Back To Top
Savaş mı, seçim mi?

Savaş mı, seçim mi?

 - Son Güncelleme: 07.04.2019 Pazar 08:47
- A +

Seçim sonuçlarına itirazlar tabiidir, normaldir; sorun bu itirazlar karşısında Seçim Kurullarının takındığı tavırdır, bir…

İkincisi, üslup ve davranışlarda bir kere daha kendini gösteren siyasi kutuplaşmadır.

Siyasi tarihimizde seçimlerin pek çoğu normaldir ama normal dışı özellikleriyle hafızalarda yer etmiş seçimler de vardır

31 Mart seçimleri oyların günlerce yeniden sayılmasıyla hafızalarda yer edecek...

Bir hukukçu olarak çok sayıda itiraz başvurusu yapılmasını normal bulurum, fakat...

 

Kamu oyunu aydınlatmak

Bu seçimlerin benim hafızam yer alacak “hukuki” bir özelliği var: İktidarın yeniden oy sayımı talebiyle yaptığı başvuruları kabul eden ilçe seçim kurallarının yazdıkları şu gerekçe:

“Geçersiz oyların, itiraz eden AK Parti ve seçime katılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı lehine olabileceği, bu sebeple geçersiz oyların tüm sandıklar itibariyle yeniden incelenmesi uygun görülmüştür”

Diyelim ki, tamam; iptal edilmiş oyların “falanca partinin lehine olabileceği” düşüncesi, oyların yeniden sayılmasının gerekçesidir...

Fakat bu gerekçe muhalefetin başvuruları için niye uygulanmadı?

YSK kamu oyunu aydınlatmalıdır: Muhalefet partilerinin ‘yeniden sayım’ isteyen başvurularını da “bu partinin lehine olabilir” gerekçesiyle kabul ettiğiniz bir kararınız var mı?

İlçe ve il seçim kurullarının kararı var mı?

YSK’nın yerleşmiş içtihatlarında, yeniden oy sayımı için “bu partinin lehine olabilir” şeklinde bir gerekçe var mıdır?

Kanun “gerekçe ve delil” olmasını şart koştuğuna göre, “bu partinin lehine olabilir” gerekçesinin “delil”i nedir?

Bu tablo hukuka güven sağlar mı?

 

Zihin karışıklığı

İptal edilmiş oylar ciddi şüphe halinde elbette sayılmalı. Medyada İstanbul seçimleri hakkında akıl almaz “uluslararası komplo” kurguları uydurulduğuna göre, dürüst bir yeniden sayım elbette yapılmalı, kim kazandıysa tartışmasız belli olsun.

Bu noktada, kamu oyunda karıştırılan bir konu var: Maddi hata niteliğindeki “11 bin oy”un Binali Yıldırım lehine, “4 bin oy”un da İmamoğlu lehine düzeltilmesi...

Bu maddi hata 4 Nisan Perşembe günü düzeltildi ve bu düzelme yapıldıktan sonra İmamoğlu 19 bin oy öndeydi.

Maddi hata ile hiç ilgisi olmayan “oyların yeniden sayımı” ayrı bir konudur bu satırlar yazılırken farkın 17.900 olduğu söyleniyordu.

Elmalarla armutları karıştırmamak lazım.

 

Kutuplaşmanın psikolojisi

Kutuplaşma ve komplo duygusu öyle güçlü ki, her seçimde olabilecek maddi hata ve yeniden oy sayımı konuları derin bir kuşkuyla karşılanıyor.

Hele şu “belediyede çalışıyoruz, bunlara nasıl hizmet edeceğiz!” sözü yok mu?

Bunu elbette tek kişi söyledi ama İmamoğlu’nun kazanmasını “uluslararası komplo” gösteren zihniyetin bir tezahürü: İstanbul belediyesi “uluslararası komplo”nun işgaline uğramışsa, ona nasıl hizmet edilirmiş?!

Bu kafayla bakınca, seçim Kanunu’ndaki kuralların ne hükmü kalır?!

Dahası,  belediye çalışanlarının maaşları, muhalefete oy veren vatandaşların da vergileriyle karşılanmıyor mu?

Hele bazı seçilmişlerin “oy vermeyene belediye hizmeti yok” şeklindeki laflarına ne demeli?

Belediyeler o vatandaşlardan vergi almıyor mu?!

Görüyor musunuz, “vatandaşlık” kavramı ve hukuka güven nasıl tahrip oluyor?!

 

Başkan ve Meclis farklı olursa

Siyasi temsil kurumlarında farklılıkların, çoğulculuğun olması tabiidir. İşte ABD ve Fransa’da sık sık cumhurbaşkanı bir partiden yasama meclisleri başka partilerden oluyor.

Tartışma, müzakere ve uzlaşma ile devlet işlerini yürütüyorlar.

Belediye bakanı bir partiden, Belediye Meclisi başka partilerden olabilir elbette.

Demokratik terbiye birbirini engellemeyip aynı tartışma, müzakere, uzlaşma yoluyla belediye hizmetlerinin yürütülmesini gerektirir.

Hiç birimiz unutmayalım, çağımızda devlet kurumunun temelinde “vatandaşlık” kavramı vardır; hak ve yükümlülükler bu kavrama dayanır.

Devletin kendisi de nihayet “en lüksek hukuki kurum”dur.

Aman dikkat, siyasi kutuplaşma devletin temelindeki kavramları, devletin iskeleti olan yargı ve YSK gibi hukuki kurumları aşındırıyor!

Biraz itidal, biraz siyasi olgunluk... Savaşmıyoruz, seçim yaptık, şimdi oyların sayımını yapıyoruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
fındık 08 Nisan 2019 15:06
ak part, sonuna kadar haklı dostlar kör olmayın yigidi öldür hakkını yeme
KARAR OKUR 08 Nisan 2019 00:01
Sayın Taha, hukuk: hak sahiplerine haklarını tam ve kusursuz teslim etmektir ise ve genellik ilkesi geçerli ise az farkla kaybedilen tüm yerlerin sayılması gerekmez mi?
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 22:24
Ömer Çelik "Sürecin patronu YSK'dır" YSK'nın patronu da iktidar olduğuna göre, asıl patron biziz demek istemiş.
kararlı okur 07 Nisan 2019 20:42
AKP, ysk nin görev süresini neden uzattığı şimdi daha iyi anlaşılıyor değilmi
Mehmet Ali Kara 07 Nisan 2019 18:46
Dar'ül harpte bazi haramlar helal olur diyen bir zihniyetin her alanda tezhürünü görüyoruz.Onun için normalleşmeyi beklemek biraz hayalcilik oluyor.Çünkü ihtiyaç duyuldukça bu haram helal halkasi gün be gün genişliyor.Bu öyle bir hal aldi ki yeni bir dinin doğduğunu bile söyleyebiliriz.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 18:33
YSK 2014 Mansur Yavaş kararı devamı "298 sayılı yasanın 112. maddesinde delilsiz ve gerekçe gösterilmeyen itirazların incelenmeyeceği öngörülmüştür. Delilsiz / gerekçesiz itirazların incelenmesi uzun süreye yayılacağından kurullara güvensizlik oluşturur. Delil / gerekçe zorunludur. İtirazın reddine, oy birliğiyle"
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 18:29
İşte YSK'nın 2014 Mansur YAVAŞ kararı: "Sandık kurullarında siyasi parti üyelerinin görev yapması, tutanaklarda imzalarının bulunması ve sayımın müşahitlerle yurttaşların huzurunda yapılması geçerlilik durumunun sandık başında denetlendiğini gösterir"
topal ördek 07 Nisan 2019 17:52
Asil ve gercek topak ördek AKP, YSK ve A.A dir nokta
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 17:00
AKP yüzde 86 MHP yüzde 60 CHP yüzde 12 HDP yüzde 0
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 18:05
0
bu seçimde itirazların kabul oranı
Karar Okuru 07 Nisan 2019 15:52
Ülkede Dünya da bu seçimi başkanlık sisteminden sonra 2023 seçimi olur mu? Seçim güvenli olur mu? Başkan değişebilir mi diye izliyor. Bu saaten sonra dünya da ülke insanı da siyasi görüşünden bağımsız olarak siteme güvenmez. Mülkünden emin olamaz ve ekonomik sistem unsurlarından çıkar yastık altına döner. Karaalioğlu iş ekmeği olanın ekmeğine göz dikmeye geliyor. Olmaz olmaz demeyelim neler oldu. Bu arada yazar dahil bir zaman destek vermenin sonucu da bu
göktürk börü 07 Nisan 2019 15:16
akp rte ve trolleri seçimi cihad olarak gördüler biz mualifleride hain terörist ve hatta dinsiz gördüler.
KARAR OKURU 08 Nisan 2019 20:43
0
Tamam görsünler,ama böyle gördüklerinden neden vergi alırlar,almasınlar,hem vergi ver,hem de terörist ol,2 kere ölmek :
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 14:53
Pişmanlık adı altında bir yüzsüzlüktür gidiyor. Mesela alkoliksindir bağımlısındır bir kötülüğe sebep olursun , sonra pişman olursun . Baparsın? Hayatını değiştirisin eski hayatına devam etmezsin veya edersen kimse pişmanlığını dinlemez. Gunahkarsındır kafirsindir sonra pişman olursun mesela . Tövbe edersin hayatını değiştirirsin. Baska bir şekilde yasarsın. Bizde öyle değil bizde ülkenin başına bomba yağmasına sebep olursun pişmanım dersin sonra hayatına kaldığın yerdrn devam edersin. Buna da siyasal olgunluk derler. Nasıl olsa
ramazan koç 07 Nisan 2019 14:53
sayın akyol yaşımız hemen hemen yakın ben kayseride 73 de msp sandık başındaydım 80 sonrada hemen hemen sandık başındaydım ben bunların hiç birine inanmıyorum bir kişi yapmıyor bunları her partiden bir kişi var hiç birisinde yanlış olmaz herkes görür ondan sonra iptal edilir tutanak yazma bir kiş yamıyorbir tutanak yok birbirimizi kontrol ederdik bunlara inanmıyorum yalanlar bakanlık yapmış koca koca adamlrın konuştuğunu 5 yaşındaki çocuk konuşmaz akla mantığa sığmaz yaptıkları be bunların altında çapaoğlu çıkar diye k
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 14:47
Ya basiretsizlik nedir derseniz işte budur? Bir hafta oldu diyemediler başkanın adını. Daha durun şimdi diğer ilçelerede itiraz edecekler. Bunlar çökmüşler ülkeye o kafadalar zaten cengiz holdingin baskanı söylüyordu, farkındaydı millete çöktüklerinin. Cahill ordusu yaratıp millete çökmek ğeşindeler ama mızrak çuvala sığmıyor. Reise En hayranı bile bu tiyatroyu içine sindiremiyor. Ne olacak böyle diye soruyor.
Sandık kurullarındaki görevlilere tam itimat beslemek de, tam güvensizlik beyan etmek de mümkün olamayacağını itiraz sonucu ortaya çıkan fiili durum göstermiştir. Çünkü şerh olmamasına rağmen ikinci sayımda geçersiz oyların bir kısmı geçerli sayılmıştır. Bu nedenle delil; sandık seçim tutanağındaki şerhle sınırlandırılamaz. Hatta geçersiz oylar sonucu değiştirebilecek çoklukta ise sadece itiraza biaen yeniden sayım yapılmalıdır. Pozitif hukukta geçersiz oyların yeniden sayımı için makul şüphe yeterli olmalı, ayrıca oy pusulalarına "te
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 14:54
1
ali cengiz! makul şüpheyi neye göre belirliyorsun. kafandan uyduruyorsun. makul şüphenin nasıl olacağı zaten yasa ile belirtilmiş. o yasaya uymuyorsunuz. bir de utanmadan laflar ediyorsunuz. itirazın sınırı yok ki. akp milli iradeden korkuyor. bu seçimde çok hile yapamadı. az hile yapabildi. oturulmayan binalarda seçmen kayıtları, bir dairede akla mantığa aykırı seçmen kayıtlarının meşru kabul edilmesi vs. yetmedi.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 16:16
1
Nasil olsa chp sandiklari terkeder,biz de daha once yaptigimiz gibi at oynatiriz diye dusunuyordu akp,olmayinca da kendi elemanlarini ihanetle sucluyorlar,bu akp den hersey beklenir
Karar Okuru 07 Nisan 2019 19:29
1
Buradan çıkarılacak sonuç şu ki, işini basitçe yapabilme yeteneği bile bizim gibi sınırlı yeti sahibi toplumlarda sorun. Yani oyunu sayamayanların kendini idare etmesi sorunsa başa geçen oturabildiği kadar oturması daha iyi. O nedenle başkanlık geldi zaten.
Ali 07 Nisan 2019 12:02
Sayın Akyol sizin hukuku ön plana çıkaran,hukukun üstünlüğüne her zaman vurgulayan tarafınıza hayranım.Ancak referandumda YSK nın mühürsüz oylar kararına ''hukuki yorum'' olarak nitelemeniz beni üzdü.Kusura bakmayın o kararı 'hukuki yorum' olarak değerlendiriyorsanız oyların yeniden sayılmasına da itiraz etmemelisiniz diye düşünüyorum... Saygılar....
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 14:16
1
sayın akyolun hukukçuluğu, islamcıların hukuksuzlukları başladığında sona erer.
Ali 07 Nisan 2019 16:53
3
Sayın Akyol'a haksızlık etmeyelim.En zor zamanlarda konuşabilen nadir yazarlardan...
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 17:16
0
Sayın editöre yazarlar ve yazılar hakkındaki eleştirel yorumlara da yer verdiği için kendi adıma teşekkür ediyorum. Taha Bey'le ilgili benim de eleştirilerim var ve ancak bunlar yayınlanırsa Taha Bey'in ya da onun gibi düşünenlerin kendini bu fikirlerimiz karşısında savunma hakkı doğar. Sansür olursa biz böyle siz öyle birbirimizden ayrı düşünmeye devam ederiz. Teşekkürler
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 19:38
0
Ali bey merhaba! sayın akyol ne konuştu en zor zamanda? şimdi bile iktidarı eleştiremiyor. bazı haksızlıkları da meşru göstermeye çalışıyor. eğer en zor zaman bugün ise söyleyebildiği bu, geçmişte daha zor zaman var idi ise, bugün söyledikleri, doğruları söyleyemediği için değil, tarafgirliğine gölge düşeceği için söylemiyor. bu daha da kötü.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:38
Garip bir cümle tuhaf bir cümle geri kalmış bir zihniyet ürünü hizmet kişilere edilmez hizmet kamuya edilir Kamu hizmeti yapılır
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:37
Her konu ile ilgili uluslararası komplo kurguları üretilebilir bu durumda ciddi şüphe var denilemez aklın kabul ettiği ciddi şüpheler elbette değerlendirilerek işlem yapılmalı fakat sizin Yazdığınız uluslararası komplo bu seçimde ciddi bir şüphe olamaz Sizden böyle bir cümle beklemezdim. Bir sonraki Yazınızda bu konuya Değinmenizi rica ediyorum
TEZAT 07 Nisan 2019 11:25
Hele bazı seçilmişlerin “oy vermeyene belediye hizmeti yok” şeklindeki laflarına ne demeli? En basitinden “belediye hizmeti vermeyene oy yok!” denilmeli. Birader belediye sana büyük babandan miras mı kaldı? diye sorulabilir. Patronunu tanımayan şaşkın ördeklik hali
Hele şu “belediyede çalışıyoruz, bunlara nasıl hizmet edeceğiz!” sözü yok mu? Tefessühün dip noktasıdır. Teşbihte hata olmasın kıblesini bilmeme ve şaşırma haline güzel bir örnek. Hizmet halka yapılacak amire değil. Diğer bir ifade ile hizmet yönetene değil yönetilene yapılıyor. Aynı fikirden olmayan hemşire başhekime, öğretmen müdüre hizmet ediyor değil; başhekim de hemşire de, müdür de, öğretmen de maaşlarını vergileriyle finanse eden vergi mükelleflerine yani millete hizmetle mükellef.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:00
İstanbulda, bir sokak röportajında, devlet yardımıyla geçindikleri her halinden belli olan kadınlar, yüzlerinde kin ve nefretle, çevrede bulunan ve ak partiye oy vermediklerini söyleyenlere hakaret edip, size hakkımızı helal etmeyeceğiz diye bağırıyorlardı. Bağırdıkları insanlar da bu ülkenin çalışan, üreten ve vergi ödeyen insanlarıydı. Belli ki bu kendiliğinden ortaya çıkan bir durum değil, bir stratejinin sonucu ...
Karar Okuru 07 Nisan 2019 10:45
Akp oy degil oyun pesinde. Insanlarimiz goruyor.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:41
0
81 milyon farkında kendileride dahil. Yanlış Bağdat tan döner.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:39
İslamcılar siyasette henüz güçsüz oldukları dönemlerde koalisyonlar iyidir uzlaşmayı öğrenirsiniz, zaten İslam şura üzerinedir derlerdi. Sonradan devran değişip oylar artınca güçlü tek adam yönetiminin güzelliklerini keşfettiler ve tek elden işler daha iyi yürür, herkesle uzlaşmaya kalkarsanız evin yolunu bulamazsınız demeye başladılar. Hangisi doğruydu bilmiyorum.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:38
Internette sn Binali beyin esi hakkinda hos olmayan paylasimlar dolasiyor; biz CHP olarak insanlarin ailelerine hakareti nefretle kiniyoruz,Binali beyin esi saygin bir hanimefendidir nokta.ayrica biz CHP olarak zafer kazanmadik,sadece basarili olduk o kadar nokta
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:39
Demokrasi hukuk milli irade hepsi palavra mesele rant başka bişi değil
GİRESİNLİ 07 Nisan 2019 10:38
Sizi eskiden beri zaman zaman okuyan ve 28 Şubatın en azılı günlerinde bile sağduyunun sesi olduğunuzdan takdir eden birisiyim.Yine akl-ı selim ,hukuk ve ahlak eksenli bir değerlendirme yapmıssınız.Sizler gibi gazetecilere çok ihtiyacı var bu ülkenin.Yalaka ve satın alınan yalak takımı trol kişileri okumayı bile miğdemiz kaldırmıyor artık.İyi ki varsınız.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:29
Halkın oylarını halktan gizleyen bir hükümet var. Ysk da bu suçun ortağı. 2014 de güvensizlik oluşur diye tekrar sayımı iptal eden zihniyet şimdi saymı tekrar yapıyor. Güvensizlik yarattı. Ak partili arkadaşlar dahi farkında. Bir dahaki seçime muhalefet oyları daha da yükselecek. Hukuk adalet demokrasi tanımayıp halkına zulum yapan bir anlayış geçte olsa son bulur.
HACI MURAT 07 Nisan 2019 10:13
Mikdat Karaalioğlu:"Bazı sandıklarda yeniden sayımlar devam ederken Sayın Ekrem İmamoğlu’nun kendisini başkan ilan ederek Anıtkabir’deki defteri “başkan” sıfatı ile imzalaması ile Sayın Binali Yıldırım’ın seçim gecesi, daha sandıkların tamamının açılmasını beklemeden kendisini “kazanan“ ilan etmesinin haricinde, iki partinin temsilcileri arasında kaotik ya da aşırı hamasi sayılacak bir üslubun olmadığını söyleyebiliriz.Günün sonunda meşruiyetini kimsenin inkar edemeyeceği bir seçim sonrası süreci yaşanıyor."
HACI MURAT 07 Nisan 2019 10:57
12
Yukarıya Mikdat Karaalioğlu'nun bu günkü yazısının ilk paragrafını aldım. Tamamını okumak okuyuculara düşer.Bu gün yazdığım ilk yorumda Taha Akyol'dan beklentimin yazdığı yazılarda ifade ettiklerinden daha fazla olduğunu ifade etmeye çalıştım.Mesela ne kadar?Mesela Mikdat Karaalioğlu'nun bu günkü yazısında ifade ettikleri kadar.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:48
1
AKP nin istediği sandıklar sayılıyor istemedikleri yerlerde sayılmıyor. Bu duruma adalet diyenlerin canı çıksın. Bu durumu içine sindiren yandaşları Allahın yüce adaletine bırakıyoruz. Ahirette hesaplaşacağız.
HACI MURAT 07 Nisan 2019 13:01
13
Sandıklar her yerde sayılıyor.CHP'nin istediği pek çok yerde de sayılıyor. Başka partilerin istediği yerlerde de.
Krr okr 07 Nisan 2019 14:55
1
Hacı murat, 13,01 de herkesin oyları istediği yerde sayılıyor demişsin. Ne diyeyim senin yalanlarına katlanmak zorunda değiliz. Yalanda beis görmeyene kim itimat eder. Burada adil olmak istiyoruz lakin yandaş taraf hep kendi menfaatine bakıyor nedense. o yüzden yazdığın yorumların hiçbir tesiri yoktur. Bilesin...
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 20:14
0
Hacı Murat sallama be kardeş
Karar Okuru 07 Nisan 2019 10:08
Ortadoğu kumaşından elbise çıkmaz. Ama sorun dünya ölçeğinde de insanların bir kısmı diğer kısmından ara kapanmayacak şekilde madden, manen, beceri olarak, refah olarak koptu. Geride kalan öfke dolu bir çaresizlik içinde. Radikal dinciler, ırkçılar, aşırı milliyetçiler kişisel gelişme anlamında çok geride kalanların aidiyet üzerinden ayakta kalmaya çabalıyor. Dünya da temel ayrışma bu çizgiden yürüyecek gibi
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 14:22
0
karar gazetesini esasında yorum imkanı için okuyorum. ilginç, güzel yorumlarla karşılaşıyorum. doğru söylüyorsunuz.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 16:02
0
14:22 Ben de öyle. Politik görüşlerimiz uymasa da Karar Gazetesi'ne bize bu seviyeli tartışma ortamını sundukları için teşekkür ederim.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 09:46
Bu adama hizmet edemezsen istifa edersin Anadolu ajansı kara bir leke Ysk nın kararları bizleri Ortadoğu ülkesine dönüştürdü.demokrasi ve hukuk sadece bazıları için var bunu da gördük
HACI MURAT 07 Nisan 2019 09:30
Taha Akyol,müktesebatı geniş bir yazar,bir aydın.Söyledikleri yabana atılacak bir insan değil.Ancak Ak Parti hakkındaki eleştirilerini partiyi temsil kabiliyeti olan insanların beyanları üzerinden değil,sıradan insanların gelişigüzel sözlerinden hareketle yapıyor.İstese bir kısım CHP'lilerin çok uçuk kaçık sözlerini de görebilir,ama onları görmüyor.Aynı şey seçim öncesinde de oldu.Durum böyle olunca bir yanlışa işaret etmekten ziyade bir tarafı yıpratmayı hedeflemiş görüntüsü yazısının içine siniyor.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:32
5
Murat demissin ki , Akp yi elestirirken,partiyi temsil etmeyen kisilerin sozlerinden hareket edilmis,dur bakalim oyle mi ? Reis ne diyor? Beka sorunu var diyor,ya Binali Yildirim ne diyor " hadi canim" ne beka sorunu diyor,reisi onaylamiyor,reis diyor ki hdp teroristtir diyor ya Binali bey ne diyor ,Ben " teroristlerin" hdp oylarini talibim diyor ,bunu feto yapmaz hacim
HACI MURAT 07 Nisan 2019 12:01
15
10.32 Reis'in söylediği sözleri Kürt vatandaşlarımız doğru anladılar ki Güneydoğu'da Cumhur'un oyları arttı. Terörist ayrı,vatandaş ayrı.Terör en büyük sıkıntıyı bölge halkına yaşatıyor.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 13:50
1
Iyi de Murat ,g.doguda ki kurt anladi da ,batida ki kurt niye anlamadi,batida ki kurtler niye reise oy vermedi,sakin batidaki kurtler " hain terorist" (!) G.dogudaki kurtler vatansever olmasin:)akp oylari artinca yasal,azalinca hirsizlik var oyle mi?yahu murat aramizda kalsin ama ,ne diyordu akp li secmen bu akp liler caliyorlar,yani akp liler hirsiz,itiraf ediyorlardi gerci caliskan hirsiz diyorlardi,onlarin tabiriyle caliyorlar ama calisiyorlardi.hirsiz var murat hirsiz.Laiklik iyidir,seriat olsaydi gitmisti bir kol selam ve dua ile Murat
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 14:37
0
Reisin dedigini kurtler anladi ,Binali Yildirim anlamadi:)
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 20:52
0
Bu bugün yazdığım üçüncü yorum editör bi zahmet bunu yayınla taha akyol beni hayal kırıklığı na uğrattı bu yazı ile eleștirilecek onca sorun varken parti temsiliyeti olmayan sıradan insanın yorumunu ak partiyi eleștiri vesilesi yaparak tűribinlere oynuyor yazık o kalibredeki bir yazara hiç yakıșmadı
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 09:27
Vatandaş olman önemli değil. Kimin yığınısın o önemli. Vatandaşlik değil 'yığındaşlık' bizimkisi.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:08
0
Çünkü bu ülkede çalışan, üreten, vergi ödeyen, soran, sorgulayan, daha da önemlisi düşünen bilinçli bir vatandaş olmak makbul değil artık ; makbul olanlar, düşünme gibi bir eylemi gereksiz sayan, aklını, vicdanını, inancını ve oyunu üç kuruş menfaate ipotek ettirebilenler, onlar bugün devletin el üstünde tuttuğu vatandaşları ...
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 12:07
0
11:08 Çok haklısınız, üreten , vergi veren vatandaş makbul olsa devamlı vergi ve imar afları çıkmazdı. Zannederim biz bu ülkenin enayisiyiz. Sonra yok beyin göçü neden oluyor vs., ne diyelim. Bunlara rağmen içimizdeki memleket sevgisi yurtdışına gitmemize engel oluyor. "Umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır. Ben umudumu hiçbir zaman kaybetmedim."
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 09:26
Taha bey eși belediyede çalıșan sıradan bir vatandasın söylediği bir sözü köșenize tașımanızı çok yadırgadım bunlar olağan șeyler karșı taraftada oluyor önemli olan hukuk çalıșsın oylar sayılsında Kim bașkan olursa olsun. Pazar cep yakıyor ekonomiye odaklanalım
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:34
0
Normal şartlarda haklısınız, her kesimde böyle vatandaşlar mevcut; fakat bu vatandaşa en yetkili ağızdan verilen cevap ne onu da düşünmek gerekmez mi? Topal ördek tabiri milletin iradesine saygısızlık değil mi?
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 13:32
0
Adalet,hukuk olmadan ekonomi falan düzelmez.Seçmen iradesine saygı duyma, devleti top yekün bir kişinin insafına teslim et.Sonra pazar cep yakıyor ekonomiye odaklanalım.Yok ya!
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 09:26
Vay efendim akp nin oylari istanbulda nasil duser; kesin hirsizlik var,peki g.doguda hdp nin oyu %70lerden %35lere nasil dustu demokrasi (!) Sayesinde Kim inanir? Aya otoyol yapilacagina inananlar inanir..hic inananla inanmayan bir olur mu? Yaradilani da sevdik mi yaradandan oturu ( seytan haric):)) o seytan uymustur..
talebe777 07 Nisan 2019 15:27
1
Şu yaratılanı sevdik Yaratan'dan ötürü saçmalığını de artık müslüman zihniyetlerden temizlemeliyiz. Allah dahi sevgisini şartlara bağlamışken haşa biz Allah'tan daha yüce gönüllüymüşüz gibi Hitleri, Apo'yu, Stalin'i, Yezid'i bilimum katil ve zalimi seveceğiz öyle mi, sevmeye ve sevgiye layık o kadar canlı cansız bir sürü varlık varken?
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 16:58
0
15:27 yav hemserim seytana uyduk:) bir yorum yazdik burnumuzdan getirdin,tamam seni sevmeyelim:)..her turlu pisligi yap sucu da seytana yukle; herhalde yeryuzunde en cok iftiraya ugrayan yaratik șu seytan:) sen de hemen bir seytanlik dusunup cevap yazma:)boyle bir yorum yazdigim icin " Rabbim beni affetsin" iyi de su seytan Akp lilerin kafasina girip Konyada oylari chp ye niye attirmiyor? Seytan chp yi kiskaniyor:)
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 09:00
Taha bey YSK bir siyasi partiye hizmet ediyor görüntüsü var iktidarın hukuksuz taleplerini kabul ediyor muhalefettin haklı talepleri red ediyor galiba biz parti devletine döndük
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 12:09
1
Görüntü değil ki, tarafsız olmadıklarını saklama gereği bile duymuyorlar artık ...
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 08:44
Sayın Akyol, Akp baskani açık açık bunlar topal ördek, meclis üye çoğunluğu bizde, çalıştırmayız demedi mi, böyle bir zihniyet olabilir mi? Kibir öylesine almış yürümüş ki hatadan ders çıkarmayi düşünen yok, böyle giderse tarihin tekerrürü Akp siyasi mefta olacaktır ANAP gibi.
Adalet 07 Nisan 2019 08:32
Çocukluğumda anlatırlardı: "Miras pay edilirken, erkek kardeşler arasında muktedir olanı, en iyi tarla kendisine isabet edene kadar kura çekimini tekrarlattı."
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 08:19
Kars'ta HDP %10 farkla kazandi ama MHP istedi diye oylar tekrar sayildi. Fark artti. Bu sefer MHP Kars Belediye Baskanligi seciminin iptalini istedi ve YSK bu talebi gorusmeyi kabul etti. Ote yandan CHPnin ve iYi Partinin secimi kaybettigi yerlerde tekrar sayim taleplerini YSK gorusmeden red etti. Bildigimiz gercegi acik secik soylemekte yarar var: YSK, Anadolu Ajansi, TRT, Yargi sistemi tarafsiz degil bugun. Bunun belli olmasi da umurlarinda degil.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 08:14
Ysk ya kısmen izin demek arkadan oyun çevirip işi kitabına uydurma girişimlerinde bulunacak demektir. Ya Allah Bismillah diyerek çalma düşüncesindeler. Hadi hayırlısı. Ysk demek ki çoktan satılmış.
Zor günler 07 Nisan 2019 07:54
Ülkede devlet ve millet arasına set çekildi. Başta kiler makamların millete hizmet aracı olduğunu unuttular ve devlet gücünü sahiplendiler. Adalet, temel hak ve özgürlük diye bir şey kalmadı çünkü güç ve kişisel kazanımlar baştakilerin gözünü bürümüş.
Niyazi Adıgüzel 07 Nisan 2019 07:38
“Encümen ayrı belediye reisi ayrı “ olması demokrasinin güzelliğidir. Reis kanuna uygun davrandıkça encümenin onay vermeme hali kanuna aykırı olacağından kimse kanunsuzluğun içine girmek istemez. Millet iradesi üstündür. Hepsine saygı demokrasi terbiyesi gereğidir.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 06:56
Belediye başkan adayları kendilerinin ve yakınlarının mal varlığını açıkladı mı?
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 11:00
0
06:56 yahu arkadasim b.baskanlari mal varliklarini aciklasinlar demissin,neleri varda aciklasinlar,elde yok ayakta yok,insallah 5 sene sonra onlarin da birseyleri olur :)) o zaman aciklarlar.Mesela sn Reis Alman basbakana Ben nu maasla gecinemiyorum diyordu sonra hoop gemicikler!!!!
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 06:36
Vatandaş olman önemli değil. Kimin yığınısın o önemli. Vatandaşlik değil 'yığındaşlık' bizimkisi.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 06:36
Köylülükten kurtulamadık vesselam. Habire kafamızda göre yeni icatlar çıkarıyoruz. Bunu da siyaset yapmak zannediyoruz.
Veysel 07 Nisan 2019 06:28
Kimin kazandığından çok milletin oy emanetini hakkı ile koruyamayan sandık gôrevlilerimiz var, 300-500 oyu sayamayan, saydığını tutanağa adil olarak giremeyen,girdiğini ysk'nın sitesine yükleyemeyen insan topluluguyuz vesselam, ve bu yanlışların hepsi birer hata olarak hesap edilecek öyle mi? Adalet için yürüyen CHP bu kadar organizeli denilebilecek yanlışlık için yeniden sayımı iptal ettirmek için ayak diretecek.Medyada otomatik taraf olacak !!!
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:36
0
Veysel Bey, binde birlik hata insan eliyle yapılan her konuda olur. Biz makine değiliz. Bu kadar hata önceki seçimlerde de oluyordu ama daha sayım bitmeden kazanan ilan ediliyordu? Vicdanınızın buna bir itirazı yok mu?
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 15:44
0
Ak partinin oyu artıyor chp nin artmıyor mu ne ayak? Tv lerde muhalefet oyları hiç konuşulmuyor? Bıkmadınız mı yalan dolan iftiralardan? 10 gündür işini gücünü burakıp belediye peşinde olmak nedir? Hak kim sen kimmmm geç kardeşim bunlar ayak oyunları. Yanındakiler dahi biliyor. Ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.
Has Parti 07 Nisan 2019 02:48
Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Nisa Suresi (58) Tavsiyede bulunmuyor emrediyor, adaletle hükmet diye. Bu ülke adaletle mi yönetiliyor ya da adaletle yönetileceği ihtimali gören var mı? Hala 'mecliste çoğunlukları yok' 'topal ördek' ne şimdi bunlar? Kur'an çoğunlukla yönet demiyor, adaletle yönet diyor.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 02:39
Başvuruları için niye uygulanmadı? Çünkü YSK çoktandır reise bağlı ve sadece ondan emir alan onu memnun etmek için binbir takla atan şaklabanlıklarıyla eğlendiren komik bir taraflı bir kurum gibi çalışıyor
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 01:47
Hacı senin anlayacağın dilden yazdım, “Benden sonra, ileride yalan söyleyip zulmeden emirler türeyecektir. Onların yalanlarını tasdik edip zulümlerinde onlara yardımcı olanlar, benden değil ve ben de onlardan değilim. (Kıyamet günü) Havzıma uğrayamazlar.”/ “Kim bu ümmetin başına amir olarak geçtikten sonra adaletten şaşarsa, Hz. Allah onu yüzüstü cehenneme atacaktır.”
erkal 07 Nisan 2019 00:51
akparti böyle işte:) bigünde dostluğu bitiverir. önce hdp, sonra gülen cemaati, şimdi mhpyle işibitti. böyle yapcağına kimseyle iş yapmasa, tek başına yürüse paralel yapılanmalar oluşmazdı
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:37
0
Mhp ile iş bitmedi, getirdikleri yüzde elli artı bir sistemiyle mhpye muhtac hale geldiler
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:41
0
kimse ile iş yapmasa bile parti içinde paralel yapılanmalar oluşuyor. muhalifim ama bu her güç odağının başına gelmiştir kabul etmek lazım. büyük güç çıkar çatışmaları yaşayan gruplar üretir, kim daha çok yiyecek kavgası hiç bir zaman bitmez
Alikemal 07 Nisan 2019 00:28
Sayin Akyol,bana göre YSK dagitilmali yeni bir kurum olusturulmali ve yeni bir secim sistemi lazim.Örnegin secim sistemi sandik yerine dijital olmali ve secime katilan her partinin bir müsahidi orda olmali ücüncü dünya ülkelrinden farkimiz kalmadi.Dünya lideri ve devleti ne hallere düstü bu secim komple iptal edilsin heryerde saibe ve itiraz var.Böyle secim mi olur demokratik bir ülkede tabi ne kadar demokratsak!!!!
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 10:39
0
Eksiklerine rağmen seçim sistemimiz dijital seçimlere göre çok daha güvenlidir. yapılması gereken mevcut sistemi iyileştirmek, özellikle seçmen kayıtları alanında
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 13:54
0
10:39, gorusunuze kesinlikle katiliyorum, hatta bir zamanlar sudan sebeplerle kaldirilmis olan parmak boyasi tekrar geri getirilmelidir, boylece mukerrer oy kullaniminin kesin olarak onune gecilecektir. Saglam bir secim yasasi ile yasalara tam olarak uyan ve tarafsiz bir YSK ise konuyu tamamen kapatacaktir.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 00:30
Belediye kamu kurumu değil mi, ne zamandan beri özel şahıslara hizmet ediliyor? Eğer o kadının eşi şahısa hizmet ediyorsa, hizmet etmek istediği şahsı takip etmesi daha isabetli olacaktır, belli ki kamuya hizmet mizacına uygun değil.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 13:58
0
Bu zihniyettekiler icin yapilacak bellidir aslinda... Kovarsin gider... Cesitli belediyelerden maas alan "ATM personeli" ile beraber... Kurumlar muktedirin ulufe dagitma yeri degildir...
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 00:23
Öyle bir devire denk geldik ki:((( Topal da olsa işleyen tek kurum YSK idi, onu da çürüttüler.
KARAR OKURU 07 Nisan 2019 00:07
Bende anlanadim AKP neyin pesinde? Zannedersem istanbulda secimleri kismi iptal ettirmek icin ugrasiyorlar. Sayilmiyan oylarin sayilmasiyla 18 bin oyun kapanmasi imkansiz. RTE cok kötü bir sinav veriyor, hele topal ördek bezetmesi varki, 25 yil yöneticilik yapmis birisinin rakibine koz vermesi anlasilir degil. Simdi demezmi Ekrem I. basarisiz oldugunda, RTE en basindan beri basarisiz olmam icin herseyi yapti diye?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN