Back To Top
Bu seçimin önemli kaybı

Bu seçimin önemli kaybı

 - Son Güncelleme: 15.04.2019 Pazartesi 08:51
- A +

Seçimin galibi kim acaba? Bu sorunun makul bir cevabı var mı?

Makul cevabı var sayılır ama henüz tam teşekkül etmedi.

Nedir var dediğin cevap? Henüz tam teşekkül etmeyen?

Seçimden önce herkes ya içinden ya aşikare söylüyordu: İstanbul ve Ankara’yı alan seçimin galibidir.

Ankara’yı CHP kazandı. İstanbul’da da seçimi önde bitirdiği 1 Nisan sabahı YSK tarafından ilan edildi. Fakat itiraz süreçleri devam ediyor. İtirazlar hallolunca galip belli olacak.

Ankara’yı, Antalya’yı, Bolu’yu kazanmak kendisini galip hissetmek için CHP’ye yetmez mi?

Galipse de yarı-galip. İstanbul olmayınca tamamlanmaz.

Cumhur İttifakı 24 Haziran’daki çoğunluk oyunu korumuş görünüyor.

Bu bir zafer değil mi?

Evet, zafer. En azından seçimlerden çok önce MHP lideri Bahçeli’nin işaret ettiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin halk desteğine ilişkin muhtemel tartışmaya mani olabilecek bir sonuç.

Bu sonucun içinde AK Parti’nin ve MHP’nin payı ne?

Bilmiyoruz tam ölçülemiyor.

Bazıları oyların yüzde 43-44’lük kısmını AK Parti’ye yazıyor. Bazıları 30’lu rakamlara iniyor. 37, 38 falan.

Her durumda AK Parti açık ara birinci parti.

MHP’nin Cumhur İttifakı’nın oyları içindeki payının daha da çok olduğunu düşünenler var.

Mesela Bahçeli, Kızılcahamam’da, MHP’nin oylarının yüzde 18,8 olduğunu söyledi.

Bu, zımnen AK Parti’nin oylarının yüzde 35’in altına düştüğünü ileri sürmek anlamına geliyor.

Doğru mudur?

İttifaklar bütün oyların asıl mahreçlerine gönderilmesine mani.

Bahçeli kendi partisinin aldığı sonuçlar hakkında iyimser düşünmüştür diyerek geçiştirmek mümkün.

MHP daha önce kendisinde olmayan bir çok belediyeyi kazandı. Herkes açısından sürpriz sayılacak bir netice elde etti.

Bilhassa anket şirketleri açısından. Bu kadarını öngörememişlerdi.

Bahçeli’nin dediği kadar değilse bile, ortada bir başarı olduğu aşikar.

Bu arada, AK Parti’nin Ağrı, Şırnak gibi illerde seçimi kazanması da ezber bozan bir sonuçtur. Herkes oralarda HDP’yi favori görüyordu.

HDP başarısız mı?

Doğu’da bir gerileme var. Ama, HDP oylarının önemli bir kısmı Batı şehirlerinde Millet İttifakı’na yöneldiği için Türkiye genelinde nasıl bir oran tutturduğunu ölçemeyiz.

Bu seçimde kabak İyi Parti’nin başına mı patlamış oldu?

Biraz.

Millet İttifakı’nın aldığı sonuçta İyi Parti pay sahibi. CHP mesela Antalya’yı İyi Parti’siz alamazdı. İyi Parti bu ‘pay’dan kendisi istifade edemedi.

Partilerin her birine yeterince ‘başarı hissesi’ düşürmek mümkün. Kimine az, kimine çok.

Ama son noktayı İstanbul koyacak.

Seçim günü ve sonrasında İstanbul’un sonuçları etrafında vatandaşın gözü önünde cereyan eden gel-gitler siyasi açıdan yeterince sarsıcıydı.

Seçimin normal sonucu neyse, ondan daha tesirli...

Ne olur İstanbul? YSK seçimi iptal eder mi?

Veya seçimi İmamoğlu lehine tescil mi eder?

Bugün için hiç kimse bu sorulara ‘evet’ ya da ‘hayır’ cevabı verebilecek durumda değil.

AK Parti ‘Olağanüstü itiraz’ seçeneğinde kararlı.

Peki seçim iptal edilirse ne olur?

Görüşler muhtelif.

AK Parti’de 1 Kasım-7 Haziran arasında AK Parti lehine -yüzde 41’den 49,5’a- değişen seçmen tercihlerine gönderme yapanlar oluyor.

“İnsanlar durumun nezaketini anlar, kırgınlar, küskünler avdet eder. Ve İstanbul’u kazanırız” diyorlar.

Saadet Partisi’nin aldığı 103 bin oyun önemli bir kısmının Binali Bey’e gitme beklentisi bu ‘öngörü’nün içinde.

“Bu inişli-çıkışlı süreçten İmamoğlu’na ömür boyu yetecek bir ‘mağduriyet’ hikayesi çıkar. Seçimi daha rahat kazanır” diyenler de çok.

İnsanlar kesin konuşuyor ama, bilinmez ki vatandaşın içinde ne biriktirdiği?

CHP’lilerin ‘boykot’ seçeneğini de tartıştıkları söyleniyor.

Çağrışımları sevimsiz.

Türkiye seçim yapma konusunda başarılıydı. Dedikodular oluyordu seçim güvenliği hakkında. Sonra sakinleşiyorduk. Ama toplamda memleketin ‘seçim karnesi’ iyiydi.

Demek ki seçimde hile hikayesi şehir efsanesiymiş...

Derken...

Bu seçimde ‘karne’ bozuldu.

Karnenin bozulması önemli bir kayıp.

Kimin kaybı?

Memleketin.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 23:00
Mağdur edip, mağdurları oynan parti.Bu şekliyle tarihte yerini alacaktır.
TEZAT 15 Nisan 2019 21:15
Seçimin galibi kim? Daha önceki seçimlerdeki partilerin seçim yorumlarına baktığımızda seçime giren bütün partiler seçim galibiyetini ilan ediyor. Hiç bir parti sözcüsü seçimi biz kaybettik demiyor. Yoksa bahçeli, kılıçdaroğlu koltuklarında hala oturuyor olmazlardı. Seçimin kaybedeni bana göre seçmendir. Seçmen pahalı akaryakıta, pazara, işsizliğe mahkum. Seçmenin önüne başarısızlar listesi konuyor seç bakalım deniyor. Bunların hiç biri bulunmaz hint kumaşı değil. Konuşmaları kendilerini ele veriyor…..
Vatandaş 15 Nisan 2019 20:39
Bence bu seçimin galibi Akşener ve karamollaoğlu'dur! Tüm engellere ve imkansızlıklara karşı dik durabilmişlerdir.İkinci konu ise bu aralar çok konuşulan seçimin yenilenmesi yani İstanbul seçiminin!Seçim yenilenir ve yine çoğunluğu millet partisi alırsa bunun sonucu ülkemiz açısından son derece sakıncalar doar ve telafisi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkar.Allah milletimiz için hayırlısını versin.Gelecek günler son derece kaygı verici...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 16:15
Şimdi ben buraya neden çıktım? Niçin çıktım? Nasıl çıktım? Bunu izaha gerek yok. Gördünüz, yürüdüm, çıktım. Ama çıkmamış da olabilirim. Çıkmışsam çıkmışımdır. Çıkmamışsam çıkmamışımdır. Görünen köy, uzakta değildir. Buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik? Bunlar birtakım uydurma laflardır. Sahi yahu, ben buraya neden çıktım? Kim çıkardı ulan beni buraya?
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 20:24
0
:)))))))
Abdulah 15 Nisan 2019 15:03
Bu seçimin tek karlı partisi MHP dir. Ak Parti MHP ile ittifa kurduktan sonra bütün değerlerden vaz geçerek tamamen MHP diliyle konuşmaya, siyasetini MHP nin politikasına göre yürütmeyek zorunda kaldı.MHP Ak Partinin altını oyuyor. Bunun farkına varıldığında iş işten geçmiş olacak.Türkiye Cumhuriyeti MHP nin marjinal söylemiyle, gittikçe domokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkesinden uzaklaşıyor.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 16:38
1
Yorumunuza katılıyor ekleme yapıyorum. Önceki seçimden bu yana mhp nin oyları hızla artıyor. Bahçeli Sürekli Erdoğanı kışkırtıyor ve yanlışa yönlendiriyor, onun hataları sonucu kaybettiği oyların kendisine akacağını düşünüyor. Seçim tekrarlama ısrarı da bu yüzden, bu kez oylarının katlanacağını düşünüyor. Bakalım Akp bunu ne zaman farkedecek ve Bahçeli de bizi kandırmış diyecek.
İbrahim Erdoğan 15 Nisan 2019 14:47
Bir iktidarın seçimde adaletsizlikten şikayet etmesine ilk defa tanık oluyoruz...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:47
Demekki içinizden yalnız ca sayın xömerti ayırmam doğru imiş
Turgay 15 Nisan 2019 13:39
Valla seçimin galibi kim bilmem ama Erdoğan'a İstanbul'u al gerisini bırak desen razı olacağını sadece ben değil bütün Türkiye biliyor.Bu yüzden İstanbul'u kaybetmemek için ellerinden geleni yapacaklar.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:38
Sayın Cömert itirazım var tezinize! Birincisi,Kaybeden müslüman/islamcı/muhafazakara olan güven.Din diyanet,İslam!Çok yakında bunu göreceğiz! İkincisi hukuk ve yargı Adalet kaybetti. Diğer husus,Belediye Meclis sayımlarına kimse bakmıyor.Şaibe aslında oralarda.% 52 çıtası hem dış mahvilleri ,hemde seçmeni aldatmak için sarıldığı argüman,ihtiyacı var buna AKP/MHP nin! Şu an sadece Belediye Başkalığa kitlenmiş bunu bilinçli kullanıyor RTE.Yoksa bu kadar tepki gösteren seçmen B.Meclisinde neden oy versin AKP ye!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:04
Akıla bak seçim yenilensin,akp li küskünler oy kullansın ve akp de bu şekilde seçimi kazansın,o Zaman yaz aylarında yapılan seçimlerde iptal edilsin,oy kullanmayan tatilci CHP liler soğuk bir kış günü yapılacak seçimde oy kullansınlar CHP de bu yolla seçimi kazansın!! ( Bu seferde dışarı çok soğuk diye gitmeyiz:))
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 10:44
yaşananların tek bir sorumlusu var, onu da herkes biliyor. hiç kendimizi kandırmayalım.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 12:59
0
Peki kim o? a: İsmet İnönü..b:kilicdaroglu.. c: corc..d: hans..e: heçbiri:)
musto 15 Nisan 2019 10:37
Bağcılar Ümraniye Esenler vb oturan binlerce tanıdık ve yakınlarla konuştum seçimlerde nerdeyse tamamı ak partiye oy veren bu insanların seçimin yenilenmesi halinde İmamoğluna oy vereceklerini söylüyorlar yenilenecekse İstanbulun il ve ilçe seçimlerinin tamamı yenilensin ve mızıkcılar dersini alsın.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:23
6
Yahu musto amma kalabalık sülalen var, çoğu akp ye oy verdi demişsin,bir tek sen zillet ittifakı na oy vermişsin:) vay hain vay:))) seçmen kaydırma yapmadınız inşallah ne o hepsi bi tarafa dağılmış akrabalar:))
musto 15 Nisan 2019 15:43
1
Maalesef eskiden Osmanlıdan gelen bir gelenek işe yaramaz Devlet memurlarını Şarka sürersin onlarda acısını halktan çıkarır bizim aşiretin başına gelende budur. Hatayı telafi etmek için yurdun dört bir tarafına mecburi iskan edildik.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 17:57
2
Musto hepi topu ,sadece 6 akraban varmış ,baksana sadece 6 si isatetlemis,sat 8 civarı bak bizimkiler (!) :)) Bir üşüşüyorlar en 40-50 kişi birden:) sen bilirsin kim olduklarını:) onlar seçim günü de sandıklara sahip cikmadilar, Burada kırmızıya basmakla mesgullerdi:)bizde bindik ata dooggruuu Üsküdar:)))))))))))))
musto 15 Nisan 2019 18:55
0
Biraz zor kaçarsın kovboylar uyandı ellerinde kementlerle atı yakaladılar.
Denizci Alperen 15 Nisan 2019 10:29
Hangi Mhp nin başarısından hangi Cumhur ittifakının başarısından söz ediyorsunuz Mhp nin elinden adana gitmiş , mersin gitmiş bir tek büyükşehir olarak manisa kalmış taşra şehirleri cumhur da büyükşehirler ise millet de İbrahim Uslu Cumhur ittifakının oyunu yüzde 50.8 diyor bütün devlet imkanlarıyla girilen seçimden alınan sonuç tam anlamıyla hüsrandır.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 09:50
seçimleri düzenlemek , tüm iş ve işlemleri yürütüp bir sonuca bağlamak kimin sorumluluğunda , kim işini düzgün yapmadı veya yapamadı..? bozulan karnenin faturasını kime keseceğiz...?
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:35
1
09:50 iktidardaki ce ha pe(!) ve onun Adalet bakanlığı nin sorumlulugunda:) ayrıca yine Uyuyan AKP li sandık görevlileri ni dirsegiyle durtmedigi için de yine suçlu ce ha pe dir:)
akif 15 Nisan 2019 09:30
Madem tarafsızmış gibi yazmaya çalışıyorsunuz bir taraf "Türkiye'nin seçim karnesinin bozulduğunu" düşünüyor doğru diğer tarafı ve çoğunluğu neden yazmadınız onlar da "Ak partinin yan yattı çamura battı" yaptığını düşünüyor.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:48
Kazanınca "şaibe yok" "atı alan hemen üsküdarı geçiyordu" . Kaybedince "tarihin en organize şaibesi!" Peki nasıl olmuş bu "şaibe"? İlk defa muhalefetin bütün sandıklara ve ıslak imzalı seçim sonuç belgelerinin tamamına sahip çıkması ve koruması sayesinde oluyor! Seçimin bütün kontrol ve denetimi Akp iktidarının elindeyken "şaibe var" demesi hukuksuz olarak şerhsiz geçersiz oyların ve bazı ilçelerin tüm oylarını zamana yayarak tekrar saydırması benimde 2017'e kadar oy verdiğim Akp'nin şimdiye kadar kazandığı seçimleri töhmet altında bırakıyor!
Karar Okuru 15 Nisan 2019 08:27
2
Ilk defa bu secimde muhalefet oylara sahip cikti ve iktidar yapacagi hileyi eksik hesapladi, kisa kaldi. Onceki secimleri ve referandumu da bu iktidarin kazandigini sanmiyorum.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:13
2
O kadar organize ki , belediye başkanlığı oylarını çalıyor ama nedense meclis üye seçimlerini çalmıyor.calmislar ama calismamislar ,oysa ne diyor müslüman AKP seçmeni bizim AKP çalıyor ama çalışıyor
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:57
1
Yakında ,şimdiye kadar beraber şaibeli işler yaptıklarımız şimdi karşı tarafla iş tutmuş ,derlerse şaşırma
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 12:14
2
2017 ye kadar niye oy verdin? Oysa ta baştan demişti ilk fırsatta tramvaydan ineceğim diye ,oysa sen bu sözden " du bakali ne olacak " dedin, keramet aradın,senin bu düşüncen beka mizi değil ama belamizi verdi:).. seçimin bütün denetim ve kontrolü AKP nin elindeyken demişsin ilginç tespit bir daha okuyalım: seçimin bütün denetim ve kontrolü AKP de ve hırsızlık var..!!!!!çerçevelerin bu tespiti AKP genel merkezine asın.genel merkeze tramvay yoksa ata binin
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 14:53
0
Sn 12:14 oy verdiğimiz zamanlara bak; Akp'nin rotası AB ve Kopenhag ktiriterleriydi. Sonra Cumhuriyet mitingleri 367 garabeti ve e- muhtıra ile CB'lığı engellendi. Gezi, 17-25 Aralık yargı kumpası, Fetö darbe teşebbüsü oldu. Hepsinde seçilmiş meşru Akp hükümetinin yanında yeraldık. 2017'den sonra özgürlük, adalet, ekonomi vb başarısızlıkları ile yandaş medyanın azıtması ve demokrasi karşıtı söylemleri bizi Akp'den ayırdı.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 18:57
0
Sn 14:53 ben 12 :14 üm( bu tanım beni çok eğlendiriyor) akp yi de kodlasak sanırım onada 31m:01 n derdik.)))..m ( mart) n ( Nisan) benim yoruma başlangıçta güzel cevap yazmışsın; ama sonuç bölümünde: demokrasi karşıtı söylemleri, diye bitirmissin ,dönmüşsün başa ,oysa ki taaa başta demişti o tramvaydan ineceğim diye.neyseki bu işten 06:34 tekiler kazançlı çıktılar; onlarda kim dersen ,06Ankara 34 İstanbul CHP' li belediye baskanlari:)ha bu arada ü: g: a ninda hakkını yemeyelim ,oda ne mi? Uskudari geçen at; iyi ki önceden yolu öğrenmiş, geçmek h
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:29
Muhafazakar zihin özeleştiride sınıfta kaldı...size bol bol caz dinlemeler yusuf bey!
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 22:56
0
Yusuf Bey caz dinlemez, turku dinler...Orasi Mustur yolu yokustur giden gelmiyor acep ne istir vesaire...
Karar Okuru 15 Nisan 2019 00:13
Mahçup bir eda ile ortadan gitmek boş. Bu seçim sonucu ile oynanması ağır ekonomik bedel ödetir. Bu oyunlarla ayakta kalmak için çok daha fazla iç ve dış taviz verilşrkş buna dayanacak güç yok
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN