Ege kıyısında tiyatro şenliği

Ege kıyısında tiyatro şenliği

İzmir’de 9 kentin şehir tiyatrolarının katılımıyla yapılan ‘Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Buluşması’ başladı. Yaşayan yerli yazarlar temasıyla 16 gün boyunca 12 farklı oyunun sahneleneceği etkinliğin ilk perde ev sahibinin sahnelediği Azizname ile açıldı. Yeni yerli oyun yazarlarının yetişmesini teşvik etmeyi ve kamu tiyatroları arasındaki işbirliğini arttırmayı amaçlayan etkinlikte sahnelenecek oyunların biletleri günler öncesinden tükendi.

Kültür sanat etkinliklerinin son dönemde yükselen yıldızı haline gelen İzmir, yeni bir organizasyona ev sahipliği yapmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın (İzBBŞT) düzenlediği ‘Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Buluşması’, İzBBŞT İsmet İnönü Sahnesi’nde Azizname oyunuyla başladı. Etkinlik, yaşayan yerli yazarlar temasıyla 16 gün boyunca 12 farklı oyun sahnelenecek

İLK OYUNU YÖNETMENLER İZLEDİ

Organizasyonun ilk oyununu İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Günay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Yücel Erten, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Önder Özcan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, Ankara Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Neşe Karataş Erdil, Kocaeli Büyükşehir Beledi yesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ali Açıl, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ozan Özdemir, bürokratlar ve sanatseverler izledi.

BÜTÜN BİLETLER TÜKENDİ

İstanbul, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Kocaeli, Mersin büyükşehir belediyelerinin şehir tiyatrolarının oyunlarıyla ağırlandığı buluşmaya sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Yeni yerli oyun yazarlarının yetişmesini teşvik etmeyi ve kamu tiyatroları arasındaki işbirliğini arttırmayı amaçlayan etkinlikte sahnelenecek oyunların tüm biletleri günler öncesinden tükendi. Büyükşehir Belediyeleri Şehir Tiyatroları Buluşması, 13 Aralık’ta Ankara Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın ‘Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun’ adlı oyunuyla devam edecek.

OTELLER KENTİ’NDE ‘MÜZİKAL’ BİR YOLCULUK

İBB Şehir Tiyatroları, klasiklerin ardından İstanbul Şiirle Buluşuyor temasıyla, şiirimizin ustalarını seyircisiyle buluşturmaya başladı. İkinci Yeni ekolünün bir başka şairi Cemal Süreya’nın ‘Yeşil ipek gömleğinin yakası / Büyük zamana düşer./ Her şeyin fazlası zararlıdır ya, / Fazla şiirden öldü Edip Cansever’ dizeleriyle anlattığı Edip Cansever’in hayattayken basılan son şiir kitabı Oteller Kenti, İBB Şehir Tiyatroları İstanbul Şiirle Buluşuyor dizi etkinlikleri kapsamında sahneye taşındı. İkinci Yeni akımının önde gelen şairlerinden olan ve ‘Oteller Şairi’ olarak isimlendirilen üç şair arasında yerini alan Cansever’in Oteller Kenti şiirini Hümay Güldağ düzenleyip yönetti. Oyunda, Hümay Güldağ ve Hüseyin Köroğlu ile birlikte Aslı Şahin sahnede yer alıyor. Oteller Kenti Edip Cansever’in dramatik ve uzun şiirleri arasında yer alır. Bu anlamda şiire ve sonradan İkinci Yeni olarak adlandırılan ekole de yeni bir soluk getiriri. Şiirin anlam ve imgelem dünyasında, insanın ‘iç’ ve ‘dış’ çevresini birlikte anlatmayı yeğleyen şairin ‘çok sesli’ şiirinde her obje, mekân ve insanın kendisi konuşur. Ancak bu çok seslilik, insanın yalnızlığını ve yabancılığını ‘gizleyen’ bir örtü gibidir.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN