Back To Top
Kaz Dağları altından kıymetlidir

Kaz Dağları altından kıymetlidir

 - Son Güncelleme: 26.08.2019 Pazartesi 08:31
- A +

Bir öykü, nasıl ‘efsane’ olur? Nasıl yıllar boyunca dilden dile söylene söylene ölümsüzleşir?

Hepsi yalan, hepsi safsata, deyip geçebilir misiniz?

Amaaan! Birileri uydurmuştur, olur mu öyle şey?

Olur öyle şey.

Buraya ‘Hasan Boğuldu” diyorlar. Neden? Emine’nin sevdiği çocuk bu ırmakta boğulmuş efsaneye göre.

Emine, Hasan’a armağan ettiği çevreyi burada bulmuş.

Kendisini gölün yanı başındaki çınara asmış. Bu çınara da Emine Çınarı diyorlarmış.

Bir de Sarıkız var aynı dağlarda. İftiraya uğramış. Babası onu birkaç kazla dağa göndermiş. Bir gün merak etmiş kızını, dağa çıkmış. Sarıkız, babasına abdest alması için su vermiş. İhtiyar abdest alırken suyun tuzlu olduğunu fark etmiş.

Niye tuzlu?

“Denizden aldım” demiş Sarıkız.

Ve kara bulutlara karışarak kaybolmuş.

Sarıkız’ın kazları yüzünden bu dağın adı Kaz Dağı.

Tabii ki eski Yunan’dan kalma mitolojiyle harmanlanmış öyküler de var.

Hatta şunları yazarken bile kulağımda çınlayan Sutüven. Mustafa Seyit Sutüven’in Sutüven’i. “Bir kayadan duman duman/On yedi metre atlayan/Dağ kokusuyla yüklü su.” Çok yüksek değil. Ama zengin bir dağ.

Bugünlerde öğrendik ki, sadece efsaneleriyle, öyküleriyle, ormanlarıyla, sularıyla, bol oksijeniyle, vadileriyle, ırmaklarıyla zengin değil Kaz Dağları.

Kaz Dağları’nın üzerine yerleştiği 1,5 milyar yaşındaki kaya kütlesinde altın var.

Prof. Dr. Cenk Yaltırak bu cumartesi Kaz Dağları’nı anlatacağım deyince gittim Antik Kafe’ye.

Yaltırak’ın doçentlik tezi Kaz Dağları’nın jeolojik yapısı üzerine. Orada yıllarca çalışmış. “Her tarafını bilirim” diyor. Gerçekten, yerin altını da üstünü de biliyor.

Konuyu bir makalesinde kullandığı başlıkla özetliyor aslında.

Kazdağlarının boynundaki ip: Altın.

Anlattığına göre Biga Yarımadası’nın önemli bir bölümünü kaplayan Kaz Dağları’nda, toprağın altında binde 4 oranında altın madeni var. Altının tamamı çıkarılabilse 3,5 milyar dolar değerinde.

Bu altın siyanür kullanılarak topraktan ayrıştırılıyor.

Cenk Hoca, bu muhtemel gelirin yüzde 4’ünün Türkiye’ye ödeneceğini belirtiyor.

Kahvenin yardımcı moderatörü Mehmet Ali Verçin başka bir kaynaktan okumuş, Türkiye’ye ödenecek oranın yüzde 8 olduğunu söylüyor.

Aralarında ihtilaf çıkıyor.

Biz de Cenk Hoca’nın teziyle Verçin’in antitezini bir arada dinlemiş oluyoruz.

Özetle söylemem gerekirse, Mehmet Ali’nin ifadesine göre çıkarılacak altının değerinin yüzde 70’i kadar bir para maden çıkarmak için gerekli harcamalara gidiyor.

Nakliyesi, ayrıştırılması, madende çalışacak işçilerin parası, tabiatın restore edilmesi için yapılacak harcamalar Türkiye’nin kazanç hanesine yazılabilir.

Cenk Yaltırak bunların çok önemli olmadığı görüşünde.

Ona göre önemli olan, kaybedildiğinde bir daha geri getirilemeyecek olan, doğa.

Büyük bir su havzası Kaz Dağları.

Eğer bir kaza olur, siyanür toprağa karışırsa, Edremit’ten Gönen’e kadar geniş bir bölgenin suyu zehirlenebilir.

Burada madene izin verilirse emsal teşkil eder, bütün havza delik deşik olur.

Verçin de dersine iyi çalışmış. Kaybedilen tabiatın imar edilmesinin imkansız olmadığını daha önce bazı yerlerde bunun başarıldığını anlatıyor.

Moderatörümüz Alper Kanca hep birlikte Kaz Dağlarına gidip olayı yerinde incelemeyi önerdi.

Verçin, daha önce madencilik yapılıp da yeniden tabiata kazandırılan eski bir maden bölgesine de gitmemizi şart koştu.

O sıralarda, nedendir bilmem, başıma şiddetli bir ağrı girdi. Tartışmaya katılamadım. Tartışmayı izlemek de sanki başımdaki ağrıyı şiddetlendiriyordu.

Konuşmaların toplamına kendi hislerimi de katarak şöyle bir sonuca vardım.

Madenlerin memleket ekonomisine katılması lazım.

Bunun için en zararsız metotları tercih etmeliyiz.

Fakat, biz tabiata, insanlığa en zararsız yöntemi seçecek kabiliyette miyiz?

İnsanlarımız, bizi yönetenler, işadamlarımızın büyük ekseriyeti çok paragöz.

Kendi cebine girecek bir lira için memleketin on lira zarara girmesini umursamazlar.

Kaz Dağları’nın o bölgesindeki ağaçların ruhsat sahibi firma tarafından nasıl tıraş edildiğini bir videoda seyretmiştim.

Aman Allahım!

Sanki gür saçlı bir adamın kafasında permatikle derin ve geniş yollar açmışlar. Böyle bir tabiat katliamı yapılamaz.

Yapmışlar!

Cenkle Mehmet Ali’nin arasında kaldım.

Buna rağmen şunda karar kıldım.

Şiiriyle, efsaneleriyle, tabiatıyla Kaz Dağları, oradan çıkarılacak altından çok daha kıymetlidir.

Manen de kıymetlidir, madden de kıymetlidir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Millî emlak rayiç bedelden 50% tenzilat yaparak hazine arazilerini satıyor üstelik geriye dönük 5 yıllık ecri misili mahsuplaşıyor ... İlginç ülkeyiz
hulusi keskin 26 Ağustos 2019 21:50
Kaz dağları elbette altından kıymetlidir.Çıkarılan altının yüzde ikisini Türkiye ye, 98 ini alıp gidecek. Bu ne akılsızlık. Yüzde 50 sini verseler ne yazar.Mutlaka durdurulmalıdır.Gün gelir kendimiz çıkarırız.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 13:21
Sayın yazar güzel bir yazı . Duygularınızı çok güzel yansıtmışsınız. Ancak muhtemel bir hatanız var. Binde 4 çok yüksek bir oran. Milyon da 4 daha makul. Bu tip değerler genelde ton başına verilir. Mesala 4 gram/ton Au: 1 ton da 4 gr Au var demektir. Buda binde değil milyon da 4 olur.
Yazıklar olsun.... 26 Ağustos 2019 11:52
Çok yazık çok Bu dağlarda milyonların hakkı var Allah bu katliyama sebep olanların dünya ahiret yakasını bir araya getirmesin inşallah...
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 11:35
'Kaz' dağları demişler, kazmışlar :) Keşke kazma dağları deselerdi.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 10:46
Geç de olsa Kaz dağlarının talanı konusunda bir ses verdiniz, her ne kadar biraz yalpalamışsanız da dağların altından daha değerli olduğunu belirtmişsiniz. Ancak kullanılacak tonlarca siyanürün çok geniş bir alandaki tüm canlıları etkileyeceğini de bilmeliyiz.
Efedamat 26 Ağustos 2019 09:31
Gelecek nesiller bu yapılan çevre katliamıni nefretle anacak. Kıyametin kopacağını bilseniz elinizde bulunan fidanı dikin diyen bir peygamberin ümmetiyiz diyoruz. Gerçektende onun ümmeti olmaya layıkmıyız. Her konuda islam dinine atıf yapan bir iktidarın gerçekten samimi olduğuna inanalım mı. Bilmem kaç milyon ağaç diktik deniyor. Sen kadim ormanları katlet. bir iki yıl içinde egsoz gazindan kuruyacak yol kenarı ağaçlarını ağaç sayısı olarak söyle. 3.5 milyar dolar hepside bizim değil.sadece 200 milyon dolar için bu çevre katliamına değermi. Yazık çok yazık.
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 09:20
Ulan memleketin taşını toprağını ormanını suyunu yabancıya peşkeş çekenler kendilerini sözde vatan sevdalısı, milliyetçi bilmemneci ilan ediyorlar, yeşili koruyanlara tahribata karşı gelenlere de hain diyorlar ya... Allah sizin tez zamanda cezanızı versin...Düne kadar size destek olduk, bin pişman ettiniz be. Sizde ne memleket sevdası, ne birlik aşkı ne de ülkü yokmuş. Tın tın işi boş davul gibi boşmuşsunuz, sadece gürültü yapıyorsunuz. Bundan sonra dağını taşını suyunu korumak için dik duran anlayışın yanındayız. O kadar...
KARAR OKURU 26 Ağustos 2019 08:25
Vicdan terazimiz yeniden kalibre edilmeli...
Deli Emin 26 Ağustos 2019 06:09
Yani bu ülke 3.5 milyar dolar kazanacak başka bir alan, sektör geliştiremiyormu da doğa ve içindeki canlıları, bu yerlerin sadece doyumsuz seyrini iki kuruşa ele peşkeş çekiyor?Buna izin verenler bu kadar parayı itibarı için israf ediyor? Eğer bu yapılacak ise bunu bu ülke ve uzun zamana yayılan, tahriş tamir ede ede yapmalı.. Bu hükümet zamnınd verilen mden Ruhsar sayısı, alanı, bu yerden kazanç, verdiği tahribat, çalışan miktarını açıklasınlar. Ama açıklamazlar! Çünkü % de kaşığı bu vatan toprağını peşkeş çekiyor. Ahirete ÖLÜM, DİRİLİŞ imanı olan müteCahitler.
musto 26 Ağustos 2019 01:26
Bazı ülkelerde komisyon vermek yasal örnek Suudi arabistan Uzanların alt mütahhidi olarak aldıkları bir ihalede beş milyon riyal komisyon verilmişti.Bazı ülkelerde bu komisyonlar veya ortaklıklar ihaleyi bağlayacak kişilerin yeteneğine göre gizli yapılır.Nasıl olsa bu yasal olmayan işler yapılıyor yasal hale getirinde paramız dışarı gitmesin vergisi alınsın.
KARAR OKURU 25 Ağustos 2019 23:53
Çıkarılan altın devlete kalsa yine tamam diyelim. Sadece %4'ü bize kalacak geri kalanı Kanadalı şirkete gidecekmiş. Bu ihanettir. Satacak bir şey kalmayınca vatanı satmaya kadar geldi bu iş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN