Back To Top
İmamoğlu işte böyle bir siyasetçi

İmamoğlu işte böyle bir siyasetçi

 - Son Güncelleme: 07.10.2019 Pazartesi 15:10
- A +

Nuri Pakdil bizim öğretmenimiz.

Bu cümleyi böylece söyleyip bırakamam.

Ne öğrendin Nuri Pakdil’den diye bir soru sorulabilir.

Bir devrim bilinci edindik Nuri Pakdil’den. Otururken, kalkarken, yemek yerken, çay içerken, hatta uyurken diri olan bir bilinç.

Mescid-i Aksa’nın resmini gördüğü zaman bile ayağa kalkıp ceketinin önünü ilikleyen bir öğretmen.

Pakdil’in Kudüs’ü ziyaretine tanık olmayı isterdim.

Birkaç yıl evvel gitti. Büyük bir kavuşmaydı o. Anneler ve Kudüsler’in şairi nasıl gördü Mescid-i Aksa’yı? Nasıl secde etti orada?

Bizim de olabilir mi öyle bir secdemiz?

Bunlara yakından tanık olmak isterdim.

Bir estetik bilinç, devrimin yanı sıra. Bunu da öğrendik.

Çirkin, yarım yamalak, baştan savma olmayacak hiçbir şey. Postaya verilen dergilerin, kitapların konulduğu zarfların üzerine yazılan adresler bile, özenle ve güzel yazılacak.

Ben biraz dağınığım. Böyle güzelliklere imrenirim. Nuri Bey’in talebesi olduğumu kendisine de söylemişimdir. Hatta ekledim: Kötü bir talebe, biraz dağınık, biraz haylaz, disiplinsiz.

‘Bu cümleyi söyleyip bırakamam’ derken bir şey daha vardı zihnimde.

Tek öğretmenim değil Nuri Pakdil.

Biz, galiba nev-i şahsına münhasır bir kuşağız. Ayrı ayrı öğretmenlerden ders almakta beis görmüyoruz. Burada başka isim zikretmeyeyim, konunun dışına çıkmamak için.

Biz, bütün öğretmenlerimizi aynı anda sevebilen bir kuşağız. Önemli bir gelişmeydi Nuri Pakdil’in ‘Umut’unun Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmesi.

Hatırlıyorum, çok memnun olmuştu. Hatta beni de davet etmişti, maalesef, İstanbul’da olduğum için gidememiştim. Başka bir gün nasılsa seyrederim diye düşünüyordum ama, Devlet Tiyatroları oynatmamaya başlayınca, fırsatı kaçırmış oldum. Geçenlerde epeyce gündem oldu. Ben de yazdım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu Necip Fazıl’ın Reis Bey, Mustafa Kutlu’nun Mavi Kuş ve İskender Pala’nın Aşk Bir Zamanlar oyunlarını Şehir Tiyatroları’nın repertuarından çıkarmıştı.

Bu, İmamoğlu’nun çizdiği Türkiye ortalamasına -veya İstanbul ortalamasına- hitap eden siyasetçi profiline uymuyordu.

Haklı olarak eleştirildi. Ben de eleştirdim.

Eleştirilerimin ardından Nuri Pakdil’in Umut’unun sahnelenmemesini de sorguladım.

Neden sahnelenmiyor?

Seyircisi mi az?

Hayır.

Umut oyunu sahnelendiği dönemde 36 temsil yapmış. Toplam izleyici sayısı 6671.

Çarptım, böldüm. Temsil başına 185-186 seyirci ediyor.

Hiç de az değil.

Üstelik, Umut’u seyretmeye gelenler seçkin bir kitledir.

Doğal olarak sordum.

Bunu CHP mi yaptı? CHP’mi oynatmıyor Umut’u?

CHP’nin yaptığı yanlışı eleştirmek güzelse, Kültür Bakanlığı’nın sorumluluğunda yapılan bir yanlışı sorgulamak da güzel olmalı.

İmamoğlu Karar’ı ziyarete geldiğinde konuyu sordum. Yaptığı izahtan şunu anladım.

Kendi hassasiyetlerine yeterince vakıf olmayan bazı idareciler tarafından gerçekleştirilen bir tasarruf. Ardından İmamoğlu sürprizi -tabir caizse- patlattı.

Nuri Pakdil’in Umut’unun sahnelenmesi için Şehir Tiyatrolarına talimat vermiş.

Ve Şehir Tiyatroları Umut’u programa almış.

Henüz Nuri Bey’le veya arkadaşım Necip Evlice’yle bir temasım olmadı. Oyunun oynanıp oynanmayacağını şimdiden kestiremem.

Fakat buradan siyasi bir ders çıkarılabilir.

Devlet Tiyatroları’nın Umut’u oynatmadığını yazıyorsun. Normal şartlarda devletten, Kültür Bakanlığından bir yaklaşım beklersin.

‘Çalışmalara başlıyoruz, Umut yeniden sahnelenecek’ falan derler mi acaba diye kulak kabartırsın.

Yok o taraftan ses seda. Kimsenin kılı kıpırdamıyor. Birisi alıp Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gösterse belki talimat verecek, bakanı arayıp “Oynatın” diyecek.

Fakat, Karar’ın aleyhine konuşmak varken kim desin Cumhurbaşkanı’na Nuri Pakdil’in ‘Umut’u temsil edilmiyormuş?

Kültür Bakanlığı yerine tepkiyi Ekrem İmamoğlu veriyor. Hepimizin çok sevdiği, kitabını okumayanların bile “Anti Emperyalist, anti kapitalist, anti firavunist” Devrimci Selam’ını coşkuyla alkışladığı, lafa gelince kimsenin yere göğe sığdıramadığı Nuri Pakdil’in Umut’unu sahnelemeye -en azından- teşebbüs ediyor.

Buradaki siyasi ders ne?

Benim siyasetle işim yok. Hayalim falan da yok. Olmamıştı zaten. Siyasetçilerin ‘dava’ dediği şeyin ne olduğunu da çok iyi biliyorum.

Ama siyasetle işi olanlar, planları olanlar, hedefleri olanlar...

Kurulmuş partiler, kurulacak partiler...

2023’ü ve daha sonrasını düşünenler, büyük ve küçük düşler kuranlar, hesabını ona göre yapsın.

İmamoğlu işte böyle bir siyasetçi.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 22:55
Eskiden bu yana az da olsa sizi ve sizin gibi düşünen insanları takdir ve takip etmeye çalışırdım. Bu yazıyla sizinde fehmi Koru kadrosuna katıldığınızı görmek beni şaşırtmadı. Fehmi Koru musiki salonlarında elit, sizin gibiler tiyatro salonlarında elit ararken kimbilir sizin cenahınizdan olanlar elit işler yaparken biz islami kesim hep yanlız kaldık ve yanlız bırakıldık. Ama biz yine bizden olan birini desteklemeye devam edecegiz. Sizde imamoglunu destekleyıl bilinçaltına yerleştirmeye devam edin. Bakalım kim kazanacak 2023 ü?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 22:50
Tebriklerr
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 21:09
Ac olanlar soframiza oturdu karni doyan dusman oldu sizin gibilere kiymet atfedip yucelttigimiz icin bozlere yaziklar olsun
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 09:11
0
'....bozlere yaziklar olsun.', olsun be! Böle böle yediniz, yiye yiye semirdiniz, cinsiyet değiştirdiniz; şimdi de ağlak rollerle, eski mağduriyet eniklemenizi millete yutturmaya çalışıyorsunuz. İki on yıl geçti be evlat, 'adam' ol da, 'sizin gibilere' de erdem göster, yav!
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:47
2
Sene 2019 sakali yasaklayan zihniyet son toplantısında basortu yasağında payımız var diyor pismanmis mis akli olan bunları idrak edemez ya evet onlar boyle dönek boyle iki yuzluler bunu gorup peşine gidenlerde aklini kiraya vermis akilsizdan baska bisey degil
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 21:04
Parlatin parlatin sizlere ne vaat etti karar gazetesinide isparklara slmayi vaat etti yada siz bi umit birilerine yaranayim da yer edineyim derdondesiniz guzel yol devm edin
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 23:08
3
Be hey trol be hey tetikçi. Bu adamlar menfaate baksa senin gibi iktidar safında sefa sürmeye devam ederlerdi.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 12:41
0
Bu adamlar bu donemde zenginlesip kendibe yer edinenler soframiza ackar oturdu doyan kalkti dusman oldu olsun nankorlerin kim oldugunu gormektede hayir var boylelerini bu millet yucelttigi gibi indirmeyidr bilir zira chpden hdpden beterler
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 20:51
Nereden nereye? İş artık CHP'lilerin saçmalıklarını savunmaya geldi ha!
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 18:44
Tarafsız olabilmek çok güzel meziyet
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 15:39
Imamoğlu 'nun gözündeki ışığı görmeniz sizin ileri görüşlülüğünüzdendir, tebrikler
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 14:53
Tek gerçek var ki oda Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu okadar
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 13:33
Erdoğan nefretiniz sizi nereye götürecek, bekleyip göreceğiz. Kendini aydın zanneden siz zavallılar ikinci bir yolu bulmayacak kadar düşünce kısırlığı için de ne zamana kadar ekreme, kemale guzelleme yapacaksınız, düşünce kabızlığı icin de olmasaydınız şimdi daha doğru bir yol çizerdiniz okurlarınıza.
Bir Not: 07 Ekim 2019 14:27
2
Yaziyi iki kez okudum..Bir nefret soylemi yok..Siz okumadan yorum yapiyosunuz galiba.
Süheyl CALISKANOGLU 07 Ekim 2019 14:49
2
Milletimiz hak edeni sever,basinin üstünde tasir,saygiyla yad eder, Mustafa Kemal Atatürk,Ismet Inönü,Bülent Ecevit.. Bunu hak etmeyenleri,milletin gözünün icine baka baka yalan söyleyenleri,krallar gibi yasayan,ülkeyi iflasin esigine getirenlerden, tutarsiz kaypak politika yapanlar dan hakli olarak nefret eder,millet bilir ,kimin ne oldugunu bazen gec anlamis olsa da.Er veya gec maskeler düsecek hemde nasil,o kadar cok ki mesele burada,ne yapacagiz bu düsen maskeleri(?)..
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 16:25
6
gerçek nefretçi sizsiniz ak troller sizden olmayan herkese her kesime her düşünceye terörist hain diyorsunuz hainler mezarlıgı akp nin eseri akp den önce hainler mezarlıgı diye bir şey yoktu akp çıkarttı akp ve akp liler reisci fanatikler kendileri gibi düşünmeyen herkese düşman bir topluluktur
Cidden mühim şahsiyet 07 Ekim 2019 17:45
2
Kişinin kime güzelleme yapacağı kimden nefret edeceği kendi hür iradesine bırakılmalıdır Trol maaşı hakedilirken insana saygı kaidesi sarf ı nazar edilmeli kanaatindeyim
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 13:28
Siasetcilerin birbirinden farkı olmadığını bile bile nasıl böyle yazıyorsunuz. Çok garip Ziya bey
göktürk börü 07 Ekim 2019 11:42
sayın cömert başkan imam ogluna akp nin ibb deki vurgununu yolsuzlugunu bankamatikçilerini istanbulu 24 yıl nasıl soyduklarını soracagınıza 28 şubatı necip fazıl sormuşsunuz allah aşkına şu muhafazakar kafayı bi terk edin türban necip fazıl 28 şubat muhafazakarların bildigi başka bir şey yok bu konular atık karın doyurmuyor ülke aç yoksulluk yokluk rant akp bitirdi ülkeyi bunları sorun
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 12:04
17
Siz cumhuriyet kurulduğundan belli çalıyorsunuz yavuz hızsız gibisiniz RTE sizin bizlerden farkınız yok dediği için nu kin bu nefret var unutmayinkiistabmnbulda gazateler maske dağıtıyorlardı ewet çaldılar kirli havayı çaldılar çöp dağlarını çaldılar en önemlisi baş örtüsünü çaldılar...
Karar Okuru 07 Ekim 2019 11:38
02:28 de yazilmis yorumum kazara bu yaziya eklendi. Aslinda Mehmet Ocaktan'in helallesme konulu yazisina yazilmis bir yorumdu. Duzeltiyorum.
Hüseyin Avni 07 Ekim 2019 11:15
Nuri Pakdil'i yıllarca takip ettim. Çok da takdir ettiğim bir insandır. Hâlâ cevabını bulamadığım sorular var kafamda. Yıllarca inzivaya çekilmiş Nuri Pakdil nasıl oldu da birilerinin gazına gelerek kitap fuarlarında imza günleri düzenledi, nasıl oldu da sağda solda ödül törenlerine katıldı. Bunları kim nasıl ayarladı. O yaşlı haliyle, yürümeye bile dermanı olmayan Nuri Pakdil şehir şehir dolaştı, fuar fuar dolaştı, sahne sahne dolaştı...
Istanbul'da E.Imamoglu'nun secilmesi AKP'nin kimyasini bozdu,avanta musluklari kapandi,parazitler temizlendi ,temizleniyor,bu yüzden kızıyorlar.Nokta
Süheyl CALISKANOGLU 07 Ekim 2019 13:21
3
AKP'nin Istanbul kasasi "ellerinden kaydi gitti'kimyalari bozuldu,para yok,avanta yok,ne yapsinlar,bu kizginlikla Hamidiye Suyuna "baliklama atladilar'Yüzme bilmiyenlerin orada bogulma ihtimali oldugunun farkinda degiller(!)..
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 10:02
Önce muhafazakar yazarlara ait 3 oyunu temsilden kaldır sonra gelen tepkiler üzerine Pakdil'in oyununu programa aldır.Bir tür ağza bir parmak bal operasyonu bu.İmamoğlu samimiyse şehir tiyatrolarının tüm repertuarını her kesimi gözeterek yeniden düzenler.
KaRaR oKURU 07 Ekim 2019 10:50
2
Kardeş sen 25 yıldır nerdeydin sahi... göremedik seni. Repertuarlardan haberin var mı mesela. Hiç sanmam. Sadece çala kalem salla gitsin, şuracıkta Ekreme de bir çizik atayım alaycılığı. Ne gerek var. Varsa taleplerin isteklerin İBB orada, bir dilekçeye bakar dimi.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 20:46
0
Ömründe bir kere tiyatroya gittinmi. Tiyatro nedir bilir misiniz bayım.
Sabahattin 07 Ekim 2019 09:51
Tiyatrolar özelleşmeli. Ben vergiyi siyasiler kendi propagandalarını yapsınlar diye vermiyorum. Hizmet almak için veriyorum. Belediye tiyatroları hangi kamu hizmetini veriyor?
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 14:40
1
Kamuya ait tiyatrolar bizim gibi ülkeler içi gereklidir. Özel tiyatroların fiyatlarıyla kaç kişi, yılda kaç kez tiyatroya gidebilir? Dünya literatürüne girmiş klasik oyunlarla çocukları ve gençleri tiyatro sanatıyla tanıştırır.
Sabahattin 07 Ekim 2019 16:57
0
O iş okullarda da yapılır. Profesyonel tiyatroya gerek yok. Ayrıca ben tiyatroya ucuz olduğu için giden kimse tanımıyorum. Tiyatroya ne kadar talep varsa o kadar arz olmalı. O da devletin işi değil.
KARAR Okuru 07 Ekim 2019 09:48
Vayyy beee! Nerden nereye evrildiniz. Rabbim size imamoğluyla aynı ittifak içinde olduğunuz günleri de göstersin.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 10:29
7
Zaten aynı ittifak içinde ye kardeş
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 10:47
2
Aaamin. İnşallah diyorum. İyinin güzelin yanında olmak delikanlı adam davranışıdır.
Mustafa 07 Ekim 2019 09:29
İyiki siyaset yapmıyorsun Umut'un sahnelendirilmesini kaldıran İmamoğlu ve gelen tepkiler üzerine geri vites yapan İmamoğlu ayrıca kaldırılma sebebini gişe yapmıyor diye yalan bir sebep bulan İmamoğlu. Ama olsun o ard niyetli biri değil gibi lanse edilen İmamoğlu. Kabak yine ak partiye patlıyor. Yok canım yok karar gerçekten tarafsız yazarlarla dolu da biz göremiyoruz.
Krr 07 Ekim 2019 10:49
6
Mustafa bey. Kaç tiyatro izlediniz desem. Muhtemelen hiç olacaktır. Tiyatro ve sanat ile ilgisi olmayan muhafazakarların yorum yapması çok ama çok abes kaçmıyor mu sizce. Bilmediğiniz şeyler konusunda yorum yapmak mümince mi yoksa cahilce bir davranış mı? Deyin bakim.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 11:14
0
Oyunu, daha önce, seyrettin mi, hacı? LCV.
Mustafa 07 Ekim 2019 12:54
2
Kendini elitist zanneden özenti elitler o oyun ortalama 84 izleyici ile buluştu. Bu izleyiciler çoğunlukla muhafazakar insanlar. Tiyatroya gelince siz zaten oynanan tiyatronun figüranlarısınız. Balta ağacı keser, baltanın sapı ise ağaç ile kardeştir. Elitist olan baltadır. Sizlerde saplarısınız, kullanılmaya müsait saplar.
Sedat 07 Ekim 2019 13:29
2
Umut zaten İBB Tiyatrolarında yoktu ki İmamoğlu kaldırsın. Umut, Kültür Bakanlığının Devlet Tiyatroları'ndaydı. Daha bunu bilmeden, hatta Allah bilir yazıyı bile okumadan sallamışsın Mustafa. Tam bir Aktroll örneği.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:28
Siyâsetçilerin davası: Para para para... Kültür Bakanlığı? Boş boş bakana kültür bakanı denir. Kültür büıuk bir birikim işidir. Böyle bir bakanımız mı var? Bir sanat dalında ehil birinin bakan olmasını yeğlerim. Bir estetik zevk olmalı kişide. Hayata farklı bir pencereden bakmalı. Saygılar...
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 06:00
Bu yalancıyı güzellemede pek cömertmişsin be kardeş... 'olumsuzluklar bunun hassasiyetini bilmeyen yöneticiler yüzünden oluyormuş 'Bu yöneticileri oraya ben mi atadım? Dahası bu adamın hassasiyeti olduğuna inanıyorsan, geçmiş olsun.. Fetullah 'ın siyasi versiyonu ile karşı karşıyayız. Fetullah 'a itibar eden millet aklı, pardon akılsızlığı bu adama itibar ediyor ;aynı filmlerden bu millet sıkılmıyor da...
Karar okuru 07 Ekim 2019 06:28
6
FETÖ nün ortaklığını yapmış bir partinin menusplarının herkesi FETÖ cü olarak suçlaması ne yaman çelişkidir. Oysa insanlar siz ortakken uyarıyordu, dinlemiyorunuz vesselam
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 08:34
1
Çamur atmayı bırak iyice çamurlaştınız. Uzak durun bulaşmayın. Bu dil sizi bitirecek. Az kaldı.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 09:49
1
Sevgili trol kardeşim. Daha yaratıcı ve işbilir olmanı bekliyoruz. Bu yaklaşım tutmaz çünkü ne inandırıcı ne de bir bağlama oturuyor. Ne bileyim; Alman derin devleti, İngiliz derin devleti, İsrail komplosu, farmasonlar, masonlar, laikçiler, Kemalist görünen kozmopolit Rotşildçiler vs...Daha yaratıcı lütfen.
hacı 46 07 Ekim 2019 10:44
0
Çalışmadan oturduğu yerden ahkam kesen siyasal dinci ile kuru kafacı slogancı çakma milliyetçilere ihtiyacımız yok. Biraz çalışın-üretin, akıl fikir sahibi olun, ondan sonra gelin buralara. Çamura bulandınız, kirlisiniz. Zihinsel abdest alıp temizlenin lütfen.
türk 07 Ekim 2019 04:57
17 yıldır akp iktidarında trt de Atatürk ile ilgili bir tane dizi çekildi mi.. trt neden hep arap düşkünleri için diziler çekiyor ? neden cumhuriyet ile alakalı diziler çekmiyor ? objektifliğinizi göstermek için yarın da bu konuyu yazabilir misiniz ?
Sabahattin 07 Ekim 2019 09:53
0
TRT özelleşmeli. Ben vergiyi siyasiler kendi propagandalarını yapsınlar diye vermiyorum. Hizmet almak için veriyorum. TRT hangi kamu hizmetini veriyor?
Karar Okuru 07 Ekim 2019 02:28
Toplum artik yeni yalanlarla ikna olmak, aciklamalar duymak falan istemiyor. Toplum is ve ekmek istiyor. Adalari, vatan topraklarini ve fabrikalarimizi, dogal kaynaklarimizi ellere satmadan ekonomiyi duzeltecek babayigitler istiyor.
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 10:05
7
Kimsenin ekmek falan istediği yok. Kaç ton ekmek çöpe gidiyor.
KaRaR oKURU 07 Ekim 2019 10:40
0
iş ve ekmeği kim çaldıysa ona sormalıyız. Yeni seçilmiş yetkisi olmayan belediye başkanlarının işi değil bunlar. bugün senin cebine üç kuruş siyasal dincinin cebine yüz kuruş giriyorsa ve yediği yüz kuruşu helal olduğunu iddia ediyorsa adalet de din de ahlak da bunların eliyle bitirilmiş demektir.
Has Parti 07 Ekim 2019 01:01
O değilde birde gerçekten yetim hakkı yemeden, liyakate önem verirlerse işte tam o zaman Erdoğan düşmanlığı ortaya çıkacak.
Karar Okuru 07 Ekim 2019 02:33
3
Harika bir yorum olmus. Tesekkurler : )
KARAR OKURU 07 Ekim 2019 00:56
Yapmayin Yusuf bey yalvara yakara zorla oyun oynattirilmaz.... Oyunun sonu sonra cikacak.....
Bu tayfa Tayyip'le ne yemeklerini yedi, seninle ile bir kahvaltı yaptılar diye sırtını dayama sakın...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN