Çarpıcı görüntüler! Yapay zeka ile depremin boyutu ortaya çıktı: İşte depremin öncesi ve sonrası

Çarpıcı görüntüler! Yapay zeka ile depremin boyutu ortaya çıktı: İşte depremin öncesi ve sonrası

Cumhuriyet tarihinin en yıkıcı depremleri, Anadolu'nun 11 kentinde yıkıcı etkilere neden oldu. ABD merkezli bir şirket, yıkımın boyutunu yapay zeka ile tespit ederek kamuoyuyla paylaştı. İşte, depremin öncesi ve sonrası kıyaslama...

Kahramanmaraş'ta 6 Ocak 2023 Pazartesi günü saat 04.17'de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olan depremde şu ana kadar 41 bin 159 kişi hayatını kaybetti, 108 bin 281 kişi yaralandı. Suriye'den Ankara'ya kadar birçok bölgede hissedilen zelzelenin ardından artçı sarsıntıların yanı sıra saat 13.25'te Ekinözü merkezli 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremden etkilenen illerden 216 bin 347 afetzedenin başka illere tahliye edildiğini bildirdi.

depremin-oncesi-sonrasi-1.jpg

Bilgisayar görüşüne (computer vision) odaklanan yapay zeka platformu Chooch, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yapay zeka ile yıkım boyutunu tespit etme projesini herkesin erişimine açık hale getirdiğini duyurdu.

Emrah Gültekin ve Hakan Gültekin tarafından kurulan girişim, deprem sonrası yapay zeka ile yıkım boyutunu tespit etme projesi kapsamında yapay zeka modelleri sunuyor.

YENİ UYDU BİLGİLERİ GELDİKÇE GÜNCELLENİYOR

2015 yılında San Francisco'da kurulan girişim Chooch Yapay Zeka platformu, video verilerinden ve veri modellerinden sürekli olarak öğrenen bir platform. Girişim, bağlamsal verileri genişletirken görüntü tanımayı da düzenli olarak geliştiriyor. Böylece verilerin doğruluğunu her geçen gün anlık olarak artırıyor.

Chooch olarak şu anda binlerce uydu görüntüsünü eş zamanlı olarak tarıyor ve depremlerin neden olduğu yıkımın boyutunu hızlı bir şekilde tespit etmeye imkan tanıyor. Girişim, yeni uydu bilgilerine eriştikçe bu bilgileri işlemeye ve güncellemelere devam ediyor.

depremin-oncesi-sonrasi-2.jpg

AFET ÖNCESİ VE SONRASINI GÖRÜNTÜLEMEK MÜMKÜN

Chooch'un modellerini incelemek isteyenler Github sayfasını ziyaret edebilir. Github'da, Planet'ten alınan afet öncesi ve sonrası uydu görüntülerinin yanı sıra Chooch AI Inference Engine kullanılarak tespit edilen hasarlı binaların yer aldığı belirtiliyor. Bu noktada Planet'in işletmelere, hükümetlere, araştırmacılara ve gazetecilere uydu verileri sağladığını ekleyelim.

Şirket, bina ayak izleri için Planet'in yanı sıra Maxar'dan da faydalandığını belirtiyor. Chooch'un deprem sonrası yapay zeka ile yıkım boyutunu tespit etme projesiyle ilgili daha geniş çapta bir fikir edinmek için Defense Innovation Unit (DIU) sunduğu haritayı cal.maps.arcgis.com/apps/mapviewer/index.html?webmap=0236b248681c4a52b20256f328fbb212 web sayfasından incelemek mümkün.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN