İBB Başkanı İmamoğlu'ndan 'Lozan' ve 'Montrö' açıklaması: Bu anlaşmalar olmasaydı özgür olmazdık

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan 'Lozan' ve 'Montrö' açıklaması: Bu anlaşmalar olmasaydı özgür olmazdık

İBB Başkanı İmamoğlu, Lozan Barış Anlaşması ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'ye özgürlük getirdiğini vurgulayarak "Lozan Barış Anlaşması dünya tarihinde yapılmış önemli anlaşmalardan birisidir. Aynen Montrö'de olduğu gibi. Lozan ve Montrö anlaşmaları olmasa özgür olmazdık. Denizler bize ait olmazdı. Bu anlaşma sonucu yapılan süreçle beraber denizlerimizin kayıtsız şartsız, limanlarımızın sahibi olduk" diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı, Kadıköy Caddebostan sahilinde üç gün sürecek ‘Denizcilik Şenlikleri’ ile kutlamaya başladı.

‘Denizcilik Şenlikleri'nin açılışında açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kabotaj Bayramı'nın önemin vurgu yaparken Lozan Anlaşması'na yönelik iddiaları 'mesnetsiz' olarak tanımladı.

Lozan Anlaşması'nın Türkiye'yi 'yükten' kurtardığını dile getiren İmamoğlu, söz konusu anlaşmanın dünya tarihinin önemli anlaşmalarından biri olduğunu söyledi. Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve Lozan Barış Anlaşması'nın Türkiye'ye özgürlük getirdiğini belirten İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Kabotaj Bayramı, bizim tarihimiz açısından önemli bir gün. Ne yazık ki son süreçte, biliyorsunuz en fazla Lozan Anlaşması'na birçok mesnetsiz, tabansız, bilgi yoksunu suçlama yapıldı. Ama biz biliyoruz ki bu toprakları hem birçok yükten kurtarmış hem de geleceğe dair çok özel adımlar atılmış önemli bir anlaşmadır. Dünya tarihinde yapılmış önemli anlaşmalardan birisidir. Aynen Montrö'de olduğu gibi. Ki Montrö'nün nasıl bir deniz barışı sağladığını, Karadeniz'deki o süreçte hep birlikte yaşadık.

LOZAN VE MONTRÖ OLMASA ÖZGÜR OLMAZDIK

Özellikle kapitülasyonların topraklarımıza yüklediği yük, limanların bize ait olmaması, denizlerdeki kısıtlılık, hepimizin çok canını sıkan bir şey olurdu, bugün olsaydı. Aslında özgür olmazdık. Denizler bize ait olmazdı. Ama işte bu anlaşma sonucu yapılan süreçle beraber denizlerimizin kayıtsız şartsız, limanlarımızın sahibi olduk. Ve bugün aslında yaptığımız kutlama, bu yönde bir kutlama. Emeği geçen, güzel Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarını rahmetle, minnetle anıyoruz.

Bütün milletimizin Kabotaj Bayramı kutlu olsun. Tarihin çok yakın zamanlarında oluşmuş olan bu iç denizin, Marmara’nın ayrı bir hassasiyetle korunması lazım. Tabii dünden bugüne, bugünden yarına bir süreçten bahsetmiyoruz. Artık en az 20 yıl, 30 yıl bir planlamayla özellikle Marmara'ya kıyısı bulunan başta İstanbul olmak üzere bütün şehirlerin tarım alanlarının, sanayi alanlarının yeniden gözden geçirilip, yani tabiri caizse kötü bir kullanıma değil, düzenli bir kullanıma kavuşan bu dünya güzeli coğrafyanın artık geçen yıl yaşadığımız müsilaj sorunu gibi bu tür tehditlerle bir daha karşı karşıya kalmaması için en üst seviyede çabayı göstermemiz şart.

MARMARA, HALİÇ VE BOĞAZ’I TEMİZLEME ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Marmara’nın yanı sıra Haliç ve İstanbul Boğazı’nın korunmasına ve temizlenmesine dönük çalışmaları özenle yürütmeye devam ediyoruz. Tabii yanı sıra plajlarımız çok önemli. Plajlarımız hem artırılıyor hem düzenleniyor hem de kıyı alanlarının daha fazla kullanılması için en üst seviyede tedbirlerimizi alıyoruz. Denizlerimiz, bu anlamda korunduğu sürece bizlerindir. Yaşatıldığı sürece bizlerindir. Kaldı ki yaşadığımız dönemde kullandığımız bu alanların sahibi değil, aslında bir emanetçisi olduğumuzu da asla unutmamalıyız. Bu bilinci, hep beraber edindiğimiz gibi gelecek nesle de bu yönüyle aktarmamız şart. Bu coğrafyanın sahibi olmak, bu coğrafyada yaşamak ayrıcalık. Ama bir o kadar da sorumluluk. Bu anlamda bizler, yerel yönetimler olarak ve bütün kamu kuruluşları ve tabii ki burada yaşayan milyonlarca insanımız, işte denizlerin koruyucusu, kollayıcısı, elbette ki aynı zamanda kullanıcısı olacak.

İSTANBUL’UN SİMGESİ VAPURLARIMIZI KORUYORUZ

Aynı zamanda, İstanbul'un simgesi olan vapurlarımızı koruyoruz, tamir ediyoruz. Hem de kendi tersanemizde. Çürümeye bırakılmış olanları hayata geçiriyoruz, başta Paşabahçe vapuru olmak üzere. Kentimizin simgelerini yine İstanbul Boğazı'nda bir tarihi, bir süsü, simgesi gibi kullanmaya ve insanlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Yeni deniz taksilerimizi yine Boğaz’da ve Marmara kıyılarında hizmetinize sunarak, yine İstanbul'un özenli bir şekilde, özel bir biçimde kullanıma sunulması, denizleri daha çok ulaşımda da kullanmaya dönük attığımız kıymetli adımlar.”

İmamoğlu ve kendisine eşlik eden Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, konuşmanın ardından düzenlenen yağlı direk yarışmasını da ilgiyle izledi.

ETKİNLİKLER 3 GÜN SÜRECEK

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda, halkın geniş katılımıyla 35 farklı noktada 34 konser, 26 söyleşi, spor aktiviteleri, dans gösterileri, atölyeler ve film gösterimleri gerçekleştirilecek. Tüm İstanbulluların davetli olduğu etkinliklerde Kadıköy, Maltepe, Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Kartal, Büyükada, Küçükçekmece, Arnavutköy, Çatalca, Üsküdar, Tuzla, Beyoğlu, Beylikdüzü, Şile ve Beykoz, toplamda 135 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

KABOTAJ BAYRAMI NEDİR

Türkiye'de 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilerek 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, “Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır” hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan bu faaliyetlerin sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınca yapılmasına olanak sağlamıştı. Bu nedenle her yıl 1 Temmuz günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanıyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN