Back To Top
Müteahhit isyanı

Müteahhit isyanı

 - Son Güncelleme: 23.09.2019 Pazartesi 08:51
- A +

Ne oldu Cuma gününün akşamı, birden karıştı Mısır? İnsanlar Kahire’de, başka şehirlerde meydanlara çıktılar?

Adı batasıca, ikinci ‘Arap Baharı’mıdır, nedir?

Sisi’nin tali’i mi döndü, yıldızı mı söndü?

Tahrir Meydanı’na da çıkmışlar, tabii eski çıktıkları kadar çıkamamışlar, belki birkaç yüz kişi.

Başka meydanlara da çıkmışlar. Hatta El-Ehli ile Zamelek arasındaki Kahire derbisinden sonra da protestolar olmuş.

Mısır Futbol Federasyonu, protesto çağrıları sebebiyle 1 saat ileriye almış. Maç saat 19:00’da başlayacağına 20:00’de başlatılmış.

Öyle rastgele bir gecikme değil. Maç saati değişikliği federasyon tarafından ilan edilmiş.

Protesto çağrıları. Peki kim yapmış protesto çağrısını?

Bir müteahhit.

Allah Allah! Nasıl bir şey bu? Protesto müteahhitlere mi kalmış?

Hem devletin kesesinden ye iç, yat kalk, hem de devleti ve devlet başkanını protesto et.

Evet, öyle olmuş.

Kim bu müteahhit?

Sadece müteahhit değil, aynı zamanda sinema oyuncusu, ünlü bir aktör.

Adı Muhammed Ali.

15 senedir Mısır’da devlete ve Mısır ordusuna müteahhitlik yapıyormuş.

Ailesiyle birlikte İspanya’ya gitmiş (veya kaçmış), Barcelona’ya yerleşmiş.

Eylül ayının ilk günlerinden itibaren YouTube’da ve diğer sosyal medya hesaplarında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi’yi ve eşi İntisar Hanım’ı eleştiren videolar yayınlıyormuş.

İddiası ne?

Mısırlılar fakirlik içinde kıvranırken Sisi ve Mısır ordusu saraylar, villalar ve oteller yaptırmak için kamunun milyonlarca dolarını israf ediyorlar.

Yayınladığı videolardan biri 1,7 milyon defa görüntülenmiş. Bazıları da yüzbinlerce. Hem de Mısır’daki onca kısıtlamalara rağmen.

İşte bu müteahhit ve artist Muhammed Ali, geçtiğimiz Cuma günü için yine videolarla protesto çağrıları yapmış.

Soruşturdum. Mısır’ı iyi tanıyan bir iki tanıdığıma sordum, ne diyor bu adam diye?

Devlete ve orduya yaptığı işlerin parasını tahsil edemiyormuş. Tahsil ettiğinde de hak ettiği bedelin bir kısmını haraç olarak elinden alıyorlarmış.

Yani devlet veya devletten bazı adamlar parasına çöküyormuş adamın.

Sisi, geçen hafta Kahire’deki bir gençlik konferansında Muhammed Ali’ye cevap vermek zorunda kalmış. Demek ki durum ciddi.

Çünkü Sisi’nin açıklamaları savunma mahiyetinde.

“Kendim için yapmadım, Mısır için, Mısırlılar için yaptım” diyor özetle.

Muhammed Ali, konuşmalarında, Mısır’daki tüm siyasi tutukluların salıverilmesini de istiyor.

Katar’daki bir akademik kuruluşun medya ve gazetecilik kürsüsü başkanı Muhammed Elmasri el-Cezire’ye yaptığı açıklamada “Muhammed Ali şu anda muhtemelen Mısır’ın en popüler adamı” diyor ve devam ediyor:

“Mısırlılar devlet aygıtı içindeki yolsuzluğun farkında, fakat Ali’nin 15 yıl devletle çalışmış bir müteahhit olarak yolsuzlukla ilgili bütün ince ayrıntıları biliyor olması ekonomik sıkıntılardan bunalan bir çok Mısırlı’da karşılık buldu.”

Twitter’ın, Facebook’un, YouTube’un halk hareketlerinde ve kitleleri manipüle etmekte kullanıldığını görmüştük.

Arap Baharı, en kapsamlı denemelerden biriydi.

(Arap Baharı’nı, Ziyaüddin Serdar’ın ‘post-normal times’ının verilerinden biri olarak saymak mümkün. Aynı yoldan gidersek, Muhammed Ali’nin çıkışı da bir başka post-normal bir vaka.)

Fakat, şu anda tanık olduğumuz bütün dünya için yeni bir durum.

İlk defa bir müteahhit isyan ediyor.

Neye isyan ediyor?

Kendisinin de para kazandığı inşaat, taahhüt işlerine isyan ediyor.

Ben, Mısır’daki protesto haberlerini okuyunca, önce “ufak tefek gösteriler” diye düşündüm.

Nerede Tahrir meydanındaki veya Rabiatü’l Adeviyye’deki milyonlar, nerede geçen haftaki birkaç yüz kişilik müteaddit protestolar.

Fakat müteahhit boyutu dikkatimi çekti.

Değişik bir durumla karşı karşıyayız.

Takip etmeye değer.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:54
Bizde o müteahhitlerden yüzlerce var, "Mısır dediğin ne ki Ankara yayla yayla..." Dış güçlerin oyunudur! Yüce Mısır'ı çekemiyorlar :) Oranın havuz medyası öyle diyormuş. Dünya lideri Sisi 'yi devirmek istiyor dış mihraklar... Yaşasın Sisi!..Arkasındayız sonuna kadar. Şaka şaka tabii ki köprüyü geçene kadar :) Zalimin dostu olmaz, bolca yalakası olur. Zalim de ne çok sevenim var diye düşünür, ta ki güçten düşene kadar.
Muhtefi. 23 Eylül 2019 20:14
Karışmayan,karışık olmayan vb 1 tane ISLAM.TOPRAĞA yok sanirim.Sonra da Batıya Ekmek Dilenmeye,Tuvalet yıkamaya,Domuz vb Ciftliklerde Güzel Araba vb Hayat için Köle muamelesi gör.Kendi elimizle Örgütler icad edelim sonra da birbirimize düşelim.Bu nasıl Akil.!.Çok Dikkatli olmalıyız.Yutup dolu şarlatanlar ile.MÜSLÜMAN ülkede nasıl Müslüman Olmuş'muş,Merdiven Altı Ezberci Harici kaynıyor.Minnacık Aklı birkaç sayfalık Arabca bilgi ile Laf salatası. Çok TEHLİKELİ tipler. Köyde ISTIHBARAT,Güvenlikçiler vd COK UYANİK olmalı /yiz.
ramazan gün... 23 Eylül 2019 18:07
(3)aaah yusuf abi, sen benden iyi hatırlarsın, nihayetinde çocuktuk biz.. anlamazdık da.. böyle hafta sonları dükkanlar kapalı olurdu. jandarmalar filan. bakkal kaldırıma dizilmiş gazeteleri ve ekmeği satardı kapı önünde; buna müsade vardı demek.. babama nazımı geçirir 'tek atımlık' gazete bütçesini laklak dergisi veren gazete (nazlıların tercüman mıydı o) lehine kullandırırdım; belki karışıyordur, aynı dönem değildir; ne farkeder, zaman yalnız iyileri değiştirir 'patronlar' hep ayna başında; hoş şimdi kıymeti de kalmadı, baksana komik bile değil lgbt bozdu; işporta oldu..
ramazan gün... 23 Eylül 2019 17:55
(2)ne 'medya bilinci' günlerdi. 5. kuvvet; demokrasinin kutsal örekesi filan zirve yapmıştı. bu uçağı veren 'hayvan' kimdi yav?. aslında vermiyorlarda, işte biriktiriyorsun kuponu vergisi-püsürünü ödeyecek arkadan vesikalıka sahipsen hesabı.. o günler bir karikatür hatırlıyorum, laklak dergisinden(di galiba) bir çalışan medya patronunun odasına koşarak dalar: 'patron patron -mesela- zürriyet gazetesi uçak veriyormuş patron, biz ne vereceğiz patron patron patr... ııhı'; burdaki ııh'lı kesintinin sebebi patronun aynada makyaj yaptığını görmesinden sebep!.
ramazan gün... 23 Eylül 2019 17:52
(1)bu müteahhit yine o evvelki 'gülen'den dönme müteahhit mi, yusuf abi?. ah be abi; hani olmaz ya, ramazan ihtilalini koyarsam önce size dalacam; klint istvud yapcam size.. çocukluğumdan bir karikatür hatırlıyorum. böyle gazetelerin promosyon dümeni çektikleri zamanlar; önce kitap kaset filan, sonra tencere, katla yapıştır karton, tencere takımı, küçük ev aletleri, daha büyük ev aletleri, beyaz eşya, b.k-püsür, mobilet, araba, daire (yuh mkoim) en son zirve.. uçak!!. hatırladın mı yusuf abi?.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 17:49
Ne garip aynı TC.
KARAR OKURUMürsel 23 Eylül 2019 17:42
Terakkiper ve Serbest Fırka kurulup kapatılıp muhalefet ezildikten sonra ayıkan Yahya Kemal;' meğer bizim Mekadonyalı sipere yatmış' dedi. Adam işi bozulunca insanları kışkırtırken; Sisi'yi de sipere yatırıyor.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 10:38
“Kendim için yapmadım, Mısır için, Mısırlılar için yaptım” bana başka ülkeyi hatırlattı ama şimdi adını çıkaramadım...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 17:29
1
Turku ye cumhuriyeti olmasin. Simdi bir yazlik saray da yapilacak "bizler" icin.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 23:15
0
10.33, Ne oldu iki dakkada Sisiyi sattınız...
Aşk sosu olarak %5 23 Eylül 2019 09:37
Bizdeki muteahhitler "şems-mevlana" benzeri padişahımıza aşıklar, hemi de %5 ihale ve humus var elbet aşk sosu... padişahımız ne deyir; söylediğimiz rakam olmazsa alma, nasıl olsa kucağımıza düşecekler... haa bide tmsf'miz var alıyor şirketi sermaye bir yılda %500 fırlıyor... yani azizim bizim muteahhitler çoooook mutlu...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:18
Yusuf Ziya bey bu yaptığınıza eşeğin aklına karpuz kabuğu kaçırmak denir. Ya şimdi bizim insanlarımız da Mısırda müslüman kardeşler örgütü mensuplarını Sisi'ye karşı harekete geçirmek için, olup bittiği iddia edilen şeylerin 100 belki de 1000 mislinin bizim ülkemizde olup bittiğini akıllarına getirirlerse ...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 08:20
"Mısırlılar fakirlik içinde kıvranırken Sisi ve Mısır ordusu saraylar, villalar ve oteller yaptırmak için kamunun milyonlarca dolarını israf ediyorlar." demiş yazar. Seni gidi yaramaz çocuk seni. Bak ağzına biber sürerler sonra, böyle kötü cümleler kurmuyoruz.
evin 23 Eylül 2019 06:32
gezide millet sokağa inince darbe girişimi diye ortalığı yıkanlar mısırdaki gösterileri yere göğe koyamıyorlar... ne kadar da enteresan değil mi?
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:01
12
Gezi'de sokağa inenler cam çerçeve bırakmadıkları zaman, hükümette darbeyle gelenler yoktu.
DEDE 23 Eylül 2019 06:30
Ne var canım bizde de yüzde vermeyen müteahhit iş yapamaz.otursun yerinde.turkiyede tüm büyük ihalarden en tepeden en asagiya kadar komisyonlar veriliyo.3.dünya ülkesiyiz ne de olsa.hadi sor bakayım.sisi de secimle geli.simdi secimle gelene gezi benzeri bi kalkışma...ayıp oluyo ama.ha ha ha.
Enes Alper Tunga 23 Eylül 2019 08:18
7
Bir darbeden sonra darbecinin gölgesinde sandığa gidilmesinin adı seçim, öyle mi? Siz çalıp söylemeye devam edin.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:45
2
Bizde simdiye kadar adil bir secim olduguna kesinlikle inanmiyorum.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 04:41
Müteahhit, inşaat ve taahhüt işlerine isyan etmez. Parasını alamamışsa ona isyan eder.. Bu basit gerçekliği anlayamıyor musun? Siyaset biraz insanın beynini kör eder de...
musto 23 Eylül 2019 01:39
Müteahhit deyip geçme Devleti vezirde eder rezil'de eder bizim yazar çizer takımı muhalefet, ikide bir yandaş müteahhit,deyip duruyor adamlar sıkıntı çektiler para, alamadılar yap işlet yaptılar bir gün olsun gıkları çıktımı: Arada bir,birleriyle şakalaşırken ayıp bir laf ettiler diye adamları tefe koyduk etmediğimiz hakaret kalmadı.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 18:47
0
Yandaş Müteahhit sıkıntı çektiker para alamadılar diyorsunda 400 küsür milyon tl vergi borcu kimin silindi???
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 01:34
Bizim binbir odali sarayimiz gibisi var mi Misir'da? Bir de yazlik saray projesi var simdi bizde. Ama bizim muteahhitler halki isyana tesvik etmiyorlar. Demek ki devletimiz muteahhitlere "adil" davraniyor.
Habele-Hubele 23 Eylül 2019 06:58
1
Bizde müteahhit gerçek karının yüzde kaç olduğunu bilir. Yüzde 5 partiye yüzde 5 kendisine. Mısırda sonradan da çökme var adam da ben kar etmedikten sonra niye çalışayım ki. O yüzden İspanyada. Bizimkiler hala yap işlet devret modeli ile milletin... böyle olmasa il ilçe başkanı bulamayız.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 09:22
1
Şimdi insanlar müteahhit dedikçe bu adlarını herkesin bildiği, milletin yüzmilyarlarca dolarını çalan bizim yandaş müteahhitler, medya patronları ve saz arkadaşları korkularından nasıl da zıplıyorlardır kimbilir ...
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 01:16
Bizde ne olur. Mücahit müteahhit olur. Müteahhit ne olur zengin olur. Zenginlesince liberal olur, kapitalist olur. Yani mücahitimiz ehli dünya bir zat olur çıkar. Dava diye üfürdukleri dünya cennetini bulmak herhalde. Yanlışım varsa deyin bakalım.
KARAR OKURU 23 Eylül 2019 02:07
0
Yanlisin yok da eksigin var. Sadece mucahit degil, akraba, dost, akrabanin dostu, dostun dostu da muteahhit olur.
musto 23 Eylül 2019 01:09
Belkide Trump, en favori Diktatöründen sıkılmış olabilir.Hemen balıklama atlamayın kuma çakılırsınız,yerine başkasını hazırlamıştır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN