Back To Top
15 Temmuz, gençleri milliyetçi yapmış

15 Temmuz, gençleri milliyetçi yapmış

 - Son Güncelleme: 04.03.2019 Pazartesi 08:23
- A +

Birkaç ay önce, sponsorları arasında SEKAM’ın da bulunduğu bir kısa film yarışmasının tanıtım programına katılmıştım.

Orada SEKAM’ın yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can’la kısa da olsa sohbet etme fırsatı buldum.

SEKAM’ın açılımı Sosyal Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi.

Zaman zaman dikkat çekici kamuoyu araştırmaları yapıyor.

Sohbet sırasında Burhanettin Hoca yeni bir araştırma yaptıklarını, araştırmanın neticelerini yakında paylaşacaklarını söyledi.

Geçen hafta bir kitap halinde geldi araştırma.

Ana başlığı, ’15 Temmuz Askeri Darbe Girişiminin Öncesi ve Sonrasında Gençliğin Durumu.’

Araştırmada Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, Prof. Dr. Mete Doğruer ve Doç. Dr. Hasan Güllüpunar’ın da imzaları var.

Aslında araştırma 15 Temmuz’dan önce başlamış. Fakat SEKAM, aynı konuları 1380 civarında yeni ‘denek’e sorarak 15 Temmuz öncesiyle sonrası arasında bir kıyaslama yapmak istemiş.

İlk anketle sonraki anketin denekleri aynı olmadığı için yüzde yüz isabetli bir değerlendirme yapılması zor.

Ama mutlaka bir fikir verir.

Ben, tabii ki araştırmanın bütün sorularını burada gösteremem. 658 sayfalık bir kitap, nasıl göstereyim?

Sadece ilgimi çeken konulardan bir kaçına temas edebilirim.

‘İslamcı kimliğini kendinize ne kadar uygun buluyorsunuz’ sorusuna 15 Temmuz’dan önce gençlerin yüzde 52,3’ü ‘Bana uygun’ diye cevap vermiş.

15 Temmuz’dan sonra bu oran yüzde 44,5’a düşmüş.

‘Bana çok uygun’ diyenler de yüzde 27’3’ten yüzde 17,8’e gerilemiş.

Gerileme dikkat çekici. Fakat itiraf edeyim, ben Türkiye’de ‘İslamcılık bana uygun’ diyecek gençlerin bu kadar çok olduğunu tahmin edemezdim.

İster istemez, araştırmada muhafazakar gençlerin ağırlıklı temsil edilmiş olabileceğini düşündüm.

Aynı gerileme ‘Dindar’ kimliğinde de geçerli.

‘Dindar kimliği bana uygun’ diyenler yüzde 46,4’ten yüzde 34,2’ye inmiş. ‘Bana çok uygun’ diyenler de yüzde 30,6’dan yüzde 19’a.

Demek, gençlerin kayda değer bir kısmı dini kimlikle arasına bir mesafe koyma ihtiyacı hissetmiş.

Milliyetçiliğe dair veriler daha ilginç.

Burhanettin Hoca, o günkü sohbetimizde gençliğin 15 Temmuz’dan sonra ‘milliyetçileştiğini’ söylemişti.

Denekler arasında ‘Ülkücü’ kimliğini kendisine uygun görenlerin oranı 15 Temmuz’dan önce yüzde 29,30 iken, 15 Temmuz’dan sonra 37,5’a çıkmış. ‘Çok uygun’ diyenler de 16,1’den 28,80’e.

Milliyetçi kimliğinde de neredeyse aynı artış.

36,3’ten 42,6’ya.

Bunlardan ne anlamamız lazım?

Dindarlıkla, İslamcılıkla arasına mesafe koyma ihtiyacı hisseden gençler 15 Temmuz’un etkisiyle milliyetçiliği daha güvenli bir alan olarak görmeye başlamış olabilir.

Araştırmacılar, ‘milliyetçilik’ olgusunu ‘Türk milliyetçiliği’ şeklinde ayrıca incelemiş.

‘Türk Milliyetçiliği’ söz konusu olduğunda ‘Bana çok uygun’ diyenler (yüzde 54,9) ‘Bana uygun’ diyenlerin (24,7) iki katından fazla.

Fakat toplamda bir artış yok.

Araştırmacılar, bu verilerin gençlik açısından ‘kavmiyetçiliğe yönelme’ riski içerdiğini belirtiyor.

Bütün bu sonuçlar, kendilerini ‘milliyetçi’ olarak tanımlayan (MHP ve İyi Parti toplamı) siyasi partilerdeki oy artışını AK Parti’deki milliyetçiliği izah ediyor mu?

Evet, kısmen ediyor.

Kısmen deyişim, bu sonuçları sadece 15 Temmuz’a değil, politikadaki milliyetçilik söylemine ve milliyetçiliğin uluslararası alandaki yükselişine de bağlamak gerektiğini düşündüğümden.

Ayrı partilere de oy verseler, ‘milliyetçi’ taban yüzde 40’ı geçiyor.

(HDP’nin de bir başka çeşit milliyetçiliği temsil ettiğini düşünürsek oran daha da yükselir.)

‘Laik’ kimlikte de kayda değer bir artış söz konusu. ‘Çok uygun’ diyenler 36,6’dan 43,7’ye, ‘uygun’ diyenler 37,5’tan 42,9’a çıkmış.

Muhafazakarlığın bu kadar yüksek tespit edildiği bir toplum kesitinde laikliğin bu ölçüde benimsenmesi, 28 Şubat dönemindeki laiklik kavramının yumuşadığına delalet olabilir.

Dini cemaatlere güven ne durumda?

Deneklerin yüzde 38,7’si ‘Tüm dini cemaat ve gruplara güvenim sarsıldı’ diyor.

‘Bazılarına güvenim sarsıldı’ diyenlerin oranı yüzde 37,3.

‘Sadece Fetö’ye güvenim sarsıldı’ diyenlerse yüzde 24,1.

Burhanettin Bey’e, keşke deizmi de sorsaydınız dedim. Lafı çok ediliyor ama, deizmle ilgili sağlam bir veri yok kimsenin elinde.

Bana hak verdi. Belki bir dahaki sefere sorarlar.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
E.K 04 Mart 2019 15:11
Her insan ulkesini ve milletini sever... ancak bunun olcusu nedir?.. Milliyetciyim diye ortalikta bagirmak mi?... Mesleginde en iyi olma gayreti ve vergisini tam odemek mi?.... Soz konusu milliyetci genclerin Turkiye'yi terk etme imkanlari olsa, acaba kac tanesi ulkede kalmak ister?...keske bu soruyuda sorsalardi... Birde milliyetcilikten ne anladiklari sorulsaydi... Din o kadar cok siyasetin icine sokuldu ki, Akp'nin dinbaz siyasetinden cesaret alip mantar gibi ortaya cikan turedi cemaatler, dini menfaatine alet edenler, genclerin dinden uzaklasmasina neden oluyor...?!
Sisifos 04 Mart 2019 12:43
Bana araştırmayı kimin yaptığını söyle, sana çıkacak sonucu söyleyeyim.
ramazan gün... 04 Mart 2019 11:50
(3)doğruyu yapmak, hikmete açık olmak.. 'ya kaybedersek?' öbür yolla kazanacağının garantisi ne?. ve kazanmak zorunda mısın?. sonra.. bizansla bir anlaşma yapılıyor; bir tür iade anlaşması; hatırlarsınız. allah resulü anlaşmaya uyuyor. (geri verilen adam da razı; islam teslimdir) görünüşte (rasyonel olarak) kötü olan bu davranışın neticesini biliyorsunuz; bilmiyorsanız açın okuyun. 'ayrılığın diyalektiğini' çalıştıran ratioya nisbetle selim akıl birliğin diyalektiğidir!.. bitti, dağılın!..
ramazan gün... 04 Mart 2019 11:41
(2)rasyonel açıdan (ratio bencil aklın alametidir demiştim bir ara) yanlış sayılabilecek ve toplanmamış çöplerin oya dönüşme potansiyelini zedeleyecek bu anlayış, selim aklın tavrıdır. ve 'müşterek akıl' halinde toplumsal olana yayılan selim akıl, insaf sahibi her kesimde mevcuttur ki, asıl oy buradan devşirilir!. ÇÜNKÜ EN RASYONEL OLAN ASLINDA AHLAKİ OLANDIR!. insanı dışyüz ilişkilerine dair 'empati' üzerinden 'avlamaya' çalışmak yerine 'insan olma'nın müşterekliğinde içyüz 'sempati' duygusundan yakalayabilmek!..
ramazan gün... 04 Mart 2019 11:34
(1)şişli belediyesi çöpleri toplayamıyor; bu normal.. büyük şehir belediyesi de, seçim öncesi 'rasyonel' bir tavır sergileyerek (karaali dinle abi) keyifle seyredip, seçim sonuçlarına etkisini hesap ediyor. 'gönül belediyeciliği' açısından da olabilir ama asıl ve mesala büyük doğucu yaklaşım açısından ben olsaydım.. gider tüm verilemeyen hizmetleri ben verirdim. bunu da böylece ve dozajı makul tutulan bir dille ifade de ederdim. gerisini anadolu ferasetine havale eder geçerdim...
Olması gereken! 04 Mart 2019 12:28
0
Veremezdin arkadaş,Seçim arefesinde Eylem kırıcılığı yapmak ne demek bilirmisin! İzmir de iyilik yaptılar CHP ye grev kararını ertelediler.İşcilerde gidip sözleşmeyi imzalamak zorunda kaldılar!Hem şişli belediyesi araçlarını büyük şehir belediyesine kullandırırmıydı zannetmem!
ramazan gün... 05 Mart 2019 07:53
0
ah, bu iyi... soru şu.. sen bu çöpü toplamak istiyor musun, istemiyor musun?. gerisi rasyonel spekülasyon; sabaha kadar mazeret, akşama kadar cevap yetiştirilebilir!..
KARAR OKURU 04 Mart 2019 11:28
Yani adamlar diyorki Müslümanlık dindarlık karın doyurmuyor.Bıyıkları uzatalım bizde nemalanalım.Önemli olan sözde değil özde müslüman ve milliyetçi olabilmek gerisi fasa fiso
Fetö'cü kimse kalmadı.Fakat renklendirilmişler aktif!Baş örtülü olup ta baş örtülülerden ürküyorum diyenlere rasladım!Algı ya bu halbuki baş örtüsü olmayanlarda daha fazla fetö cü var!Korku öyle yaygın ki dindarlık bile korkutuyor!Herkes evimde namazımı kılarım devlet uğraşsın bana ne noktasında!
KARAR OKURU 04 Mart 2019 09:03
Din alimleri yolsuzluk, rüşfet hırsızlık değildir, çocuk yaştekileri evlendirebilirsiniz derse insanların dininden soğuması sürpriz olur mu?
Karar Okuru 04 Mart 2019 01:21
Laiklik bir arada yasayabilmemizin sigortasidir. Bu sigorta atarsa bu toplum bir arada yasamaz.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 07:18
19
100 Senedir Laikle yönetilyoruz, parçalanma noktasına geldil. Pabucumun sigortası....
Metin 04 Mart 2019 15:37
0
Bu ülke hiç bir zaman laik olmamıştır. Devlet sadece törpülenmiş bir din istemiştir. Dini referanslardan arındırılmamış bir devlet din devletidir. Anlaşmazlık hangi din olduğu hususundadır. Bu da yazının sloganı olsun. "Gerçek laiklik bu değil"
KARAR OKURU 04 Mart 2019 17:58
1
Bu ülke parçalanma noktasına laiklik yüzünden değil,her dakika rabbbim diye söze başlayıp ,kendi çıkarına dini alet edenler yüzünden geldi : bize oy verin,berat belgesini alın diyenler sayesinde .....ve malesef sağ da sol kadar cahil ve bölücü ....
musto 04 Mart 2019 12:34
2
07.18 Sen şükret Fetö darbesi olduğunu anlayan laik ve vatansever gençler sel oldu akdı darbeyi başlarına yıktı başkaları bir yerlerde saklandı.
Karar okuru 04 Mart 2019 01:11
Gelişen dünyada dini manevi bir anlayış içinde değilde yenilikten ve farklıdan ürkme-kaçış anlamında sığınak gibi algılayış tüm dinlerde / toplumlarda var gibi. Hiristiyanlık orta-çağdan Rönesans’a kadar bu çukurda debelendi durdu.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 00:34
Son 30 yılda neo-liberalizm, küreselleşme ve iletişimdeki gelişmeler sonucu ortaya çıkan dünya kültürleri üzerindeki amerikanlaşma etkisiyle kültürlerin tektipleşmesine karşı kendi kimliğini, yerel-ulusal kültürünü, özgünlüğünü koruma içgüdüsünün de milliyetçiliğin artmasında etken olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde Youtube'da kelt müziği örneklerine bakınırken yapılan yorumlarda, hristiyanlık öncesi pagan müzik arayışlarının artmasında, müzik ve kültürdeki amerikanlaştırıcı tektipleşmeye karşı bir tepkinin sözkonusu olduğunu ha
KARAR OKURU 04 Mart 2019 00:22
Milleti iyice ırkçı yapmak için, sağolsun bütün devlet erkanı canla başla çalışıyor. Kime karşı, neye karşı, ölmeye öldürmeye programlanmış bir toplumdan ne hayır gelir. ???
Krr 04 Mart 2019 01:43
24
Gençleri bilim, sanat, spor gibi eğitici faaliyetler ile kandiramazlar. Çünkü siyasal dinci (islamci degil) bunlardan haberi bile yok. Bilmiyor. Kuru laf milliyetçiliği ve ümmetcilik yapmak bedava. Gideri yok, getirisi çok. Okuyan, sorgulayan nesiller istememelerinin sebebi de bu. Oysa gerçek milliyetçi çok çalışıp, öğrenip, araştırıp katma değer üreten, yenilikleri ülkesine kazandıran ahlaklı bireydir. Bunların arasında var mı böyleleri. Ben görmedim.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 13:22
0
01.43 kifayetsizi her yolla kandırmak mümkündür.
Buradan şu netice çıkar: 15 Temmuz darbesi en büyük zararı İslamcılık eğilimine vermiş. Bence Fetö kahpesinin ta baştan beri asıl hedefi de bu idi.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 06:11
54
sadece fetönün değil akpnin de hedefi buydu. ılıman islamcılık. yani içinde islam olmayan islamcılık
Tuna 04 Mart 2019 08:37
22
İslamcılık egilimine en büyük zararı dini kirli siyasetlerine alet edenler verdi. Yaptıkları yolsuzluklari adaletsizlikleri ve beceriksizlikleri hep dini bir örtü olarak kullanarak kamufle etmeye alıştılar. Gece gündüz yalan söyleyip camilere bile siyaseti soktular.. Tacize uğrayan başörtülü bacısı kendinden değilse tacizciyi haklı gördüler.. Daha neler neler.. Neticede ben ve benim gibi düşünen binlercesini dinden, islamdan soğuttular maalesef..
Denge 04 Mart 2019 09:25
2
FETÖ'nün hedefi İslamcı yönetim kurmak idi. ABD'ye yanaşması da dünyanın süper gücünün karşı olacağı bir şeyin başarılı olamayacağını düşünmesiydi. Suud'da da Amerikancı İslamcı yönetim var onun gibi bir şeydi hedefi. Ama milletin tokadını yedi, oturdu aşağı. Benim İslamcım iyi senin İslamcın kötü sözüne kimseyi inandıramazsınız. Bütün İslamcılıklar kötü, açık ve net. İslamcılıktan uzaklaşın ve gerçek İslama gelin.
KARAR OKURU 04 Mart 2019 15:33
0
9.25, Amerika'ya yanaşarak İslamcı olmak, Yahudiliği inkar ederek Siyonist olmaya benzer.... Yani mümkünü yoktur...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN