Back To Top
Ekonomiyi eğitim bozdu

Ekonomiyi eğitim bozdu

- A +

Şu anda bir ekonomik sıkıntının içindeyiz. Bu sıkıntının bir sürü sebebi var.

Dış borçlarımız. Evet, ağırlıklı olarak özel sektör borcu. Fakat biliyorsunuz, bu borçlarda devlet özel sektöre kefil oluyor. Ayrıca, özel sektör borçlarının çoğu, geleneksel olarak devletlerin yaptığı türden yatırımlar sebebiyle oluşan borçlar. Köprülerimizin, tünellerimizin ve sairelerimizin borcu. Bu borçların anaparasını hemen ödemek zorunda değiliz. Ancak, yıllık faizleri de bizim ekonomimiz için büyük para. Devletin yüklenici firmalara kendisini yükümlülük altına sokan bazı taahhütlerde bulunduğunu, mesela köprülerden yeteri kadar araç geçmezse, köprüden geçmeyen araçlar için yüklenicilere para ödediğini de hatırlayalım.

Bütçe açığımız var. Devlet, gelirinden daha fazla harcıyor.

Cari açığımız var. İhracatımız, ithalatımızı karşılamıyor.

Bu demektir ki, devlet olarak da birey olarak da müsrifiz. Ürettiğimizden veya kazandığımızdan daha çok harcıyoruz.

Daha bir sürü yazabilirim.

Ben yazmasam da, okuyanlar daha bir çok kalem ilave edebilir.

Muhtemelen, ilave edilenler dahil, bu kalemlerin tamamı doğrudur.

Fakat, bunlardan daha doğru olduğunu düşündüğüm bir şey var.

Petrol, iyi hoş. Doğalgaz, güzel. Bakır, demir, bor, kömür, cıva, mermer, elma, portakal, şeftali, kivi, hepsi harika. Tekstil, beyaz eşya, ithalata dayalı olsa da otomotiv...

Bunlar iyi kaynaklar.

Bunları konuşurken, bütün dünyanın üzerinde ittifak ettiği şeyi biraz geri plana itiyoruz.

İnsan, yukarıdan aşağı sıraladığım kalemlerin hepsinden daha önemli bir kaynak.

Yok mu insanımız?

Var. Nüfusumuz 80 milyonu geçti.

Avrupa’da nüfusu bizim kadar olan ülke var mı? Rusya’yla Almanya’yı saymazsan, yok.

Sadece okulda okuyan çocuklarımızın nüfusu -yaklaşık 17 milyon- Avrupa’daki 20-30 ülkenin nüfusundan fazla. (Hollanda‘nın nüfusu 10 milyon, Belçika 11 milyon, Çekya 10 milyon, İsveç 9 milyon, Norveç 5, Macaristan 9, Avusturya 8, İsviçre 7 milyon. Görüyor musunuz, ne kadar kalabalığız?

Peki insanımızın mayası mı bozuk? Cinsi mi iyi değil?

Zannetmiyorum.

Hata insanımızda, insanımızın özelliklerinde değil, bizde.

İnsanımızı iyi yetiştirmiyoruz. İyi eğitmiyoruz. Eğitimlerini hem bizim ihtiyaçlarımıza göre, hem çağın ihtiyaçlarına göre doğru planlamıyoruz.

Önüne gelen bilgi çağı, bilişim çağı diyor, hayata yansıması, çocuklarımızın ceplerindeki milyonlarca akıllı telefon. Onun da parasını el alıyor, dumanını yel alıyor.

Kabiliyetimiz, dünyadaki bilgi teknolojisinin ‘İnstagram’ın,  ‘Twitter’ın, Facebook’un ücretsiz personeli, tabir caizse ‘sermaye’si olmaya yetiyor.

Sanayici elinde büyüteçle vasıflı eleman arayıp bulamazken, biz, elimizdeki ihtiyaç fazlası milyonlarca vasıfsız insana iş arıyoruz.

Yeni Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Temmuz ayında düzenlediği basın toplantısında bu gerçeklerin, hatta daha fazlasının farkında olduğuna dair işaretler verdi.

“Dünya dördüncü büyük kırılmayı yaşıyor. Fiziksel, biyolojik ve dijital olanın birleştiği bir çağ. Aya füze gönderiyoruz. Ay tam karşımızda. Ancak aya nişan aldığımızda füze ulaştığında ay orada olmayacak. Biz çocuklarımızı geleceğe fırlatıyoruz.”

Bu sözler, Bakan Selçuk’a ait.

İki gün önce bir şey daha söyledi Selçuk:

“Başka bir rekabet var, başka bir bilim ve teknoloji var dünyada. Bizim kıyameti koparmamız lazım eğitimde. ‘Bir şey yapmak lazım’ın ötesinde kıyameti koparmamız lazım.”

Eğer, Selçuk’un söylediklerini yapmaya mesela 16 yıl önce başlasaydık, eminim şimdi ekonomimiz çok daha sağlıklı bir yerde olurdu.

“2 Ay içerisinde üç yıllık bir program açıklayacağız” demişti Bakan Selçik.

O iki ay, hemen hemen doldu.

Bugün yarın açıklar.

Merakla ve ümitle bekliyorum.

Şu gerçeği de bir kenarda tutuyorum.

Paranın bol olduğu zamanda elimize geçen kaynağın bir kısmını insanımızı doğru yetiştirmeye ayırsaydık...

Vasıfsız elemanlar, akıllı telefon müşterileri, twitter, facebook sermayeleri yetiştireceğimize nitelikli, bilgili, araştırabilen, sorgulayabilen, eleştirebilen, fikir üretebilen, hatta işe yarayacak herhangi bir şeyi üretebilen insanlar yetiştirebilseydik...

Bugün çektiğimiz ekonomik sıkıntılar bizi teğet geçerdi.

Dolar da bu kadar yükselemezdi.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Eylül 2018 17:10
Tabii ki de EĞİTİM şart, hiç kimse aksini iddia edecek değil ! AK Parti iktidarlarının belki de en başarısız olduğu alan. Ancak unutmamak gerekir ki T.C tarihi AK Partiyle başlamadı, zaten var olan yanlışların üstesinden gelinemedi, yetersiz kalındı, beklenen gelişme kaydedilemedi ! Eğitim Şart diyoruz da bu AMELİYAT masasındaki hasta için değil ! Ne çabuk unuttuk ; TBMM nin bilgisine başvurmak için çağırıp da getirtemediği albayı !!! (Susurluk Araştırma Komisyonu) Maksat eleştirmek için yazmaksa, yazılabilecek o kadar konu bulunabilir ki, aklı ve vicd
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 19:24
Son PISA sonucu:fen lisesi öğrencilerinin performansı 10. Sınıf, İmam hatip öğrencilerinin performansı 6. Sınıf. Hukumet ise, 2020 yılına kadar 10 fen lisesi binasına karşılık,182 İmam hatip binası yapmayı hedefliyor. Yorum sizin.....
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 17:15
Gec sen onlari. Elestirebilen insan yetistirmekmis. Elestiri ne icin yapilir. Daha iyiyi bulmak yafa daha iyiye ulasmak icin. Su ortamda degil elestirme konusmak bile mumkun degil. Devlet kurumlari susmez melemez mallarla dolu. Milli egitimde dahil. Tam bir korkaklar cumhuriyeti. Herkes yilan bana dokunmasin ama yaşasın durusunda. 16 yildir bir adim ileriye goturulmeyen bir egitim sistemi. Neden?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 15:52
Dindar ve kindar nesil yetiştirmeyi temel alan bir eğitim sisteminden ne bekliyorsunuz?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 12:45
biz türk milleti olarak iyi çalışmayan ya da kafamıza uymayan her kurumu kapatmaya veya satmaya çok meraklıyız. kağıt fabrikası iyi işletilmiyor satalım..demir çelik satalım.. şeker fabrikası satalım.. satacağımıza iyi işletmenin yolunu arasaydık devlet köşe olurdu. atatürk köy enstitüleri ile en ücra köşelere kadar eğitimi götürmeye çalışmış.. köy enstitüsü komünist yetiştiriyor diye kapatmışız.. kardeşim kapatacağına müfredatı değiştir.. eğitimcileri değiştir..gerekirse din dersi koy ama ücra köşelere giden eğitim sistemini yok et
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 12:39
eğitim sadece son 16 yılda çökmedi.. 1960' lara kadar öğretmenlik, hem maddi hem manevi yönden hekimlik, mühendislik ve hukuk kadar değerliydi. yıllar içinde önce öğretmenlik maddi manevi değersizleştirildi. önce öğretmenlik mesleği çöktü. sonra eğitim çöktü.. beğenmediğimiz 1990 öncesi eğitim sistemi bile bugün denenenlerden çok daha iyi ve daha faydalıydı..
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 12:08
Dinsel yobazliga dayali egitim dayatmasindan vaz gecip adam akilli akla dayanan bir egitim sistemi zorunlu. Bakiniz dunyanin tum gelismis ulkeleri. Papaz meslek lisesi, şinto meslek lisesi budha yüksek arastirma enstusu , Zeus idman yurdu vs yok. Vataninizi bir gram seviyorsaniz birakin bu luzumsuz ihl dayatmasini ihtiyac kadar kalsin. 4.sanayi devriminin ihtiyaclarina gore egitim olsun. Illallah artik .
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 20:36
9
Bu yorumu yapan kafa ülkeyi bu hale getirdi.Bir gecede cahil eden eğitim.dedesine küfreden eğitim.yalan tarih.Allahsız bir hayat anlayışı.Alimleri asan bir kafa.Batının tekniğini almayıp edepsizliğine hayran bir nesil yetiştirme hevesi bu günlere getirdi.M.Akif gibi bir vatanseveri sürgün eden kafa,Kazım Karabekir gibi bir kahramanı idam etmeye kalkan kafa.Menderesi asan kafa bu günlere getirdi.Bu kafa olmasaydı insanlar devlet eliyle inançlarını öğrenir Fetö gibi bir sapık da taraftar bulamazdı.Bir İ.H.L mezunu olarak sayısının çok olmasını istemiyoruz lak
Av. Mehmet SEVİM 12 Eylül 2018 11:39
Sayın yazar, ülkemizin en önemli konusuna, çok isabetli tespitlerle yaklaşmışsınız... Yalnız şu soruyu samimiyetle soralım mı; ÜLKEYİ YÖNETENLER GERÇEKTEN İYİ EĞİTİLMİŞ İNSANLAR YETİŞTİRMEK İSTİYORLAR MI? Bu soruya evet diyenler gerçeği görmüyorlar demektir. Kişi bindiği dalı kesmez değil mi? Bizzat muhteremlerin ağzından duydunuz, "eğitim seviyesi yükseldikçe bizim oyumuz düşüyor" Madem gerçek bu, neden iyi eğitilmiş nesil yetiştirsinler! En akıllı iş hafız yetiştirmek! BEN OKUMUŞLARDAN NEFRET EDERİM, CAHİLLERİ ÇOK SEVERİM diyen pro
ali şamil 12 Eylül 2018 11:12
iyi demişsiniz ama iktidar demedimi eğitim sevyesi arttıkça(Düşünen,eleştiren,toplum) bizim oyumuz düşyo diye neden istesinki iktidar bunu mantıklı deil işin özünü yakalamışsınız ama açık açık yazamıyosunuz sizide anlıyorum saygı ve sevgilerimle her fert şahıs herşeyin farkındadır efendim biliniz
ddd 12 Eylül 2018 11:11
Eğitimi dış gücler bozmamışmıydı?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 11:06
Japonlar 19.yy sonunda modernleşmelerini 20 yılda tamamlamışlar. Biz 200 yıldır ne yapacağımızı tartışıyoruz. Güney Kore 60 yıl önce bizden daha geri bir köylü toplumuyken şimdi dünya devi. Hoca geçinen bir maskara kadınlara üst düzey meslek olarak konfeksiyon atölyesinde işçiliği layık görüyor, o da çalışanların ve tamamının ve müdürlerinin kadın olması şartıyla. Kusura bakmayın benim pek ümidim yok. Önce zihniyeti düzeltmek gerek, o da pek mümkün görünmüyor.
Bakın, gerçekten iki kez bile değil, yalnız ve yalnız bir kez topu taca atmamanızı rica ediyorum. Onu şunu bunu değil, bir kez olsun her alandaki başarısızlığımızın sebebi Erdoğan ve onun politikalarıdır deyin. Tek adam rejimine hem referandum hem genel seçimlerdeki oyunuzla destek verdiniz. Tablonun sorumlusu ben değilim herhalde?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 12:55
0
Zaten bu yazı onu demek istiyor. 16 yıl önce yapılsaydı bunlar diyor. Gayet açık yazılmış suçun müsebbibi. Ancak devlet kadar aileler, toplum da sorumlu tabii.
Kemal Kuscu 12 Eylül 2018 10:22
Isvce'te yasiyorum. Bu nedenle öncelikle yazi karakterim adina özur dilerim. Bir sure önce ulkemi terk ettim. Son yillarda terk eden sayisi 500 bini gecmis durumda. Bunun buyuk cogunlugu ise yuksek tahsil görmus kesim. Belirli bir alanda uzman diyebilecegim seviyede doktorali bir muhendisim. Cocugumun zorla din dersine maruz birakilmasini, zorla yalan yanlis tarih bilgisi ile doldurulmasini istemiyorum. Betonlasma her yerde, rant her yerde, incelik, saygi, sevgi, hosgöru coktan tukenmis durumda. Bunlari duzeltmeye calisan, dile getirene de vatan haini deniliyor. Neden döneyim?
engineer 12 Eylül 2018 11:32
23
Allahını seversen ne olur dön, Türkiye sensiz ne yapar, bak doktoran da varmış, lütfen bizi yüzüstü bırakma, gel de şahlansızn Türkiye, vatansız ,bayraksız kemal, kaçıncı sınıf insan muamelesi yapılıyor size, islamofobiden nasibinizi alıyormusunuz, siz Müslüman olduğunuzu unutsanızda, inkar etsenizde, onlar sizin Müslüman olduğunuzu asla unutmaz.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 20:25
0
Engineer, sen de git. Biat etmeden bir birey olarak yaşamak nedir öğrenirsin belki. Ama sen sana bahşedilen ile oyalanıp durursun. Kuldan geleni ALLAHtan geldi sanarak kutsarsın. Kimsenin kimseye ihtiyacı yok. Gidilen yer belli. Sen memnunsan sorun yok. Böyle devam.
Okur 13 Eylül 2018 06:54
1
Göç hep olmuş.Tek parti devrinde,inancı gereği hicret edenler mısıra,hicaza gider imiş,şimdilerde hep avrupa ama niye?
Israf zemb eden bir akideden israfı yücelten,vaaz eden bir pratiğe kalb olma hikayesi...müsrif leri IHVANIŞŞEYATIN Ad eden bir gelenekten gelip?Aliımı ilmi ile değil,ameli salih ile değil Tahsis edilen lüks araca göre değerlendiren,yapılan gayri meşru israfı ÇEREZ PARASI olarak vasfedwn bir telâkki terakki edemez sükût edecektir...
KARAR OKURUN 12 Eylül 2018 10:21
Ya o "bakan" 1yıla istifa ederse şaşırma! Evrim gibi doğa bilimlerinin merkezi bir konuyu bile din adına yok sayanlarla bir yere gidilemez! İşleri güçleri kızlar-kadınlar! Aman erkeği tahrik etmesin bu kafirler! Şimdi de karma eğitime takmışlar gerici kafalarını! İlk-orta öğretimde çocukları ayıracaklar, oysa bu doğaya aykırı bir iş, karşı cinsten koparılan insanlardan olsa olsa sapık olur! Zaten öyle oluyor, ne kadar tecrit o kadar sapkınlık, o kadar tecavüz o kadar kadın katli!
Takipci 12 Eylül 2018 09:52
Bir somut oneri: Imam-Hatip okullarina Kodlama ve Biyoloji dersi konsa nasil olur, günah olur mu?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 10:56
0
Bir kere bu kadar imam hatip lisesi olması günah. Adı meslek okulu ama mezunlarının yüze biri bile mesleğe gitmiyor.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 09:03
Eğitim bakanı tek başına ne yapaki etrafta bolca liyakatsiz para yamyamları olduktan sonra...
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 08:56
Aselsanda son bir yilda kac muhendis istifa edip yurt disinda is aradi,bogazici odtu mezunlarinin yuzde kaci yurticinde calisiyor suanda.Singapurlu,finlandiyali cocuklar nasil egitim aliyor.o kadar okul yapmamiza ragmen niye siniflar hala 38 kisi.Fatih projesi vardi.herkese tablet dagitilacakti ne oldu?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 12:32
0
söylediklerinşz doğru fakat fatih projesi yandaşa ihale açmak amacıyla yapıldığı için tabletler depolarda çürüdü..
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 08:54
Boşverin teknoloji çağını, hepsi boş. Nasılsa öleceğiz, o yüzden herkes imam hatipli olsun ve ahirete hazırlansın.
okur 12 Eylül 2018 18:36
1
tahrikkar ve tahripkar bir söylem. islam dünyasının burnu niçin yerlerde sürtüyor, işte bu zihniyet. adam haklı dağılın uleen.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 08:20
Eğitimi, imam hatip sayısını arttırmak olarak gören zihniyetten başka ne bekliyordunuz ki.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 07:57
Hocam bu anamuhalefet olacak cehape zihniyetinin yüzünden memleket kalkınamadı gitti....sanayi devrimini de bunlar yüzünden ıskalamıştık...teknolojide geri kalmışlığımız ekonomik sıkıntılar doların yükselmesi hep bu cehape zihniyinetin ayagımıza bağladığı prangalar hocam..!!
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 08:58
0
İşte korktuğumuz ve geri kalmışlığın sebep olduğu insan tipi. 16 yıllık karar ve icra sahibi olan a-k-p yi eleştirmezken sucu CHP ye yüklemesi sizce de tuhaf değil mi?
KARAR OKURUN 12 Eylül 2018 16:34
0
Ya o dalga geçiyor, nasıl olsa bir şekilde ihale CHP'ye kalacak, şimdiden adını ben koyayım demiş
Abdullah Hasan 12 Eylül 2018 07:34
Bakanların hepsi "bundan sonra ...." Diye icraste baslamazmi, sonucunu bekliyelim bence, bundan sonraki bakan şimdiki döneme ne diye niteleyerek bakalım.
Umut 12 Eylül 2018 07:06
Evlatlarını iyi yetiştiren milletler yarınlarından emin olurlar.Eğitemediğimiz evlatlarımızı; televizyon,İnternet, akıllı telefonlarla başkaları eğitiyor.Gençlik, gençlik diyoruz ama gençliğimizi özgürlük zehriyle, milli manevi değerlerinden uzak, en güzel eğitim olan güzel ahlaktan mahrum, hızla batılılaşan bir hale getirdik.Dini yar, devleti yar,milleti yar olarak, bunlarla aralarına kimseleri,hiç bir şeyi sokmayacak bir şuurla bir nesil yetiştirmekten uzağız.Ha bire özgürlük, özgürlüklerin önündeki sınırlar kaldırılmalı diyoruz.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 09:22
2
sana bu yorumu yazma özgürlüğü bile fazla
Cem 14 Eylül 2018 23:13
0
Ben de KARAR OKURU'na katılıyorum. Ayrıca ülkemize hakim olan ''Halk, devlet içindir'' ilkesini bırakıp, ''Devlet, halk içindir'' ilkesini ülkemize hakim kılmayı düşünmemiz gerekir.
Abdullah birisi 12 Eylül 2018 06:27
Yürütmenin başındaki zatlar şikayet eder...bakanı şikayet eder...yazarı şikayet eder...hasılı sorumluluk sahibi kişiler her allahın günü harika çarpıcı sarsıcı tesbitler yapıp teşhisler koyup şikayetler ederler...kimi kime kimden neden şikayet edersiniz...ümera ve ülema bozulunca halkda bozulur lafı size bir şey ifade etmiyormu...oy istediniz verdik...köşe istediniz verdiler..bakanlık istediniz verdiler...eeee bizmi gelip düzeltelim...17 koca yıl geçmiş hesap veren tek allahın kulu yok...hadi canım sizde
Bülent 12 Eylül 2018 05:28
Önce fullbright anlaşmasını bozsunlar eğitim milli olsunda
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 03:59
Bay Cömert Ekonomimizi hani DIŞ GÜÇLER bozmuştu.Siz EĞİTİM diyisiz.Bizle eğlenmeyin! Lütfen. "Bu kardeşinize güvenin oy verin Allah'ın izniyle Enflasyon beyi de,Faiz hanımı da halledecem" Alkış. Türkiye'ye operasyon yapanlar pişman olacak.Alkış. Sizin dolarınız varsa bizimde Allahı'mız var.(Bir de 456 milyar dolar CIK borcumuz.)Alkış. Gavur adamlar lan, illa tutturmuş $ para isteriz diyor, Allahsızlar.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 03:36
Noldi demek ki 16 yılda düzeltmemiş bozmuşuz..İtirafını seveyim.(Aldatıldık,yanlış yaptık,bizimde vebalimiz var.16 yılın özeti)Eeee !İtiraf .Başka Dış Güçler.La kardeşim!Harcadığımız para,araba,giyecek,yiyecek,gezme,evleri DIŞ GÜÇLER Mİ kullandı.? Küçük çocuk cam veya eşyayı kırar.Anne hiddetle sorar.Kim yaptı bunu.?Anne ben yapmadım.Kedi veya başkasını söyler ya!.Bizim ülke yöneticileri,AKP Lideri, seçmeni, yazarı,siyasi, bürokratı da aynı. Mahfi Eğilmez hoca 1980 2010 yılları arası Türkiye Güney Kore ekenomik gelişme tablosu ve
Ben 12 Eylül 2018 02:52
İşin bir yönü de yetişmiş elemanların yurtdışına gitmesi. Anlaşılan bir kısım hükümet taraftarları bundan memnun. Beğenmeyen gitsin diyorlar, malum eski slogan... Halbuki bilim adamları, mühendisler ve diğer zor yetişen insanlar fikir ve ifade özgürlüğünün olabildiğince sınırsız, insan haklarının önemli olduğu, sadakatten çok liyakatin esas alındığı yerlere gidiyorlar ve gideceklerdir. Eğer siz insan hakları önemsiz, özgürlükler gereksiz derseniz ülkenizde yetişmiş eleman tutamazsınız. Yani hukuk, sistem ve kurumlar önemlidir.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 01:50
Sayın yazar, Follu’nun Kahvesi’ndekiler ne diyor bu işe?
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 01:24
ekonomiyi bozan liyakatsiz kişilerin başa gelmesidir. hiiiç boşuna zorlamayın. leblebi tezgahı emanet edilmeyecek adamlara ülke emanet ettiniz. her alanda bu böyle. tıpkı beşiktaşı batıran demirörenin federasyon başına getirilmesi gibi. her kurum çürümüş ve kokuşmuş. bunun birinci sorumlusu iktidardır. liyakate değil kayıtsız şartsız itaate baktılar hep. sonuç ortada
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 08:19
0
Bürokraside; bizanstan osmanlıya, osmanlıdan cumhuriyete kalmıs bur memuriyet adabı, devlet kültürü vardı. Bu adap bu kültür yok oldu. Şu anda bürokraside tam bir kültürsüzlük kültürü var. Yazık cumhuriyetle hesaplaşacaz diye osmanlıdan kalan adabı yok ettiler.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 01:19
sen halkını yolunacak kaz olarak görürsen nüfusun olsa ne olur olmasa ne olur. adalet adalet. lafa geldimi Hz Ömer adaleti diye slogan atmayı biliyorsunuz. sırtında un çuvalı taşıyan ömerin kaç sarayı varmış acaba. devletin mumunu bile kendi özel işlerinde kullanmayan Ömer o milletin paralarıyla aldığınız milyonluk arabaları görse ne yapardı acaba
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 23:12
0
tahmin ediyorum bunların uyduruk mahkemelerine bile iş bırakmaz, cezaevine kendi gider yatardı.
Mk 12 Eylül 2018 01:08
Yorumlarınıza ve tespitlerinize katılıyorum. Bir eğitimci olarak ülkemizin bir neslini kör topal hale getiren, gençlerin hayal kurmasını ve ümitli olmasını elinden alan bu kaz kafalı ne idüğü belirsiz zihniyeti Allah'a havale ediyorum. Fırsat vardı düzeltilebilirdi. İyi bir nesil yetiştirmek için her imkan önlerindeydi. Yapmadılar, oy için militan ruhlu gençler istediler hep. Betona harcadılar milletin parasını. Şimdi hep birlikte ağlaşalım. Ama hakkımı helal etmiyorum. Ahirette bilahare tek tek davacıyım...
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 00:18
Ekonominin bu hale gelmesinde elbet bu saydıklarnızın payı var.Asıl bu hale gelmesi fabrikaların satılması,telekomun lağvedilmesi,gereksiz özelleştirme vs. 2002-2011 arası AK Parti'ye bakın,birde şimdiye...Ali Babacan gibi işinin ehli kişiler vardı.Hepsi şutlandı.Şimdi ekonomi Yiğit Bulut gibilere kaldı.Doların 2019'da 8 olması tahmin ediliyor.Bunlar emin olun daha iyi günlerimiz.Mart seçimlerine kadar eğer birçok kişi kepenk indirirse AK Parti tarihinin en düşük oyuyla karşılaşabilir.Bizim millet cebini düşünür,vatanı değil.
KARAR OKURU 12 Eylül 2018 09:35
0
Vatan; eger milletin parasini malini namusunu adalet ve hukukla güvence altina almiyorsa zaten vatan degildir ki !!!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN