Back To Top
2018 Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? | Kıdem tazminatı tavanı ne oldu?

2018 Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? | Kıdem tazminatı tavanı ne oldu?

2018 Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır? | Kıdem tazminatı tavanı ne oldu?
- A +

Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılıyor? Kimler kıdem tazminatı alabilir? sorusu 2018 yılının girmesi ile merak edilmeye başlandı. Kıdem tazminatı tavanı tutarı yeni yılda yüzde 5,6 zamlandı. Peki kıdem tazminatı hesaplama nasıl olacak kimler kıdem tazminatı alabilecek? işte milyonlarca kişinin merak ettiği soruların yanıtı...

2018 yılının başlaması ile kıdem tazminatı tavanı belli oldu. Kıdem tazminatı tavanı tutarı yeni yılda yüzde 5,6 zamlanarak 5001,76 liraya yükseldi. Bu rakam 1 Ocak-30 Haziran arasında geçerli olacak. Kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılıyor ve kimler kıdem tazminatı alabilir sorularının yanıtı haber detayda... 

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavanı 2018 ocaktan itibaren yüzde 5,6 zamlandı. Yapılan bu zamla birlikte kıdem tazminatı hesaplaması yapanlar yapılan zamla birlikte yeniden hesaplama yapmaya başladılar. Sosyal medyada çıkan haberlere göre geçen yıl 4 bin 732,48 lira olan kıdem tazminatı tavanı yeni yılla birlikte 5001,76 liraya yükseldi. Bu rakam, 1 Ocak-30 Haziran arasında geçerli olacak. Haziran ayından sonra kıdem tazminatının tavanı daha da artacak.

KIDEM TAZMİNATI HESAPLARKEN YANLIŞLIK YAPMAYIN

Özellikle yüksek ücretle çalışanlar, aylık ücret ile çalıştıkları yılı çarparak, çıkan rakamı tazminat olarak alacaklarını zannediyor. Oysa tazminata konu olacak tavan aylık bu yıl için 5.001,76 liradır ve bunun üzerinde ne kadar maaş alınırsa alınsın tazminat hesabı 5.001,76 lira üzerinden yapılır. Örneğin, brüt ücretiniz 6 bin lira olsun, işyerinde de 5 yıldır çalışıyor olun. 6 bin liranın 5 yıl ile çarpılması sonucu çıkan 30 bin liralık kıdem tazminatı yanlış hesaptır. Doğrusu, 5.001,76 liranın, 5 yıl ile çarpılması sonucu çıkan 25.008,8 liradır.

18-01/31/kidem-tazminati-hesaplama.jpg

PEKİ KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Kıdem tazminatı alabilmek için işyerinde en az bir yıl çalışmış ve işveren tarafından işten çıkarılmış olmak gerekiyor. Kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatı alamıyor. Ancak, erkekler askerlik hizmeti için ve kadınlar da evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalırsa, tazminata hak kazanıyor. Ayrıca, emeklilik için gerekli süreyi ve prim ödeme gün sayısını dolduranlar da kendi istekleri ile işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabiliyor.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIYOR?

Çalışana; her bir yıl için, 30 günlük (aylık brüt ücret) tazminat ödeniyor. Toplam tazminat tutarı da, çalışanın son aldığı aylık brüt ücretin, o işyerinde çalıştığı yıl süresi ile çarpılması ile bulunuyor. Örneğin, son aldığınız brüt ücret 2 bin 500 liraysa, aynı işyerinde 7 yıldır çalışıyorsanız ve işvereniniz sizi işten çıkarttıysa; kıdeminiz 17 bin 500 bin lira tutuyor. Ücretin içinde yer alan; yol yardımı, yemek, ikramiye, prim gibi tüm ödemeler de tazminat hesabına katılıyor.

Yükleniyor...

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN