Back To Top
Malta Mektupları I - Sebilmatikler

Malta Mektupları I - Sebilmatikler

 - Son Güncelleme: 22.07.2019 Pazartesi 10:35
- A +

Malta'da dokuzuncu günümü devirdim. Yurtdışında, özellikle de Akdeniz iklimini her şeyiyle yaşayan bir ülkede Temmuz ayını geçirmek kolay değil. Öğle vaktinde sokağa çıkabilene aşk olsun.

Burada bir adet edindim. Yaptığım tüm harcamaları not ediyorum. Benim gibi cebinde kaç para olduğunu bilmeyen bir adam için -hâlâ bilmiyorum ya neyse- oldukça iddialı bir alışkanlık. Enflasyonun 1.80 civarında seyrettiği  Malta'da paranın değerini göstermek için zaman zaman bu listeyi arkadaşlarımla da paylaşıyorum. 1.80 deyip geçmeyin, bu oran Türkiye'de yüzde 24'lerde.

Paylaştığım listede en çok dikkat çeken harcama "drinking" yani içme başlığı olmuş. Arkadaşlarımdan biri bu harcama kalemine mukabil yanımda su şişesi ile gezmemi salık verdi.

Haksız değil! Fakat şişe ile gezmek kolay da bu şişeyi nereden dolduracaksınız? Elin memleketinde ana-ata için yaptırılan hayrat bulmak kolay mı?

Kolaymış... Bu hafta size bundan söz edeceğim.

Malta'da şu an 6 noktada bulunan ve benim sebilmatik adını verdiğim, water filling olarak adlandırılan bir konsept mevcut. Bu otomatlara 15 cent atarak litrelik bir şişeyi doldurabiliyorsunuz.

Üstelik hem içme suyu, hem de maden suyu doldurma seçenekleri var.

Bu fiyat fevkalade ucuz. Şöyle söyleyeyim, 0.5 litre bir suyu marketlerden 0.40-0.60 euro arasında bir fiyata almak mümkün. Lokantalarda 0.75 kuruşa okutuluyor. Otomatlarda ise 0.15 euro, yani 15 centre tam bir litre su doldurma imkânınız var.

Türkiye'de dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde plastik ile mücadele noktasında tedbirler alınıyor. Nitekim 1 Ocak'ta yürürlüğe giren ve plastik poşet kullanımını kısıtlayan karar bu konuda önemli adımlardan biriydi. Plastik poşetlerin 25 kuruş karşılığında veriliyor oluşu, kullanımı önemli ölçüde azaltmış durumda.

Ama plastiklerin yaygın olarak kullanıldığı en önemli alan su şişeleri. Sözünü ettiğimiz teknoloji ile bu konunun önünü almak mümkün. Ama yeniden kullanımı ile daha sağlıksız bir hale gelecek plastik şişeler değil, belki cam şişeler vasıtası ile bu iş kotarılabilir.

Plastik şişe deyip geçmeyin. Her yıl beş yüz milyar civarında üretilen bu pet şişelerin yarıdan fazlası tek kullanımdan sonra çevreye atılıyor. Her dakika 1 milyon plastik şişe satın alınıyor.

İnsanın aklına yüzlerce proje geliyor. Belki de geleceğin hayratları bu şekilde olacak ve elde edilen gelir bir hayr kurumuna bağışlanacak. Cami vb. ibadet yerlerinde su şekilde sebilmatikler kullanılarak cami ihtiyaçları için fon sağlanacak.

Bugüne kadar pet şişeler ile ilgili çoğunlukla depozito uygulaması önerildi. Ben Avrupa'daki bu uygulamanın bambaşka bir ekosistem yaratacağını düşünüyorum.

Bu işe devlet kadar, özel sektör de ilgi gösterebilir.

Malta mektuplarımın ilkini böylece bitirmiş olayım.

Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.

Soranlara selam.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
muraD 27 Temmuz 2019 13:32
Evet, pet su şişeleri de en az poşetler kadar fazla çevre kirliliği yapıyor. Bir an önce tedbir alınmalı...
H.K. 23 Temmuz 2019 03:00
İçinde su bulunduran pet şişelerden uzunca bir süre sıcakta kaldıktan sonra su içmek sağlıklı bir şey değil. Yıkanıp tekrar tekrar kullanması ve suyu taze iken tüketilmesi çevre ve sağlık açısından en iyisi. Kırılmay dayanıklı olarak imal edilmiş dışı ince ve sağlam plastikle kaplı cam şişeler uzun vade de kullanım için en iyisi...
KARAR OKURU 23 Temmuz 2019 09:40
0
Bu arada, Malta'da gördüğünüz ilginç şeyleri, bilgi açısından ülkemize faydalı olacağını düşündüğünüz konuları yazmağa devam edin. Bu davet bir şekilde yurtdışında yaşayan herkese açıktır. Faydalı bilgiler ne kadar paylaşılırsa, paylaşanın Allah rızasına nail olabilmesi ihtimali o kadar fazladır. Toplum yararına yapılan her şahsi gayret, DiNe aidiyetle kutsiyet kazanır. Rızasına göre iyi niyetle yapılan en ufak hareket şereflendiği gibi, Allah katında karşılıksız kalmaz.
Çevreci 22 Temmuz 2019 09:01
Pet şişelerin de yasaklaması/kısıtlanması gerek. Eline sağlık.
Çok güzel bir yazı. Umut verici. Yakında İstanbul, İzmir ve Ankara'da da her köşe başında bir "SebilMatik" görebilmek için dua ediyorum, ve ve büyük şehirlerden sonra inşallah Türkiyenin her tarafında uygulmaya konur.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN