23 Haziran sandık sorgulama: Sandığımdan hangi adaya oy çıktı? | sts.chp.org.tr:

23 Haziran sandık sorgulama: Sandığımdan hangi adaya oy çıktı? | sts.chp.org.tr:

23 Haziran İBB seçim sonuçları gelmeye başladıkça, sandık sorgulama işlemlerine de ilgi artıyor. YSK’nin verileri, kesinleşen sonuçların ardından sitesinden paylaşılıyor. Ancak CHP’nin sisteminden de 23 Haziran sandık sorgulama işlemleri yapılabiliyor. "Sandığımdan hangi parti birinci çıktı? Sandığımdan hangi adaya kaç oy çıktı, oy kullandığım sandıktan Ekrem İmamoğlu veya Binali Yıldırım’a kaç oy çıktı?’’ gibi soruların yanıtını sts.chp.org.tr sisteminden öğrenebilirsiniz. İşte 23 Haziran sandık sorgulama işlemleri…

23 Haziran İBB seçimleri için sandıklara giden halk, oy verme işlemlerinin tamamlanıp, sonuçların gelmesiyle birlikte anlık sonuçları takip ederken, oy kullandıkları sandıktan hangi parti ya da adaya kaç oy çıktığını merak ediyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) sistemi, kesin sonuçların açıklanmasıyla erişime açılırken, CHP’nin internet sitesi üzerinden kurduğu sistem sayesinde vatandaşlar ‘’sandığımdan hangi adaya kaç oy çıktı?’’ sorusunun yanıtına erişebiliyor. CHP’nin kurduğu sts.chp.org.tr internet sitesi üzerinden sandığınızdan hangi partinin birinci çıktığını ve kaç oy aldıklarını öğrenebilirsiniz. Peki 23 Haziran İBB seçimlerinde sandığımdan hangi adaya kaç oy çıktı? Sandığımdan hangi parti kaç oy aldı? İşte 23 Haziran sandık sorgulama işlemleri…

19-06/22/resimid_12449049.jpg

23 HAZİRAN 2019 İBB SANDIĞIMDAN HANGİ PARTİ BİRİNCİ ÇIKTI?

23 Haziran İstanbul İBB seçimlerinde vatandaşlar, oy kullandıkları sandıklardan hangi adaya kaç oy çıktığı, sandıklarından hangi partinin birinci çıktığını sorguluyor. Bunun için bilinen en net sistem YSK’nin. Yalnız YSK, bu bilgileri kesin sonuçları açıkladığı zaman paylaşıyor. Bunun da herhangi bir problem olmaması durumunda en az 2-3 haftayı bulması bekleniyor. Peki sandık sorgulama işlemleri nereden, nasıl yapılıyor?

19-06/20/stschporgtr-23-haziran-sandik-sorgulama-sandigimdan-hangi-adaya-kac-oy-cikti.jpg

CHP SİSTEMİ ÜZERİNDEN SANDIK SONUÇ BİLGİSİ NASIL SORGULANIR?

CHP’nin sistemi üzerinden sandık sonuç bilgisi yani, ‘’Sandığımdan hangi partiye kaç oy çıktı, sandığımdan kim birinci çıktı?’’ tarzındaki soruların yanıtı seçim sonuçları açıklanıp, tutanakların ilçe seçim kurullarına gönderilmesi ile birlikte paylaşılıyor. sts.chp.org.tr sitesine giriş yaparak ya da aşağıda belirttiğimiz linke tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. Kimlik No girilerek, 23 Haziran İstanbul İBB seçimleri için sandık sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. 

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

23 HAZİRAN SANDIKLARINA MÜŞAHİT ORDUSU

31 Mart'ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için siyasi partiler sandık başlarında görev yapacak müşahitlerini ve sandık kurulu üyelerini belirleyerek ilçe seçim kurullarına gönderdi. 

CHP'nin müşahit sayısı AK Parti'nin müşahit sayısından 2 kişi daha fazla. İBB seçiminde AK Partili 31 bin 339, CHP'li 31 bin 341 isim görev yapıyor. 

Büyük Birlik Partisi seçime kendi adayıyla katılmasa da desteklediği Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım için sandıklarda olacak. BBP'nin bildirdiği görevli sayısı 5 bin 771.

Seçime katılmayan partilerden biri olan HDP 14 bin 334, Demokrat Parti bin 55 kişinin ismini bildirdi.

Cumhur İttifakı'nın AK Parti'den sonraki bileşeni MHP bin 564 kişiyle sandıklarda görev yapacak. Millet İttifakı üyesi İYİ Parti ise ise 5 bin 565 kişiyle sandık başlarında olacak. Saadet Partisi'nin görevli sayısı 15 bin 416'yken Vatan Partisi ise 886 kişiyle sandıklarda olacak.

Yarın İstanbul'da 31 bin 124 sandık kurulacak ve 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde sandıklara görevli veren siyasi partiler bu seçimlerde de sandıklara üye verebilecek.

YSK görev ücretini düşürdü

Sandık başkanı ve sandık kurulu memur üyeyle birlikte 7 kişiden oluşan sandık kurulu üyelerine YSK tarafından ücret verilecek. 

Yenilenen İstanbul seçimindeki iş yükü iptal edilen 31 Mart seçiminden daha az olduğu için sandık kurulu üyelerine ödenecek yevmiye sayısı düşürüldü.

Daha önce 3 yevmiye alan sandık kurulu memur üye yarın 2 yevmiye, 4 yevmiye alan sandık kurulu başkanı ise 3 yevmiye alacak. Partili müşahitlere ise bir yevmiye ödenecek.

Sandık maliyeti 32 milyon TL

Sandıkların kurulacağı bin 897 okulun sorumlusuna da YSK tarafından ücret ödenecek. 

YSK tarafından partili müşahitlere 12 milyon 336 bin TL, sandık kurulu başkanlarına 11 milyon 578 bin TL, sandık kurulu memur üyelere ise 7 milyon 718 bin TL ödenecek. İl ve ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile okul sorumlularına ödenecek parayla birlikte sandıklarda görev yapacaklara ödenecek para toplamda 32 milyon TL'yi geçecek.

YSK verilerine göre İstanbul'da 31 bin 124 sandıkta kayıtlı 10 milyon 560 bin 963 seçmen bulunuyor. Bu seçmenlerin 5 milyon 348 bin 568'i kadın, 5 milyon 212 bin 305'i erkek. Kadın seçmenler erkeklere oranla yüzde 1.3 daha fazla.

167 bin 438 seçmen ilk kez oy kullanacak. 94 bin 214 engelli seçmen bulunurken 75 yaş üzeri seçmen sayısı 387 bin 897.

Tüm ilçelerde seyyar sandıklar da kurulacak. 156 seyyar sandıklarda 3 bin 748 seçmen kayıtlı.

7 cezaevinde kurulacak 62 sandıkta 9 bin 320 tutuklu oy kullanacak.

33 bin 775 asker, 8 bin 93 hükümlü, 4 bin 633 kısıtlı ve vatandaşlıktan çıkan 359 kişinin şse oy kullanma hakkı bulunmuyor.

 23 Haziran İBB seçim sonuçları gelmeye başladıkça, sandık sorgulama işlemlerine de ilgi artıyor. YSK’nin verileri, kesinleşen sonuçların ardından sitesinden paylaşılıyor. Ancak CHP’nin sisteminden de 23 Haziran sandık sorgulama işlemleri yapılabiliyor. "Sandığımdan hangi parti birinci çıktı? Sandığımdan hangi adaya kaç oy çıktı, oy kullandığım sandıktan Ekrem İmamoğlu veya Binali Yıldırım’a kaç oy çıktı?’’ gibi soruların yanıtını sts.chp.org.tr sisteminden öğrenebilirsiniz. İşte 23 Haziran sandık sorgulama işlemleri…

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN