Back To Top
Follu’nun kahvesinde sinyal durumu

Follu’nun kahvesinde sinyal durumu

 - Son Güncelleme: 26.07.2019 Cuma 08:50
- A +

Hayır hayır. ‘Bir devlet büyüğü ile göz teması sağlamak’ anlamına değil buradaki sinyal.

Siyasi havayla alakalı.

Uzun zamandır yolum düşmedi Follu’nun Kahvesi’ne. Birkaç hafta önce babamı bırakmak için köye gittiğimde kahveye de uğradım ama tadı yoktu. Komşular siyaset konuşmaya hevesli değildi.

Kadro da eksikti. Ne Halil Dayı’nın Mehmet, Ne Kızaluğun Recep, Ne Şoför Osman’ın Muammer... Hasan Dayım’la Ali Dayım vardı, onlar da sıkı Tayyipçi’ydi.

Evvelsi akşam uğradığımda da siyaset konuşmuyorlardı. Köyde benim tanımadığım biri bir çok komşusuna borç takmış, onun dedikodusunu ediyorlardı.

Karışmadan dinledim. Kimine üç bin, kimine beş-on bin lira takmış adam. Kiminin ineğini danasını almış, kiminden para almış ödememiş.

Üç bin lira, beş bin lira bizim gariban köylüler için büyük para.

Ben gelince fazla sürmedi dedikodu. Biraz siyasete meylettiler.

Bu kahveye adını veren rahmetli Follu Hüseyin’in oğlu Ziya sözü 23 Haziran seçimine getirdi.

“Yanlış yaptılar” dedi, “Ekrem seçimi kazandı, fark on üç bin. Verecektin adamın ‘mazmata’sını. Sayılı gün çabuk geçer. İşi düzeltirsin, bir dahaki seçime sen kazanırsın.”

“Binali de isteksizdi” dedi Tuluğun Recep (Coşkun).

Güya Binali Berat’a kızmış. Nasıl ulaşıyor böyle hikayeler Follu’nun Kahvesi’ne kadar?

Abdurrahman (Ekrem) sıkı Tayyipçi’dir. Bu sefer kızmış. İşte, istatistiklerin gösterdiği gergin Türklerden biri. Suriyeliler yüzünden.

Şaşılacak şey, Hala Cumhurbaşkanı’na ‘Talip’ diyor. ‘Talip’in Suriyeliler’e maaş ödediğini düşünüyor.

“Birisi Bahçeli’ye dese de Talip Suriyelilerden vazgeçse. Talip Bahçeli’yi dinliyor.”

Siyasi duruşunu ve kızgınlığının derecesini şuradan anlayın.

“Bakarsın Cumhurbaşkanı adayı olursa Ekrem’e rey veririm” diyor. “CHP’ye vermem, Ekrem’e veririm.”

Suriyeliler’e Kenan (Coşkun) da bozuk ama, Ekrem’e prim vermiyor. Hasan Dayımla beraber, ‘CHP’den bir şey olmaz’ görüşünde birleşiyorlar.

O ara Salifin Tahsin geliyor çardağın altına. (Buralarda Salih’e Salif diyorlar.)

Özel bir tip, Tahsin. Boyu 1.50 civarında. Yaşı 70’e yakın.

Saçını ve bıyığını simsiyah boyuyor.

Çok güzel horon teper. Ağabeyi Deli Yusuf da rahmetli güzel kemençe çalardı.

Bizim masaya laf attı. “Nasıl kazandı Ekrem? Ulan Apo’ya bile muhtaç oldunuz!”

Pek girmezdi Tahsin böyle mevzulara. Demek ki 23 Haziran’dan sonra bir heyecan gelmiş.

“Halk Partisi’nden ne umuyorsun” diyor Kenan. “Tayyip yol yaptı, hepinizi emekli etti, maaş verdi. Görürsem diyeceğim, kessin hepinizin maaşını.”

“O zaman senin maaşın da kesilir?”

“Kesilirse kesilsin” diyor dayım, “Bu millet namkör.”

“Allah razı olsun Talip’ten” diyor Tahsin, bizim masaya oturduktan sonra. “Ben Halk Partili değilim, Demirel’e rey verdim, Özal’a verdim, Talip çıkınca da Talip’e verdim. Ayakkabı kutusundaki paraları görünce Talip’i bıraktım.”

“Ayakkabı işi Fetö’nün üç kağıdıydı” diyor Kenan, “Sen Fetöcü müsün?”

Biraz ağzını bozuyor Tahsin, masadakiler Fetö’yle alakası olmadığına ikna oluyor. Buralarda küfür, yeminden daha kuvvetli bir ikna yöntemidir.

Hoş, kimin ne alakası olabilir burada Fetö’yle? Bunlar ultragariban adamlar.

Fetö, parası ve nüfuzu olana bulaşır. Onlardan beslenir.

Peki, garibana yardım eder mi?

Zinhar.

Garibanın zekasını sömürebileceği bir oğlu veya kızı varsa belki eder, kullanmak için.

Sonra S 400 lafı açılıyor.

“S 400, F 35’i 600 kilometreden tanırımış” diyor Recep, “Trump onu var diye F 35’i vermezimiş.”

Fesüphanallah.

Ben yazarken üç kere düşünüyorum, bunlar bir çırpıda söylüyorlar.

Bakın, nasıl devlet adamı gibi konuşuyor kafası oldukça muhalif çalışan Tuluğun Recep:

“İktidarın, muhalefetin, Kıbrıs’taki doğalgaz işlerinde bir de S 400 işinde aynı ağız gibi konuşmaları iyi oldu. Benim hoşuma gitti.”

İlginç, burada da “AK Parti’nin kendisine çeki düzen vermesi lazım” diyenlere rastladım.

Tuluğun İrfan’la Halil Dayı’nın Mehmet’i de görsem tam olacaktı.

Bu kadarıyla da bir miktar değişim sinyali aldım.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İsmail 26 Temmuz 2019 17:58
Follu'nun kahvede çay kaç lira üstad? zamlar çayın tadını kaçırdı gibi?
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 16:15
Kırsal kesimle-en ezilenler- Karadeniz ayakta tutuyordu Tayyip Erdoğan’ı. Gene de onlar tutar.
HACI MURAT 26 Temmuz 2019 15:25
'Mazmata", "mazmaza,istinşak ve cemi bedeni paklamak"tan geliyor her halde! Mazmata,kulağa mazbatadan daha hoş geliyor.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 19:19
1
Doğru valla İstanbul bağırsaklarını temizliyor.
HACI MURAT 26 Temmuz 2019 23:30
1
19.19 İSKİ'yi klora yaptıkları aşırı masraf ile batırmasınlar da.Zira ben bir İSKİ meselesi hatırlıyorum, adamlarınızın belediye başkanlığı döneminden.İlk defa görmüyoruz onları.
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 14:54
Sizin kahvedekilerin bile bunca narkoza rağmen hafiften gözü açılmışsa birileri için durum vahim demektir.
karar okuru 26 Temmuz 2019 13:13
Söylem aynı söylem değişmiyor bir türlü.Bu adamlar gariban.Gariban ama hala oy veriyor.Ne diyeceğiz o zaman oy vermeye devam garibanlığa devammı diyeceğiz.Garibanın anlamını yazayım sizlere.Kimsesiz , zavallı , garip insanlara gariban deniyormuş.Garip bir durum değilmi.Müslüman halkın tanımı garibanmı olmalı sizce.Neyse bunlar anadolu halkı standart muhabbetleri.Garip adamların garip muhabbetlerle garip seçimleri.Birde diyoruzki bu garibanlığı kabullenmiş toplumdan bu ülke neden garibanlıktan kurtulamıyor.Adamlar garibanlığı kabullenmiş bir kere.
Anadolu'mun kalbi ve kafası tam da böyle.Şükran şükran..
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 10:14
(13)veya eseri YOK SAYAN 'muhafazakar n. fazılcı, üstadçı' kitle için ZOR GÜNLER BAŞLIYOR OLABİLİR Mİ?. nasıl 'kıvıracaklar'? oysa ne güzel 'al gülüm-ver gülüm' gidiyor muyduk?. bildiğim kadarıyla büyük doğu yayınları bile eseri reddediyor veya görmezden geliyordu; bi sıkıntı çıkmasın hesabı mı?. emrah'a, 'ben sizi çok seviyorum' demiş biri olarak soruyorum bunu!. ÖTEKİ TARAF!. saf-kan(sız) kemalistler!. gün doğdu, kitabı alın ve SALDIRIN!.. bilin ki, sen 'putlaştırırsan', PUT ADAM DERLER!.
Türk oğlu ! 26 Temmuz 2019 16:00
0
Nasıl bir hezeyan içindesin. Allah yardımcın olsun. Derhâl tıbbi yardım almanı tavsiye ederim, Iramazancıım.
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 17:53
1
:) dedi kendine ünlemli 'türk oğlu' diyen adam:) bak gir gugıla filan 'hezeyan' tam böyle bişiden neşet ediyor, bul ve oku.. yada hançerlioğlunun psikoloji sözlüğüne bak.. sonra.. bu ne manaya? yani hangi konuda hezeyan; mesela ben seninkinin konusunu verdim.. söylenen herşey gerçektir (telefonları filan dinleyen ekibe sesleniyorum, burda 'destek' çıkınız:) 'kaliforniya kahvesi pek güzel' değil mi? neticei kelam diyeceğimi dedim. ünlem nedir ya:)
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 10:08
(12)henüz okuyamadım, göz attım. ve afaki ile enfüsi, objektif ile subjektif olanın birlikte verildiği bir eser olduğunu bizzat necip fazıl söylüyor. zira diyor BEN MÜSLÜMANIM, VAKIAYI 'NE İSE O' TESPİT ETMEK DE BENİM MECBURİYETİM VE HÜKME GETİRMEK DE!. yayınlayan ve bu kitap sebebiyle BAŞINA İŞ GELECEK tüm kişilere şimdiden sabır diliyor ve tebrik ediyorum. (..) şu son zamanlarda büyük doğuyu alıp, ilerlerken çaktırmadan makas değiştirip yönünü gazi paşaya kıran 'akademik' ve bilmem ne oluşumlarımız için...
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 10:02
(11)PUT ADAM KİTABI ARAPÇADAN TÜRKÇEYE ÇEVRİLDİ VE KÜRESEL KİTAP'TAN YAYINLANDI!. 'emekli bir türk zabiti' olarak bildiğim yazar imzası 'eski bir türk subayı' olarak atılmış; olabilir ben yanlış biliyor olabilirim.. kitap, despotik (ama kesinlikle demokratik) sansür sebebiyle yıllarca yayınlanamadı. ihtimal hala aynı 'demokratik' iklim mevcuttur ve yayınlanması yayınlayanın CESARETİ iledir. yıllar önce bir çay ocağında sohbette arkadaşlara söylemiştim. biz çevirip yayınlayalım, nedir bu arkadaş!. olmadı. ama OLDU İŞTE!.
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:56
(10)adalet gibi!. adalet zalim ile mazlum arasında bir orta terim değildir; o diyalektiği buraya tatbik edersen ortada durduğunu zannettiğin adalet bizzat zulüm olur; yada şöyle diyeyim; mutlak ile izafi arasına orta terim konulamaz. (cık mı, yine mi anlaşılmadı. çalışıyorum, daha size uygun örnekler bulacağım) m.kemalin kendiliğine bakmayıp bunun için söylenenleri de tek adam-put adam tartışmasının bir tarafına atıp ortayı bulmak; bu metodun yanlış yere tatbikidir!. m.kemalin hem 'nesnesine' ve hem de tek adam şekline yanyana tenkid yayınlandı!..
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:50
(9)15 temmuzu veya ak partiyi veya her ne ise islami yükselişi bir noktaya kadar kucaklayıp, ona dahil olup, ardından engellenemeyecek ilerlemenin 'yönünü' değiştirerek onu anıtkabir önünde kemalzme 'kurban' etmek!. 'her mantıklı konuşan adam avucunda bir niyet gizler'; metod 'maksatlıdır'!. tenkid edilen tek adamcılar ve yaklaşımdır; tek adamın tenkidi mümkün müdür ki?. bazı zıtlıklar vardır ki, bir 'orta terim' üzerinden aşılır. bazı zıtlıklar ise bu biçim çözümlenemez; keyfiyet ve zaman, kemmiyet ve mekan gibi çözülemez..
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:40
(8)aleyhte olan herşeyi silmiş ve yıkmış bir çaba. lehte olan herşeyi köpürtmüş ve üretmiş-uydurmuş, üzerine kanun ve her türlü imkanla baskı kurmuş bir devlet ve sosyal despotluk.. put adam, tek adama karşı yazılmıştır; ne put adam ne tek adam demek sanki sureti haktan bir görüntü ile tek adamcılar safında artık gizlenemez olanı muhafazakar kitleye bir de bu biçimde yedirme gayreti gibi görünmektedir. günümüzün durumunu üreten bakış budur; (..)
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:24
(6)böyle bir iklimde hakikat ancak bahsettiğim satır aralarından 'selim aklın' ve çevrel bilgilerin kişiye veya vakıaya 'uyum noktalarını' inceleyebilecek analiz kaabiliyetinin çabalarına kalmaktadır. Kimdir m.kemal? alevi hikayeciliğinin methedeceğim derken inanılırlığını yitirdiği 'hayber kalesinin kapısını tek eliyle söken' bir süper kahraman mı? adına yazılanlarda bahsedildiği gibi 'ilah, tanrı' filan olan TEK ADAM MI? yoksa her heykeli italyan heykeltraşı 'sanatından tiksindiren' PUT ADAM MI?.
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:17
(5)uzağa gitmeye ne gerek. erdoğan da dergilere kapak olan 'atatürkten sonraki en büyük lider' iken 'van minit'ten sonra!.. demekki 'hiza'mız batılı adam olamaz; her konuda.. o kendi için doğru bir hiza almış olabilir, bu anlayışla karşılanabilir ama bizdekiler?.. Bir kere ve herşeyden önce, bir adam, bir vakıa kanun ile korunuyorsa orda gizlenmesi gereken büyük bir 'berbat durum' olduğu hissinin yerleşmesi kaçınılmazdır. üzerine stalin mao hitler in dünyalarında olduğu gibi aşırı bir 'mükemmelleştirme' sözkonusuysa....
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:15
(4)Ve elbet batılılar tarafından methiyeler düzülen 'çırpıştırılmış' (gerçekten) insanda ısmarlama olduğu hissini veren kitaplar da var.. bazen ise, maksatlı maksatsız oldurulmak istenen türkiyenin zaten batılı adamın görmek istediği türkiye olması sebebiyle, batılı adama gerçekten öyle göründüğü için 'Türkiyenin büyük lideri' olarak yazılan eser ve makaleler.. Batılı adam, batılı adam.. stalin (bile) amerikada dergilere kapak olan 'muhteşem müttefik'dir. sonradan çörçilin üniversite konuşması ve ruzvelti iknası ile birden 'şeytan' olmuştur..
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 09:05
(3)Bu mektubu m.kemalin ne kadar 'beynelmilel' kabul gördüğünü filan anlatmak için yayınlayan 'kerkenez' metnin FARKLI BİR OKUMA ile ne manaya geleceğini görememiştir; kafası güzeldi herhal!. veya bazen bütün çağdaşlığın içki, şapka vb haysiyetli bir fikir ikliminde konu bile edilemeyecek müptezel meselelerde olduğunu zanneden hasta ruhlu ve kıt akıllı kemalistler tarafından 'çağdaşlık alameti' olarak metinden çıkarılmayıp bırakıldığını görürüz; 'tövbekar olduğunu ispatlamak istermişçesine içerdi'!.
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 08:50
(1)Bildiğim kadarıyla dünyada 'kanun' ile korunan despot-diktatör yok.. Oysa bizde 5816 gibi bir 'demokratik'(1) kanun mevcut ve üzerine sosyal-kültürel iktidarın kanundan da güç alarak ağır bir sansürü sözkonusu; m. kemal'den bahsediyorum.. Bu öyle bir baskı türü ki, sadece türkiyede değil, dünyada m. kemal hakkında yazmış, yazılmış her ne varsa hepsini kapsamaya çabalayan bir 'gizleme' cehdi gibi görünüyor. Yurt dışından eriştiğim eserleri bu memlekette bulamazsın. Bulduğunun içinden ise koca koca paragraflar sökülmüş. (..)
KARAR OKURU 26 Temmuz 2019 10:06
1
Şu yurt dışındaki eserlerin link adresini versene, biz de girip bakalım.
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 10:16
1
her zaman kesik atıyorsun bişi demiyorum. AMA BU SEFER kesme birader, 2 yide yayınla.. bir sorun varsa sende telefonum var ver telefonumu beni arasınlar. KORKMA ben gerekeni söyler seni kurtarırım!.
ramazan gün... 26 Temmuz 2019 17:58
1
bazısı gugıldan bazısı değil.. ancak ben gibi basit bir esnafın bile kişisel merakı ile ulaşabileceği bilgilere 'abilerin, üstadların' zati ulaşmıştır. onlara sor birader. zira ben büyük üstad kallavi tarihçi filan olmak gibi bir dert gütmediğim için arşivledi isem bile nere koyduğumu bulmam zor; doğrusu aramayada üşenirim. mesela italyan heykelci, türk ressam manitası olan bir adam. diğer mektup milliyet gazetesinde yayınlandı. içki işini toynbe söylüyordu. filan filan..
Maraşli 26 Temmuz 2019 19:52
0
Kardeş ya acayipsin yada acayiplik oynamayı seviyorsun. Senin içine epey birşeyler kaçmış lakin kalıbını bulamiyon. Yanlış olmasın kacandan kastım belki fikir i, belki felasife, belki afyon, ne bileyim. Yada herşey çok basittir . O zamanda basit düşünemiyorum işte :)
Bir de o garibanlar bağımsız, tarafsız medyadan haber alıp yoğun Gobels propagandasına maruz kalmasalar, güdülenmiş dürtülerinden, ön yargılarından kurtulup herkesin iç yüzünü dümdüz görseler.O zaman seyreyle gümbürtüyü.(Bu arada orası Sünni Türk olmalı, şu iki de bir Suriyelileri Aleviler, Chp, Pkk vs istemiyor diyenlere küpe olsun bu yazdıkların.)Durum genelde pek farklı değil.İnsanlar ikdidarın yalanlarını çok iyi biliyor da gurur, çıkar, mhlft ön yargı,gelen gideni aratır korkusu vs. dönemiyor amaa ikna eden olursa işler değişir.Demokrasi de nakörlük olmaz.Demokrasinin kendi nankördür.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN