Back To Top
Cebimizde dinleme cihazı taşıyoruz

Cebimizde dinleme cihazı taşıyoruz

 - Son Güncelleme: 12.02.2019 Salı 09:26
- A +

Bugün artık ülkemizde akıllı telefon kullanan hemen herkesin telefonunda yüklü olan WhatsApp, 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi akıl almaz bir bedelle satın alındı. Bu astronomik ücretle alınan, üstüne belki bir o kadar daha para harcanan uygulamanın tamamen bedava olması, reklam bile göstermemesi, dikkatli, ihtiyatlı zihinlerde alarm zilleri çaldırmalıydı.

Bir misal üzerinden ilerleyelim…

Bir teknoloji mağazası, çok şık, çok kaliteli, çok pahalı kol saatlerini tamamen ücretsiz olarak dağıtsa sanırım hepimiz nasıl oluyor da bunlar bedavaya dağıtılıyor diye sorgulardık. Sorduğumuzda “Bu saatler bedava ama bunların her birinde sürekli açık bir mikrofon var. Sizi evinizde, işinizde, yatak odanızda, tuvaletinizde, gece gündüz dinleyeceğiz. Elde ettiğimiz bilgileri kim çok para verirse ona satarak para kazanacağız” diye cevap alsak o “bedava” saatleri alıp kolumuza takar mıydık?

Tabi ki Facebook bize böyle bir şey söylemiyor, dinleme, izleme faaliyeti yaptığını inkâr ediyor. Güya mesajlarımız “uçtan uca” şifreleniyor ve gönderdiğimiz kişiden başka kimse tarafından okunamıyormuş! Ama WhatsApp için yapılan harcamalar mercek altına alındığında, yüz milyonlarca kullanıcıya “ücretsiz” olarak verilen “uygulamanın” hiç de ucuza mal olmadığı görülüyor. Facebook, bu son derece pahalı “hizmeti” bize, “kara kaşımız kara gözümüz için” verdiğine, sırf biz mesajlarımızı dostlarımıza iletebilelim diye milyarlarca dolar harcamaya devam ettiğine inanmamızı istiyor.

WhatsApp’ı akıllı telefonun normal bir parçası, bir uzantısı zanneden, teknolojiyi kavramakta güçlük çeken insanımız, ne yazık ki bu casus uygulamayı bağrına basmış vaziyette.

Askerlerimiz, polislerimiz, savcılarımız, hakimlerimiz, siyasetçilerimiz dâhil olmak üzere neredeyse hepimiz tüm iletişimimizi, hassas bilgilerimizi siber sömürgecilerin avuçlarına teslim ediyoruz.

Sinyal istihbaratı (SIGINT) iki seviyede takip ediliyor. Bunların ilki “metadata” seviyesi. Bu seviyede ne paylaştığınız değil kimlerle ne zaman, ne kadar veri paylaştığınıza dair bilgi toplanıyor. Telefon konuşmalarınızın listelendiği faturaları hatırlayın. Hangi gün hangi saatte kiminle, kaç saniye görüştüğünüz bilgisi “meta data”dır. Şimdi bunu WhatsApp’a uyarlayın. Hangi gün hangi saatte kimlere mesaj ya da konum attığınıza, kiminle sesli ya da görüntülü görüşme yapıp dosya paylaştığınıza dair bilgi çok önemli bir kişisel veridir. Mensubu olduğunuz ya da temas kurduğunuz “network’u” yani sosyal toplulukları (parti, cemaat, dernek, sendika vs.) ve kişileri derhal ortaya koyar.

İkinci seviye olan “data” seviyesinde, ne zaman ve kiminle iletişim kurduğunuz değil, iletişiminizin içeriği incelenir. Tabi “çarkı çevirmek” için toplanan verilerin data seviyesinde incelenip kıymetlendirilmesi gerekir ki “data broker” adı verilen veri simsarlarına daha pahalıya satılabilsin.

Kendi mesajlaşma uygulamamızı üretmeliyiz

Metadatamızı da, datamızı da siber sömürgecilerin elinden kurtarmak istiyorsak kendi anlık mesajlaşma uygulamamızı geliştirmek zorundayız. Bu noktada kritik uyarımızı tekrarlamamız lazım: Siber sömürgecilerin yaptıklarını yapacaksak, yani insanlara tahakküm etmek için mahrem verileri toplayacaksak çabamızın hiçbir anlamı yok.

Yeni bir mesajlaşma uygulamasının gerçekten alternatif olabilmesi için üreticisinin öncelikle kişisel verileri mümkün olan en alt seviyede toplayacağını, bunları ülkemiz sınırları içindeki sunucularda saklayacağını, kimseyle paylaşmayacağını, yazılımın çalışmayı sürdürmesi için elzem olmayan verileri otomatik olarak sileceğini taahhüt etmesi gerekiyor. Buna ek olarak verilerimizi siber sömürgecilerin meraklı gözlerinden korumak için askeri standartlarda ve “millî” bir şifreleme (encryption) algoritmasıyla korumanın da bir yolunu bulması gerekiyor.

Snowden’in tavsiye ettiği, açık kaynak kodları https://github.com/signalapp/ adresinden sunulan “signal” uygulaması harika bir başlangıç noktası olabilir. Tabi birilerinin yaptığı gibi bu kodları çalıp sahtekârca “yüzde yüz yerli”, “tamamen Türk mühendislerin ürünü” diye pazarlamaya kalkmamak şartıyla.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Snowden Kim Ki 12 Şubat 2019 23:07
Sam Amca neden siradan milyarlarca insani dinlesin?Sam Amca sadece dinlemek istedigini dinler.Sanki milli yazilan mesajlasma uygulamasinin sifrelemesini cozemiyecek mi sam amca?Sam Amca isterse dunyadaki butun linux bilgisayarlara bir process koyar ve dagitik olarak dunyadaki butun acik ve internete bagli bilgisayarlarla es zamanli olarak sifre cozdurebilir.Ha bunu yapmamissa simdi burayi okuyorsa sam amca onu da yaptirir Isterse daha RAM de yakalar verileri Sam Amca sen daha sifrelemeden.
rafet 12 Şubat 2019 19:26
bu yeni mesajlaşma uygulaması bizden veri toplamayacak mı.siz bu rejimin siszi sizin izin verdiğiniz kadar dinleyeceğine inanıyormusunuz.şu güvenli ve haksızlık olmaması için yapılan kpss sınavlarının bile sahip olamadılar,verdikçe verdiler,öbürleride sömürdükçe sömürdüler.uygulamayı üzerine para verseniz kullanmam.
Acil milli yerli bir uyarı.Adamın bir geceleyin evine gidiyormuş.Bakmış ki bir adam demir testereyle bir dükkanın demirini kesiyor.-Kolay gelsin hemşerim ne yapıyon böyle demiş.Adam da müzik çalıyom görmüyon mu demiş.- Bu nasıl müzik böyle müzik sesi böyle mi olur demiş.Adam bu müziğin sesi yarın ortaya çıkacak demiş!.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 12:39
Tamam bunlari bilenler olarak ne zaman eyleme gececeksiniz veya geçtiniz? Yada engellerimiz ne? Ne yapmak lazim.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 09:46
"Kişisel verilerin kaydedilmesi-Türk Ceza Kanunu Madde 135, Kişisel verileri hukuka aykırı olarak bir başkasına verme, yayma veya ele geçirme-Türk Ceza Kanunu Madde 136" bu fiiler adli suç, şikayete bağlı da değiller. Eğer bu fiiller Türk vatandaşlarına karşı her gün milyonlarca kez işleniyorlar ise, Devletimizin kolluk ve Cumhuriyet savcıları konuyu soruşturmalı bence. Kırmızı bülten de çıkarılmalı.
KARAR OKURU 12 Şubat 2019 03:02
Ne güzel işte dinlesinler.Topluma saygılı olmayanları dinlesinler,toplasınlar ki dünya tertemiz olsun.İnsanlar rahat huzurlu bir şekilde üç günlük dünya ömürlerini rahat geçirsin.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN