Giresun Adası'nda arkeolojik kazılar yeniden başlatılıyor

Giresun Adası'nda arkeolojik kazılar yeniden başlatılıyor

Tarihsel birikimiyle dikkatleri üzerine çeken Giresun Adası'nda 4 yıl ara verilen arkeolojik kazılar yeniden başlıyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmesi için adada arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan teknik ekip çalışma yürütecek. Çalışmanın Eylül ayında başlayacağını belirten Giresun Valiliği, daha önce yapılan araştırmalara işaret ederek burada birçok tarihsel kalıntı bulunduğunu vurguladı.

Karadeniz'deki iki adadan biri olan Giresun Adası'nda 4 yıl sonra bilimsel çalışmaların yeniden başlayacağı duyuruldu. M.Ö. 2 bin yılından itibaren yerleşimin başladığı sanılan adada Amazonların ve birçok kavmin yaşadığı belirtiliyor. UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'ne girmesi için yapılacak çalışmaların Eylül ayında başlaması bekleniyor. Çalışmaları arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan donanımlı teknik ekip yönetecek. 

1-002.jpg1-003.jpg

Konuyla ilgili açıklama yapan Giresun Valiliği, önceki yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda bulunan tarihi kalıntıları ve edinilen bilgileri aktararak "Giresun ili turizmine katkısı sonsuz olacak bu tabiat şaheserinin bilimsel anlamdaki arkeolojik kazı çalışmalarının yapılabilmesi için Eylül-Ekim 2021 Döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Giresun Müze Müdürlüğü tarafından arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan uzman kadrosu ve teknik ekibiyle tekrar kazılara başlanacaktır” dedi.

3-002.jpg

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adayı boydan boya çevreleyen sur kalıntıları, M.S. 2’nci yüzyıl ile tarihlendirilen tapınak kalıntısı, M.S. 12’nci yüzyılda yapıldığı bilinen kilise kalıntısı, şapel, su kuyusu ve çok sayıda mezar yapısının adadaki yaşamı ve tarihsel zenginliği gözler önüne seriyor. Giresun Adası’nın tarihsel süreçteki medeniyet kurgusunu ortaya çıkartmak ve ele geçen bulguların şehrin kültür ve tarihsel zenginliğine katılması amacıyla 2009-2010 yıllarında 2 yıl üst üste arkeolojik yüzey araştırması yapılarak birçok buluntu ele geçti. Bu buluntular ışığında ve Giresun Adası’nın Karadeniz tarihinde koruduğu öneme istinaden 2011 ve 2012 yılında yine Giresun Müzesi Başkanlığı'nda Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ile birlikte arkeolojik kazı çalışmaları devam etmiştir.

2-005.jpg

'ÖNCEKİ YILLARDA KLASİK VE HELENİSTİK DÖNEME AİT KALINTILAR BULUNDU'

Adada Ortaçağ yerleşimine ait tapınak üzerinde inşa edilmiş kilise, kule, yönetici yapısı, şapel ve sarnıç gibi yapılarla birlikte Klasik ve Helenistik döneme ait liman sahası ve sunu çukurları tespit edilmiştir. 2015 yılında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında şapel kalıntısı ve şarap küpü olarak bilinen Pithosların yer aldığı alanlar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kalıntılar içerisinde Bizans dönemine ait sikkeler yine Bizans dönemine ait büyük bölümü sağlam kalmış sırlı seramik kase, çatı ve mezar kiremitleri ile birlikte çok sayıda iskelet bulunmuştur. 2016 ve 2017 yıllarında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında ise önceki yıllarda açılmış olan kazı alanı üzerinde detaylandırılarak ilerlenmiş ve seramik, fresk ve mozaik parçalarına, cam boncuk ve mimari taş parçaları gibi buluntulara rastlanmıştır.

4-002.jpg

'BİRÇOK BİLİNMEZE GEBE'

Adanın yüzeyinde ve toprağın altında bir hazine gibi yatan geçmişin kalıntıları günümüze değin birçok bilimsel çalışma ile gün yüzüne çıkartılmaya çalışılmıştır. Ancak Karadeniz’in engin mavi sularında adeta büyülü görüntüsüyle daha birçok bilinmeze gebe olan ada elbette ki birçok yeni araştırmayı ve bilimsel çalışmayı beklemektedir. Giresun ili turizmine katkısı sonsuz olacak bu tabiat şaheserinin bilimsel anlamdaki arkeolojik kazı çalışmalarının yapılabilmesi için Eylül-Ekim 2021 Döneminde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Giresun Müze Müdürlüğü tarafından arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan uzman kadrosu ve teknik ekibiyle tekrar kazılara başlanacaktır” ifadelerine yer verildi.

5-001.jpg

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN