10 Temmuz 2020 Cuma
BIST 100
114806
%-0,85
DOLAR
6,8675
%0,06
EURO
7,7508
%-0,01
ALTIN
397.93
%0
22°/27°
İSTANBUL
Çoğunlukla güneşli
24.03.2020  00:59
SON GÜNCELLEME: 
24.03.2020  01:31
Almanya, İngiltere, İspanya “emekli doktorlarını” göreve çağırırken…
50
+
-
Almanya alarmda! Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn “Emekliye ayrılan tüm doktorlarımız sağlık sistemine yardımcı olmak için görevlerine dönsünler” çağrısında bulundu. 

İngiltere alarmda! Vaka sayısında İtalya’nın ve diğer çoğu Avrupa ülkesinin gerisinde olmasına rağmen yoğun bakım ünitelerinin sayılarını artırıyorlar, salgınla mücadele için emekli sağlıkçılarını göreve çağırıyorlar. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock 65 bin emekli veya istifa etmiş doktor ve hemşireye “salgınla mücadeleye katkıda bulunun” çağrısında bulundu. 

İspanya alarmda! Günlük test sayısını 90 bine çıkartmaya çalışıyor. Aralarında 14 bin emekli doktorun olduğu 52 bin sağlık çalışanını göreve çağırdı. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez felaketin boyutu ve ciddiyeti konusunda vatandaşlarına “Henüz en güçlü ve zararlı dalganın etkilerini görmedik” uyarısında bulunuyor. Bir yandan da böylesi bir felaket karşısında bir devletin atması gereken adımları atıyor. 
Ukrayna alarmda! Ukrayna Sağlık Bakan Yardımcısı Viktor Lyaşko sadece emekli doktorları değil, tıp fakültesindeki 5. ve 6. sınıf öğrencilerini de göreve çağırdıklarını açıkladı. Lyaşko “Öğrencileri görev almak için üniversitelerindeki sorumlu kişilerle temasa geçmeye, evlerinden dışarı çıkmaya, doktorlara yardım etmeye ve Ukrayna’yı kurtarmaya çağırıyoruz” diyor. Ukrayna’da henüz 47 virüs vakası var ve 3 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. İskoçya da son 3 yıl içerisinde herhangi bir nedenle işinden ayrılan sağlık çalışanlarını göreve çağırdı. 

***

Salgınla mücadele için dünyanın pek çok ülkesi emekli doktorlarını, hatta istifa eden doktorlarını hatta tıp sonuncu sınıfta okuyan öğrencilerini göreve çağırıyor. 
Neden? Çünkü bütün dünyanın gözünün önünde İtalya örneği var. İngiltere, Almanya, İspanya ve başka diğer Avrupa ülkeleri İtalya gibi olmamak için, emekli doktorlarını, hemşirelerini göreve çağırıyor. Yarın için daha fazla önlem alıyor, tedbir geliştiriyor. 
Çünkü salgın gücünü, etkisini katlaya katlaya yayılmaya, bütün dünyayı etkisine almaya devam ediyor. Çünkü vaka sayısının olağanüstü artması karşısında sağlık sistemleri yetersiz kalıyor. 

***

Kabul edelim ki korona virüs salgınında ülkemiz de oldukça zorlu bir döneme girdi. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart’ta tespit edildi. Üçüncü günde vaka sayısı 5’e, beşinci günde 18’e, altıncı günde sayı 47’ye yükseldi. On birinci günde (21 Mart) sayı bir anda 947’ye fırladı. Hemen ertesi günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vaka sayısının 1.256’ya hayatını kaybedenlerin sayısının ise 30’a çıktığını açıkladı. Dün Sağlık Bakanı vaka sayısının 1529’a hayatını kaybedenlerin sayısının ise 37’ye yükseldiğini açıkladı.

Kaldı ki açıklanan bu sayı tespit edilen, tanısı konulan vakalara dair. Bir de test edilmeyen, tanısı konulmayan vakalar var. 
Bakanlığın açıkladığı vaka sayısı bile gün geçtikte geometrik bir artışın yaşandığını ortaya koyuyor. Öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde vaka ve ölüm sayıları maalesef çok daha büyüyecek. 

Vaka sayısı resmen 1.256 fakat reel hayatta da böyle mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan Prof. Dr. Muhammet Emin Akkoyunlu şöyle diyor: “Bir korona vakası tespit ettiyseniz bunun arkasında toplumda tespit edemediğimiz 400 vaka var demektir. Her ölüm vakası için toplumda 1000 civarı vaka var demektir.” (20 Mart, Habertürk, Para Gündem Prog.)
Akkoyunlu’nun bu tespiti, vaka sayısının geometrik olarak neden hızla yükseldiğini ortaya koyuyor… Dolayısıyla ülkemizdeki durumun endişe verici boyutlarını da…

***

Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs ile mücadele konusunda attığı adımlar yerinde ve doğru adımlardır. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bu salgın karşısında büyük bir özveri ile gecesini gündüze katarak çalıştığı da bir gerçek. Ancak bütün bunlar maalesef Türkiye’nin gerekli tedbirleri zamanında alma konusunda geç kaldığı gerçeğini değiştirmiyor. Evet, maalesef korona virüse karşı önlem almakta geç kalmış durumdayız.
Türkiye’nin bu salgın karşısında bir kez daha geç kalma lüksü yok maalesef. Salgının daha ciddi boyutlara ulaşma riskine karşı sağlık sistemimizi güçlendirmek için ciddi adımların atılması gerekmektedir. 
Emekli doktorlarını, sağlık çalışanlarını, hatta KHK ile görevlerine son verilmiş doktorları ve sağlık çalışanlarını sürece dahil etmelidir. Türkiye, böylesi ölümcül bir virüsle mücadele ederken KHK’lı doktorları dışlama, sürece dahil etmeme lüksüne sahip olabilir mi? Kaldı ki çoğu hakkında zaten adli engel yok. Çoğu hakkında beraat ve takipsizlik kararı çıkmış. 

***

Kendisi de bir doktor olan, 27 yıllık hekimlik mesleğinden KHK ile ihraç edilen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu günlerdir “KHK’lı doktor ve sağlık çalışanları virüsle mücadele sürecine dahil edilmelidir” çağrısında bulunuyor. 
Sayın Gergerlioğlu, Türkiye’nin korona virüs üzerine doktora yapmış tek ismi olan Mustafa Ulaşlı’yı kamuoyuna duyuran isim. 
Gergerlioğlu’nun “KHK’lı doktor ve sağlık çalışanlarının sayısı ne kadar” soruma verdiği yanıt şöyle: “KHK ile ihraç edilen doktor ve sağlık çalışanın sayısı 15 bine yakın. 7 bine yakınının doktor, akademisyen olduğunu düşünüyoruz. Cezaevlerinde nitelikli yoğun bakım uzmanları var. Virüsle mücadelede en fazla ihtiyaç duyulan alandır yoğun bakım uzmanlığı. KHK’lı doktorlar ve sağlık uzmanlarının büyük bir çoğunluğu berat, takipsizlik kararı aldığı halde görevlerine dönemiyor.” 
Gergerlioğlu bu sayının on beş binlere nasıl yaklaştığını ise şöyle anlatıyor:
“OHAL bitimine yakın bir yasa çıktı, o yasa bakanlıklara Bakanlar Kurulu Kararı’na gerek kalmadan kamudan ihraç yetkisi verdi. Böylece OHAL bittikten sonra bu kez de bakanlıkların yetkisiyle ihraçlar devam etti.” 

Gergerlioğlu şöyle devam etti:
“Hastanelerden doktorlar, sağlık çalışanları ihraç edilirken, üniversitelerden de bilim insanları ihraç edildi. Mustafa Ulaşlı’nın durumu gibi. Üniversite ihraç ediyor. İhraç edilen kişi OHAL’le müracaat ediyor.  OHAL Komisyonu dosyayı incelemek yerine, dönüyor ve yeniden Üniversite’ye, ihracı yapan Rektörlüğe soruyor. Üniversite mimlediği bir akademisyen hakkında OHAL’e dönüp ‘iyi kişidir’ demiyor elbette. Hastanelerde de böyle oldu. OHAL Komisyonu başhekimliklere, rektörlüğe sordu. Mağduriyetlerin nasıl oluştuğunu anlatmak için söylüyorum. Mağduriyetleri bitirmesi için kurulan OHAL Komisyonu maalesef mağduriyetleri derinleştirdi. Bilhassa üniversitelerde ihraç kararları çok gaddarca uygulandı. Mustafa Ulaşlı’nın durumunda olan binlerce doktor var.” 
Gergerlioğlu nitelikli her sağlıkçıya, doktora ihtiyacımızın olduğunu söylüyor:
“Korona ile mücadelede iki önemli alan var: Acil ve yoğun bakım bölümleri. Ve maalesef KHK’lar arasında sürece dahil edilmeyen yüzlerce acil ve yoğun bakım uzmanı var.  

Bugün Türkiye olağanüstü bir dönemden geçiyor. Nitelikli olan her sağlıkçıya, doktora ihtiyacın olduğu günlerden geçiyoruz. Dünyanın hangi ülkesinde olunursa olunsun bu doktorlar görevine başlatılır, mücadele sürecine dahil edilirdi. Bir an önce bu doktorlar, sağlık uzmanları görevlerine döndürülmelidir. Nitelikli hiç kimse sürecin dışında bırakılmamalıdır. Bu süreç siyasi kaygılarla değerlendirilmemelidir.”
Sağlık alanında kritik bir döneme giriyoruz. Sağlık sisteminin felç olmasına izin verilmemelidir. Tedbir alınmada geç kalındı, sağlık sistemini güçlendirme konusunda geç kalınmamalıdır.

Nitekim ben yazıyı bitirdiğimde Sağlık Bakanı Sayın Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada “32 bin yeni sağlık personelinin” alınacağını duyurdu. Demek ki ihtiyaç var. Yeni personel alınırken KHK’lılar dışlanmamalı, adaletsiz tekrarlanmamalıdır. Virüsle ölümcül bir mücadele verirken adalete de ihtiyaç var. 

YORUMLAR (50)
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okumayanı
31.03.2020 14:54
Khk'lı sağlıkçılar özel hastanelerde çalışabiliyor. İlla devlette çalışsın diye derdiniz ne. Böyle bir zamanda bile hala devlete sızmaya çalışıyorsunuz. Bahsettiğiniz doktorun foyaları ortaya çıktı. Gaziantepte fetönün üst düzey sorumlularından olduğunu kanıtladılar. Üniversite rektörü de gerekli cevabı verdi.Kimi kandırmaya çalışıyorsun Elif Çakır. Bu fevkalade başarılı doktorunuzu uluslararası bilim dünyası keşfetti de çalışmasını Türk Devleti mi engelledi.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ozan Ali
26.03.2020 22:35
Bu kafaya her rasladığımda Reis'e bağlılığım artıyor.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Zarhali D.
26.03.2020 22:30
Bu hanım mutlaka çalıntı sorularla hayata tutundurulmuştur. Derdi billahi memleket değil. Khk, khk, khk diye sayıklıyor...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
25.03.2020 12:38
Kaleminize sağlık. Karınca misali yangına su taşımaya çalışıyorsunuz. Yangına çare olamayacağı belli. Bir yandan da yangını harlama ithamına maruz kalıyorsunuz. Peki neden ? Uyuşturucu tacirlerini,istismar suçlularını infaz paketine son dakika siyasi eqürisinin isteği üzerine ekleyebilen bir yasama erkine gık diyemeyenler gelip de sizi terörist ilan etsin diye mi? Hayatı boyunca bir kere olsun ‘öteki’ liğin tadına bakmamış yığınlar büyük bir özgüvenle yıllardır nerede ve neden biriktirdikleri belli olmayan kinlerini olup olmadık size kussunlar diye mi? Zannetmem. Aklı selim yorum yapmak lazım.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman
24.03.2020 19:55
Bir hekim olarak buruk bir sevinç duygusu var.Hekimler ve sağlık çalışanları itilmiş/kakılmış bir duyguya sokulmuştu.Sağlık çalışanları genelde çok önemli bir hizmeti verirken tekleme bazı hatalı olaylar genele Şamil kılınmış ve Gönül'lerimiz kırılmıştı.dilerizki sağlık camiasının emekliler dahil sorunları gözden geçirilip daha uygun davranışlarla hizmet vermeleri ve yaşamlarının statülerine uygun hale getirilir.sağolasınız Elif hanım
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KHKlı
24.03.2020 17:34
Ömrünü kamu görevine adamış, hep doğruları söylemiş, kimsenin yalakası olmamış, resmi amirlerinden başka hiç kimseyi muhatap almamış birisi olarak söylüyorum. Görevim boyunca hayatı reklam, rant olan uyanık siyasilere, kesesini doldurma merakındaki şirket sahiplerine ve milletvekili olma hayali kuran bürokratlara karşı siz 'halkın' ve kamu çalışanlarının hakkını gözettim ve korudum. "Ağlayan"la "Bağıran"ın kavgasının şehvetiyle ihraç edilmeme onay vererek, toplum olarak sözleşmemi Eylül 2016'da feshettiniz. Ben müsterihim. Siz ise tercihlerinizin sonucunu yaşıyorsunuz. Allah her şeyi bilendir
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Gerek yok
24.03.2020 17:14
Bu ülkenin en güzel günlerinde genlerindeki ihaneti kusmaktan çekinmeyen insanlar böyle kritik günlerde ne kötülükler yapar Allah bilir. Hele senin gibi kalemşörleri oluncada ihanet katlanarak artar.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
arada bakar
24.03.2020 15:31
sayın(?) silahlı bir örgüte amenna demiş insanları sayın demek evet kaybettik,evet sizden korkuyoruz, çekiniyoruz, demektir. hiç lafı cimi yok hanımefendi.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
tuganay
24.03.2020 15:29
Alinmayan tedbirlerden her ne kadar iktidar sorumluysa sonucta ölenler bizim insanlarimiz,Maden ocaklari fabrikalar hala calisiyor,insanlar virüse teslim ediliyor.Bu hangi amaca hizmet ediyor?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ABDULLAH
24.03.2020 15:01
FETÖ'DEN ATILIP İÇERDE OLMAYANLAR ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORLAR....
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Abdullah ÖĞÜTÇEN
24.03.2020 15:00
Yuorumum beğenilmedi anlaşılan.Küstüm doğrus
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
karar okuru
24.03.2020 14:28
Elif hanım yazınızda emekli sağlık personelinide katarak işi Fetö meselesine getirmişsiniz.Elbette adalet... ancak yazınızın başından sonuna kadar bir mağduriyet edebiyatı yapmışsınız.Üstü kapalı nerdeyse Fetö diye bir meselenin olmadığınıda demeye getireceksiniz.HDP FETÖ ele ele zor sıkıntılı süreçten rant devşirme peşinde...Yoksa haksız yere insanların işinden gücünden uzaklaştırılması, mağdur edilmesi vicdan sahibi bir insanın kabul edeceği bir durum değildir.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Husamettin Turkoglu
24.03.2020 14:26
Olaganustu bir donemden gecerken, sirtimizda bir de 5 milyonluk Suriyeli yuku var.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 13:26
Elif hanım yazımızın başlığından anladım ne demek istediğinizi ve inanın gerisini okumaya gerek bile duymadım. Sıkmayın canınızı hele yumurta kapıya dayansın bakın o gün yalvararak çağırırlar da o zaman o insanların kaçı gider onu bilemem işte.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Doktor
24.03.2020 13:22
Elif hanım ben bir doktor olarak COVID-19 şüphesiyle şu an tedavi alıyorum ve karantina altındayım. Bu salgın en çok sağlık çalışanlarını etkileyecek...umarım devlet yetkilileri bu durumu dikkate alır...kesinleşmiş yargı kararı olmayan tüm KHK’lı sağlık personeli iade edilmeli bu konuda gurura,kibire gerek yok
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Okur
24.03.2020 13:11
En ufak hakaret, edepsizlik barındırmayan yorumlarımız nedense filtrelerinizden geçemiyor. Sözde çok seslilik, özgür düşünceden yanasınız..
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ali Topaloglu
24.03.2020 13:04
Yaziniz, Yarasa çorbasi ile Tavuk çorbasini birbiriyle kiyaslamaya benzemiş.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Karar okuru
24.03.2020 12:43
Siz bu ülkede kaç tane tıp fakültesi var biliyormusunuz.Kaç mezun veriyor onu biliyormusunuz.İhtiyaç duyulursa onları alır.Fetö adına surda gedik açalım diyorsunda,karşındaki de devlet yönetiyor.Sen söylemeden onlar tedbir alıyordu.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
hakikat
24.03.2020 12:31
Siyasal islamcıların rotasızlığını gözler önüne sermek adına güzel bir yazı olmuş. Hiçbir veri elinde olmadan gerektiğinde hdp li bazen abdli birinin yorumuna dayanarak yer bulamadığı yere karşı cephe almak sizin karakterinizde var. aynı gazetede iki fetö yazısı gözlerden kaçmıyor..
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK
24.03.2020 12:31
Milletin ağzı yandığından aman FETÖ belası yok edilsin diyor.FETÖ HAİNLERİNİN KÖKÜNÜ KAZIMAK HİÇ DE KOLAY GÖRÜNMÜYOR. Daha düne kadar “ARTIK GEL BU HASRET BİTSİN” diye yalvaranlar Patagonya Vatandaşı değillerdi herhalde. Devletin hassas noktalarında yer kapmış adamlardır. Fetönün siyasi ayağını araştırmaya peki diyen var mı? Yok! Bu hainlerin Başı yarın yine bir kışkırtmaya kalkmaz diye elimizde bir garantimiz de olmadığına göre hala aramızda gezen FETÖ müritlerini temizleyecek bir siyasi güç de olmadığına göre belirsizlikler devam edecek demektir. Parası bol olanlar kendilerini kurtarıyorlar
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 11:50
Fetö virüsü yok edilsin. O kahpeler koronodan bin beter.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 11:40
Yetişmiş insanlarımıza her zaman ihtiyaç var. Yeni personel alınırken KHK’lılar dışlanmamalı, adaletsizlikler tekrarlanmamalıdır. Virüsle ölümcül bir mücadele verirken adalete de ihtiyaç var.Aristo'Güneşime gölge etme, başka ihsan istemem "demiş. Adil adalet, . Adil adalet, Adil adalet
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Kemal Doğan
24.03.2020 11:16
Her şeyi mutlaka sonu vardır. Sabredin. Siz de buna inanmayanlar da hep beraber görürüz. Ama o zaman şimdi buna inanmayanlara sakın acımayın. Sadece Allahın sonu yok.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Np
24.03.2020 11:04
Güzel bi yazı ancak karşılığı yok maalesef. Teşekkürler
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Hermes
24.03.2020 10:53
Bir yerde-tüm dünyada iyi-kötü mücadelesinde "had" aşılırsa, Allah "birşey"i hakem tayin eder(Hz. Mevlana)!!!. O, topyekün bu "had"din aşılmasına neden olanlara ve sessiz kalanlara, masum olanlara da dahi(kömür-elmas meselesi) kararını gün be gün bildirecek!!!. "Had" di aşanlar, onay verenler, devam ederlerse, daha şiddetli ve "tarafgir" bir hakem görecekler karşılarında. Sünnetullah bu. Görünen hiçbir varlık hep aynı olmadı. İnsan bir hücreydi, değişti değişti ... Tohum filizlendi, kök-gövde-yaprak-çiçek-meyve oldu. Hangisi benzer birbirine? Zahir-Batın nedir?
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Namil kilic
24.03.2020 10:31
Adalet adalet nerdesin .....
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ilahi adalet
24.03.2020 10:27
yasal bankaya para yatırmak suç. yasal sendikaya üye olmak suç. yasal koleje gitmek gitmek suç ama eğer kolejden mezun olan damat beyse o zaman bakan oluyor. ama Anadolu evladı ise terörist...yahu bu hiç bir dine imana ahlaka hukuka sığmaz. kanun önünde suçlu varsa cezalandırılsın. ama ekmeğinin peşindeki insanlara zulmedilmesin. adama yurtdışı çıkış yasağı koymuş. madem işten attın bırak gitsin. Gitse de hepsi Avrupa'nın en iyi hastanelerinde iş bulur. Türkiye'nin yetişmiş beyni öldürüldü. zalimler için yaşasın cehennem.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
okur
24.03.2020 10:14
Hakkında mahkeme tarafından kesinleşmiş karar olmayan herkes masumdur. Hukuk hukuk hukuk Adalet adalet adalet
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
ELİF YOLCU
24.03.2020 10:11
HANIMEFENDİ BAHTİĞİNİZ KHK LILARIN BİR KISMI SAHTE RAPORLARLA FETÖCÜ OLMAYANLARIN KAMU KURUMLARINDAN DIŞLANMASINI VEYA FETÖ CÜLERE SAHTE RAPOR VEREREK KAMUYA GİRMELERİNE SEBEP OLANLAR ŞİMDİ BU VİCDASIZLIĞI YAPAN ADAMI NASIL GÜVENİP GERİ ÇAĞIRACAKSINIZ BEYNİNİ FETÖ YE KİRAYA VERMİŞ VE HALA ÖZELEŞTİRİ YAPMAMIŞ O YOLDA DEVAM EDENLERİ NASIL AYIRACAKSINIZ,BİR KISMI DA PKK YA YARDIM YATAKLIK NEDENİYLE AYRILMIŞ DİKKATLİ OLMAK GEREK ZATEN DOKTOR AÇIĞI OLDUĞUNU DA KİMSE SÖYLEMİYOR DAVUTOĞLU ONLARA ŞİRİN GÖRÜNMEK İÇİN BÖYLE BİR FİKİR ORTAYA ATTI
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 06:45
Ama onlar teröriiist!...
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Mustafa ALSANCAK
24.03.2020 05:47
Çok muhterem E.ÇAKIR HANIMEFENDİ! Teşekkürler efendim. Çok güzel bir yazı olmuş. Önemli konulara parmak basıyorsunuz.Avrupa hükümetlerinin almış olduğu tüm sağlık mensuplarını acilen virüs problemi ile mücadele etmeye çağırma inisiyatifin aynısını bizim hükümet de çekincesiz tatbike koymalıdır. Bu gibi kritik bir durum karşısında hala KHK kararları yürürlükte tutulabilir mi?Yarın ölü sayısı binlerceyi bulduğunda biz neden emeklilerin tümünü göreve çağırma basiretini gösteremedik diye saç baş yoldururlar adama. Sağlık bakanının hal ve davranışlarına baktığımızda tam bir görev adamı hüviyetinde
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Matci
24.03.2020 04:23
Reisten KHK lılara onay çıkmadığı için 32 bin sağlık personeli alınıyor. Her yönüyle büyük bir sınav
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 03:38
15bin.. kiyim resmen.. insan ruhu kendisine bunlari yapan insanlarla elbirligi icine girip, bunlari yapanlara oy, yani guc veren insanlara hayat kurtaracak hizmeti verirken nasil hisseder acaba?.. 25 saat filminde son sahnede Anthony Quinn'in yuzunun ifadesi gibi olur herhalde.. o kadar aciydi ki o ifade, o yasananlar, izledigimde cocuktum, ama hala unutamadim.. ahiret bunlara simdilik sozcuk gibi geliyor.. oysa ölüm var.. asil aci o zaman baslayacak..
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 02:59
KHKlılar soruşturmasız, idari kararla işten atıldığında ne devletin ne de milletin umurunda olmamıştı, bu insanlar 3 yıldır ne haldeler kimse sormuyor. Ancak bir KHKlı şehit olursa, ya da böyle olağanüstü durumlarda gündeme geliyorlar. Allah Gergerlioğlu'ndan da sizden de razı olsun ama bu topluma söylenecek sözüm kalmadı.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU
24.03.2020 02:46
Elif hanım güzel yazmışsınız ama boşuna kendinizi yormayın. Ben de yazınızda bahsettiğiniz süreci yaşayan bir KHK lı akademisyenim. OHAL Komisyonu ve Üniversite aynen yazınızda ki gibi hareket ettiler. Sosyal medyaya bakıyorum, KHK lı ile muhatap olmaktansa Korona virüsüne razıyım diyorlar! Bakın meslektaşınız Ardan Zentürk. Yazınızda bahsettiğiniz kişilerin binlercesi hapishanelerde. Uyuşturucu tacirlerine bile af konuşuluyor ama bu insanlar düşman muamelesi görmeye devam ediyor. Boşa kendinizi yormayın.
YORUM YAZ
KARAR OKURU olarak yorum yazıyorsunuz.
Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
SON DAKİKA HABERLERİ
 • Ayasofya kararı bugün
  11:33
 • Konuşmak yasak
  11:32
 • Birinci dalga bitmeden pik oluştu
  11:28
 • Darbeci sisi tatbikat başlattı
  11:22
 • Döviz arayan ihracatçıya gidiyor
  11:22
 • Türk vatandaşını öldürüp bedenini 14 parçaya böldüler
  11:20
 • Hamza Gedikoğlu Cumhurbaşkanlığı Danışmanlığına atandı
  11:19
 • 'Pelikan'ı eleştirdi ifadeye çağrıldı
  11:11
 • Genç işsizlik yine arttı!
  10:54
 • Çocukluğunda iz bırakan İstanbul’u filme taşıyor
  10:53
 • Konya İstanbul'u geçti
  10:53
 • Dolar güne hareketli başladı
  10:50
 • Ayhan Oğan Cumhurbaşkanı Danışmanlığına atandı
  10:39
 • Artvin’de yavru ayıyı vuran ve köpekleri üzerine salan kişi yakalandı
  10:38
 • Patlayıcıların tahliyesi bitmedi!
  10:33
YUKARI