Back To Top
Yeni partiler

Yeni partiler

 - Son Güncelleme: 15.09.2019 Pazar 07:59
- A +

Merkez sağda ya da merkezde yeni partiler kurulacak. Yeni partiler ama AK Parti lideri Erdoğan’la eskiden başlamış olan fikir ayrılıklarının sonuçlarıdır.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ekonomiden sorumlu eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan…

Başlangıçta Erdoğan’la birlikte aynı ilkelerle partide yer aldılar, birlikte çalıştılar. Zamanla esaslı konularda yolları ayrıldı.

KUVVETLER AYRILIĞI

Yedi yıl önceydi. AK Parti lideri ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Konya şehir hastanesi hakkında konuşurken şöyle diyordu:

“Bu fakirin üzerinde 6 yıldır ısrarla durduğu bir şehir hastaneleri projesi vardır... Ama kuvvetler ayrılığı denilen olay var ya o geliyor sizin önünüze bir engel olarak dikiliyor. Diyor ki ‘senin de bir oynama sahan var’ diyor.” (17 Aralık 2012)

Gazeteciler Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerini sorduğunda Cumhurbaşkanı Gül şu cevabı veriyordu:

“Kuvvetler ayrılığı demokrasinin temelidir!” (21 Aralık 2012)

Gül her zaman kuvvetler ayrılığını, parlamenter sistemi savundu. Yanlış gördüğü işleri gürültü çıkarmadan geri çevirdi veya düzelttirmeye çalıştı.

HÜKÜMET PROGRAMI

Başbakan Davutoğlu’nun 25 Kasım 2015 günü Meclis’te okuduğu hükümet programında “Şeffaflık” başlığı altında 10 paragraftan oluşan bir bölüm vardı. Yolsuzlukla mücadele, siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının finansmanının şeffaflaştırılması, kamu yönetimi için şeffaflık paketinin yasalaştırılması, mal bildiriminin yaygınlaştırılması gibi düzenlemeleri öngörüyordu.

Davutoğlu’ndan sonraki programlarda bu bölüm yer almadı.

Davutoğlu, aynı hükümet programında “güçler ayrılığının tahkim edilmesini” istiyordu. Bunlar önemli görüş farklarıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti yönetimine yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında, istişare ve danışma mekanizması yeterince işletilemiyor” diyerek başkanlık sistemi gerektiğini söylemiş, şeffaflık paketi konusunda da “Böyle giderse görev alacak il ve ilçe başkanı bulamazsınız” diye konuşmuştu. (18 Ocak 2015, Hürriyet, Milliyet)

Sonrası malum, Davutoğlu uzaklaştırıldı. Görüş farklarını “Manifesto” denilen bildirisiyle ayrıntılı olarak açıkladı.

EKONOMİ POLİTİKASI

Başbakan Yardımcı Ali Babacan, beş yıl önce TRT Haber’de yaptığı konuşmada, inşaat sektörüne fazla kaynak gittiğini, artık sanayiye öncelik vermek gerektiğini söylüyordu:

“Sadece sanayiyi daha cazip hale getirmek değil, gayrimenkuldeki bu ölçüsüz işlemleri de önleyici adımlar atmak lazım. Biz bunları söyledikçe de bazı tepkiler oluştu, bundan sonra da tepkiler olacaktır…” (17 Eylül 2014)

Babacan aynı konuşmasında “Bir gecede bir kalem oynatarak belediye meclisleri kararıyla” sağlanan büyük rantların vergilendirilmesi gerektiğini de söylüyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şöyle diyordu:

“İnşaat sektörünü hafife almaya asla tahammülümüz yok. İnşaat bir kere en emek yoğun sektör olması hasebiyle çok önemli. Şimdi bunu söyleyince bu demek değil ki sanayiyi bir kenara koyalım. Bunun ikisini beraber başarmalıyız. Birini bırakalım öbürünü yapalım. Olmaz.” (21 Aralık 2014)

Her ikisinin de bu konularda birçok konuşması var. Elbette hiçbir sektör ihmal edilemez, tartışmalar öncelik konusundaydı.

Bugünkü iktidar tarafından hazırlanan Onbirinci Kalkınma Planı’nda da 2014-2018 arasındaki beş yılda, “kaynakların sanayi sektöründen ziyade dış ticarete konu olmayan sektörlere” yani başta inşaata gittiği belirtiliyor. (Paragraf 130)

Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve para politikaları konusunda da görüş farkları 2011’den itibaren giderek keskinleşmişti.

İLKE VE SADAKAT

Bu örnekler devlet yönetiminde çok önemli ilkesel konulardır. Siyasette “ilkeler” ile “sadakat” arasında böyle çatışmalar çıktığından nasıl davranılmalı?

Sadakat ve itaat mi?.. İlke mi?..

İlkeler farklı olabilir ama ülke için önemli konularda doğru davranış, kişilere, gruplara, partilere sadakatten önce, ilkelere, fikirlere sadakattir.

Partiler ve siyaset kutsal değildir.

Erdoğan’ın ilkeleriyle Gül, Davutoğlu ve Babacan’ın ilkelerinin çatıştığı açıktır. Üçü de mevkiyi makamı değil, ilkelerini önemsediler.

İhanet ya da proje gibi anlamsız suçlamalar “ilkeler”in konuşulmasını, yapılanların gözden geçirilmesini engelliyor.

Siyasetimiz artık ilkeleri, fikirleri, programları konuşan bir düzeye yükselmelidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Muhalefet 16 Eylül 2019 15:34
Akp son 10 yıllık sürede demokrasiden tamamen kopmuş bir partidir.Tek adam düzeninden şikayet eden parti şuanda tek adam rejiminin iflah olmaz savunuculuğunu yapıyor.Parti içerisinde kalanlar ve bu fikri savunanların çoğu bulundukları mevkilerden nemalandıkları için yada fazla gelenekselliklerinden kalıyorlar. Neden kimse sesini çıkarmıyor derseniz Kimse bu güçteki bir insanı düşman olarak karşısına almak istemiyor.Taki güç kaybetmeye başlayınca sesleri çıkacak
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 11:31
Ülkemizin ,bütün sorunlarının sebebi, ne kadar başarısız olursa olsun değişmeyen siyasi parti başkanları , sendika başkanları ,oda başkanları yapımızdır.Bütün bu başkanlıkların seçim sistemi değistirilip üyeler doğrudan başkanı seçip onlara da iki dönem kuralı getirilmelidir.Böylece ülkemiz parti mezarlığı olmaktan kurtarılir ve sarı sendikacılık da biter.Ülkemizi krallar değil, kurallar kurtarır.
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 19:24
0
Harika bir ifade.Koltuğu kapan oradan kalkmamanın bir yolunu buluyor.Bu nedenle çürüyüp kokuşmaya uygun hale geliyoruz.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 22:10
Liderlerde çalınır ve antidemokratik bir hale getirilir kendileri bunu farketmezler fark ettirmek isteyenler çıkar çevrelerince hemen uzaklaştırılır, treneden atılır....Tayibimiz çalınmış ....dostları etrafından uzaklaştırılmış kendisi farkında mı bilmem.....
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 20:25
"Merkez sağda ya da merkezde yeni partiler kurulacak. Yeni partiler ama AK Parti lideri Erdoğan’la eskiden başlamış olan fikir ayrılıklarının sonuçlarıdır." önermenizin doğru olmasını ve "ana muhalefet durumundaki CHP içinde de "itirazsız, liderle aynı fikirde olmak,zorunluluğunun yaşanmamasını FARKLI FİKİR VE GÖRÜŞLERİN rahatça dile getirilebilmesini, gerekirse ciddi ayrı partileşme sürecinin yaşanabilmesini" dilerdim. Bu durum ülkenin demokratik hayatına zenginlik, ideolojik slogancı ve obsesyonlu kısırlığa tedavi, batna cila, gözlere fer şifalı çorba olurdu
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 00:09
0
İlahi 20.25, liderle aynı fikirde olunması zorunluğu ve farklı fikirlerin dile getirilebilmesi açısından CHP ile AKP'yi aynı kefeye koymuşsun ya; sen çok yaşa emi:)
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 19:03
Ben sayın davutoğlunun başbakan atanırken bilinçli olarak başkanlık sistemini tesis edebilmek ve görüyorsunuz iki başlı olmuyor fikrine toplumu alıştırmak için maraza çıkarabilmek amacıyla tercih edildiğini inanıyorum yoksa maksat bu olmasaydı sn. Binali bey baştan gelirdi yani durum şuydu örnek se kız anasına sormuş ana düğüne gitcezmi ana demiş kızım çağırırlarsa gitmeyek çağırmazlar ise küsek
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 16:49
Hocam allah askina soyleyin yahu davutoglu ile babacan ayni sebebten akpartiden istifa ettilerse niye ayri ayri parti kuruyorlar buna neden deginmiyosunuz ayni gorusten geliyolar nedir anlasamadiklari!!!! particikler goreceksiniz kurulmadan yok olacaklar Bu arada Davutoglu istifa etti karar aciktan muhalefete basladi Kilicdaroglunun soyluya soyledigini manset yapmissiniz ayni Kilicdaroglu konusmasinda pkkya ve hdpye bir kelime dahi etmedi bakana isini yap diyor devlet sensin diyor.. Diyor ama bizde halk olarak goruyoruz kandili vurdugumuzda ilk ses kimden cikiyor bunu takip ediyoruz
İşin zor 15 Eylül 2019 19:41
1
"Ne kandilmiş be ! Vura vura bitmiyor. Koskoca devlet bir avuç teröristi yok edemiyor." dersem doğruyu söylemiş olmam. Kandil demek ABD demektir. Kandil demek Rusya demektir. ABD ve Rusya ile anlaşamadığın sürece istediğin kadar kandili vur. Sonuç alamazsın. Sadece Rusya'ya yönelirsen kandil senin sırtına biner. Sadece ABD'ye yönelirsen yine kandil sırtına biner. Kendi milletine yönelirsen kandili yok edersin. Ama kendi milletini de ayrıştırıp ötekileştirirsen işin çok zor.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 15:41
Sayin cumhurbaskani cumhurun birliginden sorumlu baskan olarak cumhuru bolerken ummeti bolmeyin diyor bu yeni parti kuranlara.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 15:32
Sayin Erdogan ilkesel olarak mi tum gucun bir merkezde toplanmasini savunuyor yoksa guc toplanacak kisi kendisi olacagi icin mi?
cumhur 15 Eylül 2019 15:01
Farklılıklar bizim zenginliğimiz diyenler farklılıklara tahammül edemiyor!Yeni parti kuranlara da tahammül edilemiyor!Tehdit eder gibi konuşmalar, demokrasiye yakışan hareketler değildir.eller Mersin'e giderken neden biz tersine gidiyoruz?
KARAR OKURUMürsel 15 Eylül 2019 14:44
Akp döğüşe döğüşe bitene kadar gider. Bu bitişte hazırlıklı olan merkez demokratların şansı yüksek.Ama inanılmaz bir Akp enkazı üzerine ne kadar tutar bilinmez. Akp tecrübesinden yararlanan çok daha ileri bir hareket de beklenebilir.Bu hareket; müslüman Türk Kürt demokrat çağdaş şeffaf bir konuma oturabilir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 16:50
6
Ha Erdogani tasviye ettin partiyi dagittin kadasim helal sana yahu
HERMES 15 Eylül 2019 14:34
Sn.Davutoglu, ayrı bir parti kurma niyetinde degildi, parti kursa oy alamayacagını da biliyordu muhtemelen. AKP icerisinde, ülkedeki bütün olumsuzluklara karşı ehl-i vicdanı harekete gecirmek istedi ama böyle bir vicdanı bulamadı, bence parti kurmayacaktır, zira sn. Babacan; bilgisi, gencligi, dinamizmi, entellektuelitesi, kabadayılık degil beyefendiligi ile, bu topluma farklı bir dinamizm ve seviye getirecektir.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 14:28
Türkiye'nin tek sorunu var.
Karar Okuru 15 Eylül 2019 14:11
Muhtemel yeni partilerin ortay çıkma sebeblerini siyaset etmedeki kimi farklılar, öncelikler olarak ileri sürmek bence naif ve geçerliliği tartışmalı bir yaklaşımdır.Çünkü Türkiye siyasetinin öncelikleri kişilerden bağımsız, ülkenin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tesbitlerden hareketle belirlenmelidir.Bu öncelikli ihtiyaç alanlarını masaya yatırıp tartışarak en doğruyu bulmak varken “amip” gibi bölünmek olsa olsa bencillik, kibir ve çekememezliğin sonucudur ve Ülkemize zaman kaybettirmekten başka bir faydası yoktur...
Samsunlu 15 Eylül 2019 14:04
Okuduğum en objektif yorum bu üç kişi hakkında . Evet makam mevki değil ilkeler konusunda anlaşamıyorlar . Ancak ilkelerden sapmaya neden olan şeyler sizin değil kendi ilkelerine uygun ilerliyor . Yani içeride ve dışarıda ilkesizlik hakim ve sizden ilkeli olmanız bekleniyor bekleniyo. Hal böyle olunca ilke ile birlikte dirayet cesaret hamaset vs gerekir . Nedense kimse bu şahsiyetlerin bunun gibi özelliklerini bahis konusu yapmıyor . Keşke bölgemize çökenlerde olmuyor başaramadık anlaşamıyoruz filan deyip ilkeli siyasetleri iyi başka yerlerde yapsalar . Selamlar
Mustafa Soylutürk 15 Eylül 2019 14:04
Sayın Akyol ; Siz kendi fikirlerinizi ve olması gerekenleri Sayın Abdullah Gül ,Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan üzerinden yorumlamışsınız!..Aslında Gül'ün süresi doldu .İlkeleri için istifa etmedi . Davutoğlu görevden alındı şeffaflık için istifa etmedi.İnşaat sektörüne parayı veren Babacan'dı ..Dünyada ki bütün Merkez Bankaları İktidarlara değil KÜRESEL sermayeye bağlı ...Erdoğan buna müdahale edince kavga buradan çıkıyor!..Kısacası hiç kimse ne ilkesi NE DE MANİFESTOSU için değil makam elden gitti diye parti kuruyor..Sadakat samimiyet bunlar tarih oldu...
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 21:19
2
Evet. Sadece Erdoğan samimi ! Sadece onun bagajı yok.
kaan 15 Eylül 2019 13:33
Bütün çekilen sıkıntıların kaynağı kuralların uygulanışında,kuralda varsa var,yoksa yok.Gerisi sıkıntı,çaresizlik,mutsuzluk,çözümsüzlük üretir.İnsanlarımıza değer verelim,enerjimizi üretime harcayalım.Çözümcülerin çözüme odaklanması ümidiyle.Başarılar.
Hüseyin Şenel 15 Eylül 2019 13:05
Yasama orada dururken,üstelik 600(altıyüz)seçilmiş kişinin görevi kanun yapma iken,o konuda kanun yok diye hele yeni sistemdeki Cumhurbaşkanına,1(bir)seçilmiş kişiye KHK yetkisi verilmemelidir.O istenen yetkiyi gereken durumlarda zaten Yasama Cumhurbaşkanına veya istediğine mesela Anayasa Bşk.nına,isterse geçici olarak verir.Verdi..“Hız”Kurtuluş Savaşında bile gerekçe olmadı.Milleti temsil eden Gazi Meclis’de çalışsın,kanun yoksa toplanıp tartışıp çıkarsın,eh o ana görevinide Milletin bir kısmının oyu ile seçilmiş Cumhurbaşkanına,yürütmeye bırakmasın.İlkeler aşındırılmamalı delinmemelidir..
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 12:17
Kalitesiz devlet adamları, iğrenç bir siyasi dil, herkes hain, herkes fötöcü, hep dış güçler... gerçekten bıktık usandık. Babacan, Gül, Şimşek, Kılıç... gibi ağır, liyakatli siyasilere, hukukçulara ihtiyacımız var.
Halil 15 Eylül 2019 11:31
Herkes birbirini suçluyor...
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 11:29
Taha Bey; Tayyip Bey, A. DAVUTOĞLU ile silme - yok etme olayını galiba çok önceden planlamış gibi geliyor. İnternet te Resmi TBMM sayfasında, TBMM de HÜKÜMETLER diye geçmişimiz deki tüm hükümetler - bakanlar kurulu - aldığı oy hükümet programları ve koalisyon protokolleri gibi bilgiler bulunmaktaydı. İnternette Yeniden TBMM HÜKÜMETLER bölümüne girdiğimde ÇOK GARİP, T. C. Hükümetler 61. Hükümet olarak Tayyip Bey dönemi SON olarak görülüyor ve sonrası YOK. Kısaca 62 - 63 ve 64 A. Davutoğlu ve 65 B. YILDIRIM Hükümetleri YAZILMAMIŞ. MANİDAR DEĞİL mi? Saygılarımla
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 16:35
1
Taha Bey; Yazdığım Yorumu Yalan mı yazmışım, LÜTFEN ARAŞTIRIRMISINIZ? DOĞRUYSA; Sonra da Lütfen köşeniz de küçük te olsa yer vermeyi DÜŞÜNÜRMÜSÜNÜZ? Sanırım ülkemiz le ilgili bu konularda sizlerden istediğimiz çok yanlış olmasa gerek. Lütfen Köşeniz de (KÜÇÜCÜK de OLSA) yer verir misiniz? Ben yanlışı HAYKIRIYORUM da sizler neden Yazmıyorsunuz? Çekinceniz mi var? Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:24
Rte'ye göre kendi partisinin dışındaki bütün partiler gereksizdir,israfdır. Tek parti yeterlidir. Yaşasın demokrasi yaşasın padışahım..!
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 15:33
1
Esasen kendisi ve kendisine kosulsuz biat edenler disinda herkes gereksiz.
Mustafa 15 Eylül 2019 11:19
Erdoğan şehir hastaneleri'nin kuvvetler ayrılığı ile engellendiğini söylüyor. Ortadan kalkınca 6 yıl sonra şehir hastanelerini kuruyor. Hizmetin önündeki bir engeli daha kaldırıyor. Gül ise kuvvetler ayrılığını savunmaya devam ediyor, alışılagelmiş bürokrat kafa...Davutoğlu başbakan seçilirken C. Başkanına kendisini başbakan seçtirdiği için "bu tek adamlıktır. Bir işareti ile başbakan seçiliyorum" demiyor. Ama 4 bakan arkadaşı yüce divana gönderilmeye çalışılırken Erdoğan'ın yapması gereken dış temaslar için kendini yetkili kılıyor ve atandığını unutup seçildiğini zannediyor. Karar milletin
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 16:14
0
Mustafa Bey; Şahsım olarak Tayyip Beyin Gitmesini isteyenlerdenim. AKP ve Tayyip Beye Asla ama Asla Oy Vermedim, Vermeyeceğim. Ama AKP den YENİ PARTİ kuracakları da anlamıyorum. 1) Tayyip Bey Kazan Doğurdu deyince KAZANI ALIYORLAR, Kazan DOĞURUR mu demiyorlar. 2) (Örnek) Tayyip Bey için Erbakan Hocayı (Babası), Milli Görüşü de (Anası) kabul edecek olursak. Kendisini Siyasete sokan ve Bugünlere Gelmesini Sağlayan Erbakan Hocayı ve Politik Görüşü Milli Görüş Gömleğini ÇIKARTMIŞ, KALDIRIP ATMIŞ Siz KARDEŞLERİNİ mi ATMAYACAK? Mustafa Bey HAKLISINIZ. Saygılarımla
KARAR OKURU 16 Eylül 2019 16:41
0
Sn. Menderes Yıldırım, bu nasıl sığ bir görüştür böyle! Birileri başbakan olarak atanacakken devletin ihtiyacı için mi atanır, yoksa o atanan kişinin gönlü olsun diye mi? Abdullah Gül, Bülent Arınç ve diğer kurucular olmasaydı Ak Parti 2002'de %36 alabilir miydi?
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 10:57
Taha Bey; Abdullah Bey + Ahmet Bey + Ali Bey ler, yapması gereken her İTİRAZI yapmış - Her daim MİLLETİ DÜŞÜNMÜŞ gibi yazmışsınız. Taha Bey; Tayyip Beyin İktidar dan DÜŞMESİNİ 18 Sıldır Tayyip Beyi ve AKP yi desteklememiş birisi olarak SİZLERDEN bile fazla istiyorum. (KUSURA KALMAYIN) Bu Beyler ile ilgili yazdıklarınız 6 - 8 arası çocukları bile kandırmaya yetmez. Bu Beyler NEDEN AKP içerisinde BAYRAK açmadı? veya içerideki DOSTLARINA açtırmadı? Ben söyleyeyim, ileri de yeniden CUMHURBAŞKANI + Başbakan + Bakan BEKLENTİSİ ile. Saygılarımla
Hüseyin Şenel 15 Eylül 2019 13:45
0
Partiler yasası delegeler üzerinden seçilmeye izin veriyor.Kayıtlı üyelerin üzerinden değil.Hatta Gazi Meclise aday gösterme işi Gn.Merkezin yetkisi ile oluyor.Milyonların desteklediği “ilkeler”birliğinde,yani partide yönetim yüzlerle hadi binlerce(1-2 bin)kişi,sonuçta Gn.Bşk.nın iki dudağı ile yönetiliyor.O delegeleri seçen seçtiren kişinin yani..Hangi Bayrağı,kimin desteği ile açabilirsiniz?Bu işi başaran yanlış hatırlamıyorsam Rahmetli İnönü direnmediği için sadece Rahmetli Ecevit idi..İmkansıza yakın sadece olağan üstü durumlarda veya Basra harap olduktan sonra yapılabilecek bir durum..
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 16:20
2
Gereksiz bir ahlakcilik sergiliyorsuniz.
Mehmet 15 Eylül 2019 10:50
Davutoglunu başkanlık sistemi ve yolsuzlukla mücadele konuları başbakanlıktan etti.belediyelerde görülüyor ki devlet aile ve yandaş çiftliğine dönmüş.Baskan bunların önüne geçip davutoglunu desteklese idi ak partinin oyu yüzde 55 'ın altına inmezdi.Simdi adalet,liyakat yok,torpil yüzde yüz peki fetö ile bu durumda mücadele ne kadar edilir.Feto mirası devam ettirilerek ak parti bitiriliyor
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 10:20
Sayın yazar, ihaneti konuşmaktan rahatsız olmak büyük bir ilkesizliktir.
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 13:12
0
10:20 = Neden Ana ve Babanızın size verdiği İSMİ yazmaya KORKUP veya UTANIRSINIZ anlamıyorum. Neyse. "ihaneti konuşmaktan rahatsız olmak büyük bir ilkesizliktir." demişsiniz. SİZLERE DİYORUM ki? Sizler de sizlere göre İHANET EDENLER ile BERBER YÜRÜYECEK kadar İLKESİZMİŞSİNİZ. Sizlerin İLKESİ de İHANET EDENLER ile BERABER YÜRÜMEK mi? Sizler de yıllarca FETÖ ile BERABER YÜRÜDÜNÜZ + HDP ile Anayasa Oylamasında BERABER YÜRÜDÜNÜZ + AKP olarak HDP ile Dolmabahçede 10 Mad. Anlaşma İMZALAYARAK BERABER YÜRÜDÜNÜZ. HATIRLADINIZ mı? Saygılarımla
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 09:27
Sayın yazarı tebrik ediyorum. Fikirlerimin tamamen örtüştüğü tek yazar. Yazarların da bir oyun sahası var. Taha bey için bile. Bu da sanırım hakkı hayat için yani yazmak için zorunlu bir saha sınırlaması.
İbrahim kahraman 15 Eylül 2019 09:14
Sizi her zaman zevkle ve istifade ederek okuyan biriyim.konuyu ne güzel değerlendirmişsiniz.Kocaeli Ak Parti kuruluşunda ve daha sonra partinin mutfağında kendimce faydalı çalışmalar yapmış ülkücü gelenekten yetişmiş biri olarak teşekkür ediyor faydalananların çok olmasını diliyorum.
Menderes YILDIRIM 15 Eylül 2019 16:29
1
İbrahim Kahraman Bey; Tayip Beyin yılarca yanında olup da; Tayyip Beyi TANIMAYANLARIN ŞAŞIRMALARINA ŞAŞIRIYORUM. Tayyip Bey Sanki İlk Defa 1) HAKSIZLI yapıyor. 2) Siyasi EMEĞİ Kaldırıp Atıyor. AKP den ayrılacaklar Tayyip Beyi DEĞİŞİK SEBEPLER ile eleştiriyorlar. Ama Tayyip Bey Kendisini SİYASETE Sokan Erbakan Hoca' yı ve Milli Görüş Gömleğini BİLE çıkartıp atmış birisi, SİZ KARDEŞLERİNİ mi Atmayacak? İbrahim Kahraman Bey; AKP nin 18 Yıldır GELMEK istediği yer ve sonunda geldiği yer Orta Doğunun BAAS Rejimi dir. Saygılarımla
Takipci 15 Eylül 2019 08:47
1) 'On Secim' yoksa, Demokrasi yoktur. 2) Seffaflik icin neden yasa cikarilir? Insanlar, Gorevliler, Kurumlar kendileri ve eylemleri 'seffaf' olursa yasaya gerek kalmaz. 3) Asil sorun, Samimiyet sorunu...
Sabahattin 15 Eylül 2019 14:14
0
Önseçim ile birlikte dar bölge de şart. Birbirinin tamamlayıcısı.
KARAR OKURUç 15 Eylül 2019 08:35
Yeni partiler AK partiye en güçlü muhalefeti yapmadan hiçbir yere gelemezler. Biz geçmişe değil geleceğe bakıyoruz politikası belki entellektüeller katında alkış bulabilir fakat milletçe korkaklık olarak nitelenir. Politika kitabının alfabesinde derki en etkili politik kampanya negatif, karşı tarafın ipliğini pazara çıkaran politikadır. Umarım yeni partiler bunu uygularlar ve başarılı olurlar.
mutlu yücel 15 Eylül 2019 07:16
“ hayır onları KİT leri sattığın parayla yapmıştın” deyince” Allah Allah, Arap düzenleri gibi, haydan geldi huya mı gitti” diyecek. “Tanıdık bildik aldı uçurdu mu” diyecek. Peki, bir düzen yıktım, ötelenmiş, örselenmiş bir kesime yaşama sevinci kazandırdım diyecek, sonra dönecek, dediğim düzeni” Doğu Perincek ten methiye dinleyerek mi yaptım” diyecek veya demeyecek veya benim bilmediğim veya yanlış bildiklerimi eleyecek haklılıklarını düşünecek. Neyse, ilkeli, ilkesizler gelenler, gelecekler ev yolunda gönlüyle muhabbet yapacak ki işte o muhabbet ya cenneti ya cehennemi olacak.
mutlu yücel 15 Eylül 2019 07:12
2) Diyerek geçmiş şerit gibi gözünün önünden geçecek, en değerli hazinesi olan gönlüne göz atacak, acaba onu ne derece kirlettim veya korudum temiz tuttum, diyecek. Bu muhasebenin içine hiç mi hiç yalan, dolan girmeyecek. İşte o zaman gönlüyle arası nasıl olacak. Mesela, benden önce, bütçenin KİT lerce hortumlanan %87 sini bütçeye kattım, iyi ettim diyecek, koltuğa bir güzelce yaslanacak. Sonra dönüp ben o parayı nereye harcadım diyecek. Köprü yol yaptım, borç kapattım diyecekken, iç muhasebeci devreye girecek
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 07:15
AKP'nin başarılı dönemlerinde Gül, Şener, Babacan, Davutoğlu ve diğerlerinin emekleri inkar edilemez. Bu insanlar bir şekilde partiden uzaklaştırıldı yada ayrılmak zorunda bırakıldılar. Nokta
mutlu yücel 15 Eylül 2019 07:15
1)Bugünkü yazarlarımızdan Bekir FUAT ,gönül konusunu işlemiş, saf pırıl pırıl, duru, kirlenmemiş bir gönül ün erdeminden bahsetmiş, ona, kalbe düşen hassasiyettir demiş, onunla yaşama anlam veriyoruz demiş…. Ali Ekber Çiçek te türküsünde, gönül ile muhabbet eder, ona yalvarır” gel kara yı üzerime bulaştırma der. İlkeli, ilkesiz tüm siyasetçiler de koltuğu terk edip ev yoluna düşende”. Bir Türkiye değil tüm dünya ya konu oldum, iyi güzel de, ben ne yaptım veya yapmadım veya yapamadım”
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 06:37
Sayın Hocam,mesele sadece bu mu? Yolsuzluk yoksulluk yasaklar ne oldu? Saatler paralar saraylar konaklar anormal zenginleşme ve de israf... Eğitim de son durum felâket... Sayın Binali Bey :"2019-2020 eğitim öğretim yılında bütün okullar tekli öğretime geçecek."demişti. Anadolu Liseleri çiftli öğretime geçti. Sınavlarda derslerin doğru cevap oranı evlere şenlik! Maalesef hayaller 2023 gerçekler 2003!
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 06:02
Ne yazikki ilke degil siyasi partilerin tumunde genel baskana sadakat onde geliyor ononu icidirki bu siyasi partiler kanuni ile ulkemede ne demokresi olur nede kalkinma vekil genel baskanin vekil oluyor miletvekili halkin vekil olmadidan sonra ulkede guzel seyler olmaz
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:48
Yazi ilkesel anlamda güzel .ilkeli hareket edenler niye ayni anda 2 parti kuruyorlar..Her şey güzel anlatmak konuşmak kolay...10 yil ekonomi bakanligi yap...10 yil sonra insaat ekonomisi de....kafandaki planlarin % 30 uygulasalardi şu anki krizler olmazdi. Demekki lafla peynir gemisi yürümüyor...bakanken de dirayetli olacaksiniz...Şimdi yeni ilkeleri uygulayacağinizin garantisi ne.... Buralarda koltuk kavgasi kokuyor.... İlke diyenler 2 parti degilde 1 parti kurmuş olsalardi hakliydilar derdim. Yazik bu kadar kadro ve insan israfina...neyi paylaşamiyorsunuz...
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:45
Erdoğan'ı tanımazsan sıcak bulabilirsin. Tanırsan soğursun; tanıdıkça soğursun...Gül çok fazla sessiz. Davutoğlu üç yıl susmamalıydı; Babacan da öyle...
ülkesini seven vatandaş 15 Eylül 2019 09:48
0
Mehmet Şimşek bakanken ekonominin kurallarına göre bakanlık yapıyordu, ne oldu patron meydanlardaki konuşmalarında çocuk azarlar gibi kendi bakanını azarladı(Bizim politikalarımızı beğenmeyenler) aramızda durmasınlar gibi cümleler sarf ettiğinde kaç ekonomist ,kaç STK kaç üniversiteden Şimşek,e destek açıklamaları geldi.Toplumun bütün kesimleri seyirci kaldı.Emekli bir anayasa mahkemesinin başkanının fotoğrafı bir vatan haininin fotoğrafıyla yan yana getirilerek bir algı oluşturuldu son ak parti tanıtım videosunda yüksek yargı dahil kimse bunlara ne yapıyorsunuz demedi.Sonra neden zamanında se
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:31
Yazi ilkeler anlaminda güzel de...Parti ici iktidar icinde bakanken dışisleri bakanlari iken basbakanken kafandaki ilkeleri % 30 uygulasalardi bu günkü krizler olmazdi...Ekonomi patronluginu 10 yil yönet...ondan sonra insaat elestirisi getir...Benim mantigima ters geliyor..Li
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 05:27
Yazi güzel de ...bakan ken kendi
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 02:30
"Adil olun; Allah korkusuna en yakini budur. ALLAH'DAN KORKUN!".. Sadakat Allah'adir, Allah'a uymayana sadik olunmaz.. olunursa dunya ve/veya ahiret kaybedilir.. cok basit, cok acik..
YENİ PARTİLER SİYASETE DİNAMİZM GETİRİR 2002 SEÇİMLERİNDEN İTİBAREN DEMOKRAT CUMHURİYETÇİ PARTİ BENZERİ İKİ PARTİLİ SİSTEMİ AMERİKALILAR BİZE DAYATMAK İSTEDİLER İKTİDARDA AKP MUHALEFETTE CHP OLSUN İKİSİNİ DE KONTROL EDELİM DÜŞÜNCELERİ VARDI GÜÇLÜ İKİ PARTİYE DAYALI SİSTEM TÜRKİYE'NİN YAPISINA UYGUN DEĞİL MİLLETİMİZ ALTERNATİFSİZLİK VE YÜZDE 10 BARAJI YÜZÜNDEN YILLARCA BU PARTİLERE OY VERDİ BENCE SEÇENEK SAYISININ ÇOĞALMASI İYİ BİR DURUM ÜLKEMİZE FAYDASI OLMAYAN CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ DE ERKEN VEYA ZAMANINDA YAPILACAK SEÇİMLERDEN SONRA OLUŞACAK PARLAMENTO TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLECEKTİR
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN