Megakent'te deprem göçü başladı! O ilçelerde kiralar dip yaptı: Akın akın gidiyorlar

Megakent'te deprem göçü başladı! O ilçelerde kiralar dip yaptı: Akın akın gidiyorlar

Anadolu'nun 11 kentinde uzun yıllar onarılamayacak yıkıma neden deprem felaketi, deprem riski olan illerde özellikle İstanbul'da yaşayanları, deprem endişesine sevk etti. Megakent'te yaşanacak büyük bir depremin sonuçlarının çok ağır olacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Deprem tehlikesi nedeniyle imkanı olan vatandaşlar İstanbul'dan ayrılmaya başladı. İşte, İstanbul emlak piyasasındaki son durum...

Türkiye; Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF), Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) olmak üzere üç büyük fay hattı üzerinde bulunuyor.

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta Doğu Anadolu Fay Hattı'nda çok büyük iki deprem meydana gelen. Ardından Hatay'da iki büyük artçı sarsıntı yaşandı.

deprem-istanbul-nufusunu-azaltti-3.jpg

BİNALARIN GÜVENLİĞİ VATANDAŞLARI ENDİŞELENDİRİYOR

Cumhuriyet tarihinin en ağır afeti olarak kayıtlara geçen deprem felaketi nedeniyle on binlerce insan hayatını kaybetti, yüz binlerce insan evsiz kaldı.

Yaşanan depremler tüm yurtta deprem tedirginliğine neden oldu. Zira üç büyük fay hattı üzerinde Türkiye'nin dörtte üçü hayat sürdürüyor.

Herkes oturduğu bölgedeki fay hatlarını ve deprem riskini araştırmaya başlarken bir yandan da binaların güvenliğiyle ilgili kaygı yaşıyor.

İSTANBUL'DAN GÖÇ BAŞLADI

19.3 milyon nüfusa sahip İstanbul'da beklenen deprem nedeniyle imkanı olanlar Megakent'ten ayrılmaya başladı. İstanbul'dan ayrılanların tercih ettiği şehirler, zemin bakımından görece daha güvenli bölgeler oldu.

ATV Haber'de yer alan habere göre, Karadeniz kentleri ilk sırada yer alırken peşinden de Ege geliyor. Mikrofon uzatılan bir vatandaş "Çanakkale'de evim var, oraya yerleşmeyi düşünüyorum" dedi.

deprem-istanbul-nufusunu-azaltti-2.jpg

20 YILIN ZİRVESİNDE

Emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran ise, "Özellikle memlekete gidenler, iki tane evi olup da, İstanbul'u bırakıyor" ifadelerini kullanırken klinik psikolog Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu "Kendinize biraz zaman verip, rasyonel ve mantıklı seçimler yapınız. Panik halinde değil, mantığınızla hareket etmenizi öneriyorum" şeklinde konuştu.

Deprem korkusu İstanbul'dan taşınmaları artırdı. Göçün boyutu 20 yılın zirvesinde. Emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "İstanbul'da şu anda ciddi anlamda bir göç başladı. Şu anda insanlar İstanbul'u bir an önce terk etme isteğindeler. Taleplere yetişemiyoruz" dedi.

"SAHİL KISMI KOMPLE BOŞALIYOR"

İstanbul yıllardır göç almasıyla biliniyor ancak yaşanan deprem felaketinden sonra İstanbul'da deprem riski olan bölgelerden bir göç başladı. Nakliyeciler ise, "Sahil kısmı komple boşalıyor. Birçok kişi şehir dışına taşınıyor" dedi.

evrim-kirmizitas-basaran-istanbul-emlak-yorumu.jpg
Evrim Kırmızıtaş Başaran

"HER ZAMAN İÇİN FAVORİDİR AMA..."

Emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Kadıköy mesele çok dikkat çekici. Çünkü eski tipli çok fazla evler var. Moda... Her zaman için çok favoridir. Fakat şu anda Moda'da oturan insanlar inanılmaz panik halde" ifadelerini kullandı.

EV FİYATLARINDA DÜŞÜŞ

İstanbul'dan taşınma hareketliliği riskli bölgelerde ev fiyatlarında düşüşe yol açtı. Boş arsa veya tarla arazisi alan insanların olmaya başladığı belirtildi. Bir başka vatandaş ise, "Ben İstanbul'da yaşıyor olsaydım İstanbul'u terk ederdim, kaçardım yani" şeklinde konuştu.

mehmet-sakiroglu-istanbul-emlak-yorumu.jpg
Mehmet Şakiroğlu

NAKLİYE FİRMALARINA TALEP ARTTI

Emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, evindeki eşyalarını bırakıp daha küçük minimalize bir evle Ankara'ya geçme kararı almış bir aileyi de örnek gösterdi. Göç eden aileler daha küçük evlere taşındıkları içinse evdeki eşyaları arttı.

Bu yüzden aileler evde artan eşyalarını depolara kaldırmayı tercih ediyor. Taşınmaların da artmasıyla birlikte nakliye firmalarına talep arttı. İstanbul'dan gidenler genelde kuzey bölgelerini tercih ediyor.

Nakliyeciler, "Depolama talebi çok var. Şehir dışına taşınanları yetiştiremiyoruz. Karadeniz ve Ege bölgesine çok ciddi bir talep var" şeklinde konuştu.

"İSTANBUL NÜFUSU AZALACAK"

Emlak danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Dolayısıyla şu anki süreçte zannediyorum İstanbul nüfusu git gide bu noktada azalacak" dedi.

ANLIK VE SON DEPREMLER HARİTASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN