Kılıçdaroğlu'nun adaylığı dünya basınında: Erdoğan depremdeki hatalar nedeniyle savunmasız

Kılıçdaroğlu'nun adaylığı dünya basınında: Erdoğan depremdeki hatalar nedeniyle savunmasız

Millet İttifakı'nda artan diplomasi trafiğinin ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak resmen açıklandı. Ankara'daki kritik ve sıcak saatler dış basın tarafından da yakından takip edildi. BBC, Erdoğan’a atıfta bulunarak, “Ekonomik kriz ve geçen ay yaşanan depremlerde yapılan hatalar onu önceki seçimlerden daha savunmasız kılmış olabilir” yorumu yaptı. İşte dikkat çeken analizler...

Millet İttifakı'nı oluşturan altı siyasi partinin genel başkanları, dün Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde bir araya gelerek ittifakın Cumhurbaşkanı adayını açıkladı. Toplantıya ev sahipliği yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ittifakın Cumhurbaşkanı adayını, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır" diyerek duyurdu.

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra CHP Genel Merkezi’ne giderek burada kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmadan kesitler içeren bir videoyu, gecenin ilerleyen saatlerinde ‘Adaylarımız…’ mesajıyla sosyal medya hesabında yayınladı.

Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklanması dünya basınında da geniş yer buldu. İşte yabancı ajanlardan dikkat çeken analizler...

78.jpg

‘TÜRKİYE’NİN GANDHİ’Sİ ERDOĞAN’A GERÇEK BİR TEHDİT OLUŞTURABİLECEK Mİ?’

ABD’nin Politico haber sitesi, ‘Türkiye’de muhalefet Erdoğan’ın karşısında aday olarak Kılıçdaroğlu’nun arkasında birleşti’ başlıklı haberinde, CHP liderinin ‘seçimin favorisi olan ve kendisini bir hukuk mücadelesinin içinde bulan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tercih edildiğini’ yazdı. Kılıçdaroğlu’nun ‘ince yapısı ve mütevazı tavrı nedeniyle Türkiye’nin Gandhi'si olarak da bilindiğini’ hatırlatan Politico, partisinin son dönemdeki başarılarının Kılıçdaroğlu’na atfedildiğini kaydetti.

Politico, ayrıca, “Fakat analistler, Kılıçdaroğlu’nun, başbakan olduğu 2003 yılından bu yana iktidarı büyük bir meydan okumayla karşı karşıya kalmayan Erdoğan’a gerçek bir tehdit oluşturma yetisini sorguluyor” değerlendirmesini yaptı. ‘Erdoğan’ın hiç olmadığı kadar savunmasız göründüğünü’ kaydeden Politico, ülkedeki enflasyona ve Maraş depremlerine işaret etti.

‘ANLAŞMAZLIK AZ KALSIN İTTİFAKI ÇÖKERTİYORDU’

ABD’nin Bloomberg haber sitesi de ‘Sessiz siyasetçi Türkiye’deki seçimlerde Erdoğan’a karşı öne çıktı’ başlıklı haberinde, muhalefetin seçimlere iki ay kala Kılıçdaroğlu ismi üzerinde uzlaşmaya vardığına işaret etti. Söz konusu kararın, ‘aşina bir yüzün ülkenin en uzun süredir iktidarda olan liderini koltuğundan etmek için sallantıda görünen kampanyayı tersine çevirebileceği umuduyla’ alındığını kaydeden Bloomberg, Kılıçdaroğlu'nun ‘yumuşak konuşan bir bürokrat ve ekonomist’ olarak CHP’yi 13 yıldır yönettiğini hatırlattı. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in açıklaması sonrası cuma gününden bu yana yaşananları da anımsatan Bloomberg, söz konusu anlaşmazlığın ‘az kalsın ittifakı çökerteceğini’ yazdı.

55.jpg

‘MUHALEFET BÖLÜNDÜĞÜ İÇİN ERDOĞAN BU KADAR ZAMANDIR İKTİDARDA’

Avusturya’nın ORF haber sitesi, ‘Muhalefet “hediyesini” geri aldı’ başlıklı haberinde, “Türkiye’deki muhalefet bölünmüştür; Erdoğan bu yüzden bu kadar uzun zaman iktidarda kalabildi” değerlendirmesinde bulundu. Son dönemdeki yüksek enflasyona ve Maraş depremlerine dikkat çeken ORF, “Cuma günü ittifak tekrar dağıldı; uzmanlar Erdoğan’a verilmiş bir hediyeden söz ediyordu. Üç gün sonra her şey farklı görünüyor; muhalefet yine de birlikte durmak istiyor” diye yazdı.

‘EKONOMİK KRİZ VE DEPREM ERDOĞAN’I DAHA SAVUNMASIZ KILMIŞ OLABİLİR’

İngiltere’nin BBC haber sitesi ise haberi ‘Kemal Kılıçdaroğlu: Muhalefet seçimlerden Erdoğan’a karşı “Türkiye’nin Gandhisi'ni” seçti’ başlığıyla duyurdu. ‘Türkiye’nin çoğu zaman bölünmüş muhalefet partilerinin Erdoğan karşısında tek bir aday seçmek için bir araya geldiğini’ yazan BBC, seçim anketlerinin başa baş bir seçim yarışına işaret ettiğini hatırlattı. BBC, Erdoğan’a atıfla, “Ekonomik kriz ve geçen ay yaşanan depremlerde yapılan hatalar onu önceki seçimlerden daha savunmasız kılmış olabilir” yorumunda bulundu.

77.jpg

‘BU SEÇİMİN SON ŞANS OLDUĞUYLA İLGİLİ YAYGIN BİR ENDİŞE VAR’

İngiltere’nin The Guardian gazetesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak adaylığını duyurduğu haberinde, CHP liderinin ‘kamuoyu önünde yapılan uzun bir tartışmanın ardından aday gösterildiğini’ yazdı. Gazete, ayrıca “Bu seçimin, Türk demokrasisini korumak ve ülkeyi otokratik bir yönetime daha da kaymaktan alıkoymak için son şans olduğu konusunda yaygın bir endişe var” değerlendirmesini paylaştı.

‘SEÇMENLERİ KIZDIRAN SEKİZ AYLIK BİR BELİRSİZLİĞİN ARDINDAN…’

ABD’nin The Washington Post gazetesi, ‘İttifak, Erdoğan’a karşı yarışmak için ana muhalefet liderini seçti’ başlıklı haberinde, ‘destekçilerini sinirlendiren sekiz aylık bir belirsizlik ve çekişmenin ardından’ ortak aday olarak Kılıçdaroğlu isminde karar kılındığını yazdı.

74.jpg

‘CHP’NİN EN UZUN SÜRE GÖREV YAPAN LİDERİ ERDOĞAN’A KARŞI’

ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, haberi ‘Türkiye’nin muhalefet lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı seçim yarışına giriyor’ başlığıyla duyurdu. Erdoğan’ın Maraş depremlerinin ardından eleştiriler ile karşı karşıya kaldığını hatırlatan gazete, Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin en uzun süre görevde kalan lideri olduğuna işaret etti.

‘ERDOĞAN’IN DEMOKRASİYİ UĞRATTIĞI EROZYONU TERSİNE ÇEVİRMEYE SÖZ VERDİLER’

ABD’nin The New York Times (NYT) gazetesi de ‘Muhalefet bir aday seçti, Erdoğan’ın rakibi ortaya çıktı’ başlığıyla verdiği haberinde, yalnızca iki ay kaldığını hatırlattığı seçimlerin ‘ülkenin siyasi ve ekonomik gidişatını ciddi anlamda değiştirebileceğine’ işaret etti. Kılıçdaroğlu’nun ‘farklı siyasi güçleri temsil ettiğini’ belirten gazete, söz konusu güçlerin ‘Erdoğan’ın demokrasiyi uğrattığı erozyon olarak nitelendirdikleri durumu tersine çevirme sözü verdiklerini’ hatırlattı.

‘YOLSUZLUKLA MÜCADELE FİGÜRÜ OLARAK YÜKSELEN ESKİ BİR EKONOMİST…’

Al Jazeera haber sitesi ise konuyla ilgili haberinde, altı partiden oluşan ittifakın 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde yarışmak üzere Kılıçdaroğlu’nu seçtiğini duyurarak, “Ancak, bir yolsuzlukla mücadele figürü olarak yükselen eski ekonomistin Türkiye’nin en uzun süredir iktidarda olan lideri Erdoğan’ı yenip yenemeyeceği konusunda bazılarının şüphesi var” değerlendirmesinde bulundu.

88.jpg

‘UZUN SÜREN TARTIŞMANIN ARDINDAN ADAY KILIÇDAROĞLU’

Almanya’nın Die Zeit gazetesi, ‘CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı seçime giriyor’ başlıklı haberinde, ‘uzun süren bir tartışmanın ardından muhalefetin Kılıçdaroğlu ismi üzerinde uzlaşmaya vardığını’ yazdı. ‘Bazı muhalefet destekçilerinin Kılıçdaroğlu’nu yeterince karizmatik bulmayarak eleştirdiğini’ kaydeden Die Zeit, “O ise Türklerin Erdoğan’dan ve yönetme tarzından bıktığını dile getiriyor” dedi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) henüz kendi adayını çıkarmadığını hatırlatan gazete, partinin Kılıçdaroğlu’nun adaylığına yakın durduğunu da kaydetti.

‘ERDOĞAN, SİYASİ HAYATININ MÜCADELESİ İLE KARŞI KARŞIYA’

Fransa’nın bir diğer haber sitesi Le Monde ise konuyla ilgili haberinde, 6 Mart’ta duyurulan ortak adayın ‘aylardır devam eden belirsizlik ve anlaşmazlığa bir son verdiğini’ kaydetti. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın da cumhurbaşkanı adayı gösterildiğini hatırlatan Le Monde, son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve Maraş depremlerine işaret ederek “Erdoğan, siyasi hayatının mücadelesi ile karşı karşıya” dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN