Back To Top
Haç-Hilal savaşı mı?

Haç-Hilal savaşı mı?

 - Son Güncelleme: 17.03.2019 Pazar 08:32
- A +

Yeni Zelanda’da iki camiye saldırarak 49 masum Müslümana katliam yapan Brenton Tarrant, 21. yüzyılda kabarmakta olan İslamofobinin kanlı bir örneğidir. 49 Müslüman şehittir, hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Yükselmekte olan ‘kimlikler çatışması’nın bir örneği IŞİD ya da DEAŞ türü kanlı eylemlerse, diğer örneği Tarrant’ın yaptığı katliamdır.

Aslında, dini duyguların karşılıklı anlayış ve hoşgörü yerine, birbirine husumetle bakmasının nerelere yol açabileceğini bütün insanlık düşünmelidir.

Bu noktada Tarrant’ın kin ve nefret kusan 74 sayfalık “Manifesto”sunu ciddiye alarak tahlil etmek gerekiyor: Bu İslamofobik tarih algısında, asırlar öncesinde kalmış olaylar halen devam ediyormuş gibi algılanıyor, o olaylara “tarih” diye bakılmıyor, güncel gerçeklermiş gibi algılanıyor. Tarihî Hilal-Haç savaşları günümüze taşınıyor!

 

Tarihin tekrarı mı?

Terörist Tarrant kendisini Şarl Martel’le özdeşleştiriyor. Bundan bin üçyüz sene önce, Ekim 732’de Frank ordusu komutanı Şarl Martel, Abdurrahman’ül Gafiki komutasındaki İslam ordusunu mağlup etmişti.

Bin dört yüz sene önce!

Katilin diğer bir simgesi, II. Murat’la ve Fatih’le savaşmış olan Hunyadi Yanoş; yaklaşık altı yüz sene önce!

Yeni Zelandalı katil, ölüm kusan silahının üzerine büyük harflerle “TURKOFAGOS” yazmıştı...1820’lerdeki Yunan isyanında  sivil Türklere uyguladığı  katliamla  ün kazanan Nikitas Stamatelopoulos’un unvanıydı bu; “Türk-yiyici” demekti!

49 masum Müslümanı ibadet sırasında öldüren katil, kendisine de bu unvanı vermişti!

Teröristin tarih okumalarına dikkat çekici bir örnek de Sırp faşizminin 1991-95 yılları arasında Müslüman Boşnaklara yaptığı soykırımdır.

Sırp kasapları Slobodan Miloşeviç ve sahada bilfiil Boşnak katliamı yapan Radovan Karadziç onbinlerce masumu katlederken Kosova savaşına atıfta bulunuyorlar, Avrupa’yı “Türk istilasından koruyoruz” diyorlardı!

Yeni Zelandalı katilin idollerinden biri de işte bu Karadziç’tir.

 

Tarihin ‘değişim’ faktörü

Teröristin bu tarih okumalarına karşı Türk ve İslam tarihinden pek çok mukabil argümanlar getirebiliriz. Ama önemli olan;  “tarih”in bir de “değişim” yönünün olduğunu görmektir...

Evet, bugün sağda solda ve hemen her kültürde bazı kimseler için tarih hiç ders alınmadan, sabit bir piyesin sahnedeki kanlı tekrarı gibi algılanmaktadır...

Fakat yaşanmışlardan dersler çıkararak hukuk, hoşgörü, barış fikri ve kültür alanlarında insanlığın geçmişe göre gelişmeler sağladığı da bir gerçektir.

Sırp kasapları Miloseviç ve Karadziç’i soykırım suçundan tutuklayan da Avrupa idi. Miloseviç hapishanede intihar etmiş, Karadziç Boşnak Müslümanlarına yaptığı katliamdan dolayı soykırım suçundan müebbet hapse mahkum edilmiştir.

Terörist Tarrant, tarihin değişim yönünün de farkında tabii...

İslam düşmanlığı yapmayan, Müslüman göçmenlere insanca davranan Batılıları da suçluyor. İdollerinden biri, Norveç’te 2011 yılında 77 kız ve erken        öğrenciyi “bunlar solcu, bunlar liberal, bunlar göçmen yanlısı” diye öldüren terörist Anders Breivik’tir!

Tayyip Erdoğan’a “Avrupa’da en büyük Müslüman grubun lideri” diye nefret ifade ederken, Hıristiyan Demokrat Merkel’e “anti-Beyaz, anti-Alman olan her şeyin anası” diye nefret ifade ediyor.

 

Bir arada yaşama kültürü

IŞİD’ler Müslüman toplumları asla yansıtamayacağı gibi, Tarrant’lar ve İslamofobikler de Hıristiyan toplumları asla yansıtamaz.

Büyümekte olan sorun, kimlikler çatışmasının keskinleşmekte olmasıdır.

Terörist Tarraran da dindar bir Hıristiyan değildir; saplandığı psikoloji “beyaz adam üstünlüğü”dür. (White-supremacist)

Zaten Hıristiyan mısın sorusuna “bu biraz karışık, öğrenince söylerim” diye cevap verdi.

Yaşanmakta olan sorun İslam-Hıristiyan çatışması değildir. Olaylara Hilal-Haç çatışması diye bakmak sorunu körüklemekten başka sonuç doğurmaz.

İŞID tipi teröre verilecek cevap Batı’nın Orta Çağa dönmesi olamayacağı gibi, biz Müslümanların İslamofobiye cevabı da Müslümanların Ortaçağa dönmesi olamaz.

Teröre ve nefret yayınlarına hukuken hak ettikleri yaptırımları uygularken, bütün insanlık için çıkış yolu birlikte yaşama kültürünü geliştirmektir; bunun ifadesi olan hukuktur, insan haklarıdır, itidaldir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 18 Mart 2019 11:08
Taha bey yorumlar görüyorsunuz.Oldurulen insanlari dinleri ile değil insan olmaları ile değerlendirmek gerekmez mi? Bunca masum insan camide katledildi de yilbasi aksami Reina da katledilmedi mi? Sürekli islamofobi çığırtkanlığı yapanlar o günlerde öldürülen insanlara demediklerini birkamadilar. Her insan kendisi gibi olmayandan nefret etmekten vazgecmelidir. Nerede olursa olsun katliam bir insanlik suçudur.En şiddetli sekilde kinanmali ve insanlık bu vahsetlerden artık kurtulmalidir.
metin 17 Mart 2019 22:52
İnsanın hangi dil ırk dinden olduğuna bakmaksızın değerli olduğunu, her insanın başlı başına bir dünya olduğununu, İslamın da "bir insanı haksız yere öldürmenin bütün insanlığı katletmek" olduğunu vazettiğini, bütün dünyaya anlatmalıyız. Bu gibi İslamofobik hastaların türemesini önlemenin en etkili yolu İslamı doğru anlatmaktır.Birlikte varolmanın yolunun, hoşgörü insan haklarına saygı ve hukuk olduğunu.Taha Akyol'un bu konulardaki hassasiyetini kutluyorum
CHP'nin İBB adayı Ekrem İmamoğlu, Yeni Zelanda'da şehid edilen Müslümanlar için Eyüp Sultan Camiinde Yasin-i Şerif okudu. Bir Ak Parti seçmeni olarak kendisine (amasız, mamasız) teşekkür ediyorum... Siyaseten kendisine oy vermeyeceğim. Ama bu insani ve İslami tavrı için kendisine teşekkür etmeme mani değildir.
ali namlı 17 Mart 2019 21:57
Gayet gerçekçi ve sağduyulu bir analiz olmuş.Ancak bu adamın nasıl bu hale geldiğinin incelenmesi gerekir.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 21:34
herşeyi sekülerizme bağlayan birkaç yorum gördüm. ya ayni kişi farklı isimlerle yazıyor ya da tüm troller aynı konuda yazıyor. çünkü yazım şekli ve içerik aynı.
Sayın yazar, katliam Yeni Zelanda'da oldu. Zelanda'da hukuk, insan hakları, itidal yok mu?
KARAR OKURU 17 Mart 2019 20:12
1 Milyon EYT'li İstanbul'da miting düzenledi: Bizimkisi bir hak hikayesi
KARAR OKURU 17 Mart 2019 23:59
1
Karabük küme düştü...
KARAR OKURU 17 Mart 2019 19:50
Bu sekulerizm saldirisi nedir ben anlamadim. Ve admin yayinlamiyor daha once yazilan cevap niteligindeki postlari. Problem simdi de sekuler olmak mi oldu? Ya bizdensin ya da onlardansin mi deniliyor? Bunun ortasi yok mu ? ya dinci olucaz ici bos ummetcilik yapicaz yada hacli elmegine yag surmus mu olucaz deniyor? Degerlerin onemi yok mu ? Allahin adaleti adam kayormak mi deniyor ? Muslumani misluman diye sevelim hristiyani da hacli diye dusman mi bilelim deniyor? Bu sekuler kafalar denirken. Habes krali hacli mi oldu simdi?
KARAR OKURU 17 Mart 2019 17:23
Mitinglerde izletiyor tayyip bey bu katliam yapilan videoyu. Troller su konudada bise yazsin. Neden yapiliyor bu. Bi buna da aciklama getirin.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 18:43
0
oy için herşeyi sömürür akp
Kararsız 17 Mart 2019 16:23
Newyork ve Moskova’nın fethine hazırlanan Moskova dan S-400 ve ABD’den F-35 alma peşinde. Bizi bi bıraksalar uçacağız ama bırakmıyorlar işte. Allah akıl ihsan eylesin. Ortadoğuda ve Asyada son yıllarda 4-5 devlet darmadağın oldu, Suriye’ de bizide bir zorladılar. Kim salladı kim yıkıldı bir analiz etmey gerek
Mustafa ALSANCAK 17 Mart 2019 15:36
İnsanlık alemini hayra ve itidale davet edenden daha güzel kim olabilir?
Ne haçlı seferlerini düzenleyen Batılı Hristiyanlar ne de o seferlere karşı duran Müslümanlar hiç bir zaman terörü kullanmamışlardır. Terör, sekülerizmin hakimiyet kurduğu Fransız Devriminden sonra bir savaş taktiği olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yani sekülerizm bizatihi terörün organizatörüdür.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 17:19
8
Sekulerizm dininnalternatifi mi ki ? Biz de ibadetimizi aksatmiyoruz . Tek fark ise adam alirken iyi muslumanmi diye bakmiyorz. Isi ehline veriyoruz . Sekulerizm buna deniyor. Siz daha kavramlarin ne oldugunu bilmiyorsunuz. Fransiz Ihtilalilinde din kurumu yikildi saniyorsunuz. Daha onu bile bilmiyorsunuz . Siz din savasi mi yapacaksiniz . Bugun baslasa yarin biter o savas kazanan da haclilar olur. Siz dini ustunluk savaslarinizi buyrun yapin. Biz ise allahin emri olarak aklimizi kullanicaz . ureticez ve kazanicaz , ama gonulleri kacaniz , aclari dinine bakmadan doyurucaz. Zalime de zalim diy
KARAR OKURU 17 Mart 2019 18:44
1
17.19, Sekülerizmin ne olduğunu öğren sonra cevap yaz.
Seküler beyinlere göre dinler, etkisini kaybetmiştir. İnsanlar yaşam biçimlerini dinlerle göre değil akla göre yapmaktadır. Devletler artık dine dayalı değil akla dayalı yönetilmektedir. Bütün güç dini dışlayanların, sadece akla dayananların elindedir. Ama böyle düşünen beyinler, ne hikmetse olup biten bütün fenalıkları dine yüklemektedir. Tesirini yitiren bir şey nasıl savaşları organize eder. Bütün gücü elinde tutan sekülerizm kötülüklere neden mani olmuyor? Seküler beyinlerin uzak durduğu sorular bunlar?..
KARAR OKURU 17 Mart 2019 17:17
3
Hangi butun gucu elinde tutan sekulerizm. Yalancilar simdi din sekulerizm savasi mi kovaliyorlar.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 22:44
4
17.17, BM'nin beş daimi üyesi ülke seküler yönetimlere sahip. Din kimseyle savaşmaz. Ama şeytanlar veya şeytancıklar dine karşı savaşır...
KARAR OKURU 17 Mart 2019 14:22
Mart ayı; kardeşim seni teyit eden yazıyı Ylmaz ÖZDİL Sözcü'de yazmış.Bu toplumu, prof ve siyasileri 40 yıl FETÖ ve aveneleri kandırdı.Ancak sonra bu adam HAİN dediler.Bu arada kurumlar,kurallar,toplumsal huzur,barış ve MÜSLÜMANA GÜVEN kalmad. Oysa tarihi tecrübe kişinin ne dediğine değil ne yaptığına bak der. Hukuk,akıl ve vicdana vur, makul,yararlı ise kabul et, değil ise ret et. Aynı aptallık ve körlük ile başkalarının peşinde bir toplum. FETÖGİLLER Din Allah diyerek,iftira,yalan,iki yüzlülük,hırsızlık,hak gasbı yaptı.Ülke ve topluma verd
Mart ayı 17 Mart 2019 14:04
Din adına terör yapılır; din suçlanır, dine karşı terör yapılır; gene din suçlanır. Beyler ayıp oluyor ama. Mart ayındayız diye bu kadar Mart Kediliği yapılmaz ki... Mart ayı, seküler komplocuların kızışma ayı mıdır, nedir?
Okur. 17 Mart 2019 13:46
Haç-hilal çatışması bal gibi bir emperyalist plandır. Huntington tarafından da Türkiye’ye rol biçilmiş ve Türkiye o rölü benimsemiştir. Amaç düşman yaratmak ama her zaman kolayca hırpalayacağı düşman. Arap aleminin el kadar İsrail karşısındaki durumuna bakılırsa pek de zorlanmayacakları açıktırt. Olan çan hıraş kendini batıya atmış göçmenlere olur. Kimse de batı ülkelerinin göç akınlarına karşı devlet ve halk düzeyinde tedbir almaya başlamadığını sanmasın. Benzer durun bizde de gündeme gelebilir.o
KARAR OKURU 17 Mart 2019 12:53
Zelanda canisi Erdoğan'ı hedef alan alçak tehditler savurdu. Türkiye'de Erdoğan'a muhalif bazıları bu yüzden katil yerine İslamı suçlamaya devam ediyor...
KARAR OKURU 17 Mart 2019 15:23
5
merkelide tehdit ediyor. hemen durumdan vazife çıkarmayın. islamı suçlayan kendine eder. amasizde bu kafayla kendize ediyorsunuz
KARAR OKURU 17 Mart 2019 22:47
0
12.53, Federal Hükümet sözcüsü Steffen Seibert’in sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, Başbakan Merkel terör saldırısı nedeniyle sarsıldığını belirterek, "Yeni Zelanda'da huzur içinde ibadet edilen camide ırkçı nefret nedeniyle öldürülenler için yas tutuyorum. Bu tür teröre karşı, yan yana duruyoruz" ifadesini kullandı.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 12:47
Asil seninki kafayı kuma gommek. Bu eylem Hristiyan birleşik krallık topraklarında oluyor. Sen bir Müslüman olarak İngiltere sınırları içerisinde bırak otomatik silah almayı. Kamyon bile sürdürmezler. Yani Hristiyan toplumunu kendi sinirlari içersinde ki muslamanlardan daha sıkı koruyorlar. Şekerim.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 12:45
Sağduyulu tahlilinize rağmen Muhterem Akyol, bu zamanda hilal haç savaşı biraz da böyle oluyor.( Muazzam bir destekçi arka pilan var, Bbc, Miriyor Cnn, ve Turump vb destekler.)İkincisi bütüncü bakmalıyız.Bu çok flaş bir terörizm.Ama dünyanın her müslüman toprağına özgü icra edilen sofistik çatışma, bölme, aç bırakma vb operasyonlara birden bakmalı.Değerli abim komplo hayata baskın gelmiş ve hayat yönlendiriyor!Maalesef.
Dinden uzaklaşıldıkça yaşanan canilikleri dine fatura ederek bir yere varamazsınız. Bu gün dünya ne kiliseler ne havralar ne de camilerden yönetiliyor. Tam aksine dinlerin otoritesini kıran seküler caniler tarafından yönetiliyor. Karar yorumlarında bile bir çok okur, dinin etkisinin kırılmasından, dinsizliğin artmasından övünçle bahsederken yaşanan bütün kötülükleri dine fatura ederek rahatlıyorlar. Etkisini kaybeden bir şey yaşanan kötülüklerin müsebbibi olamaz.
Taha Bey, dünyaya hakim olan sekülerizm, bir arada yaşama kültürünü mahvetmiş, dünyayı yaşanmaz hale getirmiştir.. İnsanlar, mikrobun peşinden ilaç diye koştukça çok daha hastalar ölür...
"Hilal ile Haç'ın" savaşacak bir gücü kalmamıştır. Rönesans ile birlikte, Haçlı Seferlerini düzenleyen Kilise, otoritesini tamamen kaybetmiştir. Osmanlı'dan sonra İslam cihadını temsil edecek siyasi bir devlet kurulmamıştır. Bunların yerine dünyayı tek kutuplu seküler güçler hakimdir. Fakat savaşlar son bulmamış, tarihte görülmediği kadar artmıştır. İŞİD, PKK ya da Zelanda canisinin semavi dinlerle alakası yoktur. Bunların hepsi kandan beslenen seküler güçlerin dayatmalarıdır.
GİRESİNLİ 17 Mart 2019 11:06
Bir protostadaki ıslığı ve yasağı protostoyu ezan düşmanlığı olarak sunup milletimizi ayrıştırıp islam düşmanı olarak konumlandıranlar mı islamafobiyi önleyecek.Bizde bu mukaddesat istismarı , oy devşirme adına toplumu yalan yanlışla kanalize etme ayıbı olurken dünyadaki bir arda yaşama kültürüne bir katkımız hele hele öncülüğümüz asla olamaz.İnandırıcılığın olması için samimiyet,ahlak vicdan ondan sonra da bilimsel siyaset olacak.
Fatih 17 Mart 2019 10:54
Hristiyanlari temsil eden resmi agızlardan "biz müslümanlara düşman değiliz. Muslumanlari katleden bu katil teroristtir. " sözlerini duymadikca haçlı zihniyeti devam ediyor demektir. Bırakın da onlar kendilerini temize çıkarmaya çalışsın. Size ne oluyor ki? Siz de haklısınız çünkü oluşturmaya çalıştığınız hayali liberal dünya anlayışı boşa çıkmakta bu tür olaylar nedeniyle. Biz kimseye düşman değiliz ama batı Osmanlı nedeniyle bizimle problemidir. Bunu kabul edip ona göre davranmalıyız. Biz ne kadar barış sever olsak da onlar maalesef değişmiy
KARAR OKURU 17 Mart 2019 14:15
15
Yaptığın fetihlerle ovunup,bu çağda bile hâlâ fetih hayalleri kurarsan kusura bakma ama kimseyi kandiramazsin
HACI MURAT 17 Mart 2019 10:52
Lafı eğip bükmeden söyleyeyim: Beka sorunu var mıymış,yok muymuş beyler?
KARAR OKURU 17 Mart 2019 16:47
40
Yokmuş
KARAR OKURU 17 Mart 2019 17:08
35
Koltuk bekası sorunu varmış.
GİRESİNLİ 17 Mart 2019 22:24
1
İktidarın bekası tehlikede evet.
Basri 17 Mart 2019 10:16
Terörün dini inancı yoktur. El kaide boko haram işid PKK ....hepsine lanet olsun
Ben 17 Mart 2019 10:01
İkinci dünya savaşından sonra bir kez daha böyle olaylar olmasın diye insan hakları beyannamesi imzalandı, kurallar konuldu, tedbirler alındı. Ama insanların arasından hala radikal terörü kullanan gruplar, kişiler çıkıyor. Eğer bunların söylemlerine ve eylemlerine değer verip kontrolü kaybedersek işte o zaman tuzağa düşmüş oluruz. Önemli olan terör kimden gelirse gelsin karşısında durmak ve mücadele etmektir. Ama en önemlisi ise 'ben sendenim, beni görme' diyen teröre dur diyebilmektir.
Habele-Hubele 17 Mart 2019 09:47
“Ezan New York’un, Moskova’nın fethine niyet tazelemektir”. cümlesi yerine “ezan vatanımızın istiklalinin işaretidir, çünkü ancak hür vatanda ezanlar okunur.” dense makul ve makbul açıklama olur. Hiç kimsenin toprağında gözümüz yok, kimseninki de bizimkinde olmasın demek çok fetihten farklı olur. Avrupalı, ABD’li olan biri şu yersiz sözleri duyunca yanıbaşındaki Müslüman-Türk için ne hisseder? Şova gerek yok. Zaten kültürel olarak dışlayıcı mazisinden beslenen ve bahane arayan radikalizme malzeme... Y. Zelandada şehitlere Allahtan rahmet di
KARAR OKURU 17 Mart 2019 09:10
Maalesef IŞİD veya başka İslam dini adına mücadele ediyoruz diyen gurublar tamamen İslam düşmanları tarafından destekleniyor ki batıdaki bu hain gibilerin sürekli hayat bulabilmesi için onun için müslümanlar için bu tarih bir milat olabilir tekrar silkinip kendimize gelebiliriz
KARAR OKURU 17 Mart 2019 08:40
İyi ki varsınız sayın hocam. İnsanlık sizin gibiler sayesinde güzellesicek.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 08:08
Yeni Zelanda da bir cani katliam yapıyor. Türkiye'ye hukuk, insan hakları tavsiye ediliyor. Alakalı, alakasız yapılan bu tavsiye kabak tadı vermeye başladı.
Ahmet 17 Mart 2019 07:33
Norveç’te 2011 yılında 77 öğrenciyi öldüren terörist Anders Breivik yapılan yargılamadan sonra sadece 21 yıl hapis cezası aldı. Bu nasıl adalet?. Şimdi bu katile teröriste de böyle gülünç bir ceza verirler işi kapatırlar. Biz istediğimiz kadar kafamızı kuma gömelim. Teröristin dini bir motivasyonla hareket ettiği ve HAÇLI zihniyeti güttüğü açık. Kaldı ki madem onlar İslam maskesi giydirdikleri maşalara “islami terör” yaftası vuruyor, biz de HAÇLI TERÖRÜ diyebiliriz. Kıyamet alametleri zuhur ediyor ve melhamei kübra yaklaşıyor. Hazır o
KARAR OKURU 17 Mart 2019 12:03
5
Norveç'te daha ağır ceza hukuken mümkün değil diye okumuştum. Azami 21 yıl verilebilirdi. Öldürdüğü insanlar da "kendi insanları".
KARAR OKURU 17 Mart 2019 14:44
3
12.03, Yüksek Cezanın olmaması adalet anlamına gelmez. Düşük cezalar da bir adaletsizlik ve suça teşviktir.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:31
Yakın tarihte batı ülkelerinde kanlı okul baskınları v.s şeklinde katliamlar yasandi .hristiyan hristiyana.Yeni Zelanda daki duruma benzer Ortadoğu'da cuma da Bağdat'ta bombalı saldırıda 60 kişi öldü. Müslüman muslumana .Ortadoğu'da yaşananlar ortada . Kabe'de hac ibadeti yaparken birbirini bıçakladı bir mübarek grubumuzun mensupları. Ayni dinden bunlar .biri haçlı diğeri takkeli degilki.İyi bakilarsa bunlarin ucu gider dini imanı olmayan kapitalist düzene dayanir . Bence hac-hilal Savaşı'ndan çok insanlıkla ilgili bir durum..
Karar Okuru 17 Mart 2019 10:14
39
Okudugum en dogru yorum. Agziniza saglik.
Adamo 17 Mart 2019 07:27
Selefiler ve faşist batılılar islamofobya'yı besliyor. Nefret duygusu bu iki uç arasında elektriklenme yapıyor.
Batmanlı 17 Mart 2019 14:37
29
Nefret duygusunu besleyenlerin bundan bir çıkar elde etmek istediğini bariz. Bunu mitinglerde vidyo ile gösteriyorlar.
Yüksel dinçer 17 Mart 2019 07:23
kızmayın ama siyasiler dini kullanım aracı olarak kullandığı sürece bu gibi olaylar bundan sonra'da devam edecek ve masum insanlar ölecek bunlardan biri ben veya sen olacak!.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 06:08
Once ulkemizden baslasak bu duzelme ve duzeltme isine. Cumhuriyet tarihimiz boyunca gayrimuslum vatandaslara yapilan haksizlilarla yuzlesmis degil bu ulke. Varlik Vergisini bilen kac musluman vatandas var? Ya 20 Kura Amele Taburlari kanununu bilen kac kisi su anda bu ulkede? 1964deki Rum tehcirini bilen var mi? Ruhban okulu hala kapali. Gecen yil Ermeni cemaatinin sectigi dini lideri kovdu devlet. Cocuklarimiza okuttugumuz tarih kitaplarina bir bakin. "Hep biz hakliydik" temali bir tarih anlatimi. Bosna'da muslumanlara yapilan soykirim ama 1915de Ermeni vatandaslara yapilan soykirim degil, vs.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:59
7
Batılı ülkelerin tarih kitaplarında ne yazıyor.
Okur 17 Mart 2019 04:17
Konu daha farklı da ele alınmalı. Bu toplu katliamlar din görüntüsü verse de özünde farklı. Batıda özellikle ABD ve şimdilerde Avrupada da aralıklar ile ortaya çıkan okul katliamları, din adına hareket ettiği izlenimi verenlerin dindaşlarını daha çok katlettikleri dikkatten kaçmamalı. Ülkede de yükselen popülizmin temelinde dünya ile denge kuramayan öfkeli yığınlar var. Öteki farklı dinden olan değil daha iyi yaşamayı başaran. Asıl düşmanlık ona yöneliyor,
KARAR OKURU 17 Mart 2019 02:39
Kardeşlerim!!! görüyorsunuz işte,bu haçlılar bizim Beka' miza göz koydular, eğer belediye seçimlerini kazanamazsak bu kâfirler (!) gelip hepimizi kesecekler!!Taha bey siz istediğiniz kadar hukuk adalet ve kiskirtiliciktan uzak durun deyin
KARAR OKURU 17 Mart 2019 02:33
Yazarların yazısını okuyup yorumlara gözatıyorum bazı yorumlar Tayyip erdoğan nefretinden dolayı hiç sağlıklı değil adam en basit meseleyi bile evirip çevirip bizim hükümete bağlıyor sevmeyebilirsin oy verme ama konuları neden saptırıyorsun katilin manifestosunda ismi geçiyor buna değinmesinmi seçim malzemesi olacakmıș ne yapalım yani oy vermem yada vermemem için bir sürü sebep var bu olaymı değiștirecek oyumun rengini? bırakın bu akıl tutulmalarını
KARAR OKURU 17 Mart 2019 02:22
Taha bey kararda yazmanıza sevindim.katilin hıristiyanmıyım bunu düșünmem lazım demesi bunun haç hilal savașı olmadığı yada hırıstiyan terörizmi olmadığı anlamına gelmez. Zira ilber ortaylı dan duymuștum șöyle "batılılar ateist deist olabilirler ama dünyaya her zaman bir hırıstiyan gözüyle bakarlar "bu önemli çünkü eğitimlerini bu șekilde alıyorlar
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:20
5
Bizim ateistler de aynı
HARUN S. 17 Mart 2019 01:53
o zaman kafa kesen Barbar ıŞİD ve El Kaide militanları da biz Hilal adına haçlılara karşı savaşıyoruz derlerse ne olacak zaten diyorlar Bu El Kaide cilerin işidçilerin yaptıklarını meşru görmek anlamına gelmez mi.
Akp genel başkanı Recep Erdoğan dün; "Bu can bu tende oldukça Ayasofya'nın cami olmasına izin vermeyeceğim" dedi. Hepimiz dili sürçtü sandık, ama sürçmemiş. Bugünkü mitinginde "Ayasofya cami olsun" diyenlere "BU NAMUSSUZLAR böyle dedi diye biz adım atmayız" dedi... rte dogru diyor ordoks hıristiyanlar camiye izin vermez ayasofya ortodoksların ve hristiyan aleminin simgesi ve hacı olma merkezidir adamoın ipini çekiverirler yoksa.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 01:34
"IŞİD’ler Müslüman toplumları asla yansıtamayacağı gibi, Tarrant’lar ve İslamofobikler de Hıristiyan toplumları asla ayansıtamaz" Sayın akyol,bırakında hıristiyanlar kendi adlarına konuşsunlar.onlardan böyle bir açıklama gelmiyorken size ne oluyor.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 01:32
İslam birliğini kiminle kuracaksın Amerika'ya bağlanan monarşist Suudi Arabistan'la mı kuracaksın diktatör faşist mısır la mı kuracaksın Suudi Arabistan her gün Yemeni bombalıyor çocuk kadın binlerce insanı katletti iran'la mı kuracaksın İslam birliğini Suriye'de Irak'ta on binlerce insanın kanını akıtan kendi halkına zulmeden Molla diktatörleri ile mi kuracaksın İslam birliğini biz biliyoruz ki İslam Birliği diye bir şey kurulmaz dünyada Çünkü Ortadoğu'daki Arap ülkelerindeki baas artıgı monarşist Arap rejimleri gitmediği sürece sen ne Birlik bekl
ref ref 17 Mart 2019 01:13
Eskiden bir zamanlar bizi şöyle kandırıyorlar dı 1969 yılında aya ayak basan Rus astronot uzaydan ezan sesi duymuş imana gelmiş Kaptan kusto denizin altında ezerken Nurani bir ışık görmüş İmana gelmiş bizi yıllarca bunlarla kandırdılar dinci siyasal islamcılar ve mollaları Anladık ki bunların hepsi hurafe ve saçmalıktır Batı Hristiyan toplumu ise hurafelerle bidatlarla değil bilimle ilimle gerçekle modernlikle ve Çağdaş tıkla büyüdüler Fransız devriminden sonra bütün Avrupa ve Batı ülkeleri Çağdaş demokratik laik ve adalete dayalı bir sistem kurdu
KARAR OKURU 17 Mart 2019 08:18
7
1.13, Ay'a Rus kozmonot ayak basmadı. Kusto'nun nurani ışığı diye bir zöz kimse söylemedi. Palavranın da bir raconu olmalı...
ahmet avcı 17 Mart 2019 01:10
soğuk savaş dönemi çok daha iyi yıllarmış. en azından ırkçılık ya da medeniyetler üzerinden kavga edilmiyordu. ideolojiler üzerinden dünya tartışır ve kavga ederdi. ama şimdi; medeniyet çatışması, ırklar çatışması, dinler çatışması, mezhepler çatışması,..... almış başını gidiyor. insanlık bütün bu çatışmalarının maliyetini yüksek bedellerle (üstelik en fazla batılılar ödedi) ödedikleri halde ciddi olarak aynı kavramlar ve değerler üzerinden savaşmayı sürdürmeye ısrar ve inat ediyorlar.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 01:05
3 tane Barbar faşist Yeni Zelanda'da Camii basıp 49 tane insanın kanını döküyor Türkiye'deki AKP'nin Genel Başkanı Erdoğan'dan bitince çıkıp diyor ki bu saldırı AKP ye Türkiye'ye karşı yapılmıştır diyor bu nasıl bir kafa yapısı izah artık Adamlar resmen Camii taramışlar insanları öldürmüşler AKP ile Türkiye ile ne alakası var Maksat oy getirsin 31 Mart'a kadar Erdoğan durmadan artık Ey Haçlılar der artık 1 oy bir oydur.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:42
13
1.05, Terörist, Erdoğan'ı hedef alan açıklamalar yaptı. Kılıçtaroğlun'dan bahsetmedi.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 15:30
72
bi kere açıklama falan yapmadı. ayrıca erdoğan değil dünya liderleri var. mesela merkel var. seversiniz siz. ama aralarından bi tek erdoğan durumdan vaizfe çıkardı.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:47
Fikrinize ilminize sağlık. Bizleri güzel bilgilendirdiniz ve yönlendirdiniz. Teşekkürler
Muhtefi. .. 17 Mart 2019 00:44
Hiristiyan Teroristin katliamı tabi ki Hacli mantığı saldırısı beslendiği mativasyon budur. Lamı cimi yok. Biz ne yapacağız UYANIK olacağız kötü ornek bize öğretici olamaz.Vatanimiza Sahip çıkacağız amasız, fakatsiz TEK VATAN, TEK YÜREK olmalıyız. Tehlike cooook büyük. Artarak devam edecek her yönden her kılıktan saldırıyla devamı gelecek, geliyor Ekonomik,PKK ve uzantıları, deas vd .partiler üstü düşünmeliyiz. Ahlak, edep ve bilim, sanayi ile gelismeliyiz. .Önce VATAN. gerisi teferruattır. !!
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:39
Hilal Haçlı savaşı mı Arap ülkeleri hıristiyanlarla nasıl savaşacaklar Amerika'dan Rusya'dan Avrupa'dan aldıkları 30 yıllık çürük işe yaramaz soba borusu silahlarla uçaklarla mı savaşacaklar batıya karşı güldürmeyin beni Pentagon Amerika dünyayı Parmağında oynatıyor bütün Arap ülkelerini Satın almış Amerika Suudi Arabistan bile Amerika'ya bağlanmış Ondan sonra birileri çıkmış diyor ki Hilal Haçlı savaşı boşverin bu işleri Hilal ayvayı yemiş Haç dünyayı avucuna almış . tüm dünyayı hıristiyanlar ve yahudiler yönetiyor.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:46
4
Kan gölüne dönen dünyayı Yahudi ve Hristiyanlar yönetiyor. Onu biliyoruz zaten.
Erdem 17 Mart 2019 00:25
Terörist Tarrant dinsiz bir beyaz. Katliamı işleyiş biçimi Breivik ile aynı. İslamofobik olmasına rağmen faşist duygularla hareket edip katliam gerçekleştirdiğini söylemek daha doğru. Faşist bir terörist demek en doğrusu olacaktır.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 07:45
7
00.25, Elin gavuru bile dini için terör yapıyor... Bizim gavurlar da dinimize karşı terör seviciliği yapıyor...
KARAR OKURU 17 Mart 2019 09:15
10
07:45.."elin gavuru bile dini için terör yapıyor"!!pek kiskanmissin; oysa senin bilinç altında aynı....fazla gavur deyip hakaret etme başın sıkıştığında siginacagin yerdir gâvur (!) ve gâvuristan!!!! Katliamı yapan hasta bir beyindir; ülkemizde de o beyinlerden istemediğin kadar var.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 19:28
0
SAYIN EDiTOR VEYA YAZAR. LUTFEN "GAVUR" KELiMESiNi KULLANANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMAYIN. iNSANLARA IRKLARI VE iNANCLARI YUZUNDEN KUFUR EDENLERI SANSURLEYiN.
KARAR OKURU 18 Mart 2019 00:06
1
19.28, İslam'a göre Tanrıya inanmayana, Tanrıya çocuk isnat edene, ahireti inkar edene gavur denir. Bir Müslüman bunları yapana gavur demek için senden izin mi alacak.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:07
Kışkırtıcıların oyununa gelmemeli, son paragrafta doğru formül verilmiş.
KARAR OKURU 17 Mart 2019 00:05
Kötülerin beklentisi, nasıl ve ne şekilde üretildiğinin önemi olmaksızın din, ırk, dil, inanç, ideolojik farklılık merkezinde savaşmak ve bu savaş üzerinden dünyayı kazanmak.Tıpkı Huntington’un 'medeniyetler çatışması' ile işlediği tez üzerinden bir haksız kazancı hedefleyerekten.‘Demokratik Batı(!) ile komünist Doğu’nun din ve kültürdeki farklılıklar üzerinden çatışmasının’ beklentisini üreterekten.Demek ki birileri bunun gerçekleşmesi için çalışmayı devam ettirmek istiyor.Cemil Meriç’in söylediği gibi gerçekten de “Dünyayı
KARAR OKURU 16 Mart 2019 23:58
Bence dincilerin siyasal İslamcı ların batıya karşı bir alerjileri var bir eksiklikleri var bence siyasal islamcılar batıyı kıskanıyorlar demokrasisine adaletini modern hayatlarını kıskanıyorlar bakın Ortadoğu ülkelerine Arap ülkelerine hepsi monarşist yönetimler tarafından ele geçirilmiş Ortadoğu hakları kadınların bile hakkı yok kadınlara mirastan hak bile vermiyorlar oy bile kullandırmıyorlar bu sebeple modern Batı siyasal islamcılar için her zaman Kıskanılacak yer olmuştur gerçekten siyasal islamcılar batının demokrasisini adaletini insan hakların
KARAR OKURU 17 Mart 2019 12:36
4
23:58, tam aksidir söz konusu olan. Öyle olmasaydı, arap baharı ile İnançlı, kendine güvenen, eğitimli müslümanların tekrar yönetimi ele geçirmeye başlamasına panikleyip, Tunus, Libya, Mısır'da olduğu gibi islami söylemli yeni yönetimler alaşağı edilmez, Irak ve Suriye'de olduğu gibi ne idüğü meçhul sözde islamist terör örgütleri gökten zembille inmiş gibi ortaya çıkarılmazdı. Ve nihayet, Türkiye'yi her alanda modernleştirmeye başlayan Ak Parti hükümetine 15 Temmuz türü tuzaklar kurulmazdı.
eski islamcı 16 Mart 2019 23:54
Hac Hilal Savaşı kavramı siyasal islamcılar ın ürettiği bir varsayımdan öteye gitmeyen bir şeydir o zaman Hristiyanlar da şöyle der durmadan kiliseleri yakıyor Dinciler ŞİD insanların kafasını kesiyor bomba yüklü Kamyonlarla yüzlerce insanı öldüren iyasal İslamcı militanlar Hilal'i mi temsil ediyor Suriye'de Irak'ta Libya'da Tunus'ta Hollanda'da Almanya'da Dünyanın her yerinde yüzlerce insanın özellikle Hristiyan vatandaşların kanlarını akıtıp katliam yapan siyasal dinci vahabiler Cihad adı altında insanlığın kanın arkadan Zalimler Hilal'i mi temsil e
KARAR OKURU 17 Mart 2019 02:13
32
Mesela hiristiyan kanı aktiginda,müslümanlar ne kadar üzüntü duyuyor? 11 Eylül ve Fransa da yapılan katliama akit gazetesi ne kadar üzüntü duymuştur?kimse kimseyi kandirmasin
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN