Lavabodan gelen kötü kokulara elveda! Bu doğal yöntemle mutfağınız ve banyonuz mis gibi kokacak

Lavabodan gelen kötü kokulara elveda! Bu doğal yöntemle mutfağınız ve banyonuz mis gibi kokacak

Lavabolardaki kötü kokuları doğal yöntemlerle gidermek mümkün. Mutfak ya da banyo lavabosu tıkandığında usta çağırmanıza gerek yok, evinizdeki doğal ürünlerle lavaboyu temizlemek çok kolay. Peki, gider borusu nasıl temizlenir? Lavaboda oluşan kötü kokular nasıl yok edilir? Gider kokusu nasıl önlenir? İşte, lavabodan gelen kötü kokuları yok etmenin kolay yolu...

Mutfak lavaboları bulaşık yıkarken veya yemek yaparken ekmek kırığı, limon veya kavun çekirdeği, pirinç tanesi, biber tohumu gibi atıklarla dolabiliyor.

Lavabo tıkanmasa bile bu cisimler oradaki kıvrımlara yapışıp yağ birikmesine ve giderde kokuların oluşmasına neden oluyorlar.

Banyo lavaboları ise sabun artıkları, biriken saçlar zamanla kötü kokuların oluşmasına neden olabiliyor.

lavabo-temizligi-nasil-yapilir.jpg

GİDER KOKUSU NASIL ÖNLENİR?

Bu amaçla kullanacağınız en basit ev temizliği maddesi karbonat, tuz ve sirke karışımıdır. Doğal bir ürün halinde kullanacağınız bu karışım kaynattığınız bir litre kadar sıcak suyun içine bu üç maddenin atılmasıyla elde edilir.

Böylece yağlar çözülür ve koku oluşmaz. Sadece karbonatı ve sirkeyi karıştırıp bu maddeyi lavaboya dökerek de sonuç alabilirsiniz.

Bir bardak ısıtılmış limon suyunun içine bir su bardağı karbonatı karıştırarak hazırlayacağınız köpüklü çözelti de çok işe yarar.

Önce lavaboya dökün, sonra on dakika bekleyin ve bu kez üzerine kaynar suyu dökün.

Haftada iki kez bu işlemi yaparsanız mutfaktaki kökü kokuları bir çeşit doğal temizleme ürünü ile önlemiş olacaksınız.

lavabodaki-kotu-kokular-gidermek-4.jpg

KARBONATLA LAVABO TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Bir çay kaşığı karbonatın üzerine sevdiğiniz bir ev kokusundan biraz ilave edin ve akşamları işiniz bittikten sonra bunu lavaboya dökün. 10 dakika bekleyip üzerine sıcak su ilave edin. Koku böylece lavabo borusunun kıvrımlarına kadar ulaşır.

Günün keyifli zamanlarında içilen bir fincan kahvenin telvelerini de lavaboya dökün ve üzerine sıcak suyu açın. Kahve telvesi donmuş yağların çözümünde faydalıdır.

Sonuçta birikmiş kalıntılar olmazsa kokular da olmaz. Mutfaktaki gider kokusu nasıl önlenir sorusunun en zevkli ve pratik çözümü belki de budur.

Mutfakta lavabo giderlerinden başka koku yapan diğer öğeler içinde akla hemen kesme tahtaları geliyor. Bu malzemeyi temizlemek için de kimyasal katkılı temizlik malzemelerini kullanmamanız iyi olacaktır. Ya da sonrasında bol sıcak su ile güzelce durulayın.

lavabodaki-kotu-kokular-gidermek-2.jpg

KARBONAT-TUZ-SİRKE KARIŞIMI

Bir tencerede suyu kaynatın ve içine bir su bardağı sirke ve bir avuç tuz ekleyin. Karbonatı da ekleyerek iyice karıştırın. Ve su sıcakken lavabodan aşağı dökün. Bu karışım sayesinde borulardaki donmuş yağlar çözülecek ve yemek artıkları temizlenecektir.

KARBONAT-SİRKE KARIŞIMI

Bir çay bardağı karbonatı lavabonun içine dökün. Ardından bir su bardağı sirkeyi de karbonatın üzerine dökün. 5-6 dakika kadar bekleyin ve üzerine kaynar su dökerek karışımın borulara kadar ulaşmasını sağlayın. Bu karışım da donmuş yağları çözecek ve kötü kokuyu engelleyecektir.

lavabodaki-kotu-kokular-gidermek-1.jpg

KARBONAT LİMON SUYU KARIŞIMI

Bir su bardağı limon suyunu ısıtın ve içine bir su bardağı karbonat ekleyin. Köpürene kadar iyice karıştırın, köpürünce karışımı lavabodan aşağı dökün. 10 dakika kadar bekleyin, ardından sıcak suyu lavaboya dökün. Bu karışımı hafta da 2 kez uygulayabilirsiniz.

KARBONAT AROMALI KOKU KARIŞIMI

Bir çay bardağı karbonata aromasını sevdiğiniz bir kokuyu birkaç damla ilave edin. Bu karışımı lavabodan aşağı dökün, bir saat kadar bekletin ve ardından kaynar su ile karışımın borulara ulaşmasını sağlayın.

KAHVE TELVESİ SICAK SU KARIŞIMI

Kahvenizi içtikten sonra kalan telveyi lavaboya dökün ve ardından sıcak suyu telveleri gidermek için dökün. Kahve telvesi donmuş yağların çözülmesini sağlayacak ve kokuyu giderecektir.

lavabodaki-kotu-kokular-gidermek-3.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN