Back To Top
Faiz ve döviz

Faiz ve döviz

 - Son Güncelleme: 26.03.2019 Salı 08:57
- A +

Kanuni Süleyman zamanında Şeyhülislam Ebussuud Efendi yüzde 12’ye kadar faize onay verirken Avrupa’da faiz yüzde 4-7 arasındaydı. Neden acaba?

Böyle sorular 18. yüzyıldan itibaren modern iktisat ilminin gelişmesine yol açacaktı: Kanuni zamanında Avrupa’da tüzel ticari şirketler ve kredi araçları gelişiyor, sermaye birikimi hızla artıyordu. Bu sayede faiz düşüktü.

Osmanlı’da ise o kurumlar yoktu, sermaye birikimi yetersizdi, bu yüzden sermaye pahalı yani faiz yüksekti.

Bugün de gelişmiş kapitalist ülkelerde sermaye birikimi çok ileri düzeylerde olduğu için faiz oranları düşük, Türkiye gibi sermaye ihtiyacı yoğun olan ülkelerde faiz oranları yüksektir.


İktisatçıları okumak

Tabii ki ‘Cihan Padişahı’ Kanuni Sultan Süleyman ve klasik Osmanlı düzeninin en büyük hukukçusu Ebussuud Efendi ‘faiz lobisinin adamları’ değildi!

Daha önce Şeyhülislam Çivizade Muhyiddin Efendi, para vakıflarının faizle kredi vermesini Kanuni’ye yasaklattırmış, bu yüzden para vakıfları çökmüş, kriz çıkmıştı. Kanuni’nin yeni Şeyhülislamı Ebussuud Efendi ise “nizam-ı âlem” (kamu düzeni) gerekçesiyle yüzde 12’ye kadar faize onay (cevaz) vermiş, işler düzelmişti.

Fıkıhta toplumsal ihtiyaçları karşılamak için “zaruret, maslahat, istihsan” gibi metotlar vardır fakat bilim ve sanayi devrimlerini yapan Avrupa karşısında tarımsal Osmanlı’nın dayanması mümkün değildi…

Zamanımızda sermayenin cesameti ve akışkanlığı muazzamdır.  Bu yüzden sermaye hareketleri artık 16. asırdaki gibi on yılda, yirmi yılda değil, günlük, bazen saatlik etkiler yaratabiliyor.

Bu hareketleri anlamak için ben iktisatçıların yazılarını okuyorum…


Döviz ihtiyacı

Karar yazarı İbrahim Kahveci, dünkü yazısında “faiz oranları enflasyonun birkaç puan altına inince, yerli yatırımcı dövize yöneldi” diye yazdı; dövizin yükselmesindeki iktisadi faktörleri anlattı.

Demek ki faiz enflasyonun sonucudur; enflasyonun altındaki bir faiz, doları yukarıya doğru iter…

Tanınmış iktisatçılarımızdan Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nda rezerv azalması, BOTAŞ’ın dövizle dış borç ödemesi, altının daha güvenli görülmesi, jeopolitik riskler gibi faktörleri yazdı.

Eğilmez’in en önemli uyarısı “hem dövizin hem faizin aynı anda baskı altına alınamayacağını” belirtmesiydi; birini siyaseten bastırırsanız öbürü sıçrardı.

Dövizin yükselmesi de faizin enflasyon altına itilmesinden değil miydi?

Yazılarını daima öğrenerek okuduğum Prof. Selva Demiralp, Merkez Bankası’nın “örtülü bir şekilde” faizi arttırdığını, dövizi frenlemek için bunun gerekli olduğunu yazdı. Ama faiz artırımını örtülü değil, göstere göstere yapmalıydı, bağımsız olduğuna güven duyulması için…

Bütün iktisatçıların temel vurgusu şu: Türkiye’nin dış açığı, yani döviz ihtiyacı… Bunun için teknoloji ihraç eden bir düzeye çıkmalıyız ama bu çok uzun vadeli…

Bizim dışarıdan yabancı sermaye getirmemiz lazım; 2000-2010 arasındaki AB sürecinde yaptığımız gibi.


Hukuk ekmektir

Dünyaca saygın iktisatçı Daron Acemoğlu, iki gün önce, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ndeki konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Yabancı sermaye gelmeden Türkiye’nin toparlanması çok zordur; bunun için de yargının bağımsızlığı, hukuk devleti, kurumların düzeltilmesi, rasyonel para ve maliye politikaları, demokrasi, özgürlükler…”

Ali Babacan beş yıl önce, İhracatın Yıldızları töreninde şöyle demişti:

“Bizim tek çaremiz daha iyi işleyen bir demokrasi, tek çaremiz temel hak ve özgürlükler konusunda en ileri standartlara ulaşabilmek, tek çaremiz hukukun üstünlüğünün Türkiye’de en iyi şekilde uygulanıyor olması… Eğer hukuk devleti olamazsak, demokrasi de eksik, sıkıntılı bir demokrasi olarak kalır, ekonomimiz de hiçbir zaman arzu ettiğimiz noktaya ulaşamaz.” (AA, 24 Nisan 2014)

Bu yüzden ben yıllardır “hukuk ekmektir” diye yazıyorum.

İktisat tarihiyle ilgili yazdıklarım için birkaç kaynak:

- Halil İnalcık, Devlet-i Aliyye, cilt 1. (İş Bankası Yay.) 

- Mehmet Genç, Osmanlı İmparatorluğunda Devlet ve Ekonomi (Ötüken Yay.)

- Fenand Braudel, Maddi Uygarlık, Ekonomi ve Kapitalizm, cilt 2. (Gece Yay.)

- Abdullah Demir, Ebussuud Efendi. (Ötüken Yay.)

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hüseyin Mınık 27 Mart 2019 11:48
Evet 17 sene sonra birilerinin kafasına hukuk düştü. Derviş yasalarını 17 sene uygulanmasına sessiz kalanlar neyi eleştirme hakkına sahipler?
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:39
Kanuni Yavuzun ardili ve halife değilmiydi? Halife faiz uygulati ise haram değilmiydi? Haram değildi ise o faiz bu faiz değilmiydi? Yoksa bu faiz de mi haram değil? :))))
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:34
Sanırsın ki Türkiye mevcut sıkıntılara başka parti döneminde girdi, bunlar enkaz devraldı.Önce adaleti bitirdiler sonra kalkınmayı… Hala tek dertleri yol haritası…Amerika ile didişirsek elimizde papaz stoku da kalmadı
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:35
Yabancı sermaye kısa/uzun vade de dövüz açığımızı karşılar. İstihdam yaratır. Karşı yönede, ortadireği ortadan kaldırır. Global Kartel şirketler ve zinçir mağzalar artar. Günümüzde olduğu gibi. Sonra asgari üçrete talim. Sonra, yabancı sermaye sanayi sektörü ve benzeri teknoloji yaratmak için değil. Perakende sektörüne yönelik, nakit değişim, prafaprik yatırım için. Yerli katmadeğer yaratan ürün, kısıtlı ithalat ve sıka iktisadi tasarruf para politikası. Ve konfordan vazgeçmek. diyorum. Osmanlı’da yabancı sermaye vardı ve bütün Pazar
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:35
İşte Taha Akyol u bunun için okurum. Tam bir aydın, bilgi deneyimli, İslâm ve tarihi, hukuku bilir.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:04
Faiz haram...... Osmanlicilik...... tabularla kafalar felaket karisir...... yasasin kapitalizim nigdalari... sonunda sistemin bir parcasi olundugu acikca itiraf edilir..... ve masal herzamanki gibi biter.....
KARAR OKURU 26 Mart 2019 18:45
Vay be! Osmanli da zamaninda faize bulasmis ha! Hem de Kanuni doneminde... Faizsiz ekonomi olmuyor mu yani! Kafasi super calisan bir ıktisatçı ciksin faizsiz ekonominin nasil olmasi gerektiğini cumle dunya ehline anlatsın... Faiz ve enflasyon ben fakire gore devletkerin ve şirketlerin yaptığı bir nevi hırsızlık derim...
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:37
0
Ebussud efendi faizin haram olduğunu bildiği halde nasıl fetva vermiş ki?
E.K 26 Mart 2019 15:52
Politik hirs, bagnazlastiriyor. Kor ediyor. Turkiye kendinden buyuk hirslarla dolu siyasetcilerden cok cekti ve hala cekiyor. Hukukun sefafligi ve adaletin erisebilirligi siralamasinda Turkiye maalesef Afrika ulkelerinin safinda. Yoneticiler bunlari dert etmiyorlar.. Guvenilir bir hukuk sistemi olmadan Turkiye 3.dunya ulkesi olarak kalmak zorundadir...Sn Erdogan'in meydanlardaki kalabaliga bir secim menevrasi olarak beka meselesi anlatmasi, kuru, bayagi hamasetle alkis toplamasinin ulkemizin gelecegine bir faydasi yoktur..Zaten siyasilerin amacida oy, ulke gelecegi degil.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 20:36
0
"...kendinden büyük hırslarla..." güzel bir tanımlama olmuş.
Hukuk hürriyet ekmek doğru.Amma batı medeniyeti, kuvvete ırkçılğa sınırsız heveslerinin tatminine bu yüzden sürekli boğuşmaya ve fazilet yerine putlaşmaya dayanır.Biz ise, hakka fazilete ırkçılık yerine dine zaruri ihtiyaçlara ve insanı kamil olmaya odaklanmalıyız.Dediğim o ki,ne batının aynen peşinden giderek, ne de gönüllü asimile olarak hiçbir zaman onlara yetişemeyiz veya rakip olamayız.Batı karşıtlığına düşmeden kendimiz olmalıyız.
Karar Okuru 26 Mart 2019 19:34
0
Ama para diye adamların arkasında dolanma yiğitçe hamleni yap. Batıya ne dost ne düşman ol sadece akıllı ol bu devlet kuruluşunda bunu yapmış.üstelik borç almamış ödemiş. Araplar gibi dayılanıp sonra yenilip, toprak kaybeden zihniyeti terk etmek gerekir,
KARAR OKURU 26 Mart 2019 15:08
Dolar Nerede durursa dursun biz hep 50 TL lik alıyoruz
KARAR OKURU 26 Mart 2019 14:57
Faiz kötü bir şey ama sözle düşmez. Güçlü ekonomi ve güçlü para ile düşer.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 14:37
Seçimden sonra kusursuz bir fırtına geliyor.
Bediüzzaman Said Nursi(Rahmetullahi aleyh):"Ekmeksiz yaşarım,hürriyetsiz yaşayamam"demiş.Bizler de,aç susuz yaşarız fakat hukuksuz ve adaletsiz yaşayamayız.Kim yaşarız derse,delidir.Hukuk ve adaletin yolunu dört gözle bekliyoruz. Inşêallah fazla beklemeyiz.
Muhtefi. .. 26 Mart 2019 15:18
2
Fetos kokular geliyor fena halde. :))..eksik,aksaklık olabilir. Fakat maskeleri çıkaralım. :)..Tek Vatan ve Bagimsuz Tek.Milet....Karl Marx'da demiş ki. !.bir toplum (cemaat de.emperyalist güç de.ne dersen de.Dinbaz, liberal. vs.hokkabaz de fark etmez ) bir toplumu somururse Asla özgür olamaz. Marx la Dünya ve Ahiret işim olmaz. .:)))..fakat bu söz ne.ilk onundur ne de benimdir. Çünkü HIKMET'tir...herkesindir...!.acizane.
E.K 26 Mart 2019 17:33
2
"Ozgurluk ve Bagimsizlik Benim Karakterimdir." Gazi M. Kemal Ataturk.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 20:39
0
Muhtefi! ortalığı kokutuyon. bir de şikayet ediyorsun bilader. kokarca gibisin be mübarek. kendine iyi baksana
KARAR OKURU 26 Mart 2019 21:43
0
Said Nursi şunu demiş, Geylani bunu demiş,Nazım Hikmet şöyle demiş.Bu adı geçenlerin geride kalanlara bir faydası olmuşmu.Bir dikili ağaçları varmı.Bir buluşları insanlığa faydaları varmı.İbni Sina gibi olabilmişlermi. Ben adı geçenlere sadece saygı duyuyorum.O kadar.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 13:53
Harika bir tespit "hukuk ekmektir"
KARAR OKURU 26 Mart 2019 13:09
Olay çok basit aslında. Neden bazi semtlerde evler diğerlerinden daha pahalı diye düşününce bile cevaba ulaşılıyor. Çünkü o semtler na mureffeh insanlar birbirleriyle kavga edip birbirini bicaklamiyor. fikrini söylerken etraf neder diye dusun muyor. Kızlarını sokaga salarken acaba basına bisey gelir mi demiyor. o mahalle daha pahalı mahalle oluyor. aynı sekilde bunun sağlandığı ülkede daha pahalı oluyor. Sosyal güvenliği, mal mülk güvenliği , aslında kısaca hukuki güvencesi oldupu ve bunu ispatlamış ülkeler diğerlerinden daha pahalı oluyor.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 13:26
0
Nefis bir benzetme.
Muhtefi. .. 26 Mart 2019 17:32
0
O.bazı semtlerde ust duzey Lokanta.vb yerler..tek gerçek Ekonomi ve ona giden kestirme yollar (istisna.kaideyi bozmaz) ..sadece Realist düşünce vardır. .eski oturmus semtler olmasi orada çok erken Akademik. Yuksek memurluk vb avantajlari var..fakat o.pahalı semtler Bedel ödeyen Alt tabakaya borçlu durumlarını. ..çöp ve alt yapıda vb çalışan yurdum insanı. Bunu da unutmamak lazım. .Gemideyiz hepimiz. Üst kamera alt kamera hepsi aynı gemi unutmayalım. !..
KARAR OKURU 26 Mart 2019 18:23
0
İŞte sen eger guvenlik altyapi hukuk eğitim problemlerini aşarsa. Alt kamara da üst kamara gübi olur.
Muhtefi. . 26 Mart 2019 20:16
0
18:23 istemeyenin Dişi kırılsın. Dilemekle, istemekle olmuyor. Güvenlik, hukuk, eğitim Eyvallah. Fakat nasıl A partisi gidip B partisi gelince hukuk, güvenlik koşa, koşa Beeeen geldimmm der mi. ??..iyi düşünmek lazım hep beraber olmamız lazım. Gönülden isteyip bedel ödeyerek maddi ve manevi. .bende isterdim zengin semtte oturmayı. O da başka :)))))...
Sabahattin 26 Mart 2019 12:20
Türkiye'yi 2001 krizine Tansu Çiller, Mehmet Ağar, Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit ve Doğu Perinçek'in liderliğini yaptığı kadrolar getirdi. Türkiye'yi bu krizden ABD'nin dünyayı likiditeye boğması ve bu fırsatı iyi değerlendiren, Kemal Derviş, Abdullah Gül, Ali Babacan, Mehmet Şimşek gibi isimlerin liderliğini yaptığı kadrolar çıkardı. Bugün Erdoğan'ın yanında yeni grubun değil de eski grubun bulunması gerçekten üzücü ve alarm verici.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 22:37
0
460 MİLYAR DOLAR borç var! Sahi onu KİM ödeyecek
Taha Bey ben bir emekli orta duzey kamu gorevlisiyim. Önemli konularda neler yapilmasi gerektigini her zaman siyasilere soylememize rağmen 10-20 yil sonra dediğimiz noktaya geldiler. Ama arada nafile ugraslarla ulkemiz bir sürü şehit verdi. Milli geliri heba oldu. Zamani boşa harcandı. Ama bunları yapanlarin hic bir sorumluluğu olmadi. Seçim yapmakla aklandilar. Biz burokratlar ise en ufak bir seyde sorusturulduk ve yargilandik. Bu mudur adalet?
KARAR OKURU 26 Mart 2019 16:24
3
Vay be! sizi dinlemediler ha!
Karar Okuru 26 Mart 2019 11:57
Bu kumaş dikiş tutmaz karınca karararınca kişisel düzeyde önlem alabilirsek ne ala. Üretmeyen zayıf toplumlar bu şekilde yaşar. Kadere küselim. Özgürlük ve toplumsal kalitesi düşük ülkeler yüksek teknolojiye sahip olsalar da standartları çok düşük. Mesela bir Danimarka ile bir Rusya ya bakalım. Dünya gücü olmak iyi yaşamaya yetmiyor. İnşallah o güç beceremediği refahı yağma yolu ile elde etmeye kalkmaz. Gerçi onu yapmağa kalkanlar iyi bir ders aldı ama belli olmaz.
musto 26 Mart 2019 11:23
İslamda faiz haram İbrahimin torunları tüccar toplum Yahudiler Tanrı ile pazarlık yapıp izin almışlar olan İsmailin torunlarına olmuş onlarda sıkıştıkları her konuda Hülle yaparak çare bulmuşlar.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:13
Hoca iyide tam demokrasi bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü bunlara şu mevcut darbe artığı anayasayla (Kemalist altı okçu, vesayetçi, darbeci) nasıl ulaşacaz.. Arrtı SEn madem hukukçusun şu bizim devletin işleyişine vesile maymun dilli mevzuat ruhunu (1923 ve sonrasındaki rasyonalitesi olmayan ve dayatmacı tepeden inmeci devletçi otoriter paganist antidemokrat inkılaplar ve uygulamalardan mülhem ) Mevcut bu ne idiğü belirsiz karmaşa doğuran yetki karmaşası muğlak netlik yok en basit meseleyi 120 sayfada ancak izahat getirebilen düzenden çok karmaşaya sebebi
Alaeddin 26 Mart 2019 10:42
Acemoğlu'nun sözlerini açalım: yabancı sermaye dediğimiz Batı sermayesidir. Rus, Arap, Çin, Venezuela sermayesi Batı ile kıyas kabul etmez. Kaldı o sermayeler de Batı'yı izler. Batı ile her gün kavga eden bir ülkeye sermaye gelmez. Hem Batı'dan kopacağım hem kalkınacağım, böyle bir model yok. Bunun devlet farkında ama umursamıyor. Devlet güvenlikçilerin elinde, güvenlikçilerin de tek derdi teknolojik silahımız olsun, kimseye hesap vermeden istediğimizi ezelim. Hayat standardı diye bir dertleri yok. Medyada bu konular açık konuşulamıyor, oysa halkın bilerek
Karar Okuru 26 Mart 2019 11:40
30
Bugün sadece teknolojik silahım olsun herkesi ezelim diye bir şey yok. Teknolojik silahları olan Sovyetler ABD üflemeden kendi devrildi. Teknolojik silahı olan K. Kore ile olmayan G. Kore arasındaki ekonomik fark belli. Bakalım yollarda kaç Rus, kaç Çin arabası var. Tabiki çin teknoloji üretiyor ama çoğu aşırma. Beğenmediğimiz batı daha çok uzun yıllar dünyayı şekillendirecek. Kapıları açsalar doğuda adam kalmaz!
metin 26 Mart 2019 10:37
Hukukun üstünlüğünün, hak ve özgürlüklerin tam olarak uygulanması sadece yatırımın artması ve ekonominin düzelmesinin değil toplumun ilerlemesinin, eğitimin de teminatıdır.Bu değerleri devamlı dile getiren Sn.Akyol kutsal bir iş yapıyor.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 08:29
Siz yazıyorsunuz, İ. Kahveci yazıyor, dürüst pek çok yazar yazıyor, peki duymuyor, bilmiyorlar mı yukarıdakiler? İsimlerini bildikleri gibi biliyorlar. Burada problem şu; Türkiye'nin lehine olan politikalar Ak Partinin aleyhine, Ak Partinin lehine olan politikalar ise Türkiye'nin aleyhine.. Bu yüzden, burası çıkmaz sokak kanaatimce..
KARAR OKURU 26 Mart 2019 11:02
41
hayır! sorun akparti güvenilir olmaktan vazgeçti.
Muhtefi. .. 26 Mart 2019 08:14
Bizim tek bir şeye ihtiyacımız var AHLAK,EDEP,SEVGİ, SAYGI,HOŞGÖRÜ ve YALAN söylememek lafla değil. Öyleymiş.böyleymiş, amasiz, fakatsiz, lakinsiz. Net ve seffaf..İstediğin kadar Kanun yaz.Toplumsal Hukuk üst seviyede olmadan olmaz. .bir Aile duşunun mikro planda kim tutabilir. .yüksek Ahlak ile donanmış birbirine Kenetlenmiş. .bu Aile yıkılmaz. .bütün zorlukları aşar, geçer. İki El bir Baş için vardır. Kendi sorunumuzu kendi ELLERİMİZLE ÇÖZERİZ. .bu Hakikattir. .el elin EŞEĞİNİ Türkü söyleyerek arar..demiş Atalar. !..
KARAR OKURU 26 Mart 2019 03:22
Siz yazıyorsunuz ama okuyan mı var Sn. Akyol. Yalan yanlış politikalarla, borçla, polisiye tedbirlerle artık günü kurtarmaya çalışıyoruz. Hergün tek işleri yorumlara yüzlerce negatif kırmızı tıklama yapan maaşlı trollerden birinin mantıklı bir cevap yazdığını, fikir yürüttüğünü gördünüz mü? Herşeyimizi okumadan yapıyoruz.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 03:11
Yani Türkiye'nin düzlüğe çıkması için ya yüksek teknoloji ihraç edecek (ki bu kısa vadede mümkün değil) ya da yabancı sermaye getirecek. Birincisi uzun vadede bile mümkün değil çünkü beyin göçü veriyoruz, iyi eğitimli insanlar özde hukuk devletlerine yerleşiyorlar. Yabancı sermaye de kaçıyor/gelmiyor çünkü hukuk devleti değiliz. Hukuk, hukuk, hukuk, bütün kapılar ona çıkıyor.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 01:38
Hane halkı Dövizi, o dövizin faizi için almıyor. TL’ye olan güveni sarsıldığı için alıyor.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 01:36
Hukuk ekmek değildir, hukuk ekmekten daha kıymetlidir! Bu toplum/ya da herhangi bir toplum bu gerçeği anlamadıkça ortadoğu çukurundan kurtulamayacaktır.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 01:30
35 milyar $ parayı Suriye’lilere harcayarak 50 milyon $ a tank fabrikasını satarsanız şer güçlerden her zaman borç almak ile güzel ülkemizi tüketirsin
KARAR OKURU 26 Mart 2019 01:15
Kaleminize sağlık Taha Bey. Sn Ali Babacan 5 yıl önce teşhisi koymuş ama nedense sorumluluk almaktan kaçmış ve hala da kaçıyor.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 07:16
30
Ne yapsın illa beni alın mı desin sizin ki laf mı damadı maliye bakanı Olan bir yerde o çalışabilir mi sanıyorsunum. ...
KARAR OKURU 26 Mart 2019 09:36
55
07:16 2002'de Ak parti 71 kurucu üye ile kuruldu! Bunlardan geriye sadece Erdoğan ve 2 kişi kaldı. Yani Kuruculardan 68 tanesi bir şekilde partiden ayrıldı veya ayrılmak zorunda kaldı. Bu kurucular bir an önce ya Saadet partisine gelip siyaset yapmalı ya da yeni bir parti kurararak sorumluluk almalı! Buna Ali Babacan, Abdullah Gül, Cemil Çiçek, Ahmet Davutoğlu, Mehmet Şimşek, vb hepsi dahil. Şu andaki ak parti eski özgürlükçü, demokrasiyi savunan bir Ak parti değil. Eski Türkiye'nin nütün bileşenlerini içinde barındıran bir parti olmuş.( Devlet Bahçeli, Tansu
KARAR OKURU 26 Mart 2019 09:54
45
İnsafsızlık etme. Ali Babacan dürüst akıllı bir insan. Pislikten kurtardı kendini. Soytarılar ile siyaset yapmaktan imtina etmiş onların günahlarına ortak olmamıştır. Nokta.
KARAR OKURU 26 Mart 2019 12:19
1
09.54; yorumları okur iken kullandığın tabir beni rahatsız etti. Dediklerini genel anlamda onaylamadığımdan değil; ama, başkalarının ne yaptığından bağımsız olarak, bize tanınan görüşlerimizi bildirme imkanını daha dikkatli kullanmamız gerekir bence. Dostça bir eleştiri yanlış anlama.
karar3 26 Mart 2019 12:54
16
akp yi kuran 71 kişiden 71 i de saadet partisinin ne kapısından,ne bacasından nede penceresinden girmemeli,girememeli.yazık olur.Allahtan yeni bir partimizde var.onlar gelirse bize eyvallah.
her zaman halkı tehdit ediyorlar her zaman halkı korkutmaya çalışıyorlar bakın bizi seçmezseniz dış güçler ülkeyi maffeder diyorlar bakın bizi seçmezseniz eski Türkiye'ye döneriz diyorlar ama sonra bir bakıyorsunuz Yenikapı mitinginde eski Türkiye'nin eli kanlı şeflerinden Mehmet ağarla ve Tansu Çiller ile baş başa miting yapıyorlar her zaman halkı korkutmaya çalışıyorlar bizi seçmezseniz size hizmet yok diyorlar Aba altından Her zaman sopa gösteriyorlar dı bu sefer açık açık tehdit ediyorlar halkı. halkın seçeceği belediye başkanlarını cezaevine
melameti 26 Mart 2019 00:07
sayın Akyol saygı ve selamlarımızı sunarız siz ne kadar doğeu şeyler söylesenizde imam bildiğini okuyor ancak sakalınız olursa sizide dinleme ihtimali olabilir çünkü Hayrettin Karamanla Fesli Kadiri dinliyorlar onlarda mustafa kemali iyi öğrenmedikleri için abdülhamitin olumsuz yönlerini anlatıyorlar
Ali baba 26 Mart 2019 00:02
Kimler iktidar ve yandašsa ( hukuk ekmektir ) ekmek onlarin sofrasindadir,
Turkkartal 25 Mart 2019 23:59
Merkez bankası özerkliğini kaybetti.Gizli de olsa açıkta olsa ekonomi bir kaç kişinin söyleyeceklerine endeksli.Güvenilir değil.Duygusal gelgitlerle yönetilen bir ülke.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN