorun tespit edilemeyen noktalarda karşılaşılan problemler. Her bir ekip, harekat odasından çıkarken bir kez daha birbirlerinin gözlerinin içine bakıp helalleşiyorlar. Çünkü o kadar ortak operasyona gittiler ki artık bakışlar onlar için yeterli olabiliyor.

                                                                 ***

Çıkışta kapı önünde çay içerek sohbet etmeye çalışıyorlar. Kimse birkaç dakika sonra ne yaşanacağını bilmediği bir operasyona gidecek. Bazıları fazla samimi olmadan bu travmayı atlatmayı kimi de daha fazla sarılarak zaman geçirmeyi tercih ediyor.

Evet. İşte o muhteşem sokak aralarına girdiler. Tank öndeki barikatları yıktı, arkasındaki kepçeler yolu zırhlı geçiş için açtı. Fakat sorun daha başlamadı bile. Teröristler Nusaybin’de bir tankı havaya uçurmaya çalıştılar fakat yalnızca paletlerine zarar verebildiler. Teröristlerin de beklediği araçlardan inecek olan avcılar (ev araması yapan timler böyle anılıyor), bomba uzmanları AB muadilleri gibi bomba koruma elbiseleri ile olay yerine yaklaşamıyor. Çünkü alan çok büyük ayrıca patlayan bombanın büyüklüğü karşısında o elbisenin bir şey yapmayacağını biliyorlar. Önlerinde tonlarca ağırlıktaki araçların metrelerce yukarı fırladığını görmüş insanlar bunlar.

                                                             ***

Buna rağmen bir adım bile geri atmayacak kadar yürekli insanlar.

İlk ateş hakkından vazgeçip evin içinden ateş etmeyi bekleyen teröristin önünden sıçrayanlar da bu insanlar. Her eve hem bomba temizliği hem de evin içinde gizlenmiş terörist olmadığından emin olmak için girmek zorundalar. Her kapının veya bastıkları yerin altında bir tuzağın olduğunu bilmelerine rağmen ileri adım atabilen yürekli insanlar.

Evet onlar bazılarının dediği gibi para karşılığında görev yapan profesyonel insanlar. Tabiî ki göreve başlarına gelecek tehlikeleri bilerek gidiyorlar. Devlet olmanın gereği kurallar içinde kalarak ellerinin kollarının bağlı olduğunu bilecek kadar da eğitim almış insanlar. Bir çoğu operasyonların başladığı andan itibaren bir veya birkaç kez yaralanmış kişiler. Bugüne kadar yüzlerce arkadaşının cenazelerini kaldırmış insanlar.

                                                             ***

Bazılarının sıklıkla demeye çalıştığı gibi maaş alınca herkesin görevini layıkıyla yaptığı bir ülkede yaşamıyoruz. Bu aslanların yaptıklarını yalnızca para ile açıklamaya çalışsanız inanın size çocuklar bile güler. Aldıkları parayı ben size bir gün için vereyim, orada olmayı tercih bile etmezsiniz. Eve girdiğinizde 18 kabloyu kestikten sonra bile tavanın üzerinize çökmesini kaldıramayabilirsiniz.

Allah rızası için, içinizi rahatlatmak için şu yalanları kendinize söylemekten vazgeçin. Onlar profesyonel insanlar, iyi de maaş aldıkları söyleniyor, biz burada daha az mı tehlikedeyiz sanki, zaten ben polis ve askerden hiç hoşlanmam, ben görevimi yaptım şimdi sıra onlarda, ben işimi iyi yapıyorum o da onların sorunu, bu sorunu kim başımıza sardıysa sorunu da o çözsün, ben mağdurum onlar da mağdur ne demek öğrensinler, iktidar demek sorun çözmek demektir, ben muhalefetim benden ne istediler de vermedim. Buna isterseniz siz de onlarca mazeret ekleyebilirsiniz. Hatta bazılarında haklı olabilirsiniz. Fakat bu, aslan yürekli delikanlıların cesaretleri, onurları, vatan sevgileri ve masumiyetleri karşısında hiçbir şey ifade etmez.

Sizler adam gibi adamsınız biz de buna şahitlik ederiz. Peki sizler geri safta duranlar için ne dersiniz? 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 25 Nisan 2016 12:59
Bu kıymetli ana babaların .değerli evlatları bu vatan için canını ortaya koyarak savaşıyorlar onların aldıkları para bugün için ist zengin çocuklarının bir gecede kulüplerde yedikleri paradır ...bu iman vatan bayrak sevgisi gerektiren iştir herkes yapamaz benimde oğlum var 17 yaşında gerektiğinde ve sırası geldiğinde en önde gidecek ben öyle yetiştiriyorum..Allah bu topraklar için bayrak için can verenleri can alanları muzaffer eylesin
KARAR OKURU 25 Nisan 2016 12:48
HAKLISIN ABİ SONUNA KADAR HAKLISIN DOĞRU Bİ SÖZ ... SEN İÇİNİ RAHAT TUT , BİLGİLERİNİ PAYLAŞMAYA DEVAM ET BİZLERDE YAYMAYA DEVAM EDİYORUZ ... BU HALK YA BİRLEŞEK YA BİRLEŞECEK . ORDAKI ASKERLERİMİZ MEVLAM SİZE (KAHRAMANLIK EDASIYLA YAPMIYORSANIZ) NAZAR EDİYODUR İNANIYORUM .ÇOK ÇOK ÇOK GUZEL BİR İYİLİK YAPIYORSUNUZ BU HALKA ..BİZ SİZLERE ŞAHİDİZ.. ONUR DUYABİLİRSİNİZ.. BİZ SİZLE GURUR DUYUYORUZ ..
KARAR OKURU 23 Nisan 2016 14:51
son paragarafınızda belirttiğiniz gibi düşünen insanların olduğunu sanmıyorum. varsa da çok azdır.
KARAR OKURU 22 Nisan 2016 20:48
Joh poh ama ozellikle poh ah birde baslarinda personeli dusunen koltugunu dusunmeyen insanlar olsa dahada iyi olurda iste cikar dunyasi menfaatcilik. Kisaca disi seni ici beni yakar misali
KARAR OKURU 22 Nisan 2016 20:45
Eyvallah tam olarak net bir sekilde ozetlemisiniz bunu parayla yapilacak is olmadigini oraya gidince anlasilabilir
KARAR OKURU 22 Nisan 2016 09:40
Bu yaziňizi okuyunca içim titriyor.Aslanlarımiza en büyük desteği verıyorsunuz MEte bey.Allah sizden en başta o adamın dibi olan kahraman yiğit kelimelerin anlatmaya aciz kaldığı aslanlarımızdan razı olsun.
KARAR OKURU 22 Nisan 2016 01:54
Allah razı olsun kalemine ömrüne sağlık.Yaradanım yiğitlerimize güç kuvvet versin .
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 22:34
Teşekkür ederiz Mete Bey Bizi en iyi anlayanlardan birisisiniz, (Bir Bomba Uzmanı kardeşiniz)
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 20:24
Mete bey; yüreğinize ve kaleminize sağlık. Sağ olun, var olun. ALLAH yar ve yardımcınız olsun.
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 18:05
Yureginize elinize Saglik.
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 15:27
Analarının ak sütü gibi helal olsun onlara. Allah yar ve yardımcıları olsun. Gönlümüz ve dualarımız her daim onlarla beraber.
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 15:20
Yüreyinize sağlık , arkama baktığımda beni koruyan sadece ALLAH tı..
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 14:20
Mete bey yüreğimizde sağlık.ben böyle onurlu savaşan başka bir asker görmedim.onlar birer aslan parçası .onlara ve onları doğuran analara selam olsun.
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 13:47
Eyvallah Mete Bey. Vicdanların sesi olmuşsunuz. Yüreğinize sağlık.
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 13:11
Rabbim yar ve yardımcıları olsun..
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 12:03
Ben bu operasyonlardan bir şey daha öğrenildiğini düşünüyorum. O da mevcut cefakar personelimizin operasyon öncesi-anı-sonrasında yapılan paylaşımların sosyal medyada kötü niyetli kişilerce nasıl çarpıtıldığını ve bunların bizlere olan zararını görmüştük olduk. Fakat bundan sonra eğitmenler bu konuya daha fazla eğilmeliler. Bir çok insan yanlış hesapları takip ederek yalana kanmakta ve personelimize zarar vermektedir.
KARAR OKURU 21 Nisan 2016 11:05
kıymatlı komutanım,3,5 kendini bilmezin yorumlarını kimse kaale almasın bunları sizde bizde biliriz Bunlar önce DİN sonra VATAN hainleri ,kendilerini çok zeki zanneden çoğu yalnız meyhane kumarhane arası siyasetci...kendilerindeki kötü hasletlerin Karşı görüştekilerde 10 kat fazla olduğunu düşünen DÜŞÜNCE SAPIKLARI..vallahi toplumun EN AZ %70 İ O KAHRAMANLARLA AĞLAMAKTA.VE ONLARA CENNET VAAD EDİLDİĞİNİ BİLMEKTE bunun yanında nasıl bu dünyadaki parayı konuşabilirler ONLARA HER GÜZELLİK ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ HELAL. BU BÖYLE BİLİNE.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN