Hattuşa’da yeni bir Anadolu dili ‘Kalaşmaca’

Hattuşa’da yeni bir Anadolu dili ‘Kalaşmaca’

Hititlerin başkentlerinden Hattuşa’da kayıtlara ‘Kalaşmaca’ olarak geçen yeni bir Anadolu dili keşfedildi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Boğazköy-Hattuşa’da daha önce bilinmeyen bir Hint-Avrupa dili gün ışığına çıkarıldı. Milattan önce 1650-1200 yılları arasında Hitit İmparatorluğu’na başkentlik yapan Hattuşa’da yürütülen arkeolojik kazılarda, ilk kez rastlanan bir Anadolu dilinde yazılmış bir tablet bulundu. 100 yılı aşkın süredir Alman Arkeoloji Enstitüsü direktörlüğünde devam eden kazı çalışmalarında, bugüne kadar 30 bine yakın çivi yazılı tablet çıkarıldı. Tabletlerde yer alan metinler büyük çoğunlukla Hititçeydi ancak Luvice, Palaca ve Hattice pasajlar da tespit edildi. Würzburg Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, bu yılki kazılar bir sürprizle sonuçlandı.

Keşfedilen yeni bir tablette Hititçe yazılan ritüel metninin içinde, şimdiye kadar bilinmeyen dilde bir bölüme rastlandı. Kazıdan elde edilen bulgular üzerinde çalışan Würzburg Üniversitesi Profesörü Daniel Schwemer, ritüel metninde keşfedilden dilden ‘Kalaşma ülkesinin dili’ olarak bahsedildiğini bildirdi. Keşfedilen dil şu an için kayıtlara ‘Kalaşmaca’ olarak geçti. Kalaşmaca henüz çözümlenemedi ancak Marburg Üniversitesi’nden Elisabeth Rieken, Hint-Avrupa dil ailesine mensup Anadolu dillerinden biri olduğunu doğruladı. Kalaşma olarak bahsedilen bölgenin muhtemelen Bolu-Gerede dolaylarında yer aldığı düşünülüyor. Türkiye’nin Çorum kentindeki Boğazkale ilçesinde yer alan Hattuşa arkeolojik alanı, 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN