Back To Top
‘Mücahit kılığına bürünenler’ kimler acaba?

‘Mücahit kılığına bürünenler’ kimler acaba?

 - Son Güncelleme: 31.07.2019 Çarşamba 08:47
- A +

AK Parti’de, 23 Haziran’dan sonra kendini gösteren özeleştiri dalgası kontrol altına alınmış görünüyor.

Kontrol altına alınmış veya bastırılmış...

‘Nerde yanlış yaptık’ sorusunun cevabını aramak isteyenler kısa bir süre içinde bu sorunun cevabını aramakla kendilerinin yanlış yaptığını öğrendiler.

‘Yanlışı biz yapmadık, başkası yaptı’ sonucuna ulaştılar.

Başkası kim?

Dünyada yapılacak başka iş kalmamış gibi, özeleştiri yapıp duranlar.

Beni eleştirme, kafanı eleştiri için değil benim yanlışımın doğru olduğunu ispatlamak için kullan!

Sonra kırgınlar, küskünler.

İtilenler, dışlananlar.

Özeleştiriye kulak tıkayanlar... ‘Yahu belki doğru bir tarafı vardır, bakalım hele’ demeden laf kalabalığıyla özeleştiriyi sahibinin ağzına tıkamayı vazife bilenler hatta özeleştiriyi ihanet sayanlar hiçbir şeyden mesul olmazlar çünkü.

Kıranların, küstürenlerin, itenlerin, dışlayanların asla bir kusuru olamaz.

Onlar gökten zembille inmişlerdir, masumdurlar.

İtildiğin zaman uyku haline geçeceksin. Neden söylüyorsun ki itildiğini?

İtersin, itersin, sonunda dışarı atarsın.

Sonra, ‘gitti’ dersin.

‘İhanet etti’ dersin.

Ve bu ettiklerinin hiçbir sonucu olmaz, kimse yaralanmaz, kimse haksızlığa uğradığını düşünmez.

Öyle mi?

Öyle değil ama, öyle olsun.

Bazı fıkıhçılar içtihat kapısının kapandığını söylüyorlar ya...

Ben de, bu sözün kalıbına uygun bir şekilde, AK Parti’de özeleştiri kapısının artık kapandığını düşünüyordum.

Tamam insanlar eleştiriyor ama, dost meclislerinde, ağyara duyurmadan.

Fakat dün bir özeleştiriye rastladım.

Yasin Aktay, Yeni Şafak’taki yazısında 23 Haziran seçimlerini hem doğru değerlendirdi hem de çıkarılması gereken dersler konusunda doğru istikametler gösterdi.

Aktay, AK Parti’nin Türkiye’yi yöneten bir parti olarak, İstanbul ve Ankara’yı kaybetse de, demokrasinin işlediği bir Türkiye görüntüsü sağlaması açısından seçimden avantajlı çıktığı görüşünde.

Bu görüşün isabetli tarafları var. Tartışılabilir tarafları da var.

Fakat asıl üzerinde durmak istediğim bu değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ teşhisi üzerine yapılan tasfiyelere değiniyor Yasin Aktay.

“Kanaatimce” diyor “Bu metal yorgunlarının teşhisinde de, onların yerine ikame edilen kadroların tercihinde de tutulan yol daha büyük sorunlara yol açmıştır.”

Bu cümleyi açarsak çok mevzu çıkar.

Ben, o günlerde istifa ettirilen belediye başkanlarının hemen hepsini tanıyorum. Eksikleri fazlaları olabilir ama hiçbiri metal yorgunu değildi.

Teşkilatlara da yorulmaya hiç niyeti olmayan sosyetik tipler yerleştirildi.

Kongre sürecinde bazı kadroların ‘değişeceğini, yenileneceğini, güncelleneceğini’ öngörüyor Yasin Aktay.

Bu esnada, “devir-teslimlerin dayandığı teşhislerin, metal yorgunları teşhisinden çok daha dikkatli yapılması” gerektiğini söylüyor.

Bir tespiti daha var Aktay’ın.

“İktidar partisinde göreve ihtirasla talip olan, ama partinin benimsediği davayla hiçbir alakası olmayan çok olur. İktidar partisinin iktidarından aslan payını almaktan başka hevesleri yoktur ama daireye girebilmek için en değme dava mücahitlerinin kılığına bürünmekten geri durmazlar.”

Tam isabet!

Demek, AK Parti’nin içindeyken de görünüyor bunlar.

Biliyorum, görünüyor. Hemen bütün AK Partililer bunları kendi aralarında konuşuyorlar.

Kimler acaba, aslan payını almak için mücahit kılığına bürünenler? Gözünüzün önüne hangi cinsler, hangi tipler geliyor?

Sanki kadro çok kalabalık.

Yasin Aktay, bundan sonraki adımların doğru atılacağından ümitli.

Ümidini biraz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ülkeyi dönüştüren AK Parti dönüşümden muaf olamaz” diye özetlediği sözleriyle irtibatlandırıyor.

Aktay’ı iyimser buluyorum.

Tespitleri doğru, ama sorun rötuşla düzelecek kadar yüzeysel değil.

Mamafih, bundan sonraki gelişmelerin Aktay’ın ümit ettiği yönde gerçekleşmesini ben de temenni ederim.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 11:25
17 yıldır 7-8 kez Milli Eğitim Bakanı değişmiş! Yazık!!! Eğitim Bakanı olacak kişi, bu işin içinden gelen, teoriyi de pratiği de bilen biri olması gerekmiyormuydu baştan beri?Sonra başarısız olursun, halk da desteğini kesiverir.Savunma Bakanını alıyosun Eğitim Bakanı yapıyosun, gülerler! İkide bir bakan değiştiriyosun. Yahu sıradan bir kuruma bile atanan idareci,kurumu-personeli tanıyıp, bir vizyon çizecek,plan yapabilinceye kadar bile 1-2 sene geçiyor.Liyakatsiz insanlara görev verip,elbise değiştirir gibi bakan veya idareci değiştirirsen olacağı bu.Doğulu kafası ile iş yapmanın sonu bu!!!
KARAR OKURU 01 Ağustos 2019 11:20
Ak Parti neden kaybediyor? Kişilerden ziyade, sistem, kuralları belirli bir devlet mekanizması kurmamasından.Mesela;bir devlet kadrosuna, belediyelere,kurumlara kimin, hangi şartlarda, nasıl getirileceğini belirlemiyor.Örneğin, Tarım Bakanı, hangi üniversite mezunu olmalı.İl İlçe Tarım Müdürleri hangi okuldan mezun olacak,sınavla mı alınacak,puanının yanında, ayrıca yaptıkları bilimsel çalışmalar,yüksek lisans, doktora, makale yayınlama gibi..ek puan verilecek mi?Yani liyakate göre kim,hangi şartlarda görev alacak, belirsiz.Noluyor sonra, ahbap, eş,dost çiftliğine dönüyor heryer..Adalet yok
karar okuru ben 01 Ağustos 2019 09:02
bence artık bu konuları yazmayın, yazdıklarınızı biz garibanlar okuyor, diğerleri okumuyor okusa da muhtemelen gülüyor. Bence artık yeni şeyler yazın, Davutoğlunu yazın, Babacanı yazın, öyle itilmişliğini vs de değil, projelerini, davasını, temizliğini yazın.. Gül, Arınç vs bunlara da değinmeyin. Gerek yok...
apo 31 Temmuz 2019 14:23
Öz eleştiri yapıp sonuç çıkartıp düzeltmek bu islamcı kişilerin yapabileceği bir iş değildir bırakın devlet yönetmeyi hatta bunları bir yerde toplasan burada yaşayın desen bir birlerini öldürüp yok olurlar hiç bir gerçekleri sabit bir noktaları yok.
Muhtefi. 31 Temmuz 2019 13:36
Fala inanma Falsiz kalma. !..Dünyanın hiçbir yerinde Partilere İTİMAT yoktur. :))..Gazteciler de oyledir..derim ki Kendi işimize bakalım. Oyunu ver,Oku baskasinida Oku,.araştır, incele karar ver ! fakat çok Beklentiye girme. :)).. (kimseyle küsme onlar barışır biz küs kalırız ) 40 tane bahane bulurlar onlar istisnasız. Çıkarı olanlar başka. !..onlar EK-MEK .! Derdinde firsatlari kadar.:))...
Karar okuru 31 Temmuz 2019 13:26
Yazının can alıcı cümlesi; "Teşkilatlara da yorulmaya hiç niyeti olmayan sosyetik tipler yerleştirildi." Evet bunun düzelmesi de mümkün değil. Dolayısıyla AK Parti hızla erimeye devam ediyor.....
musto 31 Temmuz 2019 11:48
Okadar çok yediler içtiler'ki yiyecek yerleri kalmadı birazda yiyecekleri kaynaklar tüketildi nadasa bırakılacak fazla yerde kalmadı onun için sıska zayıf ve arık insanların getirilip yeni meraları koklayıp tespit etmesi lazım.
Maraşli 31 Temmuz 2019 10:27
Partiler gelir geçer siyasetçiler de krallar da ölür. Amma bunlar halkına zulmederken etrafındaki yavvvşaklar hiç bitmez. Ee onların hesabida kolay değil. Ben ne Reisler gördüm zaten yoktular diyecemde yalan olmasın ömrüm kâfi gelmez. Siz anladınız zaten şairi
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:54
Bu yolları Erdoğana kim döşedi... Klişe bir söz var ya "Hepiniz oradaydınız" işte... Dolayısıyla akıl vermek, temennilerde bulunmak, yol göstermek size düşmez sayın Yusuf Ziya Cömert. Mesela yaptıklarınız veya yaptırdıklarınız için önce tövbe ettiniz mi. Ettiyseniz Allah affetsin. Şiir edebiyat roman yazın, inanın daha hayırlı olur.
okur 31 Temmuz 2019 09:22
hem temenni başka bir laf yok ömrümüz geçti temenniyle
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 09:15
Yusuf Ziya'ya bakın hele, nasıl da soyutluyor kendisi sorundan. YANLIŞI YAPAN sen, Hakan, Mevlana vs. Gazeteci-yazar geçinir, burnunuzun ucunuzu görmezsiniz. Referanduma hayır, deyin, diye canımız çıktı haykırmaktan, bu sayfalarda. O yetkiyi, geçtim Erdoğan gibi makam sevdalısı birine, bir "sofi"ye bile verseniz yoldan çıkar, dedik. Millete acımıyorsunuz, reisinize acıyın, onda bu kadar büyük nefis varken, bu yetkiyle tanrı kesilir, ahiretini de sıkıntıya sokar, dedik. Daha neler neler dedik …
Başlığı okuyunca el insaf o kadar da değil dediğinizi duyar gibiyim. Neden mi böyle düşünüyorum? Ben hayatımın bir bölümünü sol görüşlü insanların arasında geçirdim. Onlarla yaptığımız siyasi tartışmalarda içinde Allah korkusu olanların iktidara gelmesi halinde haksızlık, zulüm olmayacağını, liyakate önem verileceğini, kamu kaynaklarının çalınma bir tarafa çar çur bile edilmeyeceğini anlattım durdum. Şimdi ben o insanları bu tarafa davet etsem alacağım cevap belli: SİZİNKİLERİ DE GÖRDÜK.
Her tarafa bu bizden, alnı secdeli deyip işi bilmeyen adamları doldurdu. İşi bilmeyen adamlar iş yapmak bir yana yapılan işlere de engel oldu. Aslında o işte hakkı olan üstüne iş yapması da engellenen düzgün insanlar da çalışmayı bıraktı. Şu anda devlette işler ağır aksak yürüyor. Tam bir curcuna var.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:03
0
bize askerde hep "itimat kontrole mani değildir" derlerdi. kişiye güven üzerine sistem kurulmaz. yapılanların mutlaka başka bir göz tarafından denetlenmesi gerekir. batı buna kuvvetler ayrılığı diyor. fanatik islamcı kardeşler bunun adını ne koyarsa koysun ama bilsinler ki kişiye itimat edilerek veye hesap ahirete ertelenerek siyasi sistem kurulmaz.
karar okuru ben 01 Ağustos 2019 09:10
0
AKP'NİN YAPTIĞI BİR DİĞER BÜYÜK KÖTÜLÜK, (31 Temmuz 2019 09:55) keşke alnı secde gören adamı koysalardı, onlar alnı secde görüyor gibi yapanları koydular..
ÖTÜKENLİKURT 31 Temmuz 2019 07:07
Muhterem yazar, özeleştiri İslami kesime de, benim mensup olduğum Ülkücü kesime de yabancı bir kavram! Onlar kusursuzdur, onlar hatadan munezzehtir, kendileri bulunmaz hint kumaşıdır! Bu konularda rahmetli Başbuğumuzla uzun tartışmalarımız olmuştur! Özelestiri bir medeniyet ve bilim konusudur. Bunu yaparsanız hatalarınızı tekrar etme riskinizi ortadan kaldırırsınız! Fakat karizmanızın bozulma ihtimali vardır ve itibardan tasarruf olmaz!?AKP Sayıştayı bile elsiz kolduz bıraktı, denge ve denetlemeden, hesap vermekten ve yargıdan korkuyor!
Çerkez Ethem 31 Temmuz 2019 07:00
Herhangi bir siyasetçiye inanmak için kendimize toplu hipnoz yapmak lazım, başka türlü dedikleri kolpayı/yalanları kaldıracak ruh halimiz kalmadı ! Hangi partiyi dinlersem dinleyim, nedense içimden geçen tek dilek, bütün partilerin bulunduğu bir yerde bir doğal afet yada nukleer kaza olsada hepsinden kurtulsak ! Nedense hep böyle pozitif düşünceler geliyor, onları dinleyince !
Deli Emin 31 Temmuz 2019 04:31
DAVA MAVA İŞİ (1) Kurtuluş savaşının kritik dönüm noktası,Yunan Ankar'a önünde.Sakarya savaşı öncesi. Romantik DAVA adamı Enver Paşa Rusya'da,Türk İslam alemini kurtarma Davası peşinde."Baktık burda DAVA işi yürümüyor tıkandı , Anadolu ya geliyorum. O kadar."diye telgraf çeker, Atatürk'e. Okur atkadaşlarına. Kuvvacılar pek sıcak bakmaz. İşte böyle bir an.Kazım Paşa"Enver Paşa büyük davalar ile uğraşadursun, biz vatanımızı kurtarmaya bakalım." der. Allah aşkına ne DAVASI bu yeter.Reyi bizi Afrine götür. Sanki Çarşı grubunun PASCAL BİZİ ŞEYE GÖTÜR der gibi.Afrinci bedelli yapmış bu arada.
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 15:58
0
afrinci, klasik akpli karakterine sahip. başka ne yapacaktı. karakteri uymaz başkasına. bahçelinin ankara sokaklarında gezerken suriyeye obüs olması gibi.
MÜCAHİT ERBAKAN 31 Temmuz 2019 04:08
YUSUF ZİYA BEY ORTALIKTA MÜCAHİT Mİ KALDI? ESKİ MÜCAHİTLERİN HEPSİ YANDAŞ MÜTEAHHİT OLDU
Krr okr 31 Temmuz 2019 00:47
Dü-ze-le-mez.Takke düştü kel göründü.Kral çıplak...Yediniz, içtiniz, götürdünüz, evinizi barkınızı saray yaptınız, kul haklarını afiyetle vicdansız mideye indirdiniz. Sofrada hiçbir şey kalmayınca hadi yepyeni bir sofra kuralım, eski dostlar da gelsin...öyle mi? ANAP nerdeyse AKP de aynı yere. Sırtlarına yükledikleri kul hakları ile yaptı(rdı)kları köprülerden geçebilirler lakin sırat köprüsünden geçebilecekler mi?
Temenni dua kabilinden oldu hocam Siz de biliyorsunuz? Siyasî kadrolar vazgeçilmez gibi davranıyorlar Onlar yoksa ülke yok... Türlü manipülasyon yaparak ülke idaresine talip olmak şart mı ?
KARAR OKURU 31 Temmuz 2019 00:22
İnanalımmı
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN