Sadık müttefiklerinden Putin'e Ukrayna tepkisi: Savaş uzadı muhalefet arttı

Sadık müttefiklerinden Putin'e Ukrayna tepkisi: Savaş uzadı muhalefet arttı

Rusya'nın askeri komutası, Ukrayna'daki saldırıların hız kesmesiyle sert eleştirilere konu oluyor. Eleştirenler arasında Putin'in müttefikleri; Çeçen lider Ramazan Kadirov ile medya baronu ve özel paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Prigozhin başı çekiyor. Kadirov'un eleştirisi sonrası Rusya Merkez Bölgesi Komutanı General Aleksander Lapin görevden alındı. Prigozhin de eleştirilerinde Zelenskiy'yi 'sağlam, güvenli, pragmatik ve sevilesi' sözleriyle övecek kadar ileri gitti.

Ukrayna'da bataklığa saplanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sadık müttefiklerinin de eleştirilerine hedef olmaya başladı. Rusya'nın askeri komutası, Ukrayna'daki saldırıların hız kesmesiyle sert eleştirilere konu oluyor. Eleştirenler arasında iki kişinin sesi özellikle yükseliyor. Putin'in müttefikleri; Çeçen lider Ramazan Kadirov ile medya baronu ve özel paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeni Prigozhin. BBC Dünya Servisi'nden Ilya Abishev & Kateryna Khinkulova'nın hazırladığı habere göre bu iki kişi resmi olarak hiçbir Rus askeri ve güvenlik kurumunun başında olmamasına rağmen yine de ordu komutanlarını eleştirme imkanı buluyorlar.

KİEV'İN ÜÇ GÜN İÇİNDE ELE GEÇİRİLECEĞİ PROPAGANDASI GEÇERSİZ KALDI

Rusya'nın Ukrayna'daki savaşı; ordunun etkin ve iyi işleyen kurum imajını sarstı. Bunda, devletin TV kanalında Kiev'in üç gün içinde ele geçirileceği gibi sözlerin geçersiz olması ya da Ukrayna'nın işgal edilen toprakların büyük kısmını geri alması etkili oldu. Rusya'nın Ukrayna'daki güçlerinin başına yakın zamanda geçirilen General Sergey Surovikin'in tek başarısı, göreve geldiğinden bu yana havaya uçurulan Ukrayna santralleri olabilir.

Kadirov ve Prigozhin'in eleştirileri şu ana kadar bir engelle karşılaşmadı. Hatta, henüz doğrulanamayan bildirilere göre, Kadirov'un eleştirdiği Rusya Merkez Bölgesi Komutanı General Aleksander Lapin de geçtiğimiz hafta görevden alındı. Kadirov, 1 Ekim’deki Telegram paylaşımında "Bana kalsaydı Lapin’in rütbesini er yapar, tüm ödüllerini elinden alır, utancını kanla yıkaması için eline bir tüfek verip, cepheye gönderirdim" demiş, ardından onu "kabiliyetsiz" olarak tanımlamıştı. Bu eleştirilerde Ukrayna kuvvetlerinin doğudaki Lyman'ı tekrar ele geçirmesi önemli rol oynadı.

WAGNER'İN PATRONU ELEŞTİRİSİNDE ZELENKİY'İ BİLE ÖVDÜ

Yevgeni Prigozhin de eleştirilere katıldı. Hatta Volodimir Zelenskiy'yi 'sağlam, güvenli, pragmatik ve sevilesi' sözleriyle övmek kadar ileri de gitti. Ancak onun da üst düzey imtiyazları olduğu kesin. Örneğin, Rusya'nın cezaevlerini gezerek Ukrayna'da savaşacak mahkumları listelemişti. Bu izin herkese verilmez.

'PUTİN'İN ŞEFİ' VE EN 'SADIK MÜTTEFİK'

Yevgeni Prigozhin, önce 'Putin'in şefi' lakabıyla anılmaya başlandı. Çünkü Kremlin'e özel davetlerde yemek ve içki temin ediyordu. Rusya'nın ikinci büyük şehri St. Petersburg'dan çıkan bu iş insanının Putin'i, belediye ofisinde çalıştığı ve kendi restoranında yemek yediği 1990'lardan beri tanıdığı söyleniyor.

2010'lara kadar, bazı gazete araştırmalarında Prigozhin ismi; Rus muhalefetini internette kötülemek ve Kremlin'in pozitif taraflarını göstermek için çalışan, St. Petersburg'taki dezenformasyon birimi 'trol fabrikası'yla anılıyordu.

PRİGOZHİN TROL FABRİKASIYLA ABD SEÇİMLERİNE BİLE MÜDAHALE ETTİ

2016 yılında, daha sonra ABD Özel Danışmanı Robert Mueller tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, trol fabrikası Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale etme girişiminin bir parçasıydı. Ayrıca yıllarca bağını reddettiği Wagner'ın arkasında olduğunu çok geç de olsa kabul etti. Wagner ilk olarak 2014 yılında doğu Ukrayna'da ortaya çıktı ve ardından askerleri Suriye ve pek çok Afrika ülkesinde de görüldü. Şimdilerdeyse Rusya'nın Ukrayna savaşındaki en etkili birliklerinden biri.

Putin'in çok az müttefiki Çeçen lider Kadirov kadar kendisine bağlıdır. Kadirov, Putin tarafından 2007 yılında Kuzey Kafkasya'daki otonom cumhuriyeti yönetmesi için seçilen Çeçen lider. 1990'lı yıllarda Çeçenistan başarısız bir bağımsızlık savaşı verdi. İnsan hakları ihlalleri gündeme gelirken ve 'Kadirovtsi' adı verilen milis güçleri tacizlerle itham edilirken Kadirov Çeçen bağımsızlık girişimlerini sona erdirdi.

'TİKTOK ASKERLERİ' OLARAK DA ÖNE ÇIKARILIYOR

Kadirov, başından beri Rus işgalini destekliyor. Kadirovtsi askeri birliklerini bölgeye göndermiş, onların Rusya'nın en iyi eğitimli, en cesur ve en acımasız işgal güçleri olduğunu iddia etmişti.
Kremlin'in takdirini kazanan Kadirov, en yüksek askeri rütbeyle ödüllendirildi. Acımasızlar belki ama aynı zamanda bu grup 'TikTok askerleri' olarak da öne çıkarılıyor. Çünkü gerçekten savaşmak yerine kahramanlıklarını videolar halinde sosyal medyada paylaşmaya daha meraklılar.

İnsan hakları aktivistleri, Çeçen askerlerin önemli bir kısmının, ailelerinin fiziksel şiddet ya da şantajla tehdit edilmesinin ardından, istekleri dışında işe alındığını belirtiyor.

PRİGOZHİN VE KADİROV NEDEN ÖNEMLİ?

Biribiriyle hiçbir zaman müttefik olmayan Kadirov ve Prigozhin, son dönemde daha uyumlu.
Çeçen lider, St Petersburglu iş insanını 'doğuştan savaşçı' ve Wagner askerlerini ise, 'Rusya'nın korkusuz vatanseverleri' olarak tanımladı. Buna karşılık sosyal medyadan Prigozhin'in övgüleriyle karşılaştı. İkisi de, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov tarafından temsil edilen askeri yapıyı eleştiriyor.

Bu kişilerin Rusya'nın Ukrayna'daki başarısızlıklarının sorumlusu olarak gösterildiği bir ortamda, Kadirov ve Prigozhin üst düzeyde daha çok etki sahibi olabilirler. Ancak yorumcular, ne Çeçen liderin ne de Wagner şefinin yeterince ağırlığı olmadığını söylüyor. Resmi siyasi elitler arasında desteklenmiyor ve 'dışarıdan' olarak görülüyorlar. Ancak silahlı güçlere katılırlarsa, Putin'in iç çemberindeki isimleri zorlayabilirler.

'PUTİN'İN KURDUĞU FEDERAL OTORİTE ORDUDA YÜRÜMÜYOR'

Rus siyasi analist Abbas Galiamov, Kadirov ve Prigozhin'in davranış biçiminin savaştaki bir ülke için son derece alışılmadık olduğunu söylüyor: "Görünen o ki Putin'in kurduğu federal otoritenin dikey sistemi en çok ihtiyaç duyulan yerde, orduda yürümüyor"

Galiamov şu anki hali, farklı askeri birliklerin komutanlarının takım halinde savaşmak yerine birbirleriyle tartıştığı bir "anarşi" atmosferi olarak tanımlıyor. Amerikan Savaş Çalışmaları Enstitüsü'nden uzmanlara göre, Putin'in yakın çevresinde iki farklı grup var, Batı yaptırımları tarafından dondurulan ticareti canlandırmak için savaşı durdurmak isteyenler ve onu devam ettirme taraftarı olanlar.

Bu iki adam savaşı devam ettirmek istiyor. Onlar Rusya liderinin en çok duymak istediği mesaj olabilirler ve Putin onları yakınında tutmayı seçebilir. Andrei Zakharov ve Ilya Barabanov bu yazıda muhabirlik desteği vermiştir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN