Back To Top
Demek ki çok öfkelenmiş Pir Sultan

Demek ki çok öfkelenmiş Pir Sultan

 - Son Güncelleme: 16.06.2019 Pazar 09:41
- A +

Şiirlerini soldan sağa, yukarıdan aşağıya okuyun, okuyun, okuyun. ‘İkrar’ına bağlı, galiba ikrarı sebebiyle ‘Şah’ına da bağlı bir derviş görürsünüz.

Meşrebi, Alevi, Bektaşi. ‘Hak Muhammed Ali’ demiş. On İki İmam demiş.

Taraf olmuş. Şah’ı seviyor, Padişah’a muhabbeti yok.

O devirde Şah ile Padişah’ın arası çok bozuk.

Safeviler Sivas’a, Tokat’a kadar uzanmış. İsyanlar olmuş.

Osmanlı’nın eli ağır.

Payitahttan ferman gelmiş, Hızır Paşa, Pir Sultan’ı idam etmiş.

“Hızır Paşa bizi berdar etmeden

Açılın kapılar Şah’a gidelim

Siyaset günleri gelip çatmadan

Açılın kapılar Şah’a gidelim.”

Mısraları da gösteriyor ki, Pir Sultan Abdal, son demine kadar diyeceğinden geri durmamış.

Buradaki ‘siyaset’in ‘idam’ olduğunu ihtiyaten hatırlatayım.

Dertliysen, söylersin.

Söyleyince de başın daha çok derde girer.

Şimdi, Pir Sultan, hangi tarihi kesitte ne söyledi diye analizlere mi girelim?

(Tarihselciler miydi öyle yapanlar? Yoksa tarihçiler miydi? Hangisiyse...)

İlgilisi yapsın, benim işim değil.

Pir Sultan’ı beş yüz sene sonra bir daha yargılamak? Hele hele ‘dar’a götürmek.

Görüyorum, heveslisi var.

Tövbeler olsun. Ben sözün güzelini bugüne hitap ediyormuş gibi alıp, sahibine dua göndermeyi tercih ederim.

Dilimize dolanır bazen.

“Derdim çoktur hangisine yanayım?

Yine tazelendi yürek yarası.”

Bundan sonrası biraz siyasi.

“Ben bu derde kande derman bulayım

Meğer Şah elinden ola çaresi”

Görüyorsunuz, Pir Sultan’ın bütün yolları Şah’a çıkıyor.

Hani bir ilahi var, “Göçtü kervan kaldık dağlar başında.”

Dinlerdim, severdim de. Fakat, İsmet Özel’in bir konferansında insanın ‘geç kalmış bir varlık’ olduğunu anlattığı gün daha çok sevdim o ilahiyi.

Pir Sultan’ın “Göçtü dost kervanı eyleme beni” demesini, Yunus’a izafe edilen bu ilahiyle akraba saysak ne lazım gelir?

Bana göre hiçbir şey lazım gelmez.

‘Lazım gelmez’ daha çok fıkha uygun bir tabir.

Tasavvufta hoşgörü fıkıh’tan daha mı ziyade?

Bazısında daha ziyade, bazısında daha az.

Dervişler, eğer dervişlikten nasipliyseler birbirlerini anlıyorlar galiba.

Yoksa, “Pir Sultan’ım der Şah’ımız/Hakk’a ulaşır rahımız/On iki imam katarımız/Uyamazsın demedim mi” diye söyleşirler miydi?

“Bir güzelin aşığıyam erenler/Anın için taşa tutar el beni” diye başlayan bir deyişi var Pir Sultan’ın.

Son mısralarını işittiğimde duraksadım.

“Benim senden özge sevdiğim yoktur/İnanmazsan git Allah’a sor beni.”

Sevgisinden bu kadar emin olması ‘hayretamiz’ olmayabilir.

Ya “Git Allah’a sor beni?”

Pir Sultan sevdiğinin Allah’a çok yakın olduğunu düşünüyor olmalı.

Yoksa, “Git Allah’a sor beni” diyemezdi.

Burada da sevdiği Şah mıdır?

Belki. Belki de Peygamberimiz’dir. Veya Hz. Ali’dir.

Şu mısralar da Pir Sultan’ın.

“O yar geldi geçti geri bakmadı

Hendekler kazdırdım sular akmadı

Çok yuva bekledim cücük çıkmadı

Boş yuva beklemiş yoz kuşa döndüm”

Biliyorum, ‘çağdaş’ bir kulak ‘cücük’ kelimesini estetik bulmayabilir. Bana ne, rahatsız olan tayy-i zaman etsin.

Bugün, şiirlerini okurken gördüm.

“Koca başlı koca kadı/Sende hiç din iman var mı?/Haramı helali yedi/Sende hiç din iman var mı?”

“İman eder amel etmez/Hakk’ın buyruğuna gitmez/Kadılar yaş yere yatmaz/Hiç böyle bir şeytan var mı?”

Demek ki çok öfkelenmiş Pir Sultan.

Şiirden, türküden bağımsız olarak, Pir Sultan’ın şu deyişi hangi kadıya, hangi fetvasından dolayı söylediğini bilmek isterdim.

Niyetim, bu yazıyı Pir Sultan Abdal’a tahsis etmek değildi. Araya mezhep, tarikat, siyaset girdi, söz sözü açtı, sütunun sonuna geldik.

İnşallah gelecek Pazar yine şiirde buluşuruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 21:39
Okullarımızda evlerimizde öncelikle birlikte yaşama sanatı ogretilmelidir. Ama malesef insanımız kapitalizmim dayatmaları olan daha çok üret daha çok sattir kuralı sayesinde anne babasıyla bile yaşayamaz hale geldi. Dünya garip bir yere doğru gidiyor. Ama Sünni alevi kasimalarindan çok yorulduk. Yeter artık. Gelmeyelim böyle provaksyonlara yazık güzel anadolumuza yazık çok yazık. Bu topraklar korkarimki cesetlerimizi de kabul etmeyecek. Her gün biraz ölüm tefekküru yapsak biter bu dusmanliklar.
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:59
(7)peki güllük gülistanık mı?. ülgener, bağdadi ve ziya paşa bendlerini mukayese ederken, bağdadinin anlatımlarında (bu bir sünnidir) kadı kapısında maruzat için bekleyenlerin sopalar ile dayak yediğini anlatır. (bu pir sultanın 'yavşak' dediği kadı olmasın?) şimdi nere vardık?. parçayı gözününde tutan yaklaşım, bütün fikirden gelen TUTARLILIĞI gözden kaçırınca, parçaların birikmesi ile DİLEDİĞİ YÖNE ATILIP, İSTEDİĞİ PERFORMANSI SERGİLEYEBİLİR; osmanlının iç ahlaki bozulmaları bir yana, tek derdinin aleviler olduğunu söylemek?.
ramazan gün... 16 Haziran 2019 23:26
0
Philip Guyler: BLUE GLİTCH!....
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 20:12
0
ramazan agbi bu kurdistan bir var bir yok isine ne diyorsun?
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:49
(6)şia hikayeci geleneği alevilikte de baskın; bu tasavvuf geleneğinde ağır basan bir yöne tekabül ediyor muhakkak, benzeşiyor. ama bu benzeşme delilikle dahiliğin benzeşmesi gibi (ben böyle bir düşünceye katılmıyorum, lafzi olarak söyledim) burda bir aksaklık, sapma, hata sözkonusu; fark büyük.. yalan var mıdır?. yani BİR TARAF OLAN, MAKSATLI BİR ANLATIMIN FİKRİ NAMUSUNA GÜVENEBİLİR MİYİZ?.bilmem, yalan da söylenir, zalim sünniler filan, diğer yandan hikaye bir kere yerleştin mi; bu da mümkün..
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:39
(5)fakat!. birşey oluyor ve meselenin 'yanlış sinyal' işi olduğu anlaşılıyor. tarihte veya bilimde veya din yolunda, mezhep yolunda her yolda sanki.. fazladan bişey var: veriler, kanaat.. bildirenin fikri, bilimsel ahlaki ne ise NAMUSUNA dayanıyor; buna olan itimada.. şimdi.. bir devlet var, sünni gelenek iktidarda ve bir devlet var şia gelenek iktidarda; mesele her zaman kimin kime yer gösterdiğidir; orda sünniler burda alevi ve şiiler; artık kim neyin hasretini çekiyorsa!.. hiçbir iktidar, dahilinde kendi nizamını bozucu olana yol vermez!.
Muhtefi. . 16 Haziran 2019 19:31
Böyle insanlar hep vardı İSLAM TARİHİNDE. .!...ilk Aklima gelenler..Hz Ebuzer Giffari,Niyazi Misri,Pir Sultan, eminim Binlercesi var fakat.tanınmıyorlar...El'an Mevcud yine öyleleri. . .başka o İnsanlar Akil ile anlasilaçak değil bu konular. Beni de aşar. ;)))...İrfan, Hikmet lazım.
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:32
(4)tarih tartışmaları, bilimsel midir? kim haklı?. bilim tartışmaları nasıl 'bilimseldir'?. bilim tartışmaları 'tecrübi vakıaların birikmesi' ile kendini doğrular, tarih, tarihi vakıaların.. düşünce ise, bunlardan çıkarılmış kanaatlerin birikmesi ile; tecrübenin oluşturduğu kanaatler.. ama BAŞKA BİŞEY VAR GİBİ GELİYOR; (uzayacak ama) geçen bir belgesel seyrettim. bir grup uzay bilim adamı, gözlemlere dayanarak bir teorinin ispatlandığını açıklıyorlar. başka bir gözlem evi deneyi doğruluyor. makaleler yayınlanıyor. makalelerden makaleler ilerliyor!.
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:24
(3)ve yine okumalardan kaldığı kadarıyla (evet ben şia eserlerini okudum) hep bir karşı oluş havası mevcut, varlığını karşı oluşa borçlu; tüm zulme karşı oluş hamlesi olarak fışkıran islami öze karşı oluşla kendini buluyor. hikayecilik (masal yaratma fonksiyonu) zekanın ve kapalı aklın, 'tehlike'ye karşı tedbiridir diyordu bergson. hurafe?. rasyonelin köküne bir kere yerleştin mi?. yani o, bir dirence direnme ile gerçekleşiyor; küfre mukavemete mukavemet: yansıması olarak denilebilir ki, sünnilik hep küfre vururken o sünniliğe, tarih!.
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:12
(3)ben bir sünniyim; neyin tartışmasını yapacağım?. ama mücerret takdir başka bir şeydir; öyle ise devam.. anadolu aleviliği, gurbette kaldığı sürece 'gurbetlik duygusu'nu yaşayacak ve gurbetlik türküsünü söyleyecektir. ancak herşeyin 'ateşini' söndüren zamanlardayız ve artık gurbette olma hissi çok nadir yaşanır olmuştur ki, türküleri de orta malı olmuştur.. uzmanı değilim, ancak geçmişte okumalarımdan kalan intiba olarak.. şia, vatanında bu kadar 'ateşli' değildir; yine gurbete geldik, gurbetlik duygusu; elimizde hep bu kalacak..
ramazan gün... 16 Haziran 2019 19:07
(2)şia ekolü, velayet söyleminin ağır basışını da örnek vererek, 'kontrolden çıkmış aklın' hayal aldanmalarına dalmış zihnin aşk adamları eliyle ilerlemesiyledir; aşk herşeyin içinden geçer, küfrün bile!. (şia küfürde midir?. beni ilgilendirmez) alevilik, özellikle anadolu aleviliği, her gurbette kalmışlık duygusunun söylettiği gibi söyleten bir gelenektir; siyasi ve mezhebi ve hatta tarikati yönleri vardır bu söylemin. (endülüsün yok mudur?) ve -galiba- aşk, bir gurbetlik duygusu, bir hasretlik türküsüdür.
ramazan gün... 16 Haziran 2019 18:58
(1)müzikte bir 'kompozisyon' ve bir de 'performans' vardır.. BİZİM ADAMIMIZ PERFORMANSDIR!. lakin, kompozisyona dayanmamış performans ne büyük başıboşluklara açıktır ki; şimdi bak iş nere varır?. fikir-aklın (düzenleyici meleke) içinden fışkıran ahlak-ateş (ilerletici ilke) 'kompozisyon ve performans olarak görünür idi ya; velayet yolu(aşkın ilkeleri) performans ise, şeriat (aklın ilkeleri) yolu kompozisyondur.. pir sultan muhakkak iyi adamdı; lakin inancın dayanağı yoktu; aşk herşeyin içinden geçer ve herşeyi gayesine fışkırtır..
Pir Sultan Abdal bu deyişinde, iman edip de gereğini yapmayanlara sitem ediyor... Yoksa kimseye bırakın bu adamları, ateist, gavurlarla birlikte olun demiyor... Not: Sayın Cömert, Karar'daki ilk yazınızda mesleğim bu geçinmek için başka iş bilmem mecburen yazacağım demiştin.Yani ille de yazarak geçinmekte ısrar etmiştin. Allah da senin geçimini AKP'yi karalayıp, CHP'yi parlatarak temin ettiriyor... Ya da sen öyle istiyorsun... Sebep ne olursa olsun, senin için bu durum çok zor olmalı...
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 17:55
2
Baylar-bayanlar siz fil (chp ve akp) olarak tepinirken biz alevileri ot gibi ezmeyin. Yazara tavsiyem Alevi onderlerini yazmayi birakip kendi sunni dunyasina donmesidir. Bakin birsuru kendini bilmeze laf ve hakaret etme inkani veriyorsunuz.
nebliyem 16 Haziran 2019 16:10
Şahın anadoluya uzanmış fedaileri, şiir de yazmışlar; isyana da kalkmışlar.... Şiiri şiir dalında tutmaya eyvallah amma hiçbir devletin kendi içinde türemiş düşman kurtçıklarına göz yummaması da tarihi bir gerçek. Niyeyse Şahın ülkesinde sulatnın hiçbir fedaisi şiir yazma fırsatını bulamamıştır. Mesele aslında devletler oyunu;şah ve sultan meselesi.
E.K 16 Haziran 2019 15:45
Protest muzigin gelmis gecmis en buyuk ismi bence..Tam bir halk insani, ve benim gozumde hep kahraman. Turkulerini cok seviyorum...Cok buyuk usta...Dert soyletmis adama...Sn yazar "siyaset gunleri gelip catmadan" misrasindaki "siyaset" sozcugunu idam seklinde yorumlamis......"mahkeme, suclamalar, konusmalar, ithamlar vs. ve mahkumiyet. ." gibi algiladim ben o kelimeyi. Sadece idamdan ziyade o prosudurun toplami, hepsi gibi geldi bana hep. Belki yaniliyorumdur...Sn yazara Pir Sultan'i yazdigi icin tesekur ederiz.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 12:04
O da zamanın fetösü işte. Zahiren baksan fetönün de güzel şiirleri sözleri var, hoşgörüydü aşktı falan.... Zırhımı giydim atış serbest:)
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:43
2
Yazar sunnilik kivaminda kas yapayim diye goz cikarirsa, sende pir sultan'i feto ile kiyaslama densizligine dusebilirsin. Yezidliginde binbir yuzu vardir. Sen hangi yuzundensin.
Erzincanli 16 Haziran 2019 11:39
Cok guzel hocam. Bilinmelidirki Alevilik siradan bir mezhep,tarikat veya islamda taali bir yol deyildir. Bir yasam bicimidir kulturel bir devinimdir ayni zamanda Kokeninde insani kutsayan yonu ile ele alinmalidir. En onemli yani ise henuz yozlasmamistir
Hasan Tas 16 Haziran 2019 10:39
Pir Sultan canı pahasınada olsa daıma insanlık ve adaletten yana olmuştur.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 10:16
İslam'a en büyük zararlardan birini vermiş, peygamber torunlarını katletmiş, çıkarları için İslam'ı aracı kılmış bir zalime Hz. demek nasıl bir mantığın ürünü böyle.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 20:00
1
10.16, Sen Yezid ile Muaviyeyi karıştırmışsın. Muaviye önemli bir sahabedir. Herkesin hataları olabilir. Bizim işimiz sahabilerin hataları kaşımak değil, güzelliklerinden istifade etmektir. Ehlibeyt, Hz. Peygamberin ehlibeytidir. Hz. Peygamberi sevmeden, dikkate almadan ehlibeyti sevdiğini söyleyenin ya aklı gitmiştir ya maksatlıdır.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:47
Ne yani Osmanlı her şeyi ile safeviye bağlı adama oniki imamdan bahsediyor diye hainliğine aferin mi deseydi Kim hainleri affetmiş peygamber benikureyzayi affetmiste siyer kitapları yanlış mi yazdi
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 13:17
2
Siz mantık profesörü olmalısınız.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:44
Birbirimizi bir anlamaya calişsak bir dinlemeye çalışsak birbirimizde cok şeı bulacagız da araya özellikle duvar örülmeye çalısilıyor. Guzel bir Pazar yazisıydı teşekkürler.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 15:47
3
Ben guzel yazi goremedim. Hedef gosteren tamamen sunnilik refleksiyle yazilmis.
Kemal Nakıs 16 Haziran 2019 09:08
Türk siyasi kültüründe tenkid ve eleştiriye tahammül olmadığından siyaseten iki kelam eden, bir dörtlük dizip söyleyenlerin akıbetleri hayr olmamıştır. Nesimi ve Nefî ilk aklıma gelenler... Düşünüyorum da aynı tahammülsüz gelenek bugün de devam ediyor mu? Şairin sanatcının derisi yüzülmese, kementle boğulmasa bile çilesi devam ediyor mu?
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 08:38
Pir Sultan'ı öfkelendirip, "Haramı helali yedi/Sende hiç din iman var mı?/... Hiç böyle bir şeytan var mı?” dedirten, "kadı"lar, "fetva"lar o kadar çok ki ! Onlardan biri bugünlerde tam gündemin merkezinde. "Saray kadısı" her devirde var.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 00:42
Yusuf bey dünyada değişen tek şey insan .yoksa siyaset aynı siyaset. Hz muaviyeden bu güne aynı .fuzuliden dinle aynı, pir den dinle aynı, taptuk dan dinle aynı. Acizane benden dinle ayni .Devlet memuruyum hayatım boyunca hakkaniyetle çalıştım kendimce. Büyük sözü dinledik hep fazla mesai yaptık. Lakin tepeden biri telefon eder her şey alabora olur gider vesselam.
KARAR OKURU 16 Haziran 2019 09:47
1
" Hazreti !!! Muaviye " ilk kez duyuyorum bu sifatı !!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN