Aile Bakanlığı'ndan 'dijital tehlikeler'e karşı kampanya

Aile Bakanlığı'ndan 'dijital tehlikeler'e karşı kampanya

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocukların sosyal medya ve dijital oyunlar üzerinden maruz kaldığı tehlikelerin önüne geçebilmek için yeni bir toplumsal kampanya başlatacak. "Çocukların İnternetin Risklerinden Korunması" kampanyası ile sosyal medyada çocukları bekleyen riskler konusunda aileler bilgilendirilecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocukların sosyal medya ve dijital oyunlar üzerinden maruz kaldığı tehlikelerin önüne geçebilmek için yeni bir toplumsal kampanya başlatacak. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın talimatıyla Bakanlık bünyesinde, sosyal medyada çocuklara yönelik fotoğraf ve video paylaşımlarından milyonlarca çocuğa ulaşan dijital oyunların içerikleri ve diğer birçok konuda, riskleri tespit ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlamakla görevli "Sosyal Medya Çalışma Grubu" oluşturuldu.

Bu çalışma ile "Çocukların İnternetin Risklerinden Korunması" başlıklı yeni bir toplumsal kampanya da başlatılacak.

Sosyal Medya Çalışma Grubu öncülüğünde, gelecek aylarda hayata geçirilmesi planlanan kampanyada, tüm ailelerin internetin tehlikeli yönüne ilişkin bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

SOSYAL MEDYANIN RİSKLERİ ANLATILACAK

Türkiye genelinde başlatılacak "Çocukların İnternetin Risklerinden Korunması" kampanyasında, aileler ve çocukları merkeze alınacak.

Kampanya kapsamında, çocukların sosyal medya ve dijital oyunlar üzerinden maruz kaldığı tehlikelere karşı ailelerde farkındalık artırıcı çalışmalar yürütülecek. Ailelere, çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmelerine yönelik öneri ve yönlendirmelerin yapılacağı kampanyada, sosyal medyanın riskleri konusunda da vatandaşlar bilgilendirilecek.

DİJİTAL OYUNLAR HAKKINDA BİLGİ VERİLECEK

Bakanlık, kampanya çerçevesinde yeni kamu spotları, afiş ve broşürler hazırlayacak. Ayrıca ailelere yönelik eğitim faaliyetlerinde de bu konuya dikkat çekilecek.

Yürütülecek çalışmalarda anne babalara, dijital oyunların çocukların yaşına uygun olup olmadığını incelemeleri, oyun süresini sınırlandırmaları ve çocukların kişisel bilgilerini bu platformlarda paylaşmamaları konusunda dikkatli olmaları gerektiğine yönelik uyarılarda bulunulacak.

Sosyal Medya Çalışma Grubu, geçen aylarda çocuk ve gençlere kötü örnek olan, psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyen "SuicideGuy" isimli oyuna erişimin engellenmesi için girişimde bulunmuştu.

Ayrıca çocukların kendilerine zarar vermesini teşvik eden "Mavi Balina" adlı oyun nedeniyle intihar ettiği iddia edilen Evrim Mertin'in ailesinin yürüttüğü hukuk mücadelesine de destek verilmişti.

ANKARA/AA

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN