Back To Top
Gönül meselesi

Gönül meselesi

 - Son Güncelleme: 08.03.2019 Cuma 08:49
- A +

Gönül’ kelimesi Türkçe’nin kuvvetli, çok çağrışımlı, kullanım alanı çok geniş kelimelerinden biridir.

Lügatlarda tatminkar bir tarifini bulamazsınız ‘gönül’ün.

İçimizde bir şeydir o. Bizim fiziki varlığımızdan çok daha derin ve çok daha ihatalı bir şey.

Var olduğundan eminiz.

Fakat tarif edemiyoruz.

Bir ara Türkçe’nin en usta, dile en vakıf ediplerinden Refik Halit Karay’ın ‘gönül’ kelimesiyle yapılan terkipleri, deyimleri, bunlar arasındaki çok ince anlam değişmelerini anlattığı bir makalesini okumuştum.

Şimdi kitap elimin altında olsa da bir kaç cümlesini iktibas etsem.

Yok. Sabah evde aradım bulamadım.

‘Gönül almak’ mesela. Ne kadar güzel bir deyim. Telaffuzu bile insana iyi geliyor.

‘Gönül vermek’ onun zıddı değil. Ama şüphesiz güzel bir hali güzelce ifade ediyor.

‘Gönül yapmak’ da güzel.

‘Gönlü akmak’ yani bir şeye kalben meyletmek.

‘Gönülsüz.’

‘İsteksiz’den daha derin ve dramatik bir insan hali.

‘Gönüllü.’

Bir şeye meyli olan.

Bazıları ‘bedava çalışmaya hazır olan’ anlamına kullanıyor ve kelime yavaş yavaş ‘bazıları’nın istediği tarafa doğru kayıyor.

‘Gönlü zengin.’

Herhalde zenginliğin en ‘insani’ olanı.

‘Gönül koymak.’

‘İçerlemek’ anlamına kullanılıyor ama tam olarak aynı şey değil. Biraz daha içli.

‘Gönül bırakmak’ da ona yakın.

‘Gönül kırmak.’

Hele hele ‘gönül yıkmak.’

***

Bizim oraların türkülerinde bile var. Rahmetli Koryenalı Hüseyin Köse söylerdi.

“Çıkamaduğun daği çıkı(p) seyran eyleme

Yapamaduğun gönli yıkı(p) viran eyleme”

Yunus Emre daha güzelini söylemiş.

“Bir gönülü yıktın ise, bu kıldığın namaz değil

Yetmiş iki millet dahi, elin yüzün yumaz değil.”

‘Gönül işi.’

Bir anlamı, sevdalıkla ilgili. Öteki anlamı da içinde menfaat olmayan iş.

AK Parti bu sonuncusunu seçimde slogan olarak kullanıyor.

‘Belediye işi, gönül işi.’

Bu cümlenin gerçeği yansıttığına da rastladım yansıtmadığına da... İkisinin de örnekleri var. Ama ben şu anda işin orasında değilim.

Dikkatleri ‘gönül’ kelimesiyle, insanların oy kullanma, seçime katılma eğilimleri arasındaki irtibata çekmek istiyorum.

Bir çok kimse, yazar, çizer, yorumcu, siyasetçi, özellikle AK Parti seçmeninin seçime yeterince motive olup olmadığını konuşuyor.

En azından bu seçmenlerden bir kısmının...

Ne boyuttadır bilemem. Ben de rastlıyorum. Benim rastladıklarım Türkiye geneline teşmil edilebilir mi? Emin değilim.

***

Motivasyon eksikliğinin seçim sonuçlarına etki edeceğini de söylüyorlar.

Ama motivasyon eksikliğinin muhtemel sebeplerine pek değinmiyorlar.

‘Gönül’ kelimesinden türemiş bazı deyimlerin bu konuda biraz açıklayıcı olabileceğini düşünüyorum.

Bu insanlardan bazılarının ‘gönlü kırılmış’ olabilir mi?

Çok hoyrat, çok nobran bir piyasa var.

Troller, trolümsüler, bazı siyasetçiler, lafın nereye gideceğini fazla düşünmeden sağa sola yenilir yutulur olmayan suçlamalar yöneltiyor.

İnsanlar kesiliyor, biçiliyor, itiliyor...

Bu tavırlar bazı insanların ‘gönlünü yıkmış’ olabilir mi?

Veya, şu seçim sath-ı mailinde, yıllardır AK Partiye oy vermekte olan Kürt seçmenin ‘gönlünü almaya,’ ‘gönlünü yapmaya’ yönelik bir çaba var mı?

Belki de gerek yoktur bu çabaya. Ama, gerek olup olmadığı hiç olmazsa tartışılmış mıdır?

Geçenlerde Ankara’da bir eylemci kadının (fikri, zikri, eylemi, menşei ne olursa olsun) maruz kaldığı muamele hakkında sadra şifa bir açıklama yapılması bir yana, muameleyi mazur gösterecek sözler söylenmesine ‘gönül bırakanlar’ olmuş mudur?

Böyle şeylerin önemli olup olmadığına dair bir tartışmaya rastlamadım.

Bu arada, Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın seçime ağırlığını koyacağına dair birkaç cümle sarf etmiştim.

Tahmin ettiğim gibi olmadı.

Sanki biraz ‘gönülsüz.’

Tecrübeli siyasetçi, bir bildiği vardır mutlaka...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kel Hasan 08 Mart 2019 23:13
karar.com/guncel-haberler/kahraman-isci-genc-kizi-son-anda-kurtardi-1143174 Haberi okudum dehşete düştüm. İnsanlar aklını mı kaçırdı, canlı yayın yapma merakı, otoparka koşma. Bu nasıl bir merak nasıl bir duygu?
KARAR OKURU 08 Mart 2019 20:10
Karamollaoğlu, "Mahşerde mutlak hesap sorulacak. Ama hesap adaletsizlikten, zulümden, haram yemekten, yalan söylemekten, iftira atmaktan, hakaret etmekten, kişi hakkına tecavüzden,bunlardan sorulacak;'Kime oy verdin?' diye değil, bunlardan sorulacak. İnsanlar hata edebilir;ama Müslüman yalan söylemez, iftira etmez, hakaret etmez
KARAR OKURU 08 Mart 2019 19:15
''Müphem geldim yine müphem giderim...''
efedamat 08 Mart 2019 18:56
gönül falan hikaye kupon arsa avm beton imar düzenlemelerinden malı götürme istanbul için gönül işi bu.yapılanlar yapacaklarının teminatıdır.anlayacağınız gönül işi tamamen duygusal. peygamber efendimiz buyurmuş ki insan çok açgözlüdür bir dere yatağı altını olsa ikincisini ister onun gözünü ancak toprak doyurur. şimdikilerin gözünü ise beton doyurmuyor.hep beton hep beton.uykularında bile beton binalar görüyorlardır. bu gidişle gömülecek toprak kalmayacak hepimiz betona dikine gömüleceğiz.
KARAR OKURU 08 Mart 2019 13:23
Belediyeciliğin gönül işi olduğu konusunda ciddi şüphelerim var ancak siyasetin bu ülkede en yüksek kazanç sağlayan bir iş olduğu konusunda hiç şüphem yok ...
HERMES 08 Mart 2019 11:41
NE ZAMAN ADAM OLURUZ, NE ZAMAN BU TÜR ŞEYLERİ KONUŞMAYIZ BİLİYOR MUSUNUZ?. TIPKI İNGİLTERE, ALMANYA, HOLLANDA GİBİ, SİYASETÇİ SOKAKLARDA GEZERKEN KİMSE BAŞINA TOPLANMADIĞINDA, KİMSE KUTSALLAŞTIRIP DOKUNMAYA ÇALIŞMADIĞINDA, SİYASETÇİ GELİRKEN YOLLARIN-BELLERİN KESİLMEDİĞİNDE, SİYASETÇİNİN ŞAHIS OLARAK KİMSENİN UMURUNDA OLMADIĞINDA ADAM OLURUZ...BEDAVA ÇALIŞAN SİYASETÇİ VAR MI?. UCUZA ÇALIŞAN SİYASETÇİ VAR MI? SEN AÇSAN, AÇ SİYASETÇİ GÖRDÜN MÜ?. SANA NE SİYASETÇİDEN, NİYE KUTSALLAŞTIRIYORSUN? NİYE ŞİRK KOŞUYORSUN? BİR OYUN VAR, G
KARAR OKURU 08 Mart 2019 11:07
Bir de 'gönlü var mı?' diye birşey var. İktidarın gönlü var mı? Gönülsüz mü anlamında değil gönül diye bir şey kaldı mı anlamında.
serkan 08 Mart 2019 10:55
Son Zamanlarda okuduğum en isabetli yorum. Kalemine sağlık. Bu secimde insanlar gönülsüz oy verecek ama bu böyle giderse bir daha oy verecek insan bulamayabilir bu siyasetciler. Sevdiğimiz insanlar sevmediğimiz işler yapıyor. gönlümüz çok kırıldı.
KARAMSAR olma 08 Mart 2019 09:34
Gönül üzerine kalemle bir şeyler yazmak güzel ve yerinde amma gönülden gönüle gidecek gönül köprüsü inşaası için gönülden çalışmak gerekir gönül işi ile gönüller feth edilir. Belediye işleriyle de gönüller kırılır. Siyaset böyle bir şey... gönülden dost olanlar
KARA gönül 08 Mart 2019 08:32
Gönül üzerine çok güzel bir yazı. Hele de secimlere bağlamanız da güzel..AKpartiye "gönül veren"ler iki dönem sonra "gönül buruklugu" yaşamaya başmadı.2011/13 döneminde "gönülden geçenler" derken 2015 sonrası "gönlü yaralanmaya" başladı. Gelinen sonuç " gönül işi" adıyla " gönülden yaralandı"...Elinize sağlık arasıra da olsa böyle "gönlümüzü hoş tutan" yazılar kaleme alın.
Gençlik yıllarımda birisini tanıtıyordu bir tanıdık arkadaş,o profesyonel siyasetçi diye tarif etti.Ne demek istiyorsun der gibi yüzüne baktım!Şöyle tarif etti.Kazancını bu işten sağlayan!Hep biz arada kalanlar şamarı yeriz.O profesyonel siyasetçiler,Türkiye de bir kaç açı istisna hariç hayatlarını mutlu geçirir.Mutlu yaşarlar!Bizde kavgasını yaparız. Politize olmaya gerek yok ki bu kadar işimiz değil o bizim!Allah hayırlısı hangisi ise başımızdan eksik etmesin!Bunun için yalana dolana hileye baş vurup ne geçecek elimize günah hanemizi yükseltmekte
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN