Back To Top
‘Bizimkiler’ iyi midir?

‘Bizimkiler’ iyi midir?

 - Son Güncelleme: 14.08.2019 Çarşamba 08:55
- A +

"Onlara verme, yerler.”

“Neyi yerler?”

“Derilerin parasını yerler.”

Onlar kim?

Onlar, onlar. Bizim dışımızdaki herkes.

Kim yemez derilerin parasını?

Biz yemeyiz.

Ne yaparız biz?

Camimizin duvarını tamir ederiz, hoparlörleri tamir ettiririz, muslukları yenileriz, Kur’an kursu talebelerini yediririz içiririz, hocalarının maaşını veririz, iyi işler yaparız.

İyiymişiz biz!

Bir de Türk Hava Kurumu derdimiz vardı. Devlet, deri toplama yetkisinin sadece ve sadece Türk Hava Kurumu’na ait olduğuna dair talimnameler yayınlıyordu. Türk Hava Kurumu’nun elemanları nerede bir deri görseler yapışıyorlardı. Sonra kurtar kurtarabilirsen!

Bazı sivil toplumcular koluna THK kolluğu takıp THK’ya topluyormuş gibi deri topluyor, günün sonunda topladığı deriyi derneğin dericisine götürüyordu.

Kurban Bayramı, bizim sivil toplumcular için deri bayramıydı.

Deriler kapanın elinde kalıyordu.

Şimdi deri o kadar önemli değil galiba.

Sivil toplumcularımız deriyle eskisi kadar uğraşmıyor. Kurbanın tamamına talip oluyor.

Radyolarda, televizyonlarda vekaletle kurban ilanlarına rastlıyorum. Eğer bu arkadaşlar kurban ilanlarına para ödüyorlarsa, binlerce kurbanın parası reklama gider. Yoksa ücretsiz mi yayınlanıyor kurban reklamları?

Acaba, yurtdışında vekaletle kesilen kurbanlar neden daha ucuza mal oluyor?

Şundan.

Afrika’da ve bazı okyanus ülkelerinde kurbanlıklar daha ucuz. Buradaki bir kurban parasıyla üç dört tane hatta bazen daha fazla kurbanlık alınabiliyor.

Yani, ‘Nasıl olsa kesmeyecekler, parayı cebe atacaklar, onun için ucuz’ demek haksızlık olur.

Fetö’nün bütün hayır hasenat piyasasını işgal ettiği, vermeyenlerin başına vergi memuru, zabıta, polis göndererek iş açmaya muktedir olduğu dönemler hepimizin hatırında.

Parayı veriyorsun, bayramdan sonra sana kestikleri kurbanın videosunu gönderiyorlar.

Doğru mu gönderiyorlar? Gerçekten kesiyorlar mı? Nereden bilebiliriz?

Kestiler diyelim, doğru mu dağıtıyorlar?

Doğru dağıttılar diyelim, dağıtmaktan dolayı temin ettikleri itibarı, nüfuzu doğru mu kullanıyorlar?

Bunların takibi zor.

Bir güven bunalımı doğdu böyle kötü Fetö hatıraları yüzünden.

Öyleyse vermeyelim mi kurbanları yurtdışında vekaletle kesen yardım kuruluşlarına?

En kolay cevap. Güvendiğiniz bir kuruluş varsa verin.

Fakat, hani derler ya, kızını başıboş bırakırsan ya davulcuya ya zurnacıya gider.

Bizim millet de gider gider üçkağıtçıları bulur. Gider gider onlara güvenir.

Tosuncuk, en yakın örnek.

Öyleyse ne yapmak lazım?

Türkiye, muhtaçlara yardım konusunda son 15-20 yılda büyük mesafe kat etti.

Sivil toplum kuruluşlarımız afet bölgelerinde evler, köyler yaptılar, yetimleri okuttular.

Susuzluk çeken yerlerde kuyular açtılar. Doktorlarımız Afrika’nın ücra köşelerinde katarakt ameliyatları yaparak on binlerce insanı görme nimetine kavuşturdular.

Yoksul, gıda sıkıntısı çekilen yerlerde kurbanlar kestiler etini ihtiyaç sahiplerine dağıttılar.

Güçlülerin kötülükle doldurmaya çalıştığı dünyada havası iyilikle temizlenmiş alanlar açtılar.

Açmaya da devam ediyorlar.

Şu halde, buradaki kurbanı, buradaki yoksulları ihmal etmeden, vekaleti verdiğimiz yerin güvenilirliğini araştırıp bu iyiliklerin devam etmesine katkıda bulunabiliriz.

“Bizimkiler iyidir.”

Hayır, birisinin ‘bizimkiler’ olması iyi olması için yeterli sebep değildir.

Her topluluğun, her cemaatin içinde gözleri ‘Velfecri’ okuyan, burunları her ortamda paranın kokusunu alacak şekilde hassasiyet kesp etmiş uyanıklar bulunabilir.

“Allah nasıl olsa bizden” diyerek kendilerini insanların parasını her şekilde kullanmaya mezun hissedenler olabilir.

Ben, bu türlerin hepsini gördüm. Görmediğim çeşitler de mutlaka vardır.

Yani, ‘bizimkiler’ diyerek kendimizi suistimale yarı-açık hale getirmek olmaz.

‘Bizimkiler’e karşı da dikkatli olmak lazım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ben bu konunun çözümü için şunu öneriyorum:kurban derileri,kurban bağışları,fitre ve zekat da dahil olmak üzere yerel yönetimler tarafından toplanmasını,ve yardımların yerelde yapılıp sıkıca denetlenmesini öneriyorum.bir kentin mahallelerinde kimin neye ihtiyacı olduğunu en iyi yerel yönetimler bilebilir/bilmelidir.buralardan toplanan etlerin/paraların,yemende,myanmarda ...dağıtılıp dağıtılmadığını denetlemek zaten olanaklı değildir.eğer oralara yardım yapılacaksa ve gücü varsa bu devletin işidir.kaynak bulursa vede bizim vatandaşlarımızın ihtiyaçları yoksa yapabilir.......
KARAR OKURU 15 Ağustos 2019 16:23
Kontrolün hası kendi içinden yapılır.Nefis muhasebesi cemaat için cemaat içinden daha önemlidir.Değilse kokusu çıkınca iş işten geçer.Bu anlamda doğrucu Davut ve molla Kasım kahramanlarına ihtiyaç var.Cemaat Kuran Kursuna çerçevelemişler;" İyi bilen yapar, az bilen akıl verir, cahil eleştirir".Hadi burda eleştiri yap muhasebeyi hatırlat.Adamkestiği kurbanın kilo fiyatını ve toplam kilosunu soruyor.Cevap bile alamıyor..
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 16:09
Fetoculer vermeyenlerin basina vergi memuru polis vb lerini tek baslarina degil rejimin yonetimini elinde tutanlardan aldiklari gucle hareket ederek yaptilar.malum ne istedilerse verdik.
Muhtefi. . 14 Ağustos 2019 14:26
Bizimkiler kelimesi Başlı, Başlıca SUİSTİMAL kokar. İnsanın olduğu yerde KABE dibi bile olsa Hacer ul Esvedi öpeceğim diye Yarma bir Hacı eger zayifsan İnsanların Ayakları altına Dirsekler. Sonrada Seytan Taslamaya gider. :)).Bizimkiler ne demek.Etli Tencere bize ait demek aslında. :)).karşıdaki Bizimkilerde ayni Mantik.Bizimkiler deyince Aynı Apartmanda yaşayan Insanlar anlıyorum :)).Herturlusu ile. Aksi halde tuhh kandırıldık oluruz sonra.! .İnsan, İnsanın Aynasıdır. .Der Spiegel demis Alaman bari onlardan öğrenelim. :))
Çerkez Ethem 14 Ağustos 2019 14:01
..."Ben, bu türlerin hepsini gördüm. Görmediğim çeşitler de mutlaka vardır"...Her yeni gün/hafta/ay bu "Çeşitli" karakterler çoğalarak karşılarımıza çıkıyorlar ! Bazende aynı "Çesitli" karakterler yeni maskeler takarak önümüzde vatan, millet, sakarya sloganları atıyorlar ! "Çeşitler" in tek ortak noktası, çıkar ve rant olunca hertürlü prensip/ideoloji siliniyor anında kanka oluyolar ! "Çeşitler" bitmiyor ama bizlerin tahammülü bitti !
Köroğlu 14 Ağustos 2019 11:57
Bende dahildim, bu ülkeye islamcılar kadar kötülük yapmış başka bir taife var mıdır.! Şu an multedirler. Kibir ve şımarıklık, despotluk ile toplum sus pus! Tepe takla olduklarında bıraktıkları çevre, ahlak, eğitim, ekonomi, siyaset, din, kent, toplumsal barış, asayiş tahribinin farkına varacağız.. Eskinin deri toplayıcıları şimdi halkı soyuyor.. Banker Bilo filmini tekrar izleyin Halkı(BİLO),Recep beyi(MAHO AĞANIN) temsil ettiğini göreceksiniz. Birde görevi bırakan Alman Başbakanı Merkal'in hayatına bakın.Allah Resülü gelse hangisinin yaşantısını islami bulur. DU!
Karar Okuru 14 Ağustos 2019 13:32
2
Eleştiri ya da değerlendirmeye kendinden başlayanın sözü kıymetlidir. Çok insan kandı kandırıldı. Bedeli hep beraber ödeyeceğiz.
Es-Öz-Köroğlu 14 Ağustos 2019 14:37
0
Bu da taklit rumuz. İyi sizin olsun Köroğlu rumuzu. Mesele yok. Hoşuma gitti aslında.
E.K 14 Ağustos 2019 11:27
Harika bir yazi. Tesekur ederiz..Cetrefelli bir meseleyi anlatilabilecek en iyi ve kisa sekilde anlatmis. Duru ve yalin bir lisan ile..Elinize saglik...Koylerde camilere veya koy icin toplanan derilere sozum yok..Kurumlara giden derilerede sozum yok..Ancak, ne iduu belirsiz cemaatlerin deri ve yardim toplamasi beni hep biraz kuskulandirmistir..Fatura yok, yazma yok, kim topluyor, nereye gidiyor, kime hesap veriliyor belli degil. Bu tur yerlerden uzak durmakta fayda var..Yurdisinda kurbanliklarin ucuz oldugu bir gercek. Yada Turkiye'de asiri pahali...
musto 14 Ağustos 2019 10:55
Hayır hasenat defterini bir müddet kapattık emin olduğumuz tek şey okumak isteyen imkanı olmayan onlarca öğrenciye karşılıksız burs vermek.
Hayri 14 Ağustos 2019 10:21
Ben bizzat gidip yüz yüze yardım yapmayı tercih ediyorum. Dernek ve vakıf yöneticilerinin lüks otellerde vakıf parasıyla tatil yaptıklarına şahit olduğumdan beri bunu yapıyorum.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 09:27
Her yıl Allah (cc) nasip etti kurban kesebiliyordum. Bu yıl maddi sıkıntısından dolayı kesemedim. 135 komşumuz var hiçbiri bize et vermedi.Bayramı etsiz geçirdik yani kurban eti yiyemedik. Çünkü kurban eti dolaplara veya donduruculara doldurup yıl boyunca yiyiyor lar. Ama STK 'lar sadece kendi yurtları, kendi elemanlara dağıtım yapıyorlar.
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 08:43
İçinde din olsun veya olmasın her kurum yozlaşabilir, En doğrusu sistemin kendisi insanları dürüst olmaya zorlamasıdır.Sistem denetlemeli ve denetlenmelidir kısacası Demokrasi ve Hukuk bütün bunları aşar.
Köroğlu 14 Ağustos 2019 08:30
Sayın Cömert biz Mücahitlikle uğraşıyorduk şimdi, müteahhit,başkan, vekil,iş adamı, cemaat, denek, tarikatlar holding oldu..Sadece Fetö'cüler mi kandırıyordu diğerleri de aynı. Baksana Recep ağaya köprü, tünel, yol, hastane, havaalanı yaptım, devletten tek kuruş para çıkmadı deyip bedelini millete çakıyor.Brn kurban kestik e bundan böyle hiç bir dini kuruluşa vermeyecem.Aziz Nesin vakfına,diğer derneklere verecem.
Es-Öz-Köroğlu 14 Ağustos 2019 14:35
2
Nesin Vakfı'nı destekleme işine ben de destek veriyorum.
Takipci 14 Ağustos 2019 08:09
Atalarimiz demis ki: Beles sirke baldan tatlidir...
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 05:51
Kızılay'da bile bir sürü yolsuzluk haberleri çıktı. Bırak kurbanı kan bağışı bile yapmaya korkar olduk. Adamlar benim verdiğim kanı satıp saltanat sürmüşler. Devletin kurumuna bile güvenilemiyorken ne olduğu belli olmayan, denetlenmeyen yapılara nasıl güvenelim?
KARAR OKURU 14 Ağustos 2019 16:18
1
Türk Kızılay şimdi oldu iktidarın bir kurumu ona da güven kalmamıştır
Sizli bizli zamanlar... 14 Ağustos 2019 01:56
Yusuf Ziya, bizimkiler kaybetmeye başlayınca sizli bizli olmaya başladı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN