Akciğer sönmesi nedir? Belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle travmalara bağlı olarak ortaya çıkan akciğer sönmesi, tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Bunun için akciğer sönmesinin belirtileri görüldüğü takdirde zaman geçirmeden doktor başvurulmalıdır…

Akciğer sönmesi nedir? Belirtileri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır?

Yenidoğanlarda akciğer sönmesi, yoğun bakım ünitelerinde en sık karşılaşılan vakalar arasında yer alır. Yetişkinlerde en sık görülen akciğer sönmesi belirtisi aniden gelen göğüs ağrısıdır. İlerleyen durumlarda ise bilinç bulanıklığı ve şok tablosu ortaya çıkabilir….

AKCİĞER SÖNMESİ NEDİR?

Tıp literatüründe adı pnömotoraks olan akciğer sönmesi, kısaca, iki akciğer zarı arasında hava oluşmasını ifade eder.

AKCİĞER SÖNMESİ NASIL OLUR?

İnsan vücudunda akciğerleri saran iki adet zar bulunmaktadır. Bu zarlardan ilkinin adı, visceral plevradır. Bu zar, akciğerlere yapışıktır ve akciğer dokusunu tamamen sarar. Diğerinin adı ise pariyatal plevradır, visceral plevra ile temas halindedir ve göğüs duvarına yapışıktır. Normal şartlarda bu iki zar arasında çok az miktarda olan plevra sıvısı haricinde bir şey bulunmaz. Burada hava bulunması durumuna ise, akciğer sönmesi yani, pnömotoraks denir.

AKCİĞER SÖNMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer sönmesinin belirtileri, kimi hastalarda hafif olabilirken, kimi zaman ise çok ciddi şekilde hissedilebilir. Ağır durumlarda, akciğer sönmesi erken teşhis edilmediği ve müdahale yoluna gidilmediği takdirde ölümle sonuçlanan tablolar oluşabilir. En sık görülen belirtiler arasında;

Ani başlayan göğüs ağrısı,

Nefes darlığı

Öksürük bulunmaktadır.

Kimi durumlarda ise, akciğer zarlarının arasında aşırı miktarda hava oluşabilir. Bu ise, hava, akciğer zarları arasında toplanarak, ana damarlar, akciğerler ve kalbi karşı tarafa doğru iter. Sonuç olarak, ana damarlar büzülür, kalbe giden kan azalır ve şok tablosu gelişebilir. Bu nedenle, yukarıda sıralanan belirtileri hissedenler vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

AKCİĞER SÖNMESİNİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Akciğer sönmesinin tedavisi, hastalığın hafifliğine veya ağırlığına göre değişmektedir. Hafif vakalarda hastaya, oksijen tedavisi verilir ve herhangi bir başka işlem uygulanmaz. Ancak, akciğer zarları arasındaki hava fazla ise ve hastanın durumu daha ağır ise, o zaman, drenaj sistemi uygulanır. Drenaj sisteminde tüp torakostomi adı verilen bir işlem gerçekleştirilir ve bu işlemde hasta uyutulmaz sadece lokal anestezi verilir. İşlemde, hastanın koltuk altında ve yaklaşık olarak meme hizasında, genişliği, 2-2,5 cm olan bir delik açılır. Bu delikten bir tane silikon dren akciğer zarları arasına yerleştirilir ve su altı drenaj sistemine bağlanır.

Drenaj sistemi, genellikle yeterli olmakla birlikte, hava kaçağının uzadığı vakalarda cerrahi bir operasyon gerekebilir.

akciger-sonmesi-nedir-belirtileri-nelerdir-tedavisi-nasil-yapilirrrr.jpg

YENİDOĞAN AKCİĞER SÖNMESİ

Yenidoğan akciğer sönmesi, yenidoğan yoğum bakım ünitelerinde sık görülen bir durumdur. Özellikle, prematür bebeklerde görülmektedir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile komplikasyonları azaltmak mümkündür.
 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN