27.01.2020  05:42

Çin Başbakanı Li Vuhan'da | Kente giden en üst düzey yetkili oldu

Çin Başbakanı Li, tüm dünyayı tedirgin eden ve çok sayıda ölüme neden olan yeni koronavirüsünün ortaya çıktığı Vuhan kentine gitti. Li, ülkede salgının ortaya çıkışından bu yana kente giden en üst düzey yetkili oldu.

+
-

Çin Başbakanı Li Kıçiang, yeni koronavirüsün (2019-nCoV) ortaya çıktığı Vuhan kentine gitti.

Çin Devlet Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, Başbakan Li 'Merkezi Hükümet Yeni Tip Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu Lideri' sıfatıyla, aralık ayında Hubey eyaletine bağlı Vuhan'da ortaya çıkan ve Tibet Özerk Bölgesi haricinde ülke geneline yayılan 2019-nCoV'e salgınına karşı yapılan çalışmaları teftiş etmek ve yönetmek üzere bu kente gitti.

EN ÜST DÜZEY YETKİLİ OLDU

Li, ülkede salgının ortaya çıkışından bu yana kente giden en üst düzey yetkili olurken, başbakanın Vuhan'da koronavirüs hastalarını ve salgınla mücadele eden sağlık personelini ziyaret edeceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan gün içinde yapılan açıklamada, ülke genelinde yeni tip koronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle can kaybının 80'e, virüsün bulaştığı kişi sayısının da 461'inin durumu ağır olmak üzere 2 bin 744’e yükseldiği belirtilmişti.

Virüsten etkilendiğinden şüphelenilenlerin sayısı 5 bin 794, enfeksiyonun bulaştığı kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı da 30 bin 453 olarak açıklanmıştı.

Yeni tip koronavirüs ilk olarak 12 Aralık'ta Vuhan'da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık'ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha 'gizemli hastalığın' görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

PEKİN/AA

 

DİĞER HABERLER
Büyükşehir statüsündeki 30 ilde 'korona' denetimleri başladı
3 ay kesinti yapılmayacak
‘Ekmek arası ıspanak’ işinden etti
Aynı ciddiyetle devam edelim
Harem otogarı faaliyetlerini durdurdu
Servis ve minibüsler kısıtlamadan muaf
Konya'da feci trafik kazası