Back To Top
Hoşçakal Vatan!

Hoşçakal Vatan!

 - Son Güncelleme: 08.07.2019 Pazartesi 10:22
- A +

Bu yazı Türkiye'den yazdığım son yazı. Nasipse gelecek haftanın yazısını uzak bir ülkeden, Malta'dan yazacağım.

Bu yazı vesilesi ile okurla biraz dertleşeceğim. Dürüst olmak gerekirse yolculuğun stresi ile bir türlü boşaltamadığım zihnimden başka bir konu sadır olmadığı için bu nevi bir yazı kaleme alacağım.

16 yaşımda devrimcilerle tanıştığımda dünyayı değiştirmek benim için ihtimaldi, "ve çok güzeldi."

İnsan büyüdükçe gerçekliğin o sert duvarına çarpıyor. Günün sonunda bari kendi dünyamı, çoluk çocuğumun dünyasını değiştireyim çizgisine geriliyor. Evet nereden baksanız teslimiyet, nereden baksanız geri çekiliş. Ama insan dediğiniz de böylesi bir yaratık. Zayıf, aciz, çaresiz. Lunapark aynaları dışında da kendisi ile yüzleşme cesareti olan pek çoğunun farkedeceği katı bir gerçeklik.

Bu güzel ülkeden gitmek zor. Ama kalmak daha zor.

Maalesef taşların bağladığı, düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı; masumiyet karinesinin, hakkın ve hukukun "hak getirdiği" bir ülke.

Böyle bir ortamdan hicret etmek, maişetini Allah'ın geniş arzındaki başka memleketlerde aramak ayıplanacak bir şey değil bugün benim için. Geçmişte olsa "öyleyse nereye gidiyorsunuz?" diye sorar; "Neden mücadele etmiyorsunuz" diye diretir, "meydan onlara mı kalsın" diye ayaklarımı yere vura vura tepinirdim. Bugün diyemiyorum. Giden pek çok arkadaşıma hayrlı yolculuklar, diliyorum.

Siber güvenlik dünyasında çalışmaya başladığım günden bu yana sayısını hatırlamadığım eğitim ve konferansta konuşmacı ve eğitmen olarak yer aldım. Bu vesile ile çok güzel insanlarla tanıştım.

Yüzlerce, evet yüzlerce yazı yazdım.

Hepsini bu ülkenin insanına helal ediyorum. İnşaAllah istifade edeni bol olsun. Bizler için de, bizden sonra bir sadakayi cariye hükmünde olsun.

Fakat bir grup insan var ki onlara hakkımı helal ettiğimi canı yürekten söylemiyorum. Fakat yine de aksini söyleyemiyorum. Kabilleri mümkünse ıslahlarını diliyorum. Değilse Allah'ın kullarıdır, hüküm yine o yüce mercinindir.

Bu kişiler iş ve güçteki kabiliyetleri ile değil de dedikodu ve söylenti ile gemi yürütmeye çalışan; doğrudan söz söylemek yerine arkadan dolaşıp fısıltının o "muhteşem" gücüyle hükümranlık kurmaya çalışan kimseler. Hazin ki alıcısı çok, müptelası fazla. Bu zevat için ekmekle oynamak vakayı adiyeden. Güzel ülkede bu insanların at koşturması bendeniz için bir keder sebebi olsa da bir gün kısa çöpün uzundan hakkını alacağına yüreğimin tenha bir köşesinde inanmayı sürdürüyorum.

Bu yazının okurlarından, bizleri sevenlerden bir istirhamım var. Gittiğimiz yerde hayrlı insan ve olaylara muhatap olmamız, bu serüvenin bizlere kolaylaştırılması için dualarını lutfederlerse çok sevinirim.

Ahmet Telli'nin "Belki yine gelirim" isimli şiiri kulaklarımda çınlıyor.

Ben belki gelir miyim, orasını inanın bugün için bilmiyorum.

Ama gönlüme elem veren, yaşadığım kederli hadiseleri düşündüğümde o şiirden şu mısraları tekrarlarken buluyorum kendimi.

"Dudaklarımı kanatırcasına ısırıyorum günlerdir
bir gök gürlese bari diyorum bir sağnak patlasa
bitse bu kirli ve yapışkan sessizlik, hiç gitmesem
oysa ne kadar sakin sokaklar, kent ve bütün yeryüzü
ipince bir su gibi sızıyorum gecenin tenha göğüne
sessizce çekip gidiyorum şimdi, sessiz ve kimliksiz
Belki yine gelirim, sesime ses veren olursa bir gün "

"bütün gençliğim böylece geçip gitti işte
ama hala bir şeyler var vazgeçemediğim"

Yunus ile bitireyim:

Soranlara selam olsun...

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
konevi 18 Temmuz 2019 11:53
Baki, kalan bu kubbede hoş bir sada imiş...
H.K. 09 Temmuz 2019 06:06
Güle güle Sn yazar. Bol şanslar! Öyle anlaşılıyor ki yazılarınıza oradan devam edeceksiniz. Dünya küçüldü artık. Nereye gitseniz yine bir parça buralısınız. Gittiğiniz yer çok uzak sayılmaz. Eğitimi yerinde her iyi niyetli vatandaşa ihtiyaç var bu ülkede. Kötü insanlar gelip geçicidir; kötüleri gider iyileri gelir. Allah rızasının en güzel kazanılabileceği ülkelerden biri Türkiye'dir. Bu ükede din dersleri mecburi diye sitem edenler hep olmuştur. Bir AB ülkesi Malta'da da bu iş mecburi. Okullarda katolik hristiyan din dersleri evel ezel mecburi. Anayasalarıyla sabit.
Mutlu Yücel 08 Temmuz 2019 19:42
Ya aydınlık bir vatanın hasretiyle yandık tutuştuk,ya asker ağıtlarıyla kavrulduk.Böyle bir toprak terk edilirken yine de içinde hüzün taşıyan "Elveda vatanım" deniyorsa işte bu vatan için en büyük beka meselesidir.
Mutlu Yücel 08 Temmuz 2019 19:07
Yüz yıldır dile getirilen ve son seçimlerde sıkça kullanılan”beka” meselesi işte tam da budur. Bir gencin, yazarın, çizerin, düşünürün, düzeninin şerriyle ülkesini terk etmesi. Hani o bir tek çakıl taşını dâhi gözü gibi sakındığı, kutsallaştırıldığı vatan var ya,o vatanda demokrasiyi kibritle ararsan,o vatanın çakıl taşlarını birbirlerinin kafasını kurmak için kullanırsan, o sevimsin Alman’ın ülkesine gidilir, onların küçümseyici bakışları altında ezilirse insan, işte tam da budur beka meselesi.Güle güle git sayın yazarım.
Süleyman d. 08 Temmuz 2019 16:24
Bir film seyretmiştim. NE ZAMAN PES EDECEK HALE GELSEM YA DA PES EDEN BİRİNİ GÖRSEM "Yaratıkların bir fabrika dolusu insandan yakaladıklarını feci şekilde yediği, Uzun mücadele sonucu iki kızı ve eşiyle bir otomobille kaçan kahramanın; sisler arasından artarak gelen uğultular karsısında elinde üç mermisi kalan silahla çaresiz biçimde önce iki kızını sonra da eşini öldürüp yaratıkların onu yemesini bekleyişi" HATIRIMA GELİR. OYSA BİR DAKİKA SONRA GÖRÜR Kİ: YARATIK SANDIĞI GÜRÜLTÜLER YARDIMA GELEN TANKLARIN SESİDİR! Yaw tank dedim. Demek zorundayım. Filim öyle. Yanlış anlaşılmaz inşallah :))
Fatma G. 08 Temmuz 2019 11:18
Güle güle gidin, güle güle dönün
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 10:59
Hüzünlendiren bir yazı olmuş. "istirham"ınızı yerine getirdim. Balzac'ın Albay Chabert romanındaki Avukat Derville aklıma geldi. Toplumun içyüzünü görüp köyüne dönmüştü (yanlış hatırlamıyorsam). Yolunuz açık; herşey istediğiniz gibi olsun.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 10:31
Soruyorum: Niçin bir İslam ülkesine değil de bir hıristiyan ülkesine hicret ediyorsun sn yazar.
Adamın biri 08 Temmuz 2019 12:19
0
Cevap: Çünkü İslam ülkelerin hepsinde aynı terane varda ondan. Adam bu düzende boğulduğu için gidiyor. İslam ülkelerin hepsinde aynı boğucu hava hakim. Hadi buyrun önerin bir tane İslam ülkesi bizden daha ferah, adil veya özgür.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 08:52
Ne oldu ki
Köroğlu 08 Temmuz 2019 08:44
Ülke değiştirmek zor iş. Öte yandan Türkiyeliler hayal dünyasında yaşıyor, kendinin ve dünyanın farkında değil. Devlet hukuk ile bağını koparmış, devlet niteliği erozyonda. Kürt ve Batı paranoyası patolojik hale gelmiş. O yüzden gelecekle ilgili riskler büyük. Yolun açık olsun.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 08:35
Ben de gidiyorum. Hem de sık sık. Yanıma anamı da alarak. Sandığa. Ona, bu ülke benim; ben hancıyım, sen yolcu, demek için. Tam da kara görünmüştü, beklesen olurdu.
KARAR OKURU 08 Temmuz 2019 08:33
Parası veya üst düzey bilgiye sahip olanlar için batı dünyası nuhun gemisi işlevi görüyor.Gittiğiniz yerde mutlu olmanızı dilerim.Birkaç yıl sonra buralardan paraları toplayanlarda yanınıza gelecek.Bahtsız ülkemin paradoksu ...
Cantay 08 Temmuz 2019 07:24
Ziyahan kardeşim verdiğin karar senin ve ailen için hayırlı olmasını dilerim. Senin gibi insanların ülkemizden gitmesi çok üzücü. Ama ne yazık ki bu ülkenin insanı bilinene değil bilinmeyene daha güçlü inanç besliyor bu durum ülke olarak sonumuzu getiriyor. Yeni hayatında mutluluklar dilerim.
Adıgüzel 08 Temmuz 2019 02:31
Bizler de: "öyleyse nereye gidiyorsunuz?" , "Neden mücadele etmiyorsunuz" , "meydan onlara mı kalsın" Diyemiyoruz artık.. Öte yandan var olduğunuz yer, ait olduğunuz yer değildir. Başka memleketlere de gitseniz, emekleriniz, varlığınız burada da olacaktır. Yolunuz açık olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN