Dünya Gıda Günü nedir?

1945'te kutlanmaya başlayan Dünya Gıda Günü hükümetler tarafından uygulanacak başarılı tarım politikalarına yönelik kritik ihtiyaç konusunda farkındalık yaratmaya yardımcı olmaktadır…

Dünya Gıda Günü nedir?

Oluşturulma nedeni Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün açılışını kutlamak olan Dünya Gıda Günü, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Gıda Programı da olmak üzere dünya çapında birçok farklı kuruluş tarafından kutluyor…

DÜNYA GIDA GÜNÜ NEDİR?

Dünya Gıda Günü, sadece şımartılma ayrıcalığına sahip olduğumuz harika yemekleri kutlamakla ilgili değil, aynı zamanda böyle bir ayrıcalığa sahip olmayan insanlar için farkındalık yaratmakla ilgilidir. Dünyanın her yerinde açlık çeken insanlar var. Açlık, bazı ülkelerde büyük bir sorundur ve farkındalığı artırmak ve bu sorunla mücadele etmek için daha fazlasını yapmalıyız. Nüfusun büyük bir kısmının, diğerlerinin sofraya yemek koymakta zorlanırken, ikinci bir düşünce olmadan diledikleri herhangi bir yiyeceğin tadını çıkarabildiği bir dünyada yaşıyor olmamız çılgınca görünüyor. 

Sağlıklı beslenme ve vücudumuzun neye ihtiyacı olduğu konusunda farkındalık yaratmak için de Dünya Gıda Günü'nü kullanabiliriz. 

DÜNYA GIDA GÜNÜ TARİHİ

Dünya Gıda Günü ilk olarak 1945'te kutlanmaya başlandı. Dünya Gıda Günü'nün oluşturulma nedeni, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün açılışını kutlamaktı.

Dünya Gıda Günü'nün kutladığı temel ilke, tüm dünyada, özellikle kriz zamanlarında gıda güvenliğinin daha da ilerletilmesidir. Gıda ve Tarım Örgütü'nün BM tarafından başlatılması, bu değerli hedefin ileriye taşınmasında büyük rol oynadı. Yıllık kutlamaları, bu organizasyonun öneminin bir göstergesi olarak hizmet etmekte ve herkes için bol miktarda gıdanın bulunmasını sağlamak için dünya çapında hükümetler tarafından uygulanacak başarılı tarım politikalarına yönelik kritik ihtiyaç konusunda farkındalık yaratmaya yardımcı olmaktadır.

Son yıllarda, Dünya Gıda Günü, balıkçılık toplulukları, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik dahil olmak üzere gıda güvenliği ve tarımın farklı yönlerine odaklanmak için yıllık kutlama gününü kullandı.

Yıllar boyunca Dünya Gıda Günü'ne atfedilen bir dizi farklı tema bulunuyor. Örneğin, geçmişte var olan temalardan bazıları şunlardır; “İklim değişiyor. Gıda ve tarım da olmalı ”,“ Sosyal Koruma ve Tarım: Kırsal Yoksulluk Döngüsünü Kırmak ”ve aile çiftçiliğine dayanan“ Dünyayı beslemek, toprağı önemsemek ”. 

Dünya Gıda Günü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından kurulmuş olmasına rağmen, bu günü dünya çapında birçok farklı kuruluş kutluyor. Bu, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu ve Dünya Gıda Programı'nı içerir. 

5b9e1005cd8d00423ee672c9cf2cbb90.png

DÜNYA GIDA GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

Dünya Gıda Günü'nü kutlamanın en iyi yollarından biri, ona en çok ihtiyaç duyan insanlara yemek vermektir. İnternette hızlı bir arama yaparsanız, size en yakın gıda bankasını bulabilmeniz gerekir. Çoğu gıda bankası yiyecek veya para kabul edecek. Tipik bir gıda kolisinde bulunan yiyecekler arasında bisküvi, konserve meyve, çay, kahve, konserve sebzeler, konserve et, fasulye, makarna sosu, pirinç, makarna, çorba ve tahıl bulunur. 

Elbette dünyanın her yerinde açlıkla mücadele ettikleri için yardıma ihtiyaç duyan ülkeler var. Kenya bunun en iyi örneğidir. Kenya gibi ülkelerde, temel gıdaların fiyatları fırladı ve bu da çok sayıda çocuğun aç kalmasına neden oldu. En çok ihtiyaç duyan ailelerin ve çocukların hayatlarını değiştirmek ve hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları yiyeceğe sahip olmalarını sağlamak için çok çalışan birçok farklı hayır kurumu var.

Dünya Gıda Günü'nde bu hayır kurumlarından birine bağışta bulunabilirsiniz. Ayrıca biraz para toplamayı da tercih edebilirsiniz. Para toplama etkinliklerinden sponsorlu etkinliklere kadar bunu yapmanın birçok farklı yolu vardır. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Iowa Açlık Zirvesi 2007'den beri Dünya Gıda Günü'nde veya bu tarihe yakın bir tarihte düzenlenmiştir. Küba'da medya, Dünya Gıda Günü ile ilgili çeşitli kampanyalar ve bir tarım fuarı hakkında farkındalığı güçlü bir şekilde desteklemektedir.

Moğolistan'da bu tarihte Gıda Güvenliği konferansı düzenlemeyi gelenek haline getirdi. Bu etkinlik, düzenlemeler ve politikalar geliştirmek için araştırmayı teşvik etmenin yanı sıra araştırmacıların ve akademisyenlerin ülkenin gıda güvenliğine katkılarına değer vermekle ilgilidir. Kıbrıs'ta, öğretmenlerin öğrencilerine Dünya Gıda Günü hakkında bilgi verdikleri ortaokul ve ilkokullarda özel törenler düzenleniyor. İtalya'da STK'lar, uluslararası ajanslar, araştırma ajansları, üniversiteler ve bakanlıklar tarafından birçok sergi ve konferans düzenlenmektedir. 

Pek çok ülke de bu günü, toplumlarında buna en çok ihtiyaç duyan insanları desteklemek için kullanıyor. Örneğin Filipinler'de, pek çok çalışma yoksul kentli ailelere gıda armağanlarının artırılmasına odaklanmıştır. Aynı şey Pakistan'da da yaşandı ve bu tarihte kız çocuklarına ve yoksullara yiyecek paketleri sağladılar. 

 

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN