Back To Top
Seçimi yumuşatanlar

Seçimi yumuşatanlar

 - Son Güncelleme: 20.03.2019 Çarşamba 08:26
- A +

Ula ben siyasete gireceğim” demiş Temel Dursun’a.

Dursun şaşırmış.

“Deli misun?”

“Şart midur?” demiş Temel.

Turgut Özal bunu Karadeniz’de bir seçim mitinginde anlatıyordu.

Ahalinin kahkahası ekranlara kadar yansıyordu fıkranın akabinde.

Şimdi benim bu fıkrayı şu köşede, durup dururken, herhangi bir bağlam olmaksızın anlatmam Binali Bey’in fıkra anlatmasına benzedi.

Fıkranın nasıl anlatılması gerektiğine dair bir fasıl açmayacağım.

Bir zamanlar siyasetçilerin güle oynaya seçime girdiğini hatırlamaya çalışıyorum.

Aslında, yeri gelince, bağlamı oluşunca, mesela sonda yapılması gereken bir işi başlangıçta yapan biri hakkında konuşurken anlatılırsa Binali Yıldırım’ın ‘ettehiyyatü’ fıkrası güzeldir.

Bir de tabii fıkrayı dinleyeceklerin anlamaya müsait olması lazım.

Hande Fırat ve Buket Aydın belki adapte olamadılar ‘Ettehiyyatü’ meselesine.

Namazda ‘ettehiyyatü’ okunduğunu biliyorlardır muhtemelen.

Binali Bey gibi, dinden, namazdan haberdar olan bir siyasetçinin anlattığı fıkrada sorun aramak akıllarına gelmemiş olabilir.

Ettehiyyatü’nün kıyamda mı, kuud’da mı okunacağına dair bilgi hazır değildir kafalarında. Ya da o anda o kadar dikkat etmemişlerdir.

Şu da olabilir. Fıkranın bittiğini fark etmemişlerdir,  devamını beklemişlerdir.

Bilhassa Buket Aydın, nasıl şaşırmış, bakıyordu kameraya!

Ben asıl Mehmet Soysal’ı yadırgadım.

Soysal hem ‘tahiyyat’ı, kıyamı kuudu bilir, hem de espriden anlar.

Bu fıkrayı da eminim biliyordur.

Niye öyle kalakaldı, anlamadım.

Bu fıkra hadisesiyle Binali Yıldırım’ın da hakkının yendiğini düşünüyorum.

Çünkü o da esprili bir siyasetçi. Tek fıkra ile harcanamaz.

Daha önce TRT’de katıldığı, vapurdaki söyleşisini izlemiştim. Güzel espriler yapmıştı ve herkesi güldürmüştü.

Çok gergin bir seçim atmosferi içindeyiz.

Sert mesajlar alınıp veriliyor.

Kimse şaka, fıkra kaldıracak havada değil.

Binali Yıldırım sahaya bütün ağırlığıyla inmedi.

Kendine mahsus sebepleri vardır, bunlardan haberim var.

Yerel seçimin ‘beka meselesi’ olarak görülmesini uygun bulmadığını da söylemişti Binali Bey.

Kendi bulunduğu ‘taraf’ın söylemini ‘seyrelten’ bir bakış açısı.

(Zannedilenin aksine, ‘seyreltmek’ faydalı da olabilir. Ziraatle meşgul olanlar bilir. Hasadın daha verimli olması için sık ekilen yerleri seyreltirsin.)

Ettehiyyatü fıkrası kazaya uğradıysa bile... Binali Yıldırım’ın ‘tarz’ını seçimin gergin ve ağır havasını yumuşatan bir faktör olarak görüyorum.

***

Mehmet Özhaseki Kayserilidir. O da esprili bir siyasetçidir. Zaten ‘Kayserili’ kelimesi zekayı ve espriyi içinde barındırıyor.

Özhaseki’nin de bu yönlerini yansıtan bir kampanya yapmasına ihtimal verirdim.

Fakat tercih etmedi. Ankara’nın gergin rüzgarına kapıldı.

Oysa Ankaralılar... Siyasetçileri kastetmiyorum, bildiğiniz Ankara bebeleri... Şakayı cümbüşü severler.

***

Doğru mu anlıyorum, yoksa davulun sesi uzaktan mı hoş geliyor?

AK Parti’nin İzmir adayı Nihat Zeybekçi de gerilimden hoşlanmıyor.

Belki fıkralar anlatmıyor, fakat yöneldiği temalar sertlikten beslenmediğini ortaya koyuyor.

Soyadı ‘Zeybekçi.’ Yani Egeli Nihat Bey.

Egeliler, yaşamanın ‘ergonomi’sini bilirler.

Ya da şöyle diyeyim.

Hayatı yokuşa sürmeden yaşamanın yolunu bulmayı başarırlar.

Zeybekçi, İzmirliler’in hassas olduğu ‘yaşam tarzı’ konusunda teminatlar veriyor.

İzmir’de şarap üretiminin desteklenmesi gerektiğini anlatırken “Bu bir üründür, ticarettir. Ben müftü değilim, Diyanet İşleri Başkanı değilim. Orası beni hiç ilgilendirmez” diyebiliyor.

Bu üslup İzmir’in ortamına uyuyor.

Fakat ‘hariç’teki AK Partililerin bu söylemden rahatsız olduklarını işitiyorum.

Peki oya dönüşür mü? Yani İzmir için tercih edilen bu söylem?

Çok kalmadı 11 gün sonra görürüz.

Hayatın ergonomisini bilen sadece Nihat Zeybekçi değil.

Öteki İzmirliler de Egeli.

Sanki istiflerini bozmayacaklar. Eski düzenlerine devam edecekler. Öyle hissediyorum.

Tabii ki birkaç kişinin fıkrasıyla, tebessümüyle koca bir seçim yumuşamaz.

Ekseriyet, kaşları çatmaya devam.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 20 Mart 2019 20:18
KARAR'in "son dakika haberi"ne gore Cumhurbaskani'nin Yeni Zelanda ile ilgili sozleri carptirilmis. Bir daha okudum o sozleri; carptirilacak bir yani yok. Cok acik secik sozler.
KARAR OKURU 20 Mart 2019 20:00
Yusuf Bey, bu kadar duyarsizlik olmaz. Desteklediginiz partinin yaptiklarini gormuyor musunuz? Fikra soylediler mi, soylemediler mi. Fikrayi dinleyenler gulduler mi, gulmediler mi? Dindar olmak bu mudur? Din insanlari duyarsiz mi yapar? inanilir gibi degil...
KARAR OKURU 21 Mart 2019 09:20
0
Sen yazıları okuma çünkü okuduğunu anlamıyorsun. Sonra kel alaka yorum yapıyorsun.
ramazan gün... 20 Mart 2019 18:02
(9)Son olarak.. ‘rövanşist duygularla hareket etmememiz gerektiğini söyleyen’ aslında edilgen-dişil köşe yazarı ve aydınlarımıza.. rövanş- REVENGE; İNTİKAM.. allahın isimlerinden biri MUNTAKİM!. Hiç şansınız yok olum; ‘DİNİNİZİN KIYMETİNİ BİLİN KARDEŞİM’!.. ya da siz yaşayın efialitesin mutedil evlatları!..
ramazan gün... 20 Mart 2019 17:58
(6)Soruyu sormaktaki maksatlarımdan birine, safsata değil ‘delikanlılığa’ davete ‘azıcık’ vakıf olduk; madem azıcık o halde ‘biraz’ iyi; AÇIK OL SEÇİK OL, NET OL!.. sonra.. madem ‘olası’ siyasi sonuçlar sözkonusu.. şimdi başla; pozisyonunu al, dilini hazırla ve AYASOFYAYI AÇ!. Binlerce camiyi kapatırsa (hazırlandın ya) NERDE DEMOKRASİ DE!.. kapatmazsa; well tenkyu!. Nitelik-nicelik; ayasofyayı aç, avrupadaki tüm camileri kapatsınlar!. Neticede bu namaz evde de kılınabilyor; Hristiyan mıyız biz!.
ramazan gün... 20 Mart 2019 17:58
(5)AYASOFYA NEDEN AÇILAMAZ? Böyle sormuştum 1-2 ay kadar önce; cevaplar ‘ufaktan’ birikiyor.. eski lafazanlıklara nazaran daha ‘delikanlı’ cevaplar olduğunu belirteyim. Engin mesela, ‘yanlıştı ama olmuş bikere, sakata geliriz; bi ara tenhada anlatırım ben sana’ dedi.. sonra birileri beğenmediğim ‘komplo-oyuna gelmeme’ oktavından ‘bu küffarın bizi sıkıştırmak için oyunu’ filan dedi.. en son Erdoğan ‘siyasi sonuçları olur. Şimdi benim de burda söyleyemediğim bazı şeyler oluyor. Mesela biz açarsak, avrupada binlerce camiyi kapatırlarsa ne der
ramazan gün... 20 Mart 2019 17:57
(4)Su kendi kendine kaynamaz; onu ısıtan bir ENERJİ kaynağı vardır.. ‘Minareler süngümüz, kubeler migfer Camiler kislamiz , müminler asker’!. Böyle başladı Erdoğan.. demek işin hem başında hem sonunda, ne başı ne de sonu ile alakası olmayan niceliksel momentumu sağlayan bir İLK (aslında müteal-aşkın) NİTELİK sözkonusu.. nicel harekete enerjisini veren.. bu enerji ahlaktan doğar (bu şiirle bizim neyimize hitap ediyordu cumhurbaşkanı) İRADE ye seslenir…
ramazan gün... 20 Mart 2019 17:57
(3)Uluslararası ilişkilerden, kamusal alanın kullanımına, ‘ak partinin ilk zamanlarında süper olan ekonomik ilerlemeden’(!), köprü, yol, 4,5g vb hizmetlere kadar.. nicelik-nitelik meselesinde nitelik-KEYFİ(YET) in insan ruhuna, hassasiyetlerine nisbet işi olduğunu bilmek gerek: MARJİNAL FAYDA ne demek?. Toplumu ak partiye yönelten ‘tasavvur’ ne olabilir?. Elbet suyun niteliksel dönüşüm eşiği 100 dereceye varması için 1den 99a kadar basamakları aşması gerekiyor ama?!.
ramazan gün... 20 Mart 2019 17:56
(2)İyidir, kötüdür, samimidir avantacıdır, batıcıdır doğucudur; ne ise ne!. Ak parti özgürlükler alanında niceliksel bir ilerleme gerçekleştirdi; bu alan hem Müslümanlar hem kürtler ve -hatta- hem de Kemalist-laikler için(örneğim var, bızıkma, uzamansın) genişledi.(sen de kürtler-Müslümanlar lafzına dırlama senin bildiğini ben unuttum derler bizim köyde)ANCAK, bu niceliksel genişleme, HER NİCELİKSEL GENİŞLEME-İLERLEME gibi bir noktaya geldi-gelir ve..
ramazan gün... 20 Mart 2019 17:56
(1)Okulda kantinde ‘sol masa’ vardı; ilk gelenlerin eline politzerin felsefenin ilkeleri kitabını verip ‘diyalektiğin yasalarını’ talim ettirirler, sonra yemekhane boykotu hergele meydanı filan derken… en sevdiğim nicelik nitelik değişmesi; su 100 derecede kaynar. Hoş bir tartışma.. katılmadığım tarafı vardı; şimdi baktım, hala ikna olmamışım.. ‘niceliksel’ birikimlerin üst üste yığılması ile ‘zorunlu’ niteliksel bir dönüşüm olacağına kani olamıyorum. Oysa ‘sıçramalı ilerleme yasası’ diyerek ‘eşiğe’ gelmişsin: SEN GEÇMEZSE
KARAR OKURU 20 Mart 2019 16:38
şiir okuduğu için 4 ay hapis yatan Recep Tayyip maalesef şimdi insanları hapse atmakla mahkum etmekle tehdit ediyor Nereden Nereye
Mustafa ALSANCAK 20 Mart 2019 16:10
Dün Antalya’da sayın M. Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun birlikte yaptıkları mitingi anlata anlata bitiremiyorlar. Akşener hanımın : “ ANTALYALI TERÖRİSTLER NASILSINIZ ?”diye hatır sorarak konuşmasına başlamış olması CUMHUR İTTİFAKININ 10000 lerce dinleyiciler tarafından şiddetli bir şekilde protesto ediildiğini ve İstiklal marşımızın söylenmesinden sonra yer gök NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE SESLERİ İLE ÇINLATILMIŞ.Sn Erdoğan ve Bahçeli’nin ANTALYA mitinginde böylesine coşkulu bir katılım olmamış olduğunu söylüyorlar.Anlaşılan o ki ANTALYA b
üftade gaybi 20 Mart 2019 12:31
şimdi ellerine sopa alarak vatandaşa aba altından sopa gösteriyorlar bazıları ise kendileri gibi düşünmeyenleri dinsiz yada hain ilan ediyorlar bazılarıda iş bulma vadi ile milleti kandırıyor çünkü iş bulmuyorlar ünversite mezunu olanların yarısı işsiz malesef bu ülkenin parasını beton olarak döktüler üretim yok millet malesef kuyruklara mahkum edildi tanzim satışlara bazen patates bazen soğan geliyor hiç bir zaman ikisi bir arada bulunmuyor patlıcan biber pirin hiç gelmiyor her gün
selman 20 Mart 2019 09:58
Biraz reisi de anlat üstad.
KARAR OKURU 20 Mart 2019 09:44
O zaman bir fıkra da ben anlatayım Nasreddin hoca eve iki kilo ciğer göndermiş akşam eve gelmiş sofrasına oturmuş bekliyor ciğer yok daha hanımına sormuş hani ciğer gelmedi daha demiş bunun üzerine hanımı ciğer i kedi yedi hocam demiş hoca da almış teraziyi eline kediyi tartmış iki kilo gelmiş sormuş hanımına eğer kedi ciğeri yedıyse kedi nerede yok yemedi ise ciğer nerede demiş sağolsun hocaya her devirde uygun bir fıkra çikarmış
Adana ak 20 Mart 2019 09:39
Adana akp toparlanması lazım bunu en iyi yapacak Durmuş Ali yıldız...
KARAR OKURU 20 Mart 2019 14:59
10
Orası toplarlanmaz...Çık orada çık...
KARARcı 20 Mart 2019 07:47
17 yıldır İktidarda olan partinin lideri sürekli seçmenden oy istermiş. Her seçmenden oy istemek amacıyla da şehir şehir gezermiş. Bir gün rakib parti de benzer bir şey yapayım demiş. 17 yıldır farklı seçmenlerden oy için çalışan iktidar bakmış , iktidarı sallanıyor bu kez de "Bakın millet falan partiler, falanların desteğini alıyor"diyerek karşı atağa geçmeşe çalışmış. Sormuşlar "yaa sen bunu 17 yıldır yapıyordun şimdi ne oluyor da karşı çıkıyorsun?" diye. cevab, "ben şaka yapıyordum. onlar ise oy istiyor" demiş
efedamat 20 Mart 2019 07:48
peygamber efendimiz bir gün sahabe efendilerimizle yürürken bir köpek ölüsüne rastlamışlar.sahabe efendilerimiz ağızlarını ve burunlarını kapatmışlar.fakat efendimiz(s.a.v) köpeğe bakmış ve dişleride ne güzelmiş buyurmuş.bizler çirkin görünen de bile güzellik bulan bir peygamberin ümmetiyiz. o zaman dünyevi iktidar için neden bu kadar hırs ve tamah. gönüllerinde islam olduğunu söyleyenlerin dillerine de bu yansımalı değilmi.
KARAR OKURU 20 Mart 2019 07:39
malum şahısların 'yukarıya' aykırı bazı söylemlerinin seçim taktiği olduğunu düşünüyorum. hür irade beyanı olduğunu sanmıyorum. çünkü ist ank izmrde okumuş adam çok...
musto 20 Mart 2019 02:39
Osman Bölükbaşı rahmetli miting yapmak için geldiğinde mahşeri bir kalabalık oluşur Bölükbaşıyı tut tutabilirsen ulan Kayserililer ben sizi bilirim sapınız çok ama Dane vermezsiniz. Menderes, Bölükbaşıya kızdığından Kırşehiri ilçe yapmış birde hapse atmıştı. Oy vermeye giden yaşlı teyzeye soruyorlar oyunu kime verecen mapusta yatan aslana vereceğim der.
KARAR OKURU 20 Mart 2019 01:08
Yusuf Abicim, bir parti "muhakkak ama muhakkak ben seçilmeliyim" dememeli. Herkes birbirine iftira atmadan, karalamadan saygılı davranmalı. Mesela siyasetçiler neden her ilde miting düzenler? İktidardaki siyasetçiler devletin imkanlarıyla milletin parasını harcayarak seçim kampanyası yürütmemeli. Dürüst, kendine ve projelerine planlarına güvenen bir siyasetçi rakipleriyle birlikte çıkar tv ekranlarına millette buna göre bir kıyas yapar ve oyunu kullanır. Bugün rakipleriyle tvye çıkmaktan kaçan siyasetçiler muhalefete düşünce de tv'ye çıkmaktan kaçacak mı?
KARAR OKURU 20 Mart 2019 00:26
Güzel yazı olmuş.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN