Aile Bakanı düğmeye bastı! Eşini kaybeden kadınlara maaş şartı açıklandı

Aile Bakanı düğmeye bastı! Eşini kaybeden kadınlara maaş şartı açıklandı

Bakanlık dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere el uzatmaya devam ederken bu defa listenin sırasında kadınlar yer aldı. Ev hanımlarına yönelik yapılacak destek ödemelerinde dul ve yetim aylığı almak isteyen çalışmayan kadınlara özel imkan sunulduğu müjdesi verildi. İşte kadınlara her ay düzenli olarak yapılacak destek hakkında tüm detaylar...

Sigortalı olarak çalışan eşin vefat etmesi durumunda geride kalan eş veya çocuklar yer almıyorsa anne ya da babaya maaş bağlanır. Kanunlar üzerinde son maaşın yüzde 75 oranı eşe bağlanırken eş çalıştığı durumlarda ise yüzde 50'lik kısmı hesaplara aktarılır. İki veya daha fazla yetim çocuk olduğunda eş için yüzde 50 çocuklara ise yüzde 25 oranında maaş aktarılır.

En düşük emekli maaşı üzerinden hesaplamalar yapıldığında 2023 yılı Ocak zamları ele alınarak en düşük emekli maaşı 5.500 TL olurken hesaplamalarda yüzde 25'lik kısmı 1.375 TL, yüzde 50'lik bölümü 2.750 TL ve yüzde 75'lik kısmı ise 4.125 TL olarak belirlendi.

kadınlara her ay destek

Vefat eden kişinin üniversiteye giden çocukları 25 yaşına kadar bu ödemeden faydalanabilirken erkek çocuklar ise 18 yaşına geldiğinde destekten faydalanamıyor. Kız çocukları ise evlenene kadar bu haktan her ay düzenli olarak yararlanabilirler.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN